SME

Keď antibiotiká nefungujú. Skutočné príbehy ukazujú nebezpečnú budúcnosť

Nesprávne užívanie antibiotík už má obete.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Archív SME)

BRATISLAVA. Užívanie antibiotík, ktoré pacientovi nepredpísal lekár. Svojvoľné ukončenie liečby pri ústupe symptómov. Pojedanie náhodných zvyšných antibiotík, ktoré pacient našiel v domácej lekárničke. Nátlak na lekára, aby lieky predpísal za každú cenu. Ale aj konzumácia potravín, ktoré obsahujú antibiotiká.

Ľudstvo kvôli svojej nerozvážnosti prichádza o svoju najdôležitejšiu zbraň proti nebezpečným baktériám. Infekcie spôsobené rezistentnými baktériami zabijú už dnes v Európskej únii ročne 25-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa britského ekonóma Jim O’Neilla budú ľudia v roku 2050 zomierať častejšie na infekcie spôsobené odolnými baktériami než v súčasnosti na rakovinu. Môže sa stať, že bežné chirurgické zákroky sa kvôli riziku infekcií stanú opäť životu nebezpečné. Počet prípadov odolných baktérií pribúda a vývoj nových liekov stagnuje.

Tri skutočné príbehy ilustrujú, čo sa stane, ak bude ľudstvo naďalej k antibiotikám pristupovať nerozvážne a brať ich liečivé účinky ako samozrejmosť.

Aj liek môže zabíjať

Smrť Peggy Lillisovej upozorňuje na nebezpečné následky prehnanej spotreby antibiotík a ich nevhodného použitia. O príbeh učiteľky v škôlke a slobodnej matky sa v kampani amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb delí jej syn.

Antibiotiká sú podľa neho cenným a mocným nástrojom modernej medicíny.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Aké jedlo by ste mali jesť ak beriete antibiotiká Čítajte 

„Sú zázrakom, od ich vynájdenia zachránili desiatky miliónov životov. No nie sú bez rizika a verejnosť musí pochopiť, že ak sa používajú nevhodne, vystavujeme sa zbytočnému riziku,“ vysvetľuje Christian John Lillis.

Lillisová zomrela na následky infekcie čreva, ktorú spôsobila baktéria Clostridium difficile. Aj keď sa v tele vyskytuje bežne, môže sa premnožiť, začať uvoľňovať toxíny a spôsobiť smrteľne nebezpečný zápal a hnačky.

Dochádza k tomu v prípade, že prirodzenú črevnú flóru zničia silné antibiotiká. Lieky totiž nezabíjajú iba nebezpečné baktérie, ale aj tie prospešné. Ak je črevná flóra narušená, prevahu môžu získať práve škodlivé mikróby.

V prípade Lillisovej došlo k úmrtiu na následky hnačky už po šiestich dňoch. Synovia stratili matku na následky ochorenia, o ktorom predtým v živote nepočuli.

SkryťVypnúť reklamu

Po svadbe prišiel krvavý kašeľ

„Siedmy jún 2014 bol najšťastnejším dňom môjho života,“ spomína Tatiana Chiprez Vargasová na svoj svadobný deň. Mladomanželské šťastie v tom čase 25-ročnej dievčiny z Kalifornie ale netrvalo dlho.

O pár týždňov neskôr, keď sa vrátila zo svadobnej cesty, začala v práci cítiť prvé symptómy choroby. Keďže sa v priebehu dňa jej stav zhoršoval, z práce odišla skôr a zamierila do lekárne. Kúpila si voľnopredajné lieky na prechladnutie.

Avšak, namiesto toho aby symptómy choroby ustúpili, Tatiane sa prihoršilo. Začalo ju bolieť v hrudníku a bolesť jej vystreľovala aj do chrbta tak, že si nedokázala ľahnúť.

Nezvládnuteľná bolesť ju dohnala na pohotovosť. Lekári predpokladali streptokokový zápal nosohltanu, Tatiane predpísali antibiotiká a prepustili ju. Liečba ale neúčinkovala.

Na jednotku intenzívnej starostlivosti ju prijali s horúčkou cez 39 stupňov Celzia, nevoľnosťou, dýchavičnosťou a bolesťou v hrudníku. Krátko na to Tatiana začala vykašliavať krv a jej pľúca kolabovali. Skončila v karanténe.

Séria krvných testov a vyšetrenia expertov na infekcie stanovili nákazu odolným zlatým stafylokokom (MRSA).

MRSA označuje baktérie, ktoré sa bežne vyskytujú u ľudí. Problém je, že niektoré kmene zlatého stafylokoka zmutovali a stali sa odolnými voči meticilínu - druhu antibiotík, ktorý pôsobil proti nebezpečnej baktérii.

Bez lieku môže dôjsť ku komplikáciám vrátane infekcií kože, zápalu pľúc, ako aj infekciám krvného riečiska.

Tatiana dostala antibiotiká proti MRSA, no aj keď sa jej zdravotný stav zlepšil, jej pľúca boli stále zapálené a trpela aj sekundárnymi infekciami. Z nemocnice ju prepustili až po druhej vlne liečby. Na ochorenie jej ostala nepríjemná spomienka - chronický kašeľ.

Vargasová sa o svoj príbeh rozhodla podeliť na stránke Americkej spoločnosti infekčných ochorení. Verí, že pomôže šíriť osvetu o nebezpečenstve, ktoré predstavuje odolnosť voči antibiotikám. „Kým sa niečo vážne nestane, ľudia netušia, čo je MRSA. Ľudia musia zistiť, čomu čelíme.“

Ako sa Tatiana nakazila odolnou baktériou, ostáva stále záhadou.

Keď zaberie až posledná možnosť

Osobnú skúsenosť s odolnosťou voči antibiotikám má aj holandská televízna moderátorka a herečka Daphne Deckersová. Pred doma rokmi jej lekárka stanovila diagnózu infekcie močového mechúra a predpísala antibiotiká.

„Dobrala som lieky, no bolesť a únava ma neopúšťali. Preto som opäť išla k lekárke a liečbu podstúpila odznova,“ rozpráva herečka vo videu európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie. Symptómy však stále neustupovali.

Prečítajte si tiež: Pacientom s infekciou púšťali žilou v holičstvách a leptali ich Čítajte 

„Jeden večer po televíznej šou som sa zosypala. Začala som sa nekontrolovateľne triasť,“ opisuje udalosti, po ktorých skončila na infúziách v nemocnici.

Deckersovej zdravotný stav sa nezlepšoval a v nemocnici skončila ešte niekoľkokrát. „Moja lekárka mi povedala, že mám v tele baktériu, ktorá je odolná voči viacerým druhom liekov.“

Hoci by sa baktéria E.coli mala dať liečiť ôsmimi druhmi liekov, v prípade herečky neúčinkovalo sedem z nich. Našťastie, posledná ôsma možnosť konečne zabrala.

„Neviem, čo sa stane ak, či skôr až superodolná baktéria prekoná aj posledné fungujúce antibiotikum. Čo ale viem, je to, že tento druh infekcie má na váš život neuveriteľný vplyv,“ hovorí herečka s tým, že jej trvalo takmer rok, kým sa baktérie konečne zbavila.

Dnes je Deckerová súčasťou kampane za rozvážne používanie antibiotík. „Nemáme namiesto nich alternatívu, uvedomme si to.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu