SME

Dokedy nás baví sex?

Nežné láskanie a následný sex si obvykle spájame s mladosťou. Niet div! Vo filmoch či médiách nám ponúkajú rovnaký scenár: telesná láska v podaní krásnej, mladej dvojice.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Psychiatrička a sexuologička z neštátnej ambulancie v Košiciach Danica Caisová hovorí, že „sexualita sa vyvinula na to, aby sa ľudia reprodukovali. To je dôvod, prečo sa spája predovšetkým s mladosťou. Sexualita vo vyššom a vysokom veku bola naozaj donedávna tabu. Ak starší ľudia otvorene hovorili o potrebe sexuálneho života, boli považovaní za nemravných.“ Podľa lekárky to asi súviselo aj s tým, že ľudia ešte pred sto rokmi žili podstatne kratšie. Štatistiky udávajú, že dnes viac než polovica ľudí starších ako sedemdesiat rokov žije sexuálne.

Aj psychológ a sexuológ Robert Máthé hovorí, že hoci je sex napríklad vítaný v médiách, predsa len sme zvyknutí na zverejňovanie sexuálneho správania pekných, mladých ľudí. I keď z hľadiska biologického účelu je sex skôr prostriedkom na plodenie, vo väčšej miere už slúži pre potešenie ako pre počatie – stačí si porovnať počet pohlavných stykov, ktoré sme mali počas života a počet detí, ktoré máme.

„V súčasnosti by som však už ani nehovoril o tabuizovaní sexuality starších ľudí, veď už sa objavuje aj v televíznych programoch,“ hovorí psychológ a dodáva, že „k jej odtabuizovaniu nesporne prispeli aj nové možnosti liečby porúch erekcie.“

Sexuológ a urológ Ivan Kubiš z Diagnosticko-preventívneho centra v Banskej Bystrici hovorí, že vzhľadom na predsudky niet div, že „časť seniorov rezignuje a snaží sa neprejavovať svoje prirodzené túžby. Iní svoju sexualitu nezapierajú, ale často majú zbytočné zmiešané pocity, že sú nemorálni alebo nenormálni.“

Vyhľadajte odborníka
Ak máte problém v oblasti sexuálneho života, môžete navštíviť psychiatra, urológa, gynekológa alebo psychológa, ktorí sa venujú aj tejto problematike.

Nejde len o vek

Príčinou však môžu byť aj zdravotné problémy. Danica Caisová uvádza, že u mužov sú to srdcovo-cievne ochorenia, osteoporóza, metabolické ochorenia či ochorenia prostaty alebo kĺbov. U žien je to najmä osteoporóza, nedostatok ženských pohlavných hormónov, ochorenia kĺbov a metabolické choroby, zvlášť cukrovka. „Následkom prevažne chronických ochorení dochádza k poruchám niektorých sexuálnych funkcií, ktoré zhoršujú, alebo úplne znemožňujú sexuálny život.“

Caisová hovorí, že najčastejšie sú to poruchy erekcie a ejakulácie u mužov a suchosť pošvy u žien. Máthé udáva, že aj na neho sa najčastejšie obracajú muži s erektilnou dysfunkciou alebo muži, ktorí sa zrazu zľaknú zmien svojej sexuálnej reaktivity. Neraz sú to vdovci, ktorí majú pri novej partnerke problémy s potenciou.

Kubiš potvrdzuje, že výskyt erektilnej dysfunkcie, ktorá trápi milióny mužov, narastá s vekom. Najčastejšou príčinou vo vyššom veku sú cievne poruchy. Zlepšenie možno dosiahnuť vhodnou liečbou užívaním inhibítorov PDE5, známych v podobe populárnej "modrej tabletky". S pribúdajúcimi rokmi však manželia prikladajú väčší význam ako frekvencii intímnych stykov skôr kvalite vzťahu.

„Súčasťou sexuálnej inteligencie sú úprimné rozhovory medzi partnermi o ich vlastnom sexuálnom živote, sexuálnych túžbach a fantáziách. Ak je sex akceptovanou témou rozhovoru aj po päťdesiatke, môže obohatiť partnerov nielen o euforický zážitok, ale aj podporiť tvorbu pohlavných hormónov, a tým aj sexuálnej aktivity, nehovoriac o prospešnom vplyve na zdravie organizmu.“

S. Conrad a M. Milburn: Sexuálna inteligencia

Ženy verzus muži

S vekom nastávajú u mužov i žien psychosexuálne zmeny. Aké sú rozdiely? Ivan Kubiš uvádza, že väčšina žien nemá s príchodom menopauzy výraznejšie nepríjemné pocity. Udržiavajú si nielen záujem o sex, ale sú schopné sex aj realizovať. Niektoré však v dôsledku poklesu estrogénov trpia návalmi krvi, poruchami spánku, depresiami, bolesťami hlavy, precitlivenosťou.

„Ženy po menopauze potrebujú dlhšiu dobu vzrušenia, aby dosiahli vaginálne zvlhčenie. Sexuálne vzrušenie sa u nich prejavuje slabším rozšírením pošvy, znížením intenzity orgazmu a rýchlejšou fázou uvoľnenia,“ hovorí Kubiš.

A čo muži? Starnutie v žiadnom prípade neznamená koniec sexuálnej aktivity. Pre jej udržanie sú dôležité dobré zdravie a primeraná partnerka. Ak bol muž sexuálne aktívny zamladi, predpokladá sa výkonnosť aj vo vyššom veku. Medzi dvadsiatym a päťdesiatym rokom dochádza k poklesu sexuálnej aktivity.

„Avšak aj po päťdesiatke mávajú muži počas nočného spánku erekcie trvajúce priemerne 90 minút. A nie sú vyvolané ani erotickými snami, ani naplnením močového mechúra. Sú dôsledkom aktivity autonómneho nervového systému u primerane zdravého muža,“ hovorí lekár.

Sex po päťdesiatke prispieva k prevencii vysokej hladiny cholesterolu, srdcovo-cievnych ochorení, obezity, osteoporózy, prispieva k zlepšeniu imunitného systému, sexuálna aktivita pôsobí aj proti bolesti. So štipkou nadsádzky možno povedať, že predlžuje život.

Obezita sexu nepristane

Kubiš upozorňuje, že problémy s erekciou mávajú skôr obézni muži, v dôsledku aterosklerózy a následného nedokrvenia. Tepny penisu sú tenšie ako srdcové tepny. Mnohí muži s infarktom srdca udávajú, že už roky pred infarktom mali problém s erekciou. Kvalita stoporenia penisu tak môže byť indikátorom zdravia. Obéznym mužom hrozia aj častejšie mozgové porážky, cukrovka, hypertenzia a schopnosť erekcie znižuje aj ich nižšie sebavedomie.

Úskalím zdravej sexuality je však aj nezáujem partnera hovoriť o intímnom živote a vzniknutých problémoch. Danica Caisová má časté skúsenosti s nerovnomerným poklesom záujmu partnerov o pohlavný život. Samostatnou kapitolou sú tí, ktorí si po sexuálnej abstinencii z dôvodu úmrtia partnera alebo rozchodu nájdu nového partnera. „Kým s pôvodným bolo všetko v poriadku, s novým partnerom sa môžu objaviť sexuálne problémy. Odporúčame nezanedbávať maznanie, láskanie, dotyky. Najmä v staršom veku platí, že sex nie je iba pohlavný styk,“ hovorí Caisová.

Pohlavná aktivita v priebehu života

Muži – vrcholí asi vo veku dvadsať rokov, pretrváva však až do vysokého veku v závislosti od zdravotného stavu a primeranej partnerky.

Ženy – vrchol nastáva až po tridsiatke, niekedy okolo tridsiateho piateho roku. U žien sa teda vyvíja maximum orgastickej schopnosti o niečo neskôr ako u mužov.

Ako si udržať sexuálne zdravie?

Záujem o sex je známka dobrého psychického a telesného zdravia. Vo vyššom veku to platí dvojnásobne. Podľa lekárky by sme však mali svoj sexuálny život kultivovať počas celého spoločného života. Hoci dôležitosť pohlavného života vekom klesá, z uspokojivého partnerstva by sa intimita nemala vytratiť nikdy.

Čo však, ak má napríklad šesťdesiatnik dobrý sexuálny apetít no manželka je “vyhasnutá sopka”? Robert Máthé hovorí, že neraz je to problém, môže to však platiť aj opačne. „V niektorých prípadoch sa partner s vyššou sexuálnou potrebou zmieri s nepríjemnou realitou a uspokojuje sa masturbáciou. Niekedy partneri riešia problém akýmsi kompromisom.“

Nejeden muž si však nájde partnerku mimo trvalého vzťahu. Niektoré manželky to ticho tolerujú, iné, v obave zo straty partnera, tvrdo protestujú. „Zdá sa, že prvá alternatíva je viac v prospech zachovania manželstva a spoločného starnutia,” hovorí Máthé. Samozrejme, sexuálne aktivity v starobe si vyžadujú šetrný prístup, v súlade s možnosťami dvojice. Sexuálnou aktivitou sú aj všetky intímne kontakty mimo styku.

Mýtus sexuálneho vybitia častými pohlavnými stykmi alebo častou masturbáciou v mladosti možno považovať za prekonaný a vyvrátený.

Zaujímavosti o mužoch, ženách a sexualite

  • Vo všeobecnosti žijú muži kratšie ako ženy.
  • Viac ako tri štvrtiny mužov po päťdesiatke sú ženatí, podobne je to aj u žien, ale takmer štvrtina z nich sú vdovy.
  • Po päťdesiatke sa u mužov aj u žien znižuje frekvencia počtu pohlavných stykov, styky niekoľkokrát za deň a denne sú zriedkavé.
  • Viac ako 5 % mužov a takmer dvakrát toľko žien po päťdesiatke udáva, že už nemávajú pohlavný styk.
  • Podľa posledných prieskumov u mužov aj u žien výrazne stúpol počet tých, ktorí uvádzajú, že nemajú žiadnu potrebu sexuálneho vybitia.
  • Pomerne vysoké percento rezignujúcich na pohlavný styk, resp. na uspokojenie sexuálnej potreby, môže súvisieť s mýtom asexuality ľudí vo vyššom veku. Môže to súvisieť aj so zdravotnými ťažkosťami, ale dôvodom môže byť aj pokles atraktivity partnera/partnerky, ktorí o seba nedbajú.
  • Pokiaľ ide o aktivitu v zmysle „kto začína“, muži sa jednoznačne považujú za aktívnejších – viac ako polovica. O málo viac ako tretina žien vníma svojich partnerov ako aktívnejších a v porovnaní s mužmi je takmer o desatinu viac tých, ktoré si myslia, že pred stykom je ich aktivita vyrovnaná (takmer tretina mužov : necelej pätine žien).
  • S pestrosťou sexuálneho života sú viac nespokojní muži nad päťdesiat rokov ako ženy. Je ich takmer pätina, žien je zhruba o 5 % menej.
  • Muži sú aj častejšie neverní – partnerka nemusí byť nutne mladšia, podstatné je, že je iná.

Život bez ženy je rizikom

„Treba vedieť, že muži, ktorí ostávajú vo vyššom veku sami, či už preto, že sa rozviedli, alebo preto, že ovdoveli či ostali starými mládencami, tvoria mimoriadne rizikovú skupinu najmä z hľadiska možnosti výrazného zhoršenia ich telesného aj duševného zdravotného stavu,“ hovorí psychológ a sexuológ Robert Máthé. Dodáva, že vysoké je nebezpečie infarktu a depresie, ale aj iných chorôb.

Muži dokonca omnoho častejšie ako ženy umierajú už do pol roka po smrti svojej manželky. Spomínaná „manželka zachraňujúca život" sa stáva dôležitou realitou a nejeden rozvedený odporca manželstva sa na starobu vrhá do nového vzťahu.

Žite aktívne

Nemecký sexuológ, profesor berlínskej univerzity Ernest Borneman hovorí: „Pre ženu je len málo krajších vecí, ako dôstojne zostarnúť po boku svojho dôstojne starnúceho manžela. Napätie života pomaly utícha. Aj pokušenie. Ale múdrosť tých, ktorí prežili všetky napätia a poznali všetky pokušenia, je plná lesku a prenáša sa na iných. ...Kto má za sebou naplnený život, nepociťuje žiadnu ľútosť. A mladí si berú za vzor takých ľudí, ktorí nemajú čo ľutovať. Preto je sexualita staroby vždy formovaná tým, čo predchádzalo.

Človek môže v starobe robiť mnoho vecí, na ktoré v mladosti nemal čas. Ale nikdy nedoženie sexuálne zážitky, ktoré minul. Kto vo svojej mladosti príliš málo miloval, nikdy v živote nebude viac frustrovaný ako v starobe, keď zistí, že dosiahol slávu a stal sa aj bohatým, ale prepásol, čo je v živote najlepšie...“

Psychológ a sexuológ Robert Máthé navyše dodáva, „že ani v starobe netreba zúfať, ale aktívne žiť s možnosťami, ktoré ešte máme!“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 696
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 910
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 092
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 841
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu