SME

Posilňovanie imunitného systému

Úvod. Podľa štatistík trpí každý Slovák nachladnutím s kašľom a nádchou priemerne dvakrát ročne. Najmä na jeseň a v zime sú na imunitný systém kvôli vlhkému počasiu a studeným teplotám kladené zvýšené požiadavky a počet nachladnutí stúpa. Takýmto

Úvod

Podľa štatistík trpí každý Slovák nachladnutím s kašľom a nádchou priemerne dvakrát ročne. Najmä na jeseň a v zime sú na imunitný systém kvôli vlhkému počasiu a studeným teplotám kladené zvýšené požiadavky a počet nachladnutí stúpa.

Takýmto prechladnutiam nemožno síce v každom prípade zabrániť, ale pomocou určitých preventívnych opatrení môže byť imunitná obrana posilnená, takže pôvodcovia ochorení majú na napadnutie menšiu šancu. Aj nezávisle od nachladnutia môžu ľudia, predovšetkým takí, ktorých imunitný systém v dôsledku ochorenia vykazuje len nedostatočné obranné reakcie, len získavať z profylaktických opatrení, ku ktorým patria strava bohatá na vitamíny, telesné otužovanie a kontrolovaný, podľa možnosti bezstresový spôsob života.

 

Výživa

Výživa významne prispieva k zachovaniu zdravej imunitnej ochrany. Ak v potrave dlhodobo chýbajú isté minerálne látky alebo vitamíny, silne sa znižuje schopnosť imunitného systému a náchylnosť na infekcie u postihnutého stúpa.

  • Železo podporuje takzvané makrofágy (fagocyty) nešpecifickej obrany pri zaregistrovávaní a ničení pôvodcov ochorení a cudzích látok. Predovšetkým malé deti a ženy trpia v dôsledku zvýšenej potreby (rast, tehotenstvo, menštruácia), súčasne aj kvôli nízkemu prísunu, na nedostatok železa. Mimo iných symptómov ako únava, znížená výkonnosť a chudokrvnosť je dôsledkom toho zvýšená náchylnosť na infekcie. Produkty, ktoré obsahujú veľa železa sú strukoviny (najmä šošovica, cícer baraní a biela fazuľa), proso, mäso, ryby a celozrnné výrobky. Viac informácii o železe...
  • Zinok prispieva k aktivácii makrofág a podporuje tak produkciu protilátok. Nedostatok zinku vedie k spomalenému hojeniu rán a k zníženej aktivite imunitnej obrany, takže postihnutý trpí na infekiu dlhšie ako je bežné. Potraviny bohaté na zinok sú strukoviny (šošovica, biela fazuľa, cícer baraní), mäso a celozrnné výrobky. Viac informácii o zinku...
  • Selén je pre imunitný systém rovnako dôležitou minerálnou látkou. Podporuje určité enzýmy, ktoré sú nevyhnutné na odbúravanie škodlivých látok, napr. ťažkých kovov. Potraviny ako ryby (napr. sleď, tuniak, údenáč, morský rak, sardinky), mäso, hríby obyčajné, kokosové orechy a paraorechy obsahujú veľa selénu. Viac informácii o seléne...
  • Vitamíny: Pôvodcovia ochorení a cudzie látky tvoria často takzvané voľné radikály kyslíka, ktoré poškodzujú bunky tela. Tieto voľné radikály sú tlmené vitamínmi C, E a A. Vychádzajúc z toho prispievajú hlavne vitamíny C a E k aktivácii imunitnej obrany a v dostatočnom množstve môžu znížiť náchylnosť tela na infekcie. Vitamín C sa vyskytuje predovšetkým v ovocí, príp. v čerstvých ovocných šťavách (napr. jablká, kiwi, pomaranče) a v zelenine (napr. paprika, brokolica, kučeravý kel, fenikel). Potraviny bohaté na vitamín E sú orechy, obilné klíčky, rastlinné oleje, mlieko a maslo. Potraviny ako vajcia, mlieko, rastlinné oleje, zelenina (napr. karotka) a pečeň obsahujú veľa vitamínu A. Viac informácii o vitamínoch...

Principiálne je možné pokryť potrebu vitamínov a minerálnych látok len vyváženou stravou. Ak sú však tieto látky potrebné vo väčšom množstve, napr. počas tehotenstva alebo pri chronických ochoreniach, alebo ak nemôžu byť v dostatočnom množstve prijímané z iných dôvodov, je možné zásobovanie umelými preparátmi obsahujúcimi vitamíny a minerálne látky z lekárne.

Denné množstvo tekutín – asi dva litre (napr. minerálky, ovocné šťavy) taktiež prispieva k dostatočnému zásobovaniu minerálnymi látkami a vitamínmi. Okrem toho sa tekutinou udržiavajú sliznice nosohltana vlhké, takže ich prirodzená funkcia bariéry na ochranu pred pôvodcami ochorení ostáva zachovaná.

Tráviace procesy vyžadujú od tela po ťažkom mastnom jedle veľkú námahu. Imunitná obrana je v tomto čase silne znížená. Preto je zdravšie jesť viac menších jedál rozdelených na celý deň než jesť menej často a veľa.

 

Črevná flóra

Lymfatické tkanivo žalúdočno-črevného traktu patrí k sekundárnym orgánom imunitného systému. Po prijatí potravy prichádza denne do kontaktu s mnohými pôvodcami ochorení a cudzími substanciami a stará sa o rýchle odstránenie týchto látok cez organizmus. Kvôli tomu je hrubé črevo prirodzeným spôsobom osídlené rôznymi neškodnými baktériami (napr. kyslomliečne baktérie), ktoré zabraňujú rozmnoženiu a rozšíreniu choroboplodných zárodkov. Ak je normálna črevná flóra porušená, napr. po užívaní antibiotík, vyskytnú sa poruchy príjimania potravinových zložiek a hnačkové ochorenia.

Predovšetkým balastné látky, ktoré sú obsiahnuté v potravinách ako obilie, strukoviny, ovocie a zelenina, udržiavajú zdravú črevnú flóru. Jogurty, rôzne mliečne výrobky ako cmar a kyslé mlieko, kyslá kapusta a kyslomliečne nakladané druhy zeleniny podporujú normálny rast kyslomliečnych baktérií.

 

Otužovanie

Telesné otužovanie je proces, ktorý vedie k dokonalejšej obrane proti infekciám z nachladnutia. Pritom sa znižuje nielen miera infekcií, ale sa aj značne zlepšuje a urýchľuje priebeh ochorení. Úspechy sú popísané napr. pri ochoreniach dýchacích orgánov počas saunovania, hydroterapie a pohybovej terapie, pri vodoliečbe a klímaliečbe.

Výskumy ukazujú, že liečenia teplom vedú k aktivácii zápalových procesov, čím je stimulovaná všeobecná telesná obrana. Bolo pozorované rozmnoženie bielych krviniek, zvýšená aktivita T-lymfocytov a intenzifikácia imunologickej pamäte. Okrem toho sa objavuje zlepšená tepelná regulácia a regulácia krvného obehu, ktorá má veľký význam pre lokálne infekcie. Pri studených chodidlách tak dochádza k stiahnutiu krvných ciev v nosovej sliznici, čím je obmedzená jej prirodzená obranná funkcia. Následkom toho môžu vírusy nádchy lahšie preniknúť do nosovej sliznice a spôsobiť infekcie. Otužovaním sa všeobecne zlepšuje prekrvenie periférnych orgánov a prekrvenie kože je rovnomernejšie.

  • Sauna: Pri saune sa jedná o kúpeľ horúcim vzduchom pri teplote vzduchu 60-90 °C. a – s výnimkou polievacích fáz – suchom vzduchu (fínska sauna). Inou variantou je takzvaný parný kupeľ, teplovzdušný kúpeľ v sýtenej, teda vlhkej atmosfére. Samostatná masáž masážnymi kefami počas saunovania zvyšuje liečebný účinok, podnecuje vylučovanie potu a zlepšuje znášanlivosť. Jedno saunovanie by nemalo prekročiť 10-15 minút. Vzápätí nasleduje krátke ochladenie sa vo forme čiastočného poliatia, sprchy alebo ponorenia sa do studeného kúpeľa. Odporúčajú sa dve až tri saunovania denne, takže celkový čas saunovania neprekročí viac než 30 minút. Saunové kúpele vykazujú, mimo svojich stimulačných efektov na srdce a krvný obeh, hlavne povzbudzujúci účinok na vylučovanie hormónov, príp. na priebeh látkovej výmeny a imunitu. Zvyšuje zásobovanie priedušiek hlienom a zvlhčuje tak dýchacie cesty. Pre posilnenie imunitného systému majú zmysel jeden až dva saunové kúpele za týždeň. Treba byť však obozretný pri ochoreniach ako srdečná insuficiencia (srdcová nedostatočnosť), koronárna srdcová choroba, vysoký krvný tlak a akútnych zápaloch (napr. akútny reumatický záchvat), príp. infekciách.
  • Kúpele: Proti zvýšenej náchylnosti na infekcie sú na otužovanie tela vhodné aj kúpele. Sú možné napr. v rámci vodoliečby a zahrňujú celkové umývania tela, omývanie kolien a ramien, kúpele rúk a chodidiel a šliapanie vody. Jednotlivé kúpania prebiehajú ako kúpanie studené (10-16 °C), teplé (35-39 °C) alebo striedavoteplé (striedanie teplého a studeného kúpeľa). Popritom môžu byť použité určité kúpeľné doplnky s rozdielnym účinkom, napr. smrekový extrakt pri kataroch horných dýchacích ciest alebo sušené byliny pri chronickej bronchitíde. Kúpele rúk a chodidiel slúžia na reguláciu hospodárenia s teplom. Pri šliapaní vody sa bocianím krokom šliape asi jednu minútu v studenej vode od 15 do 20°C, ktorá siaha asi na šírku ruky pod predkolenie. Aplikáciou kúpeľov sa všeobecne zvyšuje aj prekrvenie a posilňujú sa obranné sily tela.
  • Striedavé sprchovanie: Pravidelné ranné striedavé sprchovanie vykazuje podobné efekty ako kúpeľné liečenie. Tu by sa malo začínať teplou vodou ca. 40°C. Po jednej minúte to zmeníme na asi 10-15 sekúnd na studenú vodu ca. 15-20°C. Pritom by sa studenou vodou mali najprv osprchovať nohy odspodu nahor, vzápätí paže, hruď, brucho, šija a tvár. Potom vždy nasleduje teplá voda. Toto striedanie by malo prebiehať jeden- až dvakrát za sprchovanie. Sprchovanie by sa malo ukončovať studenou vodou.
  • Ľadové kúpanie: Skôr nezvyčajná, ale pri správnom aplikovaní veľmi účinná metóda na otuženie a posilnenie imunitného systému je takzvaný ľadový kúpeľ. Obzvlášť populárna je táto metóda v nových spolkových krajinách. Tu je odhadom 1000 aktívnych zimných plavcov, ktorí sa pravidelne chodia kúpať pri teplotách okolo bodu mrazu. Sezóna ľadových plavcov trvá od jesene do jari. V tomto čase chodia plávať raz až dvakrát do týždňa, po krátkom asi päťminútovom vytrvalostnom behu, na tri až päť minút do jazera. Efekty ľadového kúpania sú enormné: prekrvenie organizmu je povzbudené, krvný obeh je stabilizovaný a obranné sily imunitného systému sú aktivované. Dôležité je však, že sa pri extrémne studených teplotách vody vzdáme akejkoľvek námahy vyžadujúcej výkon. Po kúpeli si treba obliecť teplé veci, aby telo nezachladlo. Všeobecne by sa mali ľudia trpiaci na ochorenia srdca, krvného obehu alebo na ochorenia dýchacích orgánov, pred prvým ľadovým kúpeľom poradiť s lekárom.

 

Telesná aktivita

Telesný pohyb ukazuje pozitívne účinky na obranné sily tela. Rozhodujúci tu však nie je vrcholový športový výkon, ale pravidelná činnosť vo forme napr. plávania, behu, bicyklovania alebo dlhších prechádzok na čerstvom vzduchu.

 

Odbúravanie stresu

Rôzne výskumy môžu dokázať silný vplyv psychických faktorov na imunitný systém. Podľa toho sú imunitný, nervový a hormonálny systém prepojené do jedného koordinovaného reagujúceho spojenia, takzvanej „imuno-neuro-endokrinnej siete“. Ešte mladá medicínska oblasť bádania – psychoimunológia- sa zaoberá účinkami psychických faktorov a s tým súvisiacimi neurohormónami na imunologické procesy a na priebeh ochorení.

Vo väčšine štúdií bolo ukázané, že stresory každého druhu, teda podnety, ktoré stres vyvolávajú, majú pri dlhotrvajúcom alebo nadmernom uvoľňovaní brzdiaci vplyv na imunitnú obranu. Tak brzdí napr. adrenalín, ktorý sa vo väčších množstvách uvoľňuje v záťažových situáciách, produkciu protilátok B-lymfocytmi. Vývin infekčných ochorení sa urýchľuje vplyvom stresu, ktorý postihnutý vníma ako negatívny. Či záťažové životné udalosti podporujú vývoj rakoviny, nie je zatiaľ jasné.

Vyhýbanie sa dlhodobo negatívne pôsobiacemu stresu priaznivo pôsobí na imunitnú obranu. Aby sme mohli lepšie zaobchádzať so záťažovými situáciami, môžme sa naučiť rôzne techniky uvoľňovania ako joga, qui gong alebo autogénny tréning.

Dostatočný zotavujúci spánok je pre zdravý imunitný systém taktiež veľmi dôležitý. Z toho vychádzajúc sa pozitívne stresory (takzvaný eustres) javia, spojené skôr s optimistickým postojom k životu, ako úplne priaznivé účinky na odolnú silu organizmu. Je známe, že smiech zvyšuje zdravie a blaho, a preto ho čo najviac treba odporučiť!

 

Fytoterapia

Používanie rastlín a rastlinných častí má dlhú tradíciu aj pri preventívnom posilňovaní imunitného systému. Pritom sa rozlišujú dva účinné mechanizmy: mechanizmy takzvaných adaptogénov a imunitných stimulov.

  • Adaptogény: Pod adaptogénmi rozumieme prostriedky na nešpecifické posilnenie obranných síl. Pri ich pužívaní sa v profylaktickej fáze prijímania nedajú dokázať žiadne zmeny imunologických parametrov. Až pri zaťažení organizmu infekciou sa ukáže rýchlejšia a efektívnejšia imunitná obrana než zvyčajne. Dvaja zástupcovia adaptogénov sú extrakty zo žeň-šeňového koreňa a z koreňa eleutherococcus-senticosus.
  • Imunitné stimuly: Tu sa jedná o prostriedky, ktoré vedú k stimulácii imunologických obranných síl organizmu. Pozorovať možno napr. rozmnoženie bielych krviniek, zvýšenie aktivity nešpecifických makrofág a čiastočne aj efekty namierné proti vírusom (antivírové efekty). Rastlinné imunitné stimuly bývajú nasadzované pri všeobecnej obrannej slabosti (napr. nedostatočnej zrelosti imunitného systému u dojčiat alebo malých detí, obrannej slabosti v dôsledku vysokého veku alebo pri zvýšenom strese), na profylaxiu pri zvýšenej náchylnosti na infekcie a čiastočne aj pri liečení zhubných tumorov. Prevažne sa používajú extrakty z druhu rudbekie (Echinacea), arnikový koreň a tuja. Treba byť však opatrný, aj mnohé (často veľmi drahé) liečivá, ktorých kvalita a zloženie sú otázne, majú označenie „rastlinný imunitný stimul“.

 

Ochranné očkovania

Pri predchádzaní istých ochorení mohli byť v minulosti dosiahnuté veľké úspechy pomocou takzvaných aktívnych alebo pasívnych imunizácií vo forme ochranných očkovaní (napr. pri kiahňach, detskej obrne, tetane, ružienkach). Jedná sa tu o vyprovokovanú aktiváciu imunitného systému proti špeciálnym pôvodcom ochorení, pričom je využitá tá schopnosť organizmu, že pri kontakte s cudzími substanciami buduje imunitu.

Pri aktívnej imunizácii sa vo forme očkovacej látky zavedie neškodné množstvo určitého antigénu alebo producenta antigénu (živý, oslabený alebo mŕtvy pôvodca ochorenia). Imunitný systém reaguje slabou prvotnou odpoveďou, pri ktorej zaočkovaní spravidla jeden alebo dva dni trpia slabými symptómami ako nevoľnosť.

Pri opätovnom kontakte s pôvodcom ochorenia infekciou sú už k dispozícii špecifické pamäťové bunky, čím môže nasledovať rýchla silnejšia imunitná obrana-zaočkovaní sa stali proti danému pôvodcovi ochorenia odolnými. Takto aktívne získaná imunita vydrží mesiace až roky, podľa typu pôvodcu ochorenia. Pri pasívnej imunizácii sa pacientovi zavádzajú proti danému antigénu hotové protilátky. Imunita vydrží v tomto prípade väčšinou iba niekoľko mesiacov.

 

 Predchádzajúca téma
Funkcie a disfunkcie imunitného systému

 Nasledujúca téma
Imunitný systém - pár faktov z histórie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu