SME

Mandle. Nechať alebo vybrať?

Na čo sú nám mandle a prečo sa lekári niekedy rozchádzajú v názore, či ich odstrániť, alebo nie?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Bolí vás často hrdlo, bývate unavení a náchylní na opakované zápaly horných dýchacích ciest? Trápia vás nechutenstvo, zvýšená teplota, zle sa vám prehĺta a páchne vám z úst? V takom prípade sa môže stať, že prídete o mandle.

Keď sa zle dýcha

Ak vaše dieťa dýcha cez ústa, v noci chrápe, má dokonca až stavy dusenia, spí nepokojne, zobúdza sa unavené a v škole býva nepozorné a nekoncentrované, môže mať nadmerne zväčšenú nosohltanovú mandľu. V takom prípade sa zväčšená mandľa chirurgicky odstráni.

Otorinolaryngologička Anna Strážovcová hovorí, že chirurgickú liečbu môže lekár stanoviť napríklad vtedy, ak má dieťa aj zápal sluchovej trubice a nedoslýchavosť prevodového typu, čo je strata sluchu, ktorá vzniká v dôsledku narušeného prenosu zvukových vĺn na vnútorné ucho.

Mandľa sa nevyberá, ak má dieťa poruchu zrážanlivosti krvi alebo vývojové chyby mäkkého podnebia.

Vyberať či nevyberať?

Krčné mandle zohrávajú u detí do troch rokov dôležitú funkciu pri budovaní imunitného systému, lekárka preto zdôrazňuje, že ich chirurgické odstránenie sa v tomto veku indikuje veľmi opatrne, skôr výnimočne.

Inak sa o vybratí uvažuje pri ich zväčšení, opakovaných hnisavých zápaloch, chronických zápaloch s podozrením na ložiskovú infekciu, pri opakovaných hnisavých čapoch na mandliach, zápachu z úst, odstránení ložiska pri rôznych kožných ochoreniach, operáciách srdca a podobne.

Strážovcová upozorňuje najmä na riziká opakovaných zápalov mandlí, ktoré môžu navodiť rôzne komplikácie, napríklad aj reumatickú horúčku s artritídou, zápaly srdcového svalu a osrdcovníka či zápaly obličiek.

Niekedy sa názory lekárov na vyberanie mandlí rôznia. Podľa internistky a klinickej farmakologičky Etely Janekovej bola v minulosti tendencia krčné a nosohltanovú mandľu skôr vyberať. „V súčasnosti sa zlepšili diagnostické možnosti, preto k takému radikálnemu výkonu pristupujeme s väčšou opatrnosťou. Na otázku, či vybrať, alebo nie, neexistuje jednoznačná všeobecná odpoveď. K pacientovi treba pristupovať individuálne.“ Janeková však zdôrazňuje, že ak je bakteriálna infekcia mandlí správne liečená, nemalo by dôjsť ku komplikáciám a chronickému zápalu.

Deti a dospelí

Mandle by sa nemali vyberať napríklad v prípade chronického zápalu sliznice hltana, avšak Anna Strážovcová dodáva, že sa operuje aj vtedy, ak je riziko ponechania mandlí väčšie ako následný zhoršený pocit sucha alebo škriabania v hrdle a podobne. „Pacienta pred zákrokom upozorníme na možné nepríjemné následky operácie. Pri alergii a poruche imunity možno mandle vyberať len so súhlasom imuno-alergológa,“ dodáva lekárka.

Krčné mandle sa obvykle vyberajú v detstve, v dospelosti je tento zákrok zriedkavejší a vykonáva sa ako proces odstránenia infekčného ložiska, ktoré spôsobuje ďalšie ochorenia. Janeková hovorí, že „často ide o ťažké akné v dospelosti, zápaly osrdcovníka, obličiek a kĺbov. Zriedkavejšie sa vyskytujú hnisavé ložiská v okolí krčných mandlí, kde sú zdrojom infekcie mandle“.

Strážovcová k otázke vyberania mandlí vo vyššom veku dodáva, že prednosť má správna indikácia, vtedy operácia prinesie zlepšenie zdravotného stavu pacienta bez ohľadu na vek. S vekom však stúpajú všeobecné operačné riziká.

Ako fungujú mandle

Jedna nosohltanová a dve krčné mandle sú súčasťou imunologického systému.

Tým, že sa nachádzajú v mieste vstupu potravy do tela a tiež v mieste, kadiaľ prechádza veľká časť vdychovaného vzduchu, rozpoznávajú a filtrujú baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré touto cestou prichádzajú do organizmu. Môžu tvoriť mechanickú prekážku, čo je typické najmä pre nosohltanovú mandľu, alebo sa môžu stať zdrojom infekcie, chronického zápalu.

Vyberajú sa pri:

  • častých a opakovaných infekciách mandlí, keď ide o potvrdenú bakteriálnu infekciu s horúčkami tri-štyrikrát ročne tri roky za sebou, päťkrát ročne posledné dva roky, prípadne sedemkrát za posledný rok,
  • chronickom zápale mandlí s podozrením na ložiskovú infekciu,
  • nadmerne zväčšených podnebných mandliach, ktoré spôsobujú dýchacie ťažkosti až dusivé stavy v spánku, prípadné ťažkosti s príjmom potravy,
  • ťažkom priebehu a pri prechode zápalu mandlí do chronického zápalu a pri výskyte komplikácií.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu