SME

Operácie rôzneho druhu

Pre PRIMAR.sk:  Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .   Pigmentové znamienka O pigmentových kožných znamienkach sa veľa píše i hovorí. Napriek tomu je okolo nich veľa nejasností.

Pre PRIMAR.sk: 

Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .

 

Pigmentové znamienka

O pigmentových kožných znamienkach sa veľa píše i hovorí. Napriek tomu je okolo nich veľa nejasností. Pozrime sa, aké otázky dostávam najčastejšie od mojich pacientov.

"Keď mi toto znamienko vyberiete, neumriem? Nevytvoria sa mi ďalšie? Má toto znamienko hlboké korene? Môžete mi vybrať toto znamienko aj keď ho mám od narodenia?"

Môžete mi naraz vybrať aj dve znamienka? Môžete mi vybrať znamienko, ktoré je ploché? Budem mať po vybratí znamienka jazvu? (Na prvé tri otázky je odpoveď „nie", na ostatné je odpoveď „áno".)

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti, keď sa beloch vystavuje silnému slnečnému žiareniu vzniká u neho vysoké riziko vzniku rakoviny kože. Najlepšie sú na tom ľudia s tzv. farmárskou alebo námorníckou kožou, silnou a dobre pigmentovanou. U tmavých rás a u čiernej rasy sa rakovina kože vyskytuje zriedka. Rakovina kože sa objaví na miestach, kde má koža zníženú regeneráciu, alebo je už poškodená slnkom. Sú tu rôzne kožné znamienka vystúplé i ploché, solárne škvrny. Najväčší výskyt rakoviny kože je zaznamenaný u austrálskych novousadlíkov.

Ako u každej choroby, tak aj u chorôb kože - prevencia je lepšia ako liečba. Tým skôr, že koža je jeden z mala orgánov prístupný zraku.

Pod prevenciou rozumieme preventívne odstránenie rôznych kožných znamienok v ich kľudovom štádiu. Na ich mieste vznikne jazvička, ktorá dĺžkou obvykle nepresiahne dĺžku znamienka. Je tvorená odolným kolagénom. U detí vystavených silnému slnečnému žiareniu s obzvlášť výraznými dedičnými zmenami na koži, je vhodné odstránenie znamienok už pred pubertou. Je pravda, že jazvička sa počas rastu môže roztiahnuť, zdravie však ostane zachované.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je vybratie znamienka zdravotne indikované, znamená to, že znamienko sa dostalo do štádia vzniku bunečných atypií alebo nádorového bujnenia. Vtedy sa vyberá radikálna, s kožnou rezervou, niekedy v celkovej anesthéze a niekedy dokonca i s vybratím príslušných lymfatických uzlín.

Keď sa z nejakého dôvodu rozhodnete nedať si znamienko vybrať, dajte si ho odborne vyšetriť a sledovať. Je to tiež prevencia rakoviny kože.

 

Jazvy kože

Jazva je bezcievne kolagénne tkanivo pokryté tenkou vrstvou epidermy. Vzniká po mnohorakých poraneniach napríklad teplom, chladom, infekciou, ostrou, či tupou silou, vtedy, keď rana preniká do väzivovej vrstvy kože a hlbšie. Pri povrchovejších ranách dokáže koža zregenerovať. Jazvy sú rôzne - vtiahnuté, vypuklé, pigmentované, plošné, červené, keloidné. Najproblematickejšie sú jazvy, ktoré obmedzujú funkciu kĺbov, či svalov, alebo deformujú - napríklad očnú alebo ústnu štrbinu. Nepríjemné na pohľad sú keloidné jazvy.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadnu jazvu nie je možné úplne odstrániť. Existuje len možnosť zmierniť jej nápadnosť. Prístup ku každému typu jazvy je značne diferencovaný. Dôležitou podmienkou pri chirurgickej korekcii jazvy je jej zrelosť. Zrelá jazva neobsahuje cievy a bunečné elementy. Proces zrenia trvá od 2 mesiacov do pol roka i viac podľa druhu a hĺbky jazvy. Techník, ktoré používame pre zlepšenie estetického vzhľadu jaziev je viacero.

Široké jazvy po rôznych akútnych zákrokoch, kde výsledný vzhľad jazvy je druhoradý (napríklad pri zraneniach hlavy, po operáciách brušných orgánov a podobne) korigujeme jazvu postupným vyňatím jej tkaniva a zošitím v tenkej línii. „Rebríčku" po stehoch alebo tzv. „zipsovému efektu" predchádzame vnútrokožným stehom. Krátke, vtiahnuté jazvy na tvári vylepší zbrúsenie, poleptanie, LASER, prípadne na-strieknutie mikroimplantátom.

Keloidné jazvy sú pre nás ťažkým orieškom. Pretrvávajú v nich cievy a bunky, ich kolagén sa neustále tvorí v nadmernom množstve, takže jazvy prečnievajú nad niveau svojho okolia. Majú tmavoružovú farbu, často svrbia a pália. Vznikajú hlavne na ramenách a dekoltoch. Pomáha vstrekovanie kortikoidu, ktorý dramaticky zníži množstvo jazvoviteho tkaniva. Vhodná je tlaková bandáž a prikladanie silikónových plátkov. Pokusy o chirurgické vyňatie sú neúspešné, keloid vzniká znova.

Jazvy po cisárskom reze sú síce tenké, ženám však vadí val, tvorený kožou a tukom, ktorý nad nimi niekdy vzniká. Riešime ho odsatím tuku.

Nevhodné je korigovať jazvy u detí v štádiu rastu, keď vadia len z estetického hľadiska.

O korekcii jaziev je najvhodnejšie poradiť sa s plastickým chirurgom osobne.

 

Tetováž

Tetovanie má v posledných rokoch módny charakter. Motiváciu k tejto skutočnosti neviem presne vyšpecifikovať, poznám však motivácie k jeho odstraňovaniu.

Z medicínskeho hľadiska ide o vpravenie mikroskopických čiastočiek tušu do kožného kôria, teda do cievnatej vrstvy kože. Mikrotelieska sa postupne opúzdria kolagénnym tkanivom a pôvodne živé farby obrázku sa stanú nejasné s mlieč-nobielym nádychom. Tetovanie je v podstate trauma a nesie všetky jej riziká. Od jednoduchej vírusovej či bakteriálnej infekcie až po tetanus a navyše pri nesterilnom postupe i riziko prenosu hepatitídy alebo vírusu HIV.

Tetováž u nás odstraňujeme pomerne často. Po prvom nadšení z tetovania prichádza niekedy rozčarovanie až pocit zahanbenia. Stáva sa, že obrázok odstraňujeme už na druhý deň po tetovaní. Tetovanie nesie občas so sebou psychickú traumu v podobe spomienky, na ktorú by jeho nositeľ najradšej zabudol. Veď mnohé obrázky naozaj nie sú nadčasové! Do tejto kategórie patrí aj tetovanie z pubertálneho obdobia robené amatérskym spôsobom. Časom sa zmení tvar i kvalita kozej nesúcej tetovanie a obrázok sa môže groteskne deformovať, (podbruško)

Odstraňovanie tetovania prináša ďalšiu traumu s následkami. Zatiaľ neexistuje metodika, pomocou ktorej by sa dali vybrať jednotlivé mikročiastočky tušu. Tetovanie sa odstraňuje plošne a zanecháva po sebe depigmentáciu a stenčenie kože. Nie vždy je možné odstrániť obrázok v jednom sedení. Najhoršie reaguje na plošné odstraňovanie tetovania ženský dekolt, kde neraz vzniknú keloidné jazvy.

Čo dodať? Ak je pre vás tetovanie neodolateľným lákadlom voľte malý obrázok v správnej lokalite a nech vám ho vytetujú na odbornom certifikovanom pracovisku. Myslite na to, že časom stratí význam, farbu i tvar. A že odstránenie nebude bez následkov.

 

Deformácie ženských genitálií

Aj keď sa zdá, že ide o tému vhodnú pre gynekológa, stretávame sa s ňou aj my, estetickí chirurgovia, a to pomerne často. Lokalita, o ktorej je reč, sú malé pysky ohanbia. U niektorých žien sa pod hormonálnym vplyvom začínajú malé pysky rýchlo zväčšovať, vyhrezávať cez veľké pysky a prevísať, i niekoľko centimetrov. Kontaktom s okolitou kožou a šatstvom vysychajú, koža na nich zhrubne a pigmentuje. Trením vznikajú i mikrotraumy s následnými opuchmi a infektami. Nosenie tesného spodného prádla alebo pasentných zvrškov je veľmi nepríjemné až bolestivé. Ženy samé väčšinou považujú túto v podstate fyziologickú anomáliu za neestetickú. Niektoré sa obrátia na pomoc k nám. V indikovaných prípadoch, keď je výhrez väčší a masívnejší a bežné ošetrenie neprináša úľavu, pristupujeme ku chirurgickej úprave. Ide u nej o chirurgické odstránenie nadbytočného tkaniva malých pyskov. Výsledná jazva je prakticky neviditeľná a vedená tak, aby nebránila v pružnom napínaní poševného vchodu, ktoré je dôležité okrem iného i pri pôrode. Opuch po operácii trvá 7-10 dní, niekedy i menej. Mechanické dráždenie oblasti prichádza do úvahy o 3 - 4 týždne.

 

Chemický peeling

V našej praxi sa stretávame s pacientami prevažne ženami, ktorých koža tváre je bledá, tenká a vrásčitá. Táto vrásči-tosť postihuje okolie pier, čelo, líca, bradu a dokonca i kožu nosa.

Klasický lifting tváre alebo čela pomôže len čiastočne. Sú to ideálni kandidáti na chemický peeling. K nim možno pripočítať osoby s hnedou škvrnitosťou tváre a povrchovými jazvami po akné.

Chemický peeling sa svojím pooperačným priebehom a výsledkom podobá na mechanický a LASER-ový peeling. Je však cenovo prístupnejší. Ide o sezónnu operáciu, vykonávanú výlučne v zimných mesiacoch. Vykonáva sa v celkovom utlmení sedatívami. Hospitalizácia trvá 1-3 dni. Na rekon-valesceniu je potrebné si vyhradiť 2-3 týždne. (Ak sa to niekomu zdá veľa, nech si uvedomí, že jeho problém trvá niekedy aj 20 rokov, ba i viac.) Bolesť pri aplikácii je mierna a pripomína pálenie, pooperačné dochádza k opuchu a taktiež k miernej bolestivosti. Nanesením účinných chemických látok sa povrchová vrstva kože naruší a postupne odlúči. V hlbokej vrstve vzniká hojivá reakcia, ktorej výsledkom je spevnenie kože a dorastenie novej, mladej epidermy. Hojenie s doraste-ním novej epidermy trvá 7-10 dní. Zhojené oblasti sú ružové a napnuté. Ružovosť ustupuje postupne, používame špeciálne krémy. Pri správnej indikácii a aplikácii je výsledok prekvapujúco krásny a efekt trvalý.

 

Strie

Kožné strie sú často krížom pre ich nositeľa. Avšak rovnako sú krížom a tvrdým orieškom aj pre plastického chirurga. Ide o rozostúpenie spodnej vrstvy kože vo forme vertikálnych alebo horizontálnych línií. Koža vyzerá ako roztrhnutá zvnútra a smer línie je kolmý na smer rozpínania vznikajúceho pod kožou. Rozpínanie vzniká napríklad pri raste kostry a svalstva, teda pri celkovom prudkom raste tela, rastom plodu v tehotenstve, rastom orgánov napríklad prsnej žľazy, ale aj prudkým rastom množstva podkožného tuku.

Strie nevznikajú u každého človeka preto, že existuje genetická predispozícia kože na ich vznik. Môžu však vzniknúť i bez nej ako následok hormonálnej poruchy napríklad nad-obličiek, či štítnej žľazy. Vyvolá ich aj porucha výživy s následným nedostatkom bielkovín v krvnej plazme, alebo poruchy pečene.

Strie majú šedostriebornú, ružovú alebo i purpurovú farbu. Sú tenšie ako okolitá koža a okrem vizuálneho efektu sú i hmatné. Neobsahujú špirálovité elastické vlákna, postrádajú pružnosť. Husté strie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie na prednej brušnej stene, na vnútorných stranách stehien a na prsníkoch u žien, môžu spôsobiť chabé previsy kože.

Riedko sa vyskytujúce strie v zásade pružnosť kože ako celku nemenia, nespôsobujú previsy, vadia vizuálne. Slnečné lúče na nich ľahko vyvolajú solárnu keratózu, čo je slnečné poškodenie kože. Pri opaľovaní stmavnú, koža sa v mieste stenčenia chráni pred prenikaním slnečných lúčov nahromadením väčšieho množstva pigmentu. Žiaľ, výsledky liečenia tohto kožného javu nie sú veľmi povzbudivé. Už aj z tohto dôvodu treba sa sústrediť hlavne na prevenciu. Tou je zdravá výživa bohatá na bielkoviny, vitamíny typu C a E. Rôznorodá je i lokálna prevencia. Pri purpurovo sfarbených striách je nutné navštíviť internistu, prípadne endokrinológa.

Keď už strie vznikli, postupujeme podľa nálezu. Husté mnohopočetné strie na bruchu a stehnách možno riešiť, len odstránením takto postihnutej kože.

Riedke strie na bedrách alebo vonkajších stranách stehien bez kožných previsov je možné skúsiť odstrániť pomocou LA-SER-ovej techniky, ktorá vyvolá sťahovanie kolagénu strií, a tým ich zúženie. Riedke strie sa stanú menej nápadné aj po odsatí tukového tkaniva nachádzajúceho sa pod nimi. Z uvedeného vyplýva, že pri odstraňovaní kožných strií sme dnes úspešní len čiastočne.

 

Zarastajúci nechet

Zarastajúci nechet sa najčastejšie vyskytuje na palcoch chodidiel. Nie je však výnimočný ani na iných prstoch chodidiel a niekedy i rúk. Spravidla sa komplikuje zápalom a vzniká tak veľmi bolestivý a po riešení volajúci stav.

Pedikéri často zdôrazňujú, že nechty na nohách sa majú strihať rovno. Znamená to, že oba bočné okraje nechta majú po odstrihnutí byť na úrovni kože alebo ľahko prečnievať. Pri vystrihnutí bočných okrajov nechta pod úroveň kože hrozí, že dorastajúci nechet sa bude rastom zanárať do mäkkého tkaniva prsta. Nechet často so sebou nesie bežnú bakteriálnu flóru a niekedy i rôzne plesne. V tkanive, ktoré nechet traumatizuje nachádzajú tieto organizmy vynikajúcu živnú pôdu. Vzniká bolestivý zápal siahajúci časti až na okosticu prsta. Stav vyžaduje návštevu na chirurgickej ambulancii. Obvykle je potrebné sňatie časti alebo celého nechta. Netreba sa báť! Nechet dorastie. A ako s tým súvisí plastická chirurgia? Občas sa stáva, že po opakovaných zápaloch dochádza k zhrub-nutiu mäkkého tkaniva prsta a ani odňatie nechta nepomôže, nechet vrastá znova a znova. Takýto stav vyžaduje zúženie nechtového lôžka. Robí sa ambulante v miestnom znecitlivení. Rekonvalescencia trvá 2-3 týždne. Pri vrastaní viacerých nechtov treba konzultovať nielen chirurga, ale aj internistu, lebo bývajú signálom i iných ochorení.

 

Vírusové bradavice

V estetickej chirurgii by infekčné diagnózy nemali mať miesto. Priznám sa však, že sa stretávame i s touto diagnózou a nezriedka ju riešime. Najmä vtedy, keď zlyhajú iné, konzervatívnejšie spôsoby liečby, a bradavice recidivujú.

Vírus bradavice je nevyspytateľný. Do kože sa dostáva mik-roranou na jej povrchu. Začne sa rozmnožovať a núti kožu k vytváraniu nepríjemne vyzerajúcich útvarov. Vyskytujú sa na chodidlách, prstoch rúk, okolo nechtov, ale aj na tvári a ostatnom tele. Vadia esteticky i funkčne. Pri výskyte na chodidle vyvolávajú nepríjemný tlak na podkožné receptory.

Liečbu vírusových bradavíc zvláda úspešne prevažne kožný lekár. Pri poruchách imunity a psychických problémoch, ktoré často sprevádzajú výskyt vírusových bradavíc pomôžu i príslušní špecialisti. Pri neúspechu dermatologickej liečby prichádza na rad radikálnejšia chirurgická liečba. Strach je zbytočný. Bradavica sa nachádza len v povrchových vrstvách kože. Liečime ju vylúpnutím. Samozrejme, že postihnutú oblasť predtým znecitlivieme lokálnym anestetikom. Miesto po vylúpnutí sa hojí bez jazvy. Výnimkou je bradavica, ktorá sa infikovala baktériou alebo pliesňou. Tento stav je však zriedkavý. Dôležitou súčasťou liečby je vybratie všetkých infekčných ložísk. Inak je pravdepodobné, že sa vírus z nevyliečenej oblasti znova prenesie na nové miesto, kde môže parazitovať.

 Predchádzajúca téma
RHINOPLASTIKA - operácie nosa

 Nasledujúca téma
BLEFAROPLASTIKA - operácie viečok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 725
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 102
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu