SME

Úraz hlavy. Čo robiť a ako rozoznať vážne komplikácie

Čo robiť po silnom údere do hlavy, kedy volať sanitku a aké sú príznaky otrasu mozgu.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Fotolia)

BRATISLAVA. Šport bez prilby, šarvátka na ulici, alebo chvíľka nepozornosti. V najlepšom prípade skončia úrazy hlavy iba malou jazvou. Môžu však byť aj vážne a pri nešťastnej zhode okolností ohroziť ľudský život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úder do hlavy alebo prudký náraz môžu viesť k úrazu mozgu, pričom poškodenie nemusí byť na prvý pohľad zjavné. Rodičia, rodina, či náhodní svedkovia úrazu stoja zakaždým pred dilemou, čo robiť a či vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.

Prečítajte si tiež: Myslíte si že ovládate prvú pomoc? Zrejme sa mýlite Čítajte 

Ako postupovať pri úraze hlavy?

Ak je človek po zásahu do hlavy v bezvedomí a nereaguje na oslovenie, ihneď po kontrole dychu zavolajte záchranku na čísle 155 alebo 112. Ak človek nedýcha, vytočte číslo záchranárov, telefón dajte na hlasný odposluch a začnite s oživovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Krvácanie hlavy môže pôsobiť desivo, no samotná strata krvi z rán na hlave je málokedy bezprostredne nebezpečná. Ranu treba očistiť a zakryť. Bezvedomie ihneď po úraze však môže byť náznakom úrazu krčnej chrbtice, ktorú poškodil silný náraz. Hlavou a krkom sa snažte nehýbať.

V prípade, že človek zareaguje na oslovenie, ako prvé sa ho opýtajte na čo najpodrobnejší opis toho, ako došlo k úrazu. Jasným príznakom závažného poranenia hlavy je bezvedomie, ktoré vždy sprevádza porucha pamäti.

Ak si nedokáže spomenúť na udalosti pred zásahom hlavy a ako došlo k úderu, situácia je vážna. Platí to aj v prípade, že na hlave nevznikla otvorená a krvácajúca rana.

Otras mozgu totiž spôsobuje tlaková vlna. Mozog, ktorý za bežných okolností pláva v mozgovomiechovom moku, zotrvačnosťou narazí o pevnú stenu lebky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa nám môže zdať, že na tom zranený nie je zle, najmä počas nasledujúcich 24 hodín mu v dôsledku nárazu hrozí opuch mozgu.

Deti a ľudia pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok a nemusia vedieť vysvetliť priebeh poranenia. V prípadoch, ak nevieme ako došlo k poraneniu, hlavu bližšie preskúmame. Platí to aj pri poruche vedomia a správania.

Prečítajte si tiež: Čo by mala obsahovať domáca lekárnička? Čítajte 

Poruchy vedomia po úraze hlavy

Pod poruchy vedomia spadajú všetky varianty zmeneného správania až po bezvedomie. Ak sa zranený ihneď nepreberá alebo upadá do bezvedomia s časovým odstupom, ide o jednoznačný a závažný príznak.

Zvýšte pozornosť ak zranený:

  • opakuje otázky
  • je zmätený
  • vidíte prejavy spavosti a iné neobvyklé správanie
  • nepamätá si ako došlo k úrazu aj keď je dlhodobá pamäť (meno, adresa, zamestnanie, deň v týždni) bez problémov.

Je zbytočné opýtať sa zraneného, či bol v bezvedomí. Šéf Slovenského červeného kríža Viliam Dobiáš považuje otázku nie len za zbytočnú, ale priam škodlivú.

SkryťVypnúť reklamu

Aj najkratšie niekoľkosekundové bezvedomie, ktoré nie je objektívne ani zistiteľné a dokázateľné, sa totiž prejaví takzvanou retrográdnou amnéziou. Ak postihnutý vie dôveryhodne opísať detaily tesne pred vznikom situácie, v bezvedomí nebol. Ak v bezvedomí bol, nepamätá si to a – z jeho pohľadu pravdivo – odpovie, že v bezvedomí nebol.

„Ak sa má od tohto odvíjať ďalší plán postupu, tak ostáva len modlitba a viera, že zlý vývoj osudu môžu ovplyvniť nadprirodzené sily. Nezabudnime, že u pacienta, kde prítomnosť bezvedomia zisťujeme otázkou, či v bezvedomí bol, sa musíme v rovnakom duchu aj rozlúčiť vetou: Až znova upadnete do bezvedomia, tak zavolajte,“ hovorí dlhoročný záchranár.

Prečítajte si tiež: Prečo odpadávame a ako sa dá pomôcť človeku v mdlobách? Čítajte 

Preskúmanie stavu hlavy a krvácanie

Poškodenie povrchu hlavy môže byť zradné. Zo silno krvácajúcej rany sa môže vykľuť neškodný povrchový škrabanec a zlomeninu lebky zas môže sprevádzať iba nenápadná hrča ukrytá pod vlasmi.

Zraneného pri vedomí (ak nemáte podozrenie na poškodenie chrbtice či krku) dajte do polosedu s podopretým chrbtom a hľadajte hrče, deformácie, odreniny, krvácajúce rany a bezfarebný mozgovomiechový mok.

Krv a mozgovovomiešny mok môže vytekať aj uší či nosa. Preto ak zranený plače, snažte sa ho čo najskôr upokojiť - dôležitý príznak by ste si mohli zameniť za hlieny. Vytekaniu mozgovovomiešneho moku nebránime, nos ani ucho nezapchávame. Pri vytekajúcej krvi z jedného ucha pootočíme hlavu tak, aby vytekala voľne.

Nebezpečné sú najmä poranenia v oblasti spánku, kde je lebka najtenšia. Ak sa lebka zlomí, môže dôjsť k pomliaždeniu mozgu.

Úder do zadnej časti hlavy zas môže poškodiť takzvané vazomotorické centrum. Dôležitá časť mozgu riadi krvný obeh – sťahovanie a rozširovanie ciev v celom tele a frekvenciu srdca. Ak zlyhá, môže spôsobiť slabé prekrvenie a následné zlyhanie mozgu či srdca.

Prečítajte si tiež: Poznáte spúšťače epileptického záchvatu? Čítajte 

Prečo je úder do hlavy nebezpečný?

Väčšina otrasov mozgu nemá komplikácie, no pre úplný obraz a správne rozhodovanie musíte poznať riziká. Najvážnejším dôsledkom zranenia hlavy sú opuch mozgu a krvácanie do lebky.

Opuch mozgu obvykle vzniká v priebehu 24 hodín. Prípady, kedy človek neupadol do bezvedomia, sa zvyknú podceňovať. Zradný pocit bezpečia prichádza aj v prípade, kedy sa človek preberie z bezvedomia a reaguje.

Mozog sa po úraze správa podobne, ako iné pomliaždené časti tela. Veď aj podvrtnutý členok napuchne až na druhý deň. Na rozdiel od členku však mozog nemá na opuch priestor. Medzi ním a stenou lebky je maximálne 0,5 centimetra a mozgovomiechový mok je takmer nestlačiteľný. Opuch sa preto rozpína na úkor mozgu, a tým ho poškodzuje.

Podobné to je aj v prípade krvácania do lebky. Zraneného pri poranení hlavy neohrozuje strata krvi, ale jej vtekanie do obmedzeného priestoru lebky, ktoré ohrozuje mozog. Pri krvácaní do lebečnej dutiny a mozgu sa príznaky objavia takmer okamžite, najtypickejšími sú bezvedomie a nerovnaká šírka zreníc.

Ani jednu zo život ohrozujúcich komplikácií nemožno zistiť inak, ako RTG (röntgenovými) alebo CT prístrojmi. Aj keď sa zranený môže zdať v poriadku, jeho stav sa môže v nasledujúcich dňoch prudko zhoršiť.

Bezprostredne po úraze sa nemožno spoliehať ani na röntgenový snímok - opuch na ňom nemusí byť vidieť. Závažnosť otrasu mozgu možno vyhodnotiť až po dňoch, či dokonca týždňoch.

Aj keď je pacient po úraze v poriadku, nemá žiadne spomenuté príznaky a všetko si pamätá, nasledujúcich 24 hodín by nemal byť bez dozoru. Po vyčistení a ošetrení rany môže byť unavený, v spánku mu nemusíte brániť. Spánok opuch mozgu neovplyvní. Pozor, aby ste si nezamenili spánok s bezvedomím - zraneného priebežne preberte a opýtajte sa ako sa cíti.

Prečítajte si tiež: Bolesti hlavy. Čo môže byť ich príčinou? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu