SME

Psoriáza, Lupienka

Psoriáza má individuálny charakter a u každého pacienta sa prejavuje odlišne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

Pozri aj článok: Psoriáza život neberie, no ničí ho výrazným spôsobom

 

Na lupienku trpia milióny ľudí na celom svete. Má štyri základné črty:

  • Psoriáza má individuálny charakter – u každého pacienta sa prejavuje odlišne
  • Prostriedky, ktoré niektorým prinesú výraznú úľavu, u ostatných nemusia vôbec zabrať
  • Zvolená metóda liečby môže účinkovať na začiatku ochorenia, postupne však pôsobí menej a nakoniec nepomáha vôbec
  • Nikto nepozná príčinu ochorenia

Pocit bezvýchodiskovosti, ku ktorému choroba vedie, možno ľahko pochopiť. Väčšina lekárov rezignovane vraví – Keď ide o lupienku súčasná medicína je úplne bezmocná.

Pri psoriáze kožné bunky akoby „zošaleli“. Za normálnych podmienok sa pokožka obnovuje zhruba za 30 dní. Toľko času potrebujú nové bunky, kým sa dostanú z hlbších vrstiev kože na povrch. Lupienka však spôsobuje, že sa bunka dostane na povrch po troch dňoch. Vyzerá to tak, akoby organizmus stratil schopnosť regulovať prirodzený proces obnovy pokožky. Na povrchu kože sa následne objavujú červené svrbiace vypukliny, tzv. ložiská. Tie vzápätí odumierajú, ale keďže ich je obrovské množstvo, zostávajú po nich biele ložiská, z ktorých húfne odpadávajú mŕtve bunky.

Lupienka sa zvyčajne vyvíja v cykloch akútny stav – remisia (k zhoršeniu najčastejšie dochádza v zimnom období). Občas príznaky ustúpia na niekoľko mesiacov alebo aj rokov. S vekom sa ochorenie zmierňuje alebo naopak zhoršuje.

Lekári nepoznajú príčiny vzniku psoriázy, a preto ju nemôžu úplne vyliečiť. Existuje však veľa spôsobov, ako liečiť a zmierniť jej príznaky. Pamätajte však, že čo pomohlo inému, nemusí vo vašom prípade zabrať. Musíte skúšať rôzne postupy a zvoliť ten, ktorý vyhovuje práve vám.

 

Ako vybabrať s lupienkou?

Zmeňte prístup k ochoreniu

Zmierte sa s ochorením a zamerajte všetko úsilie na to, ako predísť akútnemu stavu. Netrápte sa pre každú ďalšiu šupinku na koži – tým sa váš stav nezlepší. Ak máte pocit, že ste vyskúšali úplne všetko od A po Z, začnite znovu od začiatku. Miernu podobu lupienky môžete ľahko zvládnuť.

 

Zvlhčovanie

Pri liečbe príznakov psoriázy má veľký význam najmä zvlčovanie a zmäkčovanie pokožky. Ochorenie totiž nadmerne vysúša pokožku, čo následne spôsobuje intenzívnejšiu tvorbu šupiniek a zvýšené svrbenie. Zmäkčujúce prostriedky pomáhajú udržiavať vlhkosť pokožky. Môžete používať rôzne oleje, rastlinné tuky alebo vazelínu, najlepšie hneď po kúpeli, keď je pokožka ešte mokrá. Odporúčajú sa aj tekutiny s obsahom mentolu a gáfru, ktoré zmierňujú svrbenie.

 

Zdržiavajte sa na slnku

U 95% pacientov dôjde k zlepšeniu, ak pravidelne vyhľadávajú pobyt na slnku. Ideálnym miestom na takúto terapiu je Mŕtve more v Izraeli.

Psoriáza sa zvyčajne vyvíja intenzívnejšie v zimnom období, pri celkových zmenách podnebia alebo vo vlhkom prostredí. Ak teda máte možnosť odísť do teplých krajín, neváhajte ani na chvíľu.

Ultrafialové lúče zrejme účinkujú na poškodenú pokožku obzvlášť silno. Má to všaj jeden háčik. Tie isté lúče môžu spôsobiť aj popálenie pokožky, čo následne môže viesť k rakovine kože. Navyše, u niektorých pacientov sa pod vplyvom týchto lúčov objavia nové ložiská lupienky na miestach, kde sa choroba dovtedy nevyskytovala.

Ale aj na toto nebezpečenstvo existuje účinný recept: krémy s UV filtrom. Ak si ochranným krémom natriete zdravé miesta a slnečné lúče necháta pôsobiť len na pokožku napadnutú lupienkou, klady slnečných kúpeľov prevážia nad rizikom vzniku rakoviny kože či šírením choroby.

 

Ožarovanie

Kúpte si malý ultrafialový žiarič a ožarujte si ním napadnuté miesta. O tejto terapiee sa však bezpodmienečne poraďte s lekárom.

Ak dávate prednosť ultrafialovým lúčom A, môžete zájsť do solária. Tieto lúče však majú slabšie účinky, takže liečba sa predĺži.

 

Kamennouhľný decht

Niektorí kožní lekári odporúčajú prípravky z kamennouhoľného dechtu, ktoré sa aplikujú priamo na ložiská. Môžete si pripraviť aj kúpeľ s olejom obsahujúcim decht. Šampónom s prídavkom dechtu si zasa môžete umývať vlasy.

Dechtové preparáty môžu zanechávať škvrny a niektoré aj intenzívne páchnu. Preto ich musíte po určitom čase zmyť. Menej zapáchajúce prípravky však môžete nechať pôsobiť dlhšie. Posilňujú sa tak účinky slnečného svetla alebo ultrafialových lúčov B.

Pôsobením dechtu sa pokožka stáva citlivejšou na slnečné žiarenie. Dechtové preparáty preto užívajte veľmi opatrne.

Najnovšie sa začali vyrábať liečivá s obsahom dechtu vo forme gélu, ktoré sú príjemnejšie a ľahšie sa aplikujú. Keďže nemajú charakteristický pach, dajú sa používať každý deň. Navyše ich možno ľahko zmyť.

Ak dechtové prípravky vyvolávajú pálenie pokožky, okamžite ich zmyte. A už vonkoncom ich nesmiete nanášať na poranenú pokožku alebo na otvorené rany.

 

Pozitívne účinky tepla

Pokožke veľmi prospievajú teplé kúpele. Pod ich vplyvom sa ložiská zmenšujú, zoslabujú a znižuje sa množstvo šupieniel. Ale pozor, horúca voda zvyšuje svrbenie.

 

Vlhko a chlad

Kúpele v studenej vode, prípadne s pridaním jablčného octu, veľmi účinne zmierňujú svrbenie. Podobne účinkuje i ľad. Do igelitového vrecúška vložte niekoľko kociek ľadu a obklad priložte na postihnuté miesto.

 

Môžete vyskúšaj aj kortizón

Voľne dostupné kortizónové krémy síce obsahujú menšie množstvo aktívnych zložiek ako lieky, ktoré by vám nordinoval lekár, ale aj tak ich môžete vykúšať. Po dlhšom aplikovaní však organizmus získa voči krémom odolnosť, takže strácajú účinnosť a lupienka sa objaví znova. Preto ich používajte len dovtedy, kým nedôjde k podstatnému zlepšeniu, potom ich postupne obmedzte.

 

Postihnuté miesta zalepte

Ak sa postihnuté miesta na niekoľko dní či týždňov zakryjú náplasťou alebo igelitovou fóliou, môžu sa u niektorých pacientov celkom zahojiť, najmä ak sa predtým ošetria kortizónovým krémom.

 

Na záver

Takže šup do vane, potom sa natrieť masťou, zababušiť sa do úzkeho župana, na hlavu kúpaciu čiapku a aspoň tri týžne nevychádzať von. Ale tak sa predsa žiť nedá! Užívajte si života, ale starajte sa aj o svoju pokožku. Iste sa vám odvďačí a keď budete vytrvalí, nájdete „svoj vlastný liek“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu