SME

Vždy blízko toalety. Ako rozpoznať choroby, ktoré znetvoria črevá

Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída sú čoraz rozšírenejšie. Aké sú príznaky, priebeh a liečba.

Prvé príznaky môžu byť nenápadné. Objaviť sa môže bolesť, nafúknuté brucho, či hnačka.Prvé príznaky môžu byť nenápadné. Objaviť sa môže bolesť, nafúknuté brucho, či hnačka. (Zdroj: Fotolia)

BRATISLAVA. Diagnóza zápalového črevného ochorenia dokáže radikálne zmeniť život. Zasiahne plány na štúdium, zamestnanie, založenie rodiny, ale aj spôsob, akým bude pacient tráviť dovolenky.

Pacienti sa hanbia o chorobe a jej prejavoch hovoriť a každý výlet či nákup si musia starostlivo plánovať s ohľadom na množstvo toaliet v okolí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravotná asistentka Nina Kováčiková spočiatku trpela bolesťami brucha, hnačkami a zvracaním. Chudla a v stolici sa jej objavila krv. Dnes má za sebou šesť operácií a jej liečba sa stále neskončila.

SkryťVypnúť reklamu

„Klamala by som, ak by som tvrdila, že s tým dá ľahko žiť, ale dá sa to naučiť,“ vysvetľuje Kováčiková, predsedníčka Slovak Crohn Clubu. Dnes má 34 rokov a s Crohnovou chorobou žije od svojich pätnástich rokov.

„Ochorenie musíte prijať, nie s ním bojovať. Vždy som prehrala,“ hovorí Kováčiková a spomína na dlhodobé hospitalizácie a chirurgické zákroky.

Prípady pribúdajú, príčiny sú nejasné

Kováčiková patrí medzi 14-tisíc slovenských pacientov, ktorí majú Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu. Dvojica zápalových črevných ochorení (IBD) najčastejšie postihuje mladých ľudí vo veku 15 až 35 rokov. Postihuje však aj deti.

IBD sa prejavujú bolesťami brucha, riedkou stolicou a častými hnačkami, zvýšenou teplotou, sprevádza ich letargia, a depresie, zároveň sa môžu pridružiť rôzne prejavy na koži, zápaly kĺbov, pečene či očí. Mnohí pacienti sa musia naučiť žiť s vývodmi z tela, cez ktoré vylučujú.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že črevné ochorenia postihujú tri milióny Európanov, stále nie je jasné, čo chorobu spôsobuje a neexistuje ani jednoznačná prevencia.

Gastroenterologička Zuzana Zelinková sa IBD venuje 15 rokov a každý týždeň stanoví približne päť nových diagnóz.

„Odkedy Crohn takmer sto rokov dozadu popísal prejavy a možné príčiny ochorenia, veľa nového sme sa o nej nedozvedeli,“ hovorí gastroenterologička.

„Vieme o mnohých faktoroch, ktorých kombinácia sa môže podpísať pod vznik IBD, no jednoznačne identifikovanú baktériu, vírus alebo pleseň nemáme.

Najväčší problém vidíme v zlyhaní komunikácie nášho imunitného systému,“ vysvetlil primár chirurgie bratislavskej Nemocnice sv. Michala Dušan Podmanický, ktorý sa na ochorenia špecializuje.

Určitú úlohu hrá aj dedičnosť v kombinácii s dlhodobým stresom, nezdravou životosprávou alebo vírusmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa ochorenie nepodarí odhaliť včas, komplikácie môžu ohroziť život. Objaviť sa môžu jazvovité zúženie čreva, hlboké vredy, prederavenie čreva alebo môže dôjsť ku zrastaniu čreva s okolitými orgánmi. Zvyšuje sa tiež riziko rakoviny hrubého čreva.

Zložitá diagnostika IBD

Diagnostika zápalových črevných ochorení je mimoriadne komplikovaná. Príznaky nie sú jednoznačné a môže trvať roky, kým sa podarí odhaliť príčinu pacientových problémov.

Pred tým, ako symptómy priradia k IBD, musia sa vylúčiť infekcie z potravy a diagnózy ako histamínová, laktózová alebo lepková intolerancia. Prácu lekárov komplikuje aj fakt, že mnoho ľudí nedokáže priamočiaro hovoriť o ťažkostiach, ktoré majú s tráviacou sústavou.

Prečítajte si tiež: Trávenie sa netýka len žalúdka, stolica vzniká aj pár dní Čítajte 

Zelinková uvádza ako príklad 25-ročného muža. Trápili ho krvavé hnačky, bolesti brucha a schudol päť kilogramov. Keďže problémy pretrvávali tri mesiace, infekcia z jedla bola vylúčená.

Lekárka získala podozrenie aj kvôli výške a útlosti pacienta. Hoci mal vysokých rodičov, sám mal iba 165 centimetrov a 45 kíl.

Pacient podstúpil bezbolestnú sonografiu a štruktúry na záberoch ukázali zhrubnuté zjazvené tkanivo čriev. Musel podstúpiť aj kolonoskopiu.

Príprava na vyšetrenie pritom býva náročnejšia, než samotný úkon. Kým pacient podstúpi vyšetrenie, musí päť dní prísne diétovať a deň pred vyšetrením vypiť množstvo nevábnej tekutiny (preháňadla alebo veľmi silnej minerálnej vody), ktorá pomáha prečistiť črevá. Počas vyšetrenia lekár zavedie do tela cez análny otvor a konečník hadicou so svetelným zdrojom a sleduje stav hrubého čreva.

V prípade tohto pacienta zábery odhalili opuchnuté hrubé črevo, ktoré nedokázalo správne pracovať. Nevstrebávalo tekutiny a do riedkej stolice uvoľňovalo krv a hlien. Pacientovi diagnostikovali ulceróznu kolitídu. Vďaka tabletám a infúziám sa stav pacientovho čreva nateraz zlepšil. V 70. rokoch by šlo o potenciálne smrteľné ochorenie.

Liečba nie je univerzálna

Zápalové črevné ochorenia sú diagnózou na celý život. Ochorenie sa aj po rokoch môže kedykoľvek vrátiť.

„Liečba je prísne individuálna, sú to hodiny rozhovorov, počas ktorých hľadáme správnu liečbu, alebo spôsob operácie a čas, kedy ju vykonať,“ povedal chirurg.

Prečítajte si tiež: Pravidelná stolica a hladké vylučovanie. Ako sa starať o svoju črevnú flóru Čítajte 

Lieky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď, dokážu výrazne zlepšiť kvalitu života v prípade kolitídy aj Crohnovej choroby. U mnohých pacientov však liečba buď nezaberá, alebo sa s ňou začalo neskoro. Vtedy ostáva už len chirurgický zákrok.

„Pri Crohnovej chorobe je rozsah možných zásahov veľmi široký, keďže môže postihovať ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu. Pri ulceróznej kolitíde sa odstraňuje celé hrubé črevo aj konečník a na análny otvor našijeme takzvaný pouch, čo je vačok vytvorený z tenkého čreva,“ vysvetlil chirurg.

Skrátenie tráviaceho traktu spôsobí, že k vyprázdňovaniu dochádza štyri až osemkrát denne a stolica je tekutá. S vývodom skončí minimum pacientov.

Desaťročie pozorovania pacientov ukázalo, že pri liečbe ulceróznej kolitídy môžu nastať štyri scenáre:

  • 55 percent pacientov sa postupne zotavuje a ak sa choroba vráti, tak má miernejšie prejavy.
  • 37 percent pacientov zažíva striedavé epizódy, kedy sa ochorenie neprejavuje vôbec a kedy prepukne naplno.
  • 6 percent pacientov zažíva neustále konštantné problémy s epizódami mierneho zlepšenia.
  • 1 percento pacientov zažíva postupné zhoršovanie ochorenia.

Aj v prípade, že sa ochorenie podarí podchytiť liečbou a pacient nemá problémy ani po dvadsiatich rokoch, naďalej musí chodiť na nepríjemné vyšetrenia. Keďže má výrazne zvýšené riziko vzniku nádorov, na kolonoskopiu musí chodiť každé dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu