SME

Ako sa otužovať

Patríte k tým, čo sa sprchujú studenou vodou a radi si idú zabehať za každého počasia? Imunitný systém sa vám za to odvďačí

Aj saunovanie pomáha posilňovať imunitný systém.Aj saunovanie pomáha posilňovať imunitný systém. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Tým, že telo učíme zvykať si na náhle zmeny teploty, ale bez ohrozenia zdravia, zvyšujeme pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu. Správnym otužovaním sa nielen zníži pravdepodobnosť, že získame nejakú bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, ale ak už aj ochorieme, ochorenie máva ľahší a rýchlejší priebeh.

K účinným spôsobom ako posilňovať imunitu patrí otužovanie. Súčasťou je pravidelný pobyt vonku za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy, plávanie. Dôležité je aj často vetrať, spať pri otvorenom okne a pod ľahšou prikrývkou. Nezabúdajte aj na dostatok tekutín, pomáha zvlhčovať sliznice. Tie potom dokážu lepšie odolávať náporu choroboplodných zárodkov v období zvýšeného výskytu vírusových a bakteriálnych infekcií.

Začnite v sprche

Základom je domáce otužovanie a ako odporúča aj internistka a klinická farmakologička Etela Janeková, najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Tento spôsob je vítaný a účinný aj u malých detí.

Podľa lekárky treba striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou robiť zásadne ráno a pred raňajkami. „Studenou vodou sa dieťa môže sprchovať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa,“ hovorí lekárka.

S takouto formou otužovania môžete začať už u trojročných detí, no deťom, ktoré majú menej ako dva roky, sa otužovanie studenou vodou vyslovene neodporúča.

Pri sprchovaní je dôležité, aby dieťa nestálo na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode nie je vhodný. Pozor treba dávať aj na to, aby ste dieťaťu nenamáčali hlavu. Otužujte vždy celé telo – okrem hlavy, ak budete studenou vodou omývať len ruky, tvár alebo len trup, nie je to podľa lekárky účinné. Dodáva, že ak sme v časovej tiesni, radšej ranné otužovanie vynechajme, dôležitá je aj psychická pohoda.

Pravidelne a systematicky

Treba začať krátkymi intervalmi, každý má totiž inú toleranciu na chlad. Niektorí odborníci odporúčajú začať s vodou teplou 40 ºC, po minúte zmeniť teplotu na 15 – 20 ºC a s takouto teplotou sa sprchovať zhruba 10 – 15 sekúnd.

Čas strávený pod studenou sprchou by sa mal postupne predlžovať, nemalo by to však byť dlhšie ako tri minúty v zime a v lete tri až päť minút. Ráno sa treba otužovať dvakrát tak dlho ako večer.

Vhodné je začať sprchovaním nôh odspodu nahor, a postupne sprchovať paže, hruď, brucho, šiju a tvár. Potom opäť nasleduje sprchovanie teplou vodou. Takéto striedanie je vhodné urobiť jeden až dvakrát počas sprchovania a na záver sa osprchovať studenou vodou.

Ak znesiete trojminútovú studenú sprchu, môžete podľa lekárov pokračovať plávaním v studenej vode. Začať však treba ešte v lete a lepšie sú stojaté, nie tečúce vody.

Ľadové medvede

Najvyšším stupňom otužovania je plávanie v ľadovej vode. Ak sa chcete stať ľadovým medveďom, podľa lekárov je najlepšie, ak tak urobíte ešte pred štyridsiatkou.

Potom by ste mali najprv absolvovať dôkladnú prehliadku a začať s otužovaním opäť len so súhlasom lekára. Táto forma otužovania totiž môže byť rizikom pre tých, čo trpia napríklad na srdcovo-cievne alebo respiračné ochorenia.

Dôležité je plávať za každého počasia a najlepšie urobíte, ak budete v skupine, kde môžu plavci navzájom na seba dohliadať a v prípade potreby zasiahnuť. Plávanie v ľadovej vode je veľmi účinná metóda, zvykne sa kombinovať s krátkym behom. Výrazne sa prekrvuje organizmus, stabilizuje krvný obeh a aktivuje imunitný systém. Pri plávaní v extrémne studenej vode by ste sa však mali vyhýbať nadmernej námahe.

Nielen zima, ale aj horúčava

Otužovacou metódou je aj kúpeľ horúcim a suchým vzduchom (60 - 90 ºC). Jedno saunovanie by nemalo trvať dlhšie ako 10 až 15 minút. Vzápätí nasleduje krátke ochladenie formou sprchovania, omývania alebo ponorenia sa do studeného kúpeľa. Saunovanie stimuluje srdce a krvný obeh, má aj povzbudzujúci účinok na vylučovanie hormónov, môže mať vplyv aj na priebeh látkovej výmeny a posilňuje imunitu.

Ak máte obavu, či prudké striedanie teplôt pri saunovaní a následnom ochladzovaní v studenej vode nie je priveľká záťaž pre srdcovo-cievny systém, Etela Janeková hovorí, že pre zdravého človeka to nie je priveľká záťaž, ale treba počúvať svoje telo a ak je nám niečo nepríjemné, tak by sme to robiť nemali.

O tom, či je saunovanie pre vás vhodné, sa poraďte so svojím lekárom. Zvlášť v prípade, ak trpíte ochoreniami srdca a ciev, vysokým tlakom krvi či máte akútny zápal, alebo infekčné ochorenie.

Zmrzlina na hrdlo?
Možno ste sa stretli s názorom, že podobný princíp, ako v prípade otužovania tela chladom, platí aj pre otužovanie hrdla. Ak si však myslíte, že dobrou cestou je konzumácia zmrzliny a pitie studených nápojov, internistka Etela Janeková vysvetľuje, že to v žiadnom prípade nie je pravda. „Čo platí pre pokožku, neplatí pre sliznice,“ hovorí lekárka.
Otužovanie
  • rekreačné – sprchovanie studenou vodou, saunovanie, športovanie v prírode počas celého roka
  • športové – plávanie v studenej vode (menej ako 10 ºC) za každého počasia. Takéto plávanie je aj vhodným doplnkom k ďalším športovým disciplínam ako sú napr. zimná turistika, horolezectvo, potápanie, lyžovanie a pod.

Zásady otužovania

  • pravidelne kontrolujte svoj zdravotný stav a konzultujte s lekárom,
  • každý rok absolvujte preventívnu prehliadku,
  • nepreceňujte svoje sily,
  • neignorujte prirodzený biorytmus svojho tela,
  • vylúčte alkohol a cigarety,
  • kombinujte otužovanie s iným športom,
  • dbajte na pravidelnosť v otužovaní.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu