SME

O pneumokokových infekciách

Článok bol uverejnený so súhlasom a v spolupráci s neformálnym združením rodičov "Nahlas" Súvisice články: O pneumokokových infekciách - časť II.  (obsah: Liečba, Prevencia, Prečo zaočkovať dieťa konjugovanou vakcínou, Kedy a ako

Článok bol uverejnený so súhlasom a v spolupráci s neformálnym združením rodičov "Nahlas"
Súvisice články:
O pneumokokových infekciách - časť II.  (obsah: Liečba, Prevencia, Prečo zaočkovať dieťa konjugovanou vakcínou, Kedy a ako očkovať, Vedľajšie účinky, Hradenie očkovania)
O pneumokokových infekciách - časť III: Otázky a odpovede, (obsah: čo robiť, keď napríklad zistíte, že vaše dieťa má čoraz viac opuchnuté a odstávajúce uško?)
Dátum uverejnenia článku: 11. mája 2008
 

Všeobecne

Pneumokokové infekcie spôsobuje baktéria Streptococcus pneumoniae nazývaná ľudovo pneumokok. Pneumokoky sa bežne vyskytujú okolo nás, za určitých okolností však môžu vyvolávať nebezpečné a život ohrozujúce ochorenia.

Tieto organizmy osídľujú oblasť nosohltana bez toho, aby bezprostredne spôsobili ochorenie. Zatiaľ čo v dospelej populácii je nosičom pneumokoka približne každý piaty človek, u detí predškolského veku je to až 60 %.

Z týchto bezpríznakových nositeľov sa pneumokoky prenášajú kvapôčkovou infekciou ako napr. kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne bežné ochorenia. Invazívne typy tejto baktérie však môžu spôsobiť aj život ohrozujúce ochorenia, ako sú pneumokoková meningitída, sepsa, pneumónia a bakteriémia. 

V súčasnosti poznáme viac ako 90 sérotypov pneumokoka, závažné ochorenia však spôsobuje iba niekoľko z nich. Pneumokok nie je problémom iba sociálne slabších skupín, ale celej populácie.

Podľa získaných údajov bolo v roku 2006 zaznamenaných 26 prípadov pneumokokovej meningitídy, z toho 7 prípadov u detí do 5 rokov. Dve deti vo veku do 5 rokov na pneumokokový zápal mozgových blán zomreli.

Najohrozenejšie sú malé deti do 2 rokov a starší ľudia nad 60 rokov. Pneumokok je vo svete najčastejšou príčinou úmrtí na ochorenia, ktorým môžeme predchádzať očkovaním na svete.

  

 Všetkým mamičkám odporúčame naše Medicentrum Tehotenstvo



Spôsob prenosu

Pneumokok osídľuje oblasť nosohltana u 25 až 60 % ľudí podľa veku bez toho, aby bezprostredne spôsobil ochorenie. Sú to takzvaní bezpríznakoví nositelia. Aj u nich sa však v prípade zníženia imunity alebo oslabenia organizmu pri bežnej vírusovej infekcii môže vyvinúť viac alebo menej závažné pneumokokové ochorenie.

Z nositeľov sa pneumokoky prenášajú kvapôčkovou infekciou, napríklad kašľom alebo kýchnutím, alebo nepriamo, prostredníctvom infikovaných predmetov, na ktoré sa dostali spomínané baktérie z dýchacích ciest.

V predškolských zariadeniach je prenos pneumokoka o to jednoduchší, že deti sa len učia základným hygienickým návykom, ako je zakrývanie si úst pri kýchaní či kašľaní. Je dokázané, že pri kýchnutí dieťaťa sú mikroskopické kvapôčky slín spolu s baktériami doslova vystrelené do vzdialenosti cca 4 m, u dospelého až 11 m.

Najohrozenejší sú jedinci navštevujúci kolektívne zariadenia, ako sú jasle, materské školy, dojčenské ústavy či domovy pre dôchodcov.

 

Prejavy infekcie

Zo začiatku sa pneumokokové ochorenie môže podobať bežnému vírusovému ochoreniu, ako je napr. chrípka. Chorí majú vysoké teploty, a preto ochorenie nie je často podchytené správnou liečbou.

Len málo ambulancií má CRP vyšetrenie, ktoré dokáže za pár minút odlíšiť bakteriálne ochorenie od vírusového. Odbery sa robia, až keď nezaberie symptomatická alebo antibiotická liečba. Ak sa však účinok nedostaví, liečba sa predlžuje a stav pacienta sa môže výrazne zhoršiť.

Sú známe viaceré prípady, keď po dvojdňových horúčkach nasleduje náhly kolaps a bezvedomie, ktoré sa môže skončiť smrťou alebo trvalým poškodením zdravia.

 

Aké ochorenia spôsobuje

Medzi bežné ochorenia spôsobené pneumokokom patria zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín a zápal priedušiek. Pri oslabení imunity, keď organizmus napríklad prekonáva nejaké bežné ochorenie, sa pôvodne nevinné baktérie nachádzajúce sa v nose dieťaťa môžu stať príčinou výraznej komplikácie zdravotného stavu a prerásť do veľmi závažného – invazívneho ochorenia ako meningitída – zápal mozgových blán, otrava krvi, zápal pľúc či bakteriémia. A to sú už ochorenia, ktoré môžu zanechať trvalé následky na zdraví alebo priamo ohroziť život dieťa.


Meningitída (zápal mozgových blán)

Je ochorenie, kde sa baktérie dostávajú až do centrálneho nervového systému. O závažnosti meningitídy spôsobenej pneumokokom svedčí aj skutočnosť, že približne 25 percent prípadov tohto ochorenia sa končí u malých detí úmrtím. Deti, ktoré sa vyliečia z tohto ochorenia, sú často natrvalo postihnuté, napr. trpia epileptickými záchvatmi, hluchotou alebo mentálnou retardáciou.

 

Pneumokoková bakteriémia

Nebezpečné ochorenie, keď sa pneumokok dostane do krvného obehu a tam sa rozmnožuje. Môže viesť až k otrave krvi (sepse) a následnému poškodeniu orgánov.

 

Pneumónia (zápal pľúc)

Pneumokok je najčastejšou príčinou zápalu pľúc bakteriálneho pôvodu u detí do 2 rokov.
Ochorenie sa začína spravidla náhlym prudkým vzostupom teploty, najskôr suchým, neskôr produktívnym kašľom. Hnisanie, čo je vážna komplikácia pri zápale pľúc, je najčastejšie práve pri pneumokokovom type tohto ochorenia.

 

Otitída (zápal stredného ucha)

Akútny zápal stredného ucha je charakterizovaný náhlou bolesťou ucha, poruchou sluchu, rýchlym vývojom horúčky, nepokojom, zvracaním a u detí aj hnačkou. Zápal stredného ucha je pravdepodobne jedno z najčastejších ochorení, ktoré postihuje človeka. Obzvlášť často trpia týmto ochorením malé deti. Pneumokok je pritom najčastejšou bakteriálnou príčinou zápalu stredného ucha.

 

Rizikové faktory
 

 

Existujú skupiny starších ľudí, ktorí sú náchylnejší ochorieť na niektoré z pneumokokových ochorení. Riziko vzniku ochorenia rastie s nasledujúcimi faktormi:

Vek: Pneumokokové ochorenia ohrozujú najviac deti do 5 rokov života a ľudí starších nad 65 rokov. Je to spôsobené stavom imunitného systému, ktorý sa u malých detí iba vyvíja a u starších ľudí v podstate klesá jeho obranyschopnosť. Obzvlášť ohrozenou vekovou skupinou sú malé detičky do 2 rokov.

Kontakt s deťmi: Najväčším rezervoárom pneumokokov sú deti. Zatiaľ čo v dospelej populácii sa vyskytuje pneumokok u 10 – 20 % osôb, u detí je to až u 60 %. Ak vaše dieťa navštevuje škôlku, jasle alebo má staršieho súrodenca, ktorý navštevuje predškolské zariadenie, je pravdepodobnosť prenosu pneumokoka vyššia. Kolektívne zariadenie je totižto ideálnym prostredím na rýchly prenos rôznych baktérií a vírusov.

Nedávny zápal stredného ucha: U detí vo veku do 5 rokov, ktoré v priebehu posledných 3 mesiacov prekonali zápal stredného ucha, je dvakrát vyššie riziko, že sa u nich objaví invazívne pneumokokové ochorenie.

Nedávne užívanie antibiotík: Deti vo veku do 5 rokov, ktoré v priebehu posledných 3 mesiacov užívali antibiotiká, majú trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že ich postihne invazívne pneumokokové ochorenie.

Iné zdravotné problémy alebo ochorenia: Ohrozené sú deti so zníženou imunitou, s chronickým pľúcnym ochorením, s rakovinou, po transplantácii a deti s kochleárnym implantátom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 119
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 464
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 916
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 275
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 131
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 853
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 751
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu