SME

Nákaza už klope aj u nás

V Nitre vyšetrovali banálne ochorenie mladej ženy. Museli, vrátila sa z Kanady a Ameriky s príznakmi nového vírusu.

Zatvorené infekčné oddelenie v Nitre.Zatvorené infekčné oddelenie v Nitre. (Zdroj: SME - Miriam Hojčušová)

BRATISLAVA, NITRA. BRATISLAVA. Ak by sa Alžbeta zastavila u lekárky pred týždňom, nikoho by to nezaujímalo. Mladá, 28-ročná žena zo Šale však strávila päť týždňov na študijnom pobyte v Kanade a bola aj na dovolenke na Floride. Vrátila sa pred jedenástimi dňami a nastúpila do práce.


Základné rady
  • Ak ste boli v oblasti, kde zaznamenali novú chrípku a máte vysoké teploty, bolesti hlavy a svalov, pociťujete slabosť, navštívte lekára.
  • Prenos prebieha kvapkami z nosa a úst (pri kýchaní, kašľaní, hovore) alebo priamym kontaktom (neumyté ruky).
  • Pri skorom zachytení nového typu chrípky ju lekári so súčasnými antivirotikami zvládajú.
  • Na paniku nie je dôvod, nikdy nezaškodí dodržiavať hygienické návyky ako umývanie rúk a konzumovať vitamíny.
V situácii, keď svet vyľakal nový typ chrípkového vírusu, sa stala najprísnejšie sledovanou pacientkou na Slovensku. Prvé predbežné výsledky ochorenie našťastie nepotvrdili. Príznaky choroby sa u nej objavili v utorok podvečer. Išlo o nádchu, zvýšenú teplotu a bolesti kĺbov. „Keby nebola v USA, kde je rozšírená prasacia chrípka, zrejme by nešla k lekárovi. Jej stav nebol vážny,“ povedal jeden z lekárov.

Predtým, ako sa dostala na infekčnú kliniku v nitrianskej nemocnici, navštívila lekárku v Šali. Ambulanciu aj čakáreň po odchode Alžbety dezinfikovali.

Infekčná klinika v Nitre je teraz uzatvorená, všetky návštevy sú zakázané. Pacientku tam priviezla sanitka zo Šale včera krátko pred obedom. Zo sanitky vyšla po vlastných v sprievode posádky. Všetci mali na tvárach rúška. Na výsledky vyšetrení si počkala na izolačke.

Hygienici neboli včera obozretní len kvôli Alžbete. Ďalšie podozrenie mali v Bratislave. V tomto prípade nebol pacient nakoniec ani hospitalizovaný. Ochorenie rýchlo vylúčili.

V Rakúsku to chytili

V susednom Rakúsku už prvý prípad potvrdili. Mladá Viedenčanka navštívila minulý týždeň rodičov v Guatemale. Vracala sa cez Mexiko, Miami a Düsseldorf do Viedne. Počas letu sa 28-ročná žena necítila dobre. Na letisko vo Schwechate priletela so 40-stupňovou horúčkou. Nedá sa vylúčiť, že nakazila spolucestujúcich. „Už sa cíti lepšie. Ešte ju bolí hrdlo, ale horúčku nemá a zmizli aj bolesti hlavy a kĺbov,“ povedal pre denník Die Presse lekár Christoph Wenisch z Nemocnice cisára Franza-Josefa vo Viedni.

chripka_m.jpg

Nebezpečné ochorenie je blízko, opatrenia nášho ministerstva zdravotníctva a hlavného hygienika sa zatiaľ nemenia. Už dnes by mal minister zdravotníctva Richard Raši rokovať kolegami z únie v Bruseli. Tam majú dohodnúť spoločný postup v boji proti vírusu.

Svetoví odborníci sa zatiaľ dohodli, že prasaciu chrípku premenujú na neznámy vírus chrípky, aby názov neškodil obchodu s bravčovým mäsom.

Chystané opatrenia

Minister poveril Úrad verejného zdravotníctva, aby kontaktoval firmy, ktoré by mohli vyrábať vakcínu. Predbežné opatrenie spresnia až po zasadnutí Pandemickej komisie vlády. Mnohé krajiny si pritom už vakcíny objednali vopred.

Aktualizované informácie o ochrane pred prasacou chrípkou nájdete TU.


Komisia by mala riešiť aj to, či sa Slovensko pokúsi získať okrem vakcín aj účinnejšie antivirotiká, ako je v súčasnosti dostupné tamiflu. Tento liek totiž iba zmierňuje príznaky chrípky.

Ľudia pýtajú rúška aj tamiflu

Záujem o rúška a antivirotiká na Slovensku je, panika zatiaľ nie.

Liek tamiflu, ktorý zmierňuje následky neznámeho chrípkového vírusu, začína zaujímať čoraz viac ľudí. Bez receptu ho v lekárni nedostanú. Niektorí pacienti ho do bratislavskej lekárne Aupark podľa Boulosa Kandalafta priniesli. Za dva dni tam predali tiež asi sto rúšok.

Aké sú zásoby
  • máme 700­tisíc antivirotík, čo je zhruba pre 13 % populácie
  • expiračná lehota antivirotík sa predĺžila na sedem rokov
  • v Správe štátnych hmotných rezerv je aj 27,5 milióna rúšok
  • ďalších tritisíc rúšok je v lekárňach a 50­tisíc v príslušnej firme

Aj v banskobystrickej lekárni Europea predali včera jedno tamiflu a niekoľko rúšok. V lekárni Centrum v Detve už rúška nemajú, predali všetky. Nemajú ich vraj už ani distribučné firmy. Na rozdiel od lekární lekári o výraznejšom záujme o novú chorobu nehovoria.

Všeobecnej lekárke pre dospelých Márii Kuniakovej z Banskej Bystrice zatiaľ len starší pán telefonoval a pýtal sa na vakcínu proti vírusu, lebo sa chcel dať zaočkovať.

Gustáv Russ z Virologického ústavu SAV hovorí, že na paniku nie je dôvod. „Pandémia zatiaľ nikde nehrozí,“ tvrdí Russ. Nesprávne je, ak sa pôvodne prasací vírus, po novom neznámy chrípkový vírus, označuje za smrtiaci. „To evokuje, že je to vírus, ktorý koho infikuje, tak aj zabije. To je zbytočná panika.“

Smrtiacim vírusom je ebola, ktorá usmrtí takmer všetkých nainfikovaných. Žiadny chrípkový vírus nikdy nebol smrtiaci. Pri najhoršej pandémii v roku 1918 usmrtil maximálne päť percent nakazených v najviac postihnutých oblastiach.

Pri pandémii v roku 1918 ľudia umierali najmä na sekundárnu bakteriálnu infekciu. Tá by pri rozšírení vírusu mohla byť najväčším problémom aj teraz. Na rozdiel od roku 1918 už však máme antibiotiká.

vev, wm
Chrípka má prvú obeť v Amerike

Neznámy vírus chrípky pripravil v americkom Texase o život dvojročné dieťa. Ide o prvý smrtiaci prípad mimo Mexika.

HOUSTON, BRATISLAVA. Nový vírus chrípky už nezabíja iba v Mexiku. Prvú obeť nahlásili Spojené štáty.
Americké úrady včera informovali o smrti 23­mesačného mexického chlapca v Texase. Jeho rodičia s ním cestovali do Spojených štátov na návštevu rodiny, keď ho chorého priviezli do nemocnice v Houstone. Lekári u chlapca zistili novú chrípku.

Zachrániť sa ho napriek aktívnej liečbe na americkej klinike nepodarilo. Doteraz choroba zabíjala iba v Mexiku, kde zomrelo najmenej 159 ľudí.

chrip.jpg

Mexico City sa chráni rúškami. FOTO – REUTERS

V Spojených štátoch, kde je zatiaľ viac ako 60 nakazených, nemusí zostať iba pri jednom smrteľnom prípade. „Podľa toho, čo vidíme v Mexiku, očakávame viac vážnych infekcií, aj viac obetí,“ povedal pre CNN Richard Besser, riaditeľ amerického Centra pre kontrolu chorôb a prevencie.

V prípade nakazenia sa dá mimoriadne silná chrípka poraziť antivirotikami. Dokazujú to aj úspešné liečenia európskych pacientov, ktorých najnovšie zistili v Nemecku či Rakúsku. Vážnejší priebeh môže mať choroba, ak sa s liečbou začne neskôr.

Na hrozbu rozšírenia choroby reagujú jednotlivé krajiny rôzne. Napríklad Francúzsko podľa Reuters uvažuje, že uzatvorí svoje letiská pre lety z Mexika.

Na ukrajinskom letisku Boryspil včera dali do karantény celé lietadlo. Stroj na linke New York – Kyjev podľa miestnej televízie Kanál 5 izolovali preto, že jednu z Američaniek počas rozbolela hlava. Lekári zistili, že žiaden z pasažierov nie je vírusom nakazený

Radikálne sa proti hrozbe postavil Egypt. Islamský štát, kde bravčové mäso končí iba na stoloch kresťanskej menšiny, nariadil usmrtiť všetkých 250­tisíc prasiat v krajine.

Tomáš Vasilko

Skenery sú nespoľahlivé

Letiská na celom svete zavádzajú skenery telesnej teploty v snahe zachytiť ľudí, ktorí by mohli prenášať vírus prasacej chrípky, ale odborníci z oblasti zdravotníctva upozorňujú na príliš dlhú inkubačnú dobu, po ktorej sa mikrób u človeka prejaví.

Experti tvrdia, že osoba nainfikovaná vírusom prasacej chrípky ľahko prejde cez teplotný skener, pretože inkubačná doba sa pohybuje od jedného do troch dní.

"Skenery nezachytia každého... Ľudia, ktorí sa nekazili len pred niekoľkými hodinami, sa neprejavia na skenovacom zariadení," povedal Mark von Itzenstein, riaditeľ Inštitútu pre sacharomimetiká na Griffit University v austrálskom štáte Queensland pre tlačovú agentúru Reuters.

"Predstavte si niekoho, kto sa práve nakazil, nastupuje do lietadla v Singapure a smeruje do Hongkongu. Zariadenie nebude mať dostatok času na to, aby takého človeka zachytilo, pretože sa mu vplyvom ochorenia nestihla zvýšiť teplota," dodal vedec.

Nový vírus H1N1 zabil v už 159 ľudí v Mexiku, kde sa ako objavil najskôr. Postupne pribudli prípady nakazených v Spojených štátoch, Kanade, Británii, Izraeli, Španielsku, Nemecku a na Novom Zélande.

Ázijské letiská oprášili skenery kedysi používané pri vtáčej chrípke a epidémii SARS.

Mikrobiológ z Hongkonskej univerzity Yeun Kwok-yung zdôraznil, že aj keď človek necíti symptómy ochorenia a nakazil sa, je už potenciálnym prenášačom vírusu na ďalších ľudí, čo je podľa neho pri leteckej doprave obzvlášť nebezpečné.

Austrálsky vedec označil lietadlo ako "jeden veľký inkubátor", v ktorom sa pozvoľna šíri vírus.

TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 147
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 246
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 050
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 825
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 794
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu