logo
Sme.sk | Primar.sk | Choroby | Pásový opar, herpes zoster

Pásový opar, herpes zoster

Vydané 24. 1. 2004 o 11:59 Autor: Primar.sme.sk
Stručný prehľad

Pásový opar je vírusová infekcia, ktorá je spojená s bolesťami, poruchami citlivosti a kožnými zmenami v oblasti zabezpečenej určitými nervami. Príčina pásového oparu pozostáva v reaktivácii v tele existujúcich vírusov varicely a herpesu zosteru. Pásový opar sa vyskytuje len u ľudí, ktorí boli v detstve chorí na ovčie kiahne.

Diagnóza ochorenia vyplýva v prvom rade z typických symptómov: malých pľuzgierikov na sčervenalej pokožke, ktoré sa vyskytujú polostranne ohraničené a sú sprevádzané bolesťami a poruchami citlivosti. Vysoko účinná terapia pozostáva z intravenóznej dávky brivudínu a acicloviru. Prognóza pri ochorení na pásový opar je dobrá, ak sa neobjavia nijaké komplikácie.

 

Definícia / Všeobecné informácie

Pásový opar

Pojem pásový opar je odvodený z usporiadania kožných zmien ako aj z vystreľovania bolestí, ktoré sa vo všeobecnosti vyskytujú vo forme opasku v oblasti hrudného koša alebo brucha. Pásový opar je málo nákazlivé ochorenie. Vyskytuje sa sporadicky u pacientov, ktorí v detstve boli chorí na ovčie kiahne. Obe ochorenia, pásový opar a ovčie kiahne, sú spôsobené tým istým vírusom.

Ovčie kiahne sú typickým detským ochorením, ktoré spravidla zanecháva celoživotnú imunitu, t.zn. odhliadnuc od niekoľkých výnimiek, človek nemôže na ovčie kiahne ochorieť dvakrát. Pásový opar je následkom reaktivácie vírusov, ktoré ostali v tele po ochorení na ovčie kiahne, a objavuje sa takmer výlučne v dospelom veku. Pacienti so zníženou imunitou môžu na pásový opar ochorieť aj viackrát. Osoby, ktoré neboli choré na ovčie kiahne, sa môžu infikovať vírusom pri pacientoch s pásovým oparom a potom dostať ovčie kiahne, nie však pásový opar.

 

Príčiny

Vírus varicely a
herpesu zosteru

Pôvodcom ovčích kiahní ako aj pásového oparu je vírus varicely a herpesu zosteru. Tento vírus prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy. Tam môže vírus varicely a herpesu zosteru prebývať roky latentne, čiže nepozorovane. Reaktivácia týchto vírusov, ktoré v tele ostali, potom vedie k pásovému oparu, ktorý sa vždy obmedzuje na oblasť zabezpečenú postihnutými nervami. V podstate tu ide o druhý prejav, čiže druhý výskyt ovčích kiahní, avšak lokálne ohraničených. Ovčie kiahne napádajú, ako je známe, celé telo.

Musíme ešte raz zdôrazniť: Pri pásovom opare ide o reaktiváciu existujúcich vírusov a nie o druhú infekciu vírusom, t.zn. nenastala nijaká opätovná nákaza. Príčiny tejto reaktivácie nie sú doteraz objasnené.

Bolo spozorované, že pacienti s poruchami imunitného systému, napr. pri AIDS alebo pri rakovinových chorobách, ochorejú nápadne často na pásový opar. Ale aj silný stres alebo silná duševná záťaž môžu byť ako spúšťače za výskyt ochorenia zodpovední.

Stručne sa dá teda povedať, že ľudia, ktorí už prekonali infekciu ovčích kiahní, sa spravidla nemôžu nakaziť pásovým oparom infikovaných osôb. Osoby, ktoré ešte nemali žiadny kontakt s vírusom ovčích kiahní, sa môžu naproti tomu nakaziť osobou, ktorá trpí pásovým oparom. Vtedy však neochorejú na zoster ale na ovčie kiahne.

 

Častosť

Incidencia ochorenia, čiže počet nových ochorení ročne, činí 400 na 100 000 obyvateľov. Pacienti s poruchami imunitného systému sú postihnutí častejšie. Neexistuje žiadny rozdiel medzi pohlaviami.

 

Symptómy

Pľuzgieriky pásového oparu

Ochorenie začína všeobecným pocitom choroby, t.zn. pacienti sa cítia unavení a ubití a majú ľahkú horúčku. Po 2-3 dňoch nastupujú silné bolesti ako aj poruchy citlivosti v priebehu postihnutého nervu. Skoro nato sa na tej istej oblasti na koži vytvoria uzlíky zoradené do skupiniek, ktoré sa zmenia na pľuzgieriky o veľkosti špendlíkovej hlavičky až hrášku. Tieto pľuzgieriky môžu obsahovať vodnatú alebo krvavú tekutinu a niekedy sa rozpadnú. Príležitostne môžu tieto kožné zmeny aj chýbať, potom hovoríme o zoster sine herpete. Pri pásovom opare na trupe tela sa len u 5% prípadov vyskytujú ochrnutia.

 

Pásový opar sa môže vyskytnúť aj na tvári, ak vírusy pretrvali v mozgových nervoch. Pri obzvlášť častom napadnutí nervu trigeminus sú postihnuté oči, nos, čelo a ochlpená koža hlavy polovičky tváre. Tvorením vredov na rohovke alebo dúhovke oka môže dôjsť k trvalým poškodeniam, až k oslepnutiu. Pri pásovom opare v oblasti ucha môže až u 60% pacientov dôjsť k fazialisparéze, čiže k čiastočnému ochrnutiu tváre, ktoré sa však príležitostne samé stráca. Ochrnutie svalstva tváre môže byť pozorované aj pri pásovom opare na krku.

Po zahojení kožných vyrážiek často ostávajú oblasti so zvýšeným pigmentom alebo oblasti bez pigmentu, t.zn. že koža je buď viac hnedá alebo takmer biela.

 

Diagnóza

Rozhovor s pacientom a vyšetrenie týkajúce sa popísaných symptómov umožňuje väčšinou správnu diagnózu. Ak lekár na sčervenalej koži nájde malé pľuzgieriky, ktoré sa vyskytujú ohraničené na jednej strane a sú sprevádzané bolesťami a poruchami citlivosti, môže byť diagnóza stanovená hneď. Titer zosterových protilátok v sére je zvýšený. Vyšetrenie likvoru, čiže vyšetrenie mozgovej tekutiny, ukazuje ľahké zvýšenie počtu buniek ako aj obsahu bielkovín. Toto vyšetrenie však nie pri priebehoch bez komplikácii potrebné. Ak sa však objavujú symptómy, ako poruchy vedomia alebo začínajúce ochrnutia na nohách, ktoré poukazujú na napadnutie mozgu resp. miechy, sú vyšetrenia likvoru nevyhnutné.

Pretože sa pásový opar vyskytuje často u pacientov s oslabeným imunitným systémom, mali by byť títo pacienti dôkladne vyšetrení na náznaky rakovinových chorôb resp. iných ťažkých ochorení.

 

Terapia

Veľmi úspešná liečba pozostáva z intravenózneho podávania brivudinu, acicloviru alebo valacicloviru. Brivudin, aciclovir a valaciclovir sú virostatiká, čiže lieky, ktoré pôsobia cielene proti istým vírusom. Menované účinné látky patria do skupiny nukleozidových analóg, ktoré sa vo svojej chemickej štruktúre veľmi podobajú nukleozidom, čiže stavebným prvkom nukleových kyselín. Jednotlivé nukleozidy sa spájajú špeciálnymi enzýmami, polymerázami DNA, do povrazca DNA. Polymerázy DNA rozoznávajú nukleozidové anológy ako vhodné stavebné prvky. Následkom je spravidla prerušenie reťazca, čím je zábránené úplnej syntéze DNA vírusov.

Včasným podaním nukleozidových analóg, môže u pacientov s pásovým oparom dôjsť už počas niekoľkých hodín k uvoľneniu od bolestí ako aj k zmierneniu sčervenania kože. Dodatočne môžu pomôcť špeciálne púdre a roztoky, ktoré obsahujú lokálne anestetiká. Bez liečenia sa však pásový opar tiež vylieči do 2-4 týždňov.

Pri pacientoch, ktorí po vyliečení pásového oparu trpia nervovými bolesťami v postihnutej oblasti, sa potom hovorí o herpetickej neuralgii. Efektívny včasný boj proti bolestiam v rámci zosteru môže pomôcť pri zabránení ďalším komplikáciám ako postherpetickej neuralgii. Liečba bolestí herpetickej neuralgie nastáva väčšinou skôr podávaním tricyklických antidepresív ako podávaním analgetík alebo antikonvulzív.

 

Komplikácie

Komplikácie pozostávajú zo život ohrozujúceho rozšírenia sa pásového oparu, zosteru generalisatus na celé telo vrátane vnútorných orgánov. Aby sa tomu zabránilo, treba odradiť od terapie kortikosteroidmi.

Ďalšími komplikáciami sú trvalé ochrnutia, napr. tváre, ale aj bránice. U niektorých pacientoch dochádza k účasti mozgu, mozgových blán alebo miechy, potom sa hovorí o herpetickej encefalitíde, meningitíde alebo myelitíde. Pri účasti nervových korienkov alebo nervov sa vyvíja Guillainov-Barrého syndróm resp. polyneuropatia.

 

Úmrtnosť

Ak sa objavia komplikácie na centrálnom nervovom systéme, čiže na mozgu a mieche, s pozdĺžnou alebo priečnou léziou, prebieha ochorenie väčšinou smrteľne.

 

Profylaxia

Profylaxia až dodnes neexistuje.

 

Prognóza

Prognóza ochorenia bez komplikácií je dobrá. Dve tretiny ochorení sa vylieči bez následkov. Herpetická neuralgia vo svojom výskyte a trvaní závisí od veku pacientov. Vo všeobecnosti sa objavuje u 10-15% pacientov, pri pacientoch, ktorí sú starší než 60 rokov, je však postihnutý každý druhý. Herpetická neuralgia môže pretrvávať mesiace až roky.

Hlavné správy

Z DOMOVA

Spoplatnený obsahHedviga Malinová Žáková: Nestojím o ničí falošný súcit

Na súd Hedviga Žáková Malinová nepríde, svojou prítomnosťou ho nechce legitimizovať.

LIPTOV.SME.SK

Ľudia z hotela utekali len v tom, čo mali na sebe. Ostatné zhorelo

Požiar v hoteli Junior v Jasnej vyhnal nadránom z postelí viac ako 130 hostí.

EKONOMIKA.SME.SK

Zatepľovali ste? Možno budete musieť znova

Technická úroveň zateplených budov je odlišná. Do roku 2005 dosahovala hrúbka izolácie päť centimetrov, dnes vyše desať.

SPORT.SME.SK

Handzušovci, vydržte. Rebelujúcich hokejistov je možné podporiť petíciou

Petíciu pripravila Aliancia Fair-Play a podpísali ju osobnosti verejného života.