SME

Antikoncepčná pilulka má päťdesiat rokov

Naše ženy sa hormonálnej antikoncepcie obávajú, hoci o nej veľa nevedia. Patríme k európskym krajinám, v ktorých je najnižší počet užívateliek hormonálnej antikoncepcie. Používa ju len 14 percent žien. Mnohé ženy majú v informáciách zmätok. Zo sexuálne ak

Antikoncepčné pilulky za päťdesiat rokov prešli výrazným vývojom, aj pokiaľ ide o ich balenie.Antikoncepčné pilulky za päťdesiat rokov prešli výrazným vývojom, aj pokiaľ ide o ich balenie. (Zdroj: FOTO - SITA/AP)

tívnych sa nijako nechráni až jedna pätina.

BRATISLAVA. Antikoncepčná pilulka tento mesiac oslávila päťdesiatku, ale pre mnoho Sloveniek je stále tabu. Tabletovú hormonálnu antikoncepciu podľa európskeho prieskumu užíva len štrnásť percent našich žien.

Štyri pätiny sú myšlienke užívať antikoncepciu naklonené, no stále sa pre ňu nerozhodli. Francúzky či ženy v krajinách Beneluxu obdobné zábrany nepoznajú.
Naše ženy podľa prieskumu o antikoncepcii vedia málo, z vlastného popudu sa o ňu zaujíma len 12 percent z nich.

„Slovenská realita je ďaleko za vyspelou Európou. Kým v Bratislavskom kraji majú ženy k antikoncepcii pozitívnejší vzťah, sever či východ Slovenska je na tom inak," hovorí Miroslav Borovský, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Antolskej ulici v Bratislave.

Potvrdzuje to aj prax doktorky Denisy Lackovej-Krivušovej, ktorá sa často stretáva s bariérami pacientok, ak si majú dať predpísať antikoncepciu.
„Napriek dnešným možnostiam veľmi veľa žien a dievčat má absolútny nedostatok vedomostí o fungovaní menštruačného cyklu a o možnostiach antikoncepčných metód," hovorí doktorka. A to napriek tomu, že mnohé začínajú so sexuálnym životom veľmi skoro. „O možnostiach ochrany sú však neinformované."

„Strach z antikoncepcie u žien bol aj bude. Dnes je však jej bezpečnosť zachovaná, smeruje k zdravotným pozitívam, ktoré majú zlepšiť zdravotný stav žien," hovorí Borovský. „Je prevenciou pred tvorbou funkčných cýst, ochranou vaječníkov pred rakovinou, znižuje krvné straty pri menštruácii," vymenúva.

„V súčasnosti dokážeme nastaviť antikoncepčnú metódu každej žene na mieru, tak aby jej vyhovovala a aby mala čo najmenej vedľajších účinkov. Alebo, naopak - aby pomohla pri niektorých ochoreniach," vysvetľuje doktor.

malaA01.jpgmalaBB01.jpgmalaCC01.jpg

Jedna z prvých antikoncepcíí. Foto archív BAYER

Čoho sa ženy boja?

Výskum ukázal, že až jedna pätina sexuálne aktívnych žien sa nechráni žiadnym spôsobom. Ďalších 31 percent užíva ako antikoncepciu kondóm alebo prerušovaný pohlavný styk a 36 percent žien sú užívateľky hormonálnej antikoncepcie či už vo forme tabliet, alebo náplastí.

Z hormonálnej antikoncepcie majú ženy stále obavy. Gynekológov ich nevedomosť často až zaráža. S počudovaním si neraz totiž vypočujú aj takýto argument - mám obavy z priberania, bojím sa možných účinkov chémie.

„Mnohé však pritom nevedia presnejšie vysvetliť, čo vlastne majú pod chémiou na mysli a ani nemajú vedomosť, aký je mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie," hovorí Lacková-Krivušová.

S hormonálnou antikoncepciou si slovenské ženy obvykle spájajú také výhody, ako je dlhodobá ochrana, pravidelná a bezbolestná menštruácia, jednoduchosť používania, takmer stopercentná spoľahlivosť, ako aj pozitívny účinok na pleť, napríklad pri problémoch s akné a podobne.

Zlepší aj výkyvy nálady

Pomerne málo žien pozná aj sekundárne účinky hormonálnej antikoncepcie, povedal gynekológ Peter Hrabčák. „Napríklad fakt, že antikoncepcia im môže pomôcť zregulovať výkyvy nálady či androgénneho ochlpenia. Ba niektoré hormóny obsiahnuté v najmodernejšej hormonálnej antikoncepcii sú vhodné aj v hormonálnej substitučnej liečbe počas klimaktéria," hovorí.

Jednou z najčastejšie spomínaných bariér pre užívanie hormonálnej antikoncepcie je napríklad nutnosť pravidelných návštev u gynekológa, ktorú ženy vnímajú ako nepohodlie.
„Lenže práve takéto pravidelné kontroly majú svoje výhody, veď pri nich je napríklad možné včas odhaliť prípadné závažné ochorenia a gynekológ môže mať pacientkin stav priebežne pod dohľadom," hovorí Hrabčák.

Prvá bola zelená

Prvá antikoncepčná pilulka bola zelená, veľká ako šošovica a zabalená vo fólii.

V máji roku 1960 sa objavila na americkom trhu antikoncepčná pilulka pod názvom Enovid. Austrálske ženy ju dostali ešte o šesť mesiacov skôr. niekoľko mesiacov už bola aj v Európe, najskôr v Nemecku. V porovnaní s prvou americkou verziou mala zníženú dávku hormónov. rok už v Nemecku uviedli na trh európsku pilulku Anovlar, postupne sa dostala do celej západnej Európy. urópsky trh na antikoncepciu nebol pripravený a tak Anovlar predstavili ako liek na bolestivú menštruáciu. V letáku sa písalo, že počas liečby nenastane ovulácia. Antikoncepcia sa teda uvádzala ako vedľajší účinok.

Má otca aj pôrodné baby

Vývoj antikoncepcie by nebol možný bez dvoch žien: Margaret Sangerovej a Katherine McCormickovej.Sangerová bola zdravotná sestra v New Yorku, ktorá videla, aký dopad má vysoký počet tehotenstiev a pôrodov na životy žien. Nikdy neváhala zverejniť svoje názory, hoci si v spoločnosti, v ktorej muži považovali rodenie detí za ženskú povinnosť a kde bola kontrola pôrodnosti zakázaná, urobila množstvo nepriateľov.

Vývoj hormonálnej antikoncepcie sa stal politicky prijateľným až v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Sangerová kontaktovala McCormickovú, milionárku, ktorá bola zainteresovaná v ženskom hnutí.
Spolu presvedčili doktora Gregoryho Pincusa, aby vyvinul antikoncepčnú pilulku. Ak je Pincus otcom pilulky, Sangerová a McCormicková boli jej pôrodné baby.

Najskôr bez záujmu

K prvým tabletkám boli ženy nedôverčivé. Lekári ich predpisovali len vydatým a mnohodetným ženám. Súviselo to s puritánskou morálkou, podľa ktorej mal sex slúžiť iba v manželstve na reprodukciu.

Zdroj: Bayer Schering Pharma

Oravčanky sa obávajú o hmotnosť

Mladé pacientky radšej ako antikoncepciu užívajú tabletku „po".

DOLNÝ KUBÍN. Oravčanky zaostávajú v používaní antikoncepcie za ženami z iných regiónov Slovenska.

Aj keď záujem o ochranu pred tehotenstvom stúpa, podľa gynekologičky Alfonzie Hasprovej to nie je také, aké by malo byť.
Ženy na Orave uprednostňujú pred hormonálnou iné druhy antikoncepcie. Prichádzajú k nej čoraz častejšie solventnejšie pacientky, zaujímajú sa o vaginálne krúžky, vnútromaternicové telieska alebo telieska s malou dávkou hormónov.

Z hormonálnej antikoncepcie lekárka predpisuje najčastejšie tabletky. Mladé pacientky antikoncepciu veľmi nechcú. „Keď sa ich pýtam, ako sa chránia, povedia, že ak sa náhodou niečo stane, použijú takzvanú tabletku 'po'." V lekárňach ju dostať bez predpisu.
„Tento spôsob ochrany pred otehotnením však neschvaľujem," hovorí ženská lekárka s 35-ročnou praxou.
Kedysi sa o antikoncepciu zaujímali viac ženy z mesta. Rozdiely v správaní mestských a dedinských žien sa však postupne zmenšujú.

Nezáujem o antikoncepciu pravdepodobne spôsobila značná religiozita regiónu. „Ďalším dôvodom je nedostatočná informovanosť. Veľa dievčat si napríklad stále myslí, že z antikoncepcie priberie," povedala doktorka Hasprová.
(sm)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 580
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 049
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 825
  5. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 592
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 591
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 087
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 155
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu