SME

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Dermatologička radí ako si vybrať kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Problémy nemusí spôsobovať mejkap, ale skryté ochorenie.Problémy nemusí spôsobovať mejkap, ale skryté ochorenie. (Zdroj: pixabay/cc/WerbeFabrik)

Autorka je dermatologička v Nemocnici Svätého Vincenta v Melbourne.

Text pôvodne vyšiel na stránke The Conversation.

Pre mnohých je mejkap každodenná realita o ktorej sa nediskutuje. Môže uškodiť pokožke? Ako to už býva, odpoveď nie je jednoznačná a závisí od jednotlivca, typu kože a výrobkov, ktoré používa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri ohromujúcom výbere kozmetických prípravkov človek netuší ktorý si vybrať. Organický, prírodný, bez parfémov, hypoalergénny, alebo bez parabénu?

Termín mejkap všeobecne opisuje skupinu kozmetiky, ktorá sa používa na skrášlenie. Stretnúť sa môžeme aj s výrobkami ako sú BB alebo CC krémy, ktoré kombinujú kryciu schopnosť mejkapu s inými zložkami, ktoré poskytujú ochranu pred slnkom a vyživujú pleť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia s problematickou pleťou ich používaním môžu znížiť počet prípravkov na tvár. Tieto krémy ale nie sú vhodné pre každého.

Ako účinkuje mejkap na pokožku

Vo väčšine prípadov je mejkap neškodný, no niektoré výrobky môžu časti ľudí vyvolať problémy. Je veľmi dôležité používať mejkap a kozmetiku, ktoré sú vhodné pre váš typ pokožky a jej stav.

Hoci väčšina ľudí má dobrú predstavu o svojom základnom type pokožky, môžu zlyhať pri rozpoznaní prípadnej kožnej poruchy.

Ekzém, kontaktná dermatitída, ružovka (rosacea) alebo spálenie na slnku môžu vyvolať podráždenie a poškodenie pokožky.

Zápal sprevádza pocit svrbenia, citlivosť, sčervenanie, hrudky a hrbole, zatiaľ čo narušenie bariéry pokožky sa prejavuje stiahnutou, citlivou, suchou alebo ľahko podráždenou pleťou.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto príznaky môžu byť totožné s príznakmi spôsobenými kozmetikou. Skôr než sa označí za vinníka mejkap, treba zvážiť, či nejde o ochorenie pokožky. Naopak reakcia na produkty, ktoré sú nanášané na pleť, môže vysvetliť prečo koža nereaguje na pravidelnú liečbu.

Problémy vyvolané kozmetikou

Niektoré kozmetické výrobky môžu spôsobovať akné. Spája sa s určitými zložkami, ktoré spôsobujú tvorbu komedónu (upchatie pórov) a typicky sa prejavujú ako malé vyrážky podobné hrboľatým pupienkom.

Predstava, že mejkap fyzicky zablokuje pór, je rozšírená, ale mylná. V skutočnosti sa pleť zanáša odumretými bunkami kože.

Prečítajte si tiež: Ako si pri nádche nezodrieť nos Čítajte 

Mierny zápal vedie k nadmernému preťaženiu kože a upchávaniu pórov, pričom najbežnejším vinníkom sú minerálne oleje. Nie vždy je možné určiť, či je príčinou problémov zložka mejkapu. Problémové môže byť aj jeho množstvo, či spôsob nanášania.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinu nežiadúcich reakcií pokožky na kozmetické výrobky predstavuje dráždivá dermatitída. Môže postihnúť hocikoho, no výskyt je pravdepodobnejší u ľudí s citlivou pleťou alebo narušenou bariérou pokožky v dôsledku ružovky alebo ekzému.

Zvyčajne spôsobuje svrbivú, šupinatú červenú vyrážku, ale môžu sa objaviť aj pľuzgiere alebo dokonca mokvanie. Symptómy sa môžu vyskytnúť okamžite, ale pri menej dráždivých látkach to môže trvať aj týždne alebo mesiace. Vtedy je omnoho náročnejšie odhaliť pravú príčinu problémov.

Alergickú kontaktnú dermatitídu sprevádza červená, svrbivá vyrážka, ktorá sa niekedy spája s opuchom alebo pľuzgiermi. Objaví sa 12 až 48 hodín po kontakte s kozmetikou a ak človek alergén napriek tomu ďalej používa, ochorenie sa môže stať chronickým.

Alergén môže byť veľmi ťažko rozpoznateľný, pretože v niektorých prípadoch sa citlivosť objaví až po rokoch či mesiacoch používania produktu.

Ktorým látkam sa vyhnúť

Najčastejšou príčinou kontaktných alergií z kozmetiky sú vonné a konzervačné zložky. Existuje viac ako päťtisíc rôznych vonných látok používaných v prípravkoch na starostlivosť o pokožku, z ktorých mnohé sú prírodné rastlinné extrakty a éterické oleje.

Prečítajte si tiež: Čo hrozí pleti pri ochladení Čítajte 

Ďalšie bežné alergény zahŕňajú konzervačné látky, lanolín, dietanolamid kokosového oleja (penivý prostriedok) a činidlá na ochranu proti slnečnému žiareniu. Konzervačné látky, ako sú parabény, formaldehyd a Quaternium-15, sú potrebné vo všetkých kvapalných výrobkoch na ich stabilizáciu a zabráneniu rastu mikróbov.

Hoci ľudia predpokladajú, že prírodné a organické zložky nespôsobujú alergiu, pri náchylných ľuďoch to neplatí. Neexistujú žiadne konkrétne zložky, ktorým by sa mali ľudia so nezistenou alergiou vyhýbať. Je však rozumné vyberať si produkty, ktoré sú hypoalergénne, neparfémované a nevedú k tvorbe čiernych bodiek.

Ľudia, ktorí majú mastnú pleť alebo anamnézu akné, by tiež mali obmedziť kozmetiku na báze oleja. V prípade suchého alebo citlivého typ kože, zápaloch, alebo pri kontaktnej alergii sa treba vyhýbať dráždivým látkam a potenciálnym alergénom.

Dráždivé bývajú peniace činidlá, adstringentné produkty (ako sú pleťové tonery, ktoré odsmasťujú), čistidlá a kyseliny (ako sú alfa-hydroxykyseliny používané pri akné a proti starnutiu). Uprednostnite hypoalergénne produkty pre citlivú pleť.

Čo robiť, ak pleť zareaguje

Ak objavíte novú vyrážku alebo podráždenie kože, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je pokúsiť sa potvrdiť diagnózu. Ak máte podozrenie, že problém spôsobil niektorý z vašich kozmetických prípravkov, ale nie ste si istí ktorý, mali by ste v problémovej oblasti prestať používať všetky.

Prečítajte si tiež: Prečo si obhrýzate nechty a ako môžete prestať? Čítajte 

Zjednodušte každodennú rutinu a vyberajte si výrobky, ktoré sú určené pre citlivú a alergickú pleť. Ak problém zmizne a chcete odhaliť vinníka, môžete postupne testovať svoju pôvodnú kozmetiku.

Skôr, než si prípravok nanesiete na tvár, je vhodné ho naniesť na malom kúsku pokožky na krku alebo tvári. Testovanie by malo trvať jeden alebo dva týždne.

Ak nedokážete odhaliť pôvodcu problémov, alebo nájsť kozmetiku, ktorá by vám vyhovovala, zrejeme potrebujete odbornú pomoc. Lekár môže odhaliť kožné ochorenie a ak to bude potrebné, otestovať vás na alergie.

Autor: Cara McDonald

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 598
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu