SME

Opustení a nepripravení. Čo stresuje čerstvých prvákov

Nápor z množstva zmien môže u malého školáka vyvolať stres a fóbiu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Pevný režim, prvé povinnosti, neznáme prostredie a nový kolektív. Budúci prváci môžu na blížiacu sa zmenu zareagovať nadšeným očakávaním, ale aj stresom.

Predstava nástupu do školy nemusí stresovať iba introvertné a utiahnuté deti. „Syn škôlku zbožňoval. Výborne vychádzal s deťmi aj vychovávateľkami,“ spomína matka budúceho druháka Simona Kissiová. „Problémy sa začali koncom leta. Čím bližšie bol prvý školský deň, tým napätejšie pôsobil.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S manželom pátrali po zdroji synovej nervozity. Napokon sa priznal, že má strach zo zlyhania. Obával sa, že nebude taký šikovný a múdry ako ostatné deti. Bál sa tiež, že ho budú neustále porovnávať so staršou sestrou - chronickou jednotkárkou.

SkryťVypnúť reklamu

Ujasnené ciele a očakávania

V podobných situáciách by mali rodičia od začiatku deťom poskytnúť útočisko, vysvetliť čo môžu deti v škole očakávať a načrtnúť aj možnosť, že sa treba pripraviť aj na isté sklamania. Psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie je presvedčená, že riešenie je vždy v dialógu.

Prváci čelia veľkému náporu, obzvlášť, ak na prechod do školy neboli dostatočne pripravení. Dieťa sa dostáva do nepoznaného prostredia a nemá jasno ako sa správať v situáciách, ktoré vyplývajú z jeho novej roly žiaka a spolužiaka.

Požiadaviek je oproti hravým škôlkárskym časom odrazu priveľa. Dieťa sa musí prispôsobiť ostatným, pristúpiť na disciplínu a svoje potreby odložiť na neskôr. Deň sa odrazu začne deliť do 45-minútových blokov, počas ktorých sa musí plne sústrediť. Povinnosti nekončia ani po príchode domov, pred hračkami majú prednosť domáce úlohy.

SkryťVypnúť reklamu

S novinkami sa niektoré deti vyrovnávajú ťažko. Po prvý krát v živote tiež zažívajú aj ľútosť zo straty priateľov zo škôlky ale aj stres z toho, že ich výkon a snahu bude prísne hodnotiť neznámy človek. „Mali by sme mať cit ako pristupovať k rôznym životným problémom a míľnikom v živote dieťaťa,“ hovorí psychologička. Aj k významu vzdelávania treba pristúpiť motivačne.

Napríklad, že sa naučí čítať a môže si kedykoľvek prečítať rozprávku, že bude vedieť poslať babke pohľadnicu, alebo vyrátať, koľko zaplatí za sladkosti v obchode.

Opora v rodine

„Vety ako život ťa naučí a neučíš sa pre mňa ale pre seba v dieťati vzbudzujú menšiu zainteresovanosť na tom čo prežíva a práve to nepotrebuje od rodiča počuť.“

Podnetné sú skôr rozhovory o tom čo dosiahol rodič, ako sa darilo jemu a aké sú vyhliadky dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú deti ktorým učenie ide samé a sú také, ktorým to ide ťažšie. Pre niekoho získať dvojku alebo trojku je dôsledkom permanentnej práce a toto ohodnotenie v danom čase je najlepšie aké bolo možné,“ vysvetľuje psychologička. Dieťa by malo vopred vedieť, že sa v prípade ťažkostí nemusí hanbiť požiadať o pomoc.

Strach je pre človeka dôležitý a prirodzený, signalizuje možné nebezpečenstvo. Ak je primeraný, môže zlepšiť výkon - vybičuje sústredenie a urýchli prácu. „Ak však presiahne únosnú mieru, stáva sa negatívom, ochromuje konanie i pocity,“ upozorňuje Simková.

Keď sa objaví fóbia

Obavy zo zlyhania, nových spolužiakov a učiteľov, či nespravodlivého ohodnotenia môže vyústiť až do úzkostnej poruchy. Najčastejšie sa objavuje u detí od šesť do desať rokov, no môže sa objaviť aj u násťročných.

Dieťa odmieta chodiť do školy, pri situáciách týkajúcich sa vyučovania ho pohltí panika či neovládateľný strach. Vtedy je dôležité odlíšiť, či je strach dieťaťa iracionálny, alebo má reálny základ. Príčinou môže byť aj šikana, alebo strach z odlúčenia od rodičov.

Ak rodič zareaguje tým, že zaujme tvrdý postoj a snaží sa dieťa donútiť k školskej dochádzke, zdroj úzkosti sa neodstráni. Dieťaťu pomôže iba ak sa podarí nájsť príčinu stresu.

Pri fóbii sa zvyčajne objavujú rôzne fyzické príznaky ako bolesti hlavy, nevoľnosť, či hnačky. Najčastejšie nastanú ráno pred odchodom do školy, no dieťa môže mať aj poruchy spánku. Je prirodzené, že sa rodičia snažia dieťa chrániť, no skôr než riešenie symptómov je dôležitejšie hľadať príčinu.

Prečítajte si tiež: Škodíte deťom, ak sa im prihovárate maznavo? Čítajte 

Problém nezľahčujte

Keď sa pozornosť sústredí na zdravotné komplikácie a dieťa často vynecháva školu, narastá nie len úzkosť ale aj sklony k telesným príznakom.

Pri zisťovaní, či ide skutočne o školskú fóbiu, a pri jej riešení, sa rodičia môžu obrátiť na psychológa z pedagogicko- psychologickej poradne, alebo psychiatra.

Nad stresom a strachom dieťa dokáže zvíťaziť. Potrebuje cítiť dôveru a mať istotu, že jeho problém nie je bagatelizovaný, ale dospelí ho berú vážne.

Ak sa dieťa opäť teší do školy, neznamená to, že problémy definitívne ustali. „U niektorých úzkostných detí prichádza, odchádza a opäť prichádza. Dospelí, vrátane učiteľov, by mali byť empatickí a mať potrebný nadhľad.“ Rodičia sa musia obrniť dávkou trpezlivosti, lásky, humoru a pozitívneho vzoru. Ak si nedokážu poradiť sami, nemusia sa báť vyhľadať odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 463
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 595
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu