SME

Život s cukrovkou nie je med lízať

Cukrovka dokáže dlho nebadane ubližovať. Človek nemusí ani tušiť, že jeho krv je „presladená“ a ničí mu obličky, oči, cievy, srdce...

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Až tretina ľudí, ktorí majú cukrovku, o svojej chorobe dlho nevie.Hoci primárne ide o poruchu látkovej premeny cukrov, zasahuje aj do metabolizmu tukov a bielkovín, a tiež do hospodárenia s vodou v tele pacienta.

Pri látkovej premene cukrov má kľúčovú úlohu inzulín. Ak je ho nedostatok, alebo aj pri zníženej schopnosti využívať ho, organizmus nie je schopný počas dňa udržať hodnotu krvného cukru (glykémiu) v rozmedzí normálu. Hodnoty glykémie sa zvyšujú (hyperglykémia) a to najskôr po jedle, neskôr aj nalačno a medzi jedlami. Cukrovka – diabetes je chronické ochorenie a na celom svete ním trpí okolo 285 miliónov ľudí. Najčastejším je diabetes 2. typu, má ho zhruba 85 % všetkých diabetikov.

Typické príznaky cukrovky

  • nadmerné močenie
  • smäd
  • úbytok hmotnosti navzdory nadmernému prísunu jedla
  • únava
  • častejšie infekcie
  • zápaly močového a pohlavného ústrojenstva
  • poruchy videnia

Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí cukrovkou ten, komu opakovane nalačno namerali hladinu krvného cukru vyššiu ako 7,0 mmol/l. Po najedení má diabetik krvný cukor obvykle vyšší ako 11,1 mmol/l. U zdravého človeka normálna hladina krvného cukru za bežných okolností nepresahuje 5,5 mmol/l.

Typy diabetu

  • Diabetes I. typu – chorým chýba vlastný inzulín, preto sa liečba od počiatku nezaobíde bez aplikácie inzulínu.
  • Diabetes II. typu – chorí majú vlastného inzulínu dostatok, avšak tkanivá, kde má účinkovať, sú na inzulín menej citlivé. Preto organizmus pri nižšej citlivosti na inzulín (inzulínová rezistencia), produkuje viac inzulínu, aby upravil stav, je to dočasné riešenie.
    Ak je však súčasne postihnutá aj sekrécia (tvorba a uvoľňovanie) inzulínu, tak tento kompenzačný mechanizmus v určitej fáze zlyhá a prejaví sa hyperglykémiou. Základné miesta účinku inzulínu pre reguláciu glykémie – svaly, tukové tkanivo, pečeň.
  • Gestačný diabetes – ide o formu cukrovky, ktorá sa rozvinula v priebehu tehotenstva a pred otehotnením nebola známa. Tehotenstvo totiž v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré s ním súvisia, predstavuje pre metabolizmus glukózy významnú zaťažkávajúcu situáciu a často demaskuje genetickú predispozíciu k diabetu, ktorá by sa inak neprejavila, alebo by sa prejavila neskôr. Je preto veľmi dôležité pred a počas tehotenstva po tomto riziku a jeho prvých príznakoch dôsledne pátrať.

Nielen lieky, ale aj životospráva

Pokiaľ ide o liečbu diabetu, v súčasnosti je k dispozícii viacero liekov a neustále pribúdajú nové. Európska lieková agentúra v poslednej dobe pre liečbu diabetikov 2. typu schválila niekoľko nových liekov pre perorálne použitie alebo injekčnú aplikáciu zo skupiny tzv. akcentátorov inkretínového účinku. Ako hovorí samotný názov, ide o lieky, ktoré zvyšujú efekt navodený prirodzenými hormónmi v organizme.

Hladiny týchto hormónov sú však pri diabete 2. typu znížené. Tieto lieky významne obohatili dovtedajšie terapeutické armamentárium a jednou z veľkých výhod je, že nevedú k nežiaducim účinkom ako je riziko hypoglykémie či prírastku na hmotnosti. Niektoré z ich je možné podávať aj pri oslabenej funkcii obličiek. Napriek tomu však nemožno povedať, že máme liekmi pokryté všetky mechanizmy, ktoré k cukrovke vedú.

Avšak nie všetky mechanizmy, ktoré vedú k cukrovke možno riešiť liekmi. Veľmi dôležitá je úprava životného štýlu, stravovania a režimových opatrení vrátane pohybu. V súčasnosti možno ochorenie stabilizovať, nie však vyliečiť. Zvlášť dôslední v liečbe by mali byť pacienti, ktorým hrozia, alebo majú srdcovo-cievne komplikácie.

Liečba inzulínom vyžaduje sebadisciplínu, avšak zlepšuje metabolickú rovnováhu diabetika, pomáha predchádzať vzniku komplikácií, alebo zmierňuje už vzniknuté komplikácie. Inzulín ovplyvňuje aj subjektívny stav diabetikov. Diabetici sa vďaka liečbe inzulínom cítia oveľa lepšie, ustupuje častejšie močenie, malátnosť, poruchy spánku, pocit únavy, smädu a pod.

Základné liečebné opatrenia:

  • diéta – týka sa nielen kvality potravy, ale aj jej zloženia počas dňa a zahŕňa aj pitný režim,
  • pohybový režim,
  • edukácia.

Aj preto sa hovorí, že pacient s cukrovkou je z veľkej časti sám sebe lekárom. Diabetik sa musí naučiť počítať sacharidové jednotky každého jedla a podľa nich si naložiť na tanier primeranú porciu, ktorú môže zjesť. „Dovolené je takmer všetko a zakázané tiež všetko, čo škodí aj zdravým ľuďom.

Ak sa diabetik naučí, aké množstvo ktorej potraviny môže zjesť, aby nemal problémy s glykémiou, môže byť jeho jedálny lístok pestrý. Pozor na typicky sladké jedlá. Predovšetkým diabetici liečení inzulínom, musia poznať ten „svoj“ inzulín, jeho účinok i množstvo jedla pripadajúce na dávku inzulínu.

Zároveň musia vedieť prispôsobiť dávku inzulínu počtu sacharidových jednotiek v jedle, čo sa im zíde pri mimoriadnych životných situáciách, keď budú jesť menšiu, alebo, naopak, väčšiu dávku jedla,“ uvádza diétna sestra Marta Štefáková, spoluautorka knihy Diagnóza cukrovka.

Čo dodržiavať pri diéte

Nevyhnutné je dodržiavať obmedzenia týkajúce sa nielen sacharidov, ale aj tukov. Dôležité je súčasne obmedziť a limitovať príjem bielkovín, a to o to viac, ak má chorý postihnuté obličky.

cake.jpgZvlášť nebezpečná pre cievy je kombinácia cukru a tuku. Diabetikom tak hrozí vyššia úmrtnosť pre srdcovo-cievne príčiny a je u nich aj väčšia pravdepodobnosť, že môže dôjsť k rozvoju srdcového zlyhania.

Diabetológ Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti potvrdzuje, že riziko srdcovo-cievnych ochorení je u diabetikov výrazne zvýšené, a v porovnaní s nediabetikmi je zhruba dvoj- až štvornásobné. Ide najmä o ischemickú chorobu srdca vrátane infarktu myokardu, cievnu mozgovú príhodu (v dôsledku urýchleného rozvoja aterosklerózy), ale tiež predispozíciu k srdcovej slabosti a rôznym poruchám rytmu.

Tieto sa prejavujú najmä v súvislosti s kardiálnou autonómnou neuropatiou (postihnutie útrobného nervstva ovplyvňujúceho funkcie vnútorných orgánov) kde patrí aj kľudová tachykardia (zrýchlená akcia srdca, ktorá srdce nadmerne vyčerpáva), tichá ischémia a predispozícia k závažným arytmiám s rizikom náhlej srdcovej smrti. Ďalšou komplikáciou je tzv. diabetická kardiomyopatia. Všetky uvedené komplikácie sa podieľajú aj na rozvoji zlyhávania srdca. Srdcovo-cievne komplikácie sú hlavnou príčinou zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti pacientov s cukrovkou.

Ako sa stravovať

Diabetikom sa odporúča racionálna výživa, taká, aká sa odporúča všeobecne v rámci prevencie civilizačných, najmä srdcovo-cievnych ochorení. Strava má byť optimálne vyvážená nielen pokiaľ ide o základné zložky (cukry, tuky, bielkoviny), ale aj vlákninu, minerály, vitamíny a mikronutrienty. Diabetológ Emil Martinka vysvetľuje, že podľa zásad racionálnej výživy možno určiť aj optimálne potravinové zdroje týchto zložiek:

  • Optimálny zdroj sacharidov (najmä prílohy) - celozrnné potraviny (celozrnné pečivo, cestoviny, ryža), ovocie a zelenina. Mali by pokrývať 60 – 70 % energetickej potreby.
  • Optimálny zdroj bielkovín - ryby, hydina, orechy, strukoviny, vaječný bielok. Bielkoviny sa odporúčajú v množstve cca 1g/kg telesnej hmotnosti a mali by pokrývať 15 – 20 % energetickej potreby.
  • Optimálny zdroj tukov - rastlinné oleje, zvlášť olivový, orechy a ryby (napr. losos). Tuky by nemali pokrývať viac ako 25 – 30 % energie, pričom obsah nasýtených tukov by nemal presiahnuť 7 % energetickej hodnoty. Transnenasýtené tuky (stužené, opakovane tepelne použité) by sa mali z potravy úplne vylúčiť. Naopak, omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny majú kardioprotektívny efekt. Bohatým zdrojom sú najmä morské ryby a morské živočíchy.

Nevhodné zdroje živín - údeniny, maslo, masť, slanina, vnútornosti, koža, mozoček, červené mäso, biela múka a výrobky z nej a sladené nápoje. Obmedziť treba aj príjem mlieka a mliečnych výrobkov v množstve do 200 ml mlieka resp. do 50 g syra denne a pod.. Je to pre vysoký obsah nasýtených tukov, ktoré sú z hľadiska rozvoja srdcovo-cievnych ochorení obzvlášť nevhodné.

Každému pacientovi sa diéta musí vypracovať individuálne podľa typu inzulínovej liečby. Množstvo sacharidov sa určuje podľa sacharidových jednotiek a ich počet na deň určí lekár. Tento rozpis a počet je nutné dodržiavať!

Diétne zásady

  • správne zloženie stravy (obsah cukrov, tukov, bielkovín),
  • jedzte pravidelne, 4- až 6-krát denne, menšie množstvá,
  • vylúčte biely cukor, vhodné sú potraviny s obsahom škrobu a cukru v komplexnej prirodzenej forme (pečivo, cestoviny, ryža, ovocie, zelenina),
  • znížte celkový príjem tukov, uprednostnite rastlinné oleje a morské ryby
  • potraviny bohaté na vlákninu,
  • dodržiavajte pitný režim, stop nápojom sladeným cukrom a alkoholu,
  • menej soľte, vhodné sú bylinky, koreniny,
  • dostatok vitamínov a minerálov.
Vitamíny pre diabetikov

Beta-karotén chráni oči pred poškodením a následkami cukrovky

Vitamíny skupiny B chránia nervové bunky a bránia strate citlivosti

Vitamíny C a E prirodzené antioxidanty, bránia aj starnutiu buniek

Chróm pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, pre diabetika je nevyhnutný

Zinok súčasť hormónu inzulínu, napomáha jeho tvorbe

Potraviny, ktoré môžu napomáhať kontrole hladín cukru v krvi a ktoré sú vhodným zdrojom sacharidov

Bylinky - ľubovník bodkovaný, baza čierna, koreň púpavy, plody feniklu, koreň nátržníka, listy čučoriedok, nálev z orechových listov. Najlepšie sú zmesi týchto byliniek. Žerucha - vhodná napr. do nátierok

Koreniny - škorica, klinček, kurkuma, kari korenie, bobkový list

Ovocie– jahody, jablká, melón, slivky, banány, sušené brusnice a čučoriedky, grapefruit

Zelenina – paradajky, paprika, baklažán, uhorka, hlávkový šalát, tekvica, cukína, surová aj kvasená kapusta, cibuľa, cesnak, olivy

Strukoviny a obiloviny v celozrnnej forme – sója, sójové produkty (tofu syry, nátierky), šošovica, ovos, ovsené vločky

Potraviny - ryža natural, celozrnné potraviny

Som diabetik, čo variť?
kniha.jpgDiétna sestra Mária Štefáková roky spolupracuje s odborníkmi a učila tisícky pacientov žiť s ich ochorením tak, aby mohli viesť plnohodnotný život. Ako sama zdôrazňuje, „vedieť veľa o cukrovke a stravovaní nestačí, dôležité je podľa týchto informácií žiť“. Svoje celoživotné skúsenosti a vedomosti súvisiace s liečbou cukrovky a stravovaním diabetikov zhrnula v knižke Varíme diabetkom. Okrem mnohých informácií týkajúcich sa všetkých typov cukrovky, nájdete v knihe aj praktické rady čo nakupovať, ako a aké jedlá pripravovať, a ako sa liečiť, hýbať a stravovať tak, aby bola glykémia diabetika stabilizovaná.

Diabetické potraviny s mierou

Podľa gastroenterológa a dietológa MUDr. Peter Minárika možno potraviny špeciálne určené pre diabetikov, rozdeliť do dvoch skupín:

Potraviny bez obsahu tuku, v ktorých sa cukor nahradil nízkoenergetickými alebo neenergetickými sladidlami (napríklad: odtučnený alebo nízkotučný ovocný jogurt bez pridaného cukru, dosladený aspartamom). Do tejto skupiny môžeme napríklad zaradiť: ovocné zavárané džemy, sterilizované uhorky, paprika a pod. bez pridaného cukru, sladené sladidlami.

Tieto potraviny majú podstatne nižší alebo žiadny obsah tuku, výrazne menej cukru, nižší GI (glykemický index). Sú dobrou alternatívou za obdobné bežné potraviny sladené cukrom, a teda s vysokým GI. Obsah energie, tuku a nasýtených mastných kyselín je spravidla nízky.

Potraviny s vysokým obsahom tuku, nasýtených MK a energie s náhradou cukru sladidlami. Napríklad tzv. diabetické sušienky, keksy, napolitánky, čokolády a pod. Pre vysoký obsah tuku, nasýtených a pravdepodobne aj transmastných kyselín majú veľa energie, priberá sa z nich, pokiaľ sa konzumujú často a vo väčších množstvách.

Nasýtené a transmastné kyseliny skôr podporujú rozvoj cievnych a srdcových chorôb, než by ich preventívne potláčali. Navyše podporujú sklon k obezite – čo je pri cukrovke 2. typu mimoriadne nevhodné.
Diabetici 2. typu majú konzumovať skôr protisklerotické potraviny s nízkym obsahom tuku a energie (napr. light mliečne potraviny, mäso s nízkym obsahom tuku – pomer bielkovín a tuku by mal byť v prospech bielkovín, dôležitý je aj vysoký príjem čerstvého – menej sladkého – ovocia a zeleniny).

Ani tieto potraviny nie sú pre diabetika zakázané. Peter Minárik však zdôrazňuje, že pojem potraviny určené pre diabetikov môže zvádzať needukovaného diabetika jesť z nich veľké porcie. Veď sú “povolené” a určené “pre diabetikov”. Najdôležitejšie preto je, aby bol diabetik patrične edukovaný o zásadách diabetickej diéty.

Čo je sacharidová jednotka (SJ)

Každý má pri zostavovaní diétneho plánu stanovený ideálny obsah sacharidov (SJ), primeraný svojej energetickej potrebe. Celodenný obsah sacharidových jednotiek sa podľa typu diabetika a jeho potreby rozdelí na jednotlivé porcie jedla tak, aby bol inzulínový režim v súhre so stravovacím režimom. Výhoda počítania stravy v sacharidových jednotkách je, že pacient si vie jednoducho a pomerne presne zostaviť jednotlivé jedlá tak, aby bol splnený odporúčaný obsah sacharidových jednotiek. Vďaka možnosti obmieňať potraviny z jednotlivých skupín bude strava bude pestrá a chutná.

1 SJ = 10 sacharidov

Medzijedlo
Ide o menšiu dávku jedla (1 – 2 sacharidové jednotky), ktoré sa podáva medzi hlavnými jedlami, alebo aj ako druhá večera. Veľkosť závisí od inzulínového režimu, stupňa a trvania fyzickej záťaže počas dňa. Niekedy je medzijedlo nutné, aby sa zabránilo hypoglykémii a aby sa udržala kontrola glykémie.
Dôležitá je disciplína

Cukrovka je liečiteľná, nie však vyliečiteľná choroba. Zvládať život s týmto ochorením si vyžaduje sebadisciplínu – akékoľvek jej nedodržanie cukrovka ihneď potrestá.

A v čom majú pacienti s cukrovkou najväčší problém so zvládaním svojho ochorenia? Doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti vysvetľuje, že„cukrovka je veľmi komplikované ochorenie, lepšie povedané veľmi heterogénna skupina ochorení, pri ktorej sa uplatňuje mnoho a často veľmi odlišných metabolických defektov.

Z toho vyplýva aj problém liečby a výberu správneho terapeutického postupu, a tiež poznanie, že pre mnoho defektov doposiaľ nemáme adekvátne lieky. Táto otázka je na „pleciach“ lekára a predstavuje asi polovicu úspechu výsledkov liečby. Druhá polovica úspechu je na pacientovi samotnom. Táto úloha je však pre neho omnoho náročnejšia než samotné pravidelné užívanie liekov, či pichanie inzulínu. Ide o racionalizáciu životného štýlu, schopnosť adekvátne reagovať na bežné aj zvláštne situácie a zvládnutie princípov samovyšetrovania a samoošetrovania.“

Čo si má diabetik predstaviť pod pojmom racionalizácia životného štýlu?

Racionalizácia životného štýlu okrem racionálneho stravovania zahŕňa tiež primeranú fyzickú aktivitu a udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti. Ide vlastne o požiadavky, ktoré sa odporúčajú celej populácii. U diabetikov je ich dodržiavanie nutnosťou. Pacient však musí byť najskôr vopred adekvátne poučený o úlohách, ktoré sa od neho očakávajú a ako ich čo najlepšie realizovať.

Tento proces sa označuje ako edukácia a je základným terapeutickým pilierom, ktorý by si mali osvojiť všetci diabetici. Podobne schopnosť adekvátne reagovať na rôzne životné situácie (plánovaná a neplánovaná fyzická aktivita, bežné ochorenia ako viróza či tráviace ťažkosti, účasť na plese či cestovanie), ktoré môžu byť zdrojom vážnych problémov, vyžaduje poznatky a skúsenosti.

Čo zahŕňa samovyšetrovanie a samoošetrovanie?

Aj táto aktívna úloha pre pacienta je podmienená edukáciou. Nepatrí sem len pravidelná kontrola glykémie, hmotnosti či krvného tlaku, ale aj schopnosť interpretácie výsledkov a schopnosť následne podniknúť adekvátne kroky. Samovyšetrovanie a samoošetrovanie je tiež nevyhnutné napr. pri kontrole nôh z hľadiska prevencie komplikácie označovanej ako diabetická noha, respektíve jej liečby.

Správna realizácia všetkých týchto úloh však nie je vždy jednoduchá. Je totiž náročná na čas, vedomosti, vôľu pacienta a často aj financie. V dôsledku pracovných nárokov, sociálnej situácie či rodinných zvyklostí sa mnohokrát stáva, že pacient svoju úlohu vedome (hoci nechcene) zanedbáva. Na druhej strane, pacient, ktorý si všetky tieto poznatky a návyky osvojí a realizuje ich v každodennom živote, potom skutočne môže byť sám sebe aj lekárom.

Môžu ženy s cukrovkou užívať hormonálnu antikoncepciu?

Každá hormonálna liečba, za akú možno považovať aj antikoncepciu, môže zhoršovať kontrolu diabetu (zvyšovať glykémie) a eventuálne negatívne ovplyvňovať aj rozvoj jeho komplikácií. Okrem toho, hormonálne antikonceptíva môžu mať celý rad iných nežiaducich účinkov nezávisle od prítomnosti cukrovky, ktoré však v teréne cukrovky môžu byť častejšie a rizikovejšie, a preto je pri ich indikácii potrebné tieto riziká vždy dôsledne zvážiť.

Na druhej strane, ak ide o pacientku vo fertilnom veku, bez komplikácií, bez prítomnosti iných závažných ochorení, mala by byť antikoncepcia súčasťou plánovaného rodičovstva, a to najmä z hľadiska predchádzania riziku vrodených vývojových vád plodu v prípade otehotnenia v období zlej glykemickej kontroly. Výber antikoncepcie závisí na viacerých faktoroch a patrí medzi ne aj hormonálna antikoncepcia.

Kedy teda diabetička nesmie hormonálnu antikoncepciu užívať?

Absolútne kontraindikácie pre hormonálnu antikoncepciu u diabetičiek sú jednak všeobecné, podobné ako u nediabetičiek. Patria sem najmä trombotické a tromboembolické ochorenia, a to nielen aktuálne, ale aj v anamnéze a riziká pre toto ochorenie (hlboká žilová trombóza, embólia do pľúcnice):

zápaly žíl, cievne ochorenia mozgu, cievna mozgová príhoda, koronárna choroba srdca, infarkt myokardu, vážnejšie chlopňové ochorenia srdca, ochorenia pečene, žlčových ciest, pankreasu, vysoký krvný tlak, karcinóm prsníka a iné onkologické ochorenia prípadne podozrenie na ne, nejasné gynekologické krvácanie, migréna s aurou a pod., jednak charakteristické pre diabetes, ako sú rozvinuté cievne komplikácie cukrovky, a to tak mikrovaskulárne (retinopatia, nefropatia), ako aj makrovaskulárne, t.j. srdcovo-cievne ochorenia, ktoré sú u pacientov s diabetom násobne častejšie. Ku kontraindikáciám patrí, samozrejme, aj tehotenstvo alebo podozrenie naň.

Sú aj iné rizikové faktory?

Medzi riziká, ktoré môžu predstavovať až kontraindikácie patrí najmä fajčenie - zvlášť u žien starších ako 35 rokov, obezita, vysoké tuky v krvi či dlhodobá imobilizácia. Mnohé z nich sú u pacientiek s diabetom častejšie.

Väčšina zdravotných rizík hormonálnej antikoncepcie sa týka najmä starších prípravkov s vyšším obsahom estrogénov. Pri moderných prípravkoch s nízkym alebo veľmi nízkym obsahom estrogénov by negatívny metabolický efekt mal byť minimálny.

Predpis antikoncepcie je v rukách gynekológa. Vyžaduje vstupné vyšetrenie u gynekológa a sú potrebné aj kontroly gynekológom. Vždy sú však potrebné aj vstupné a pravidelné kontroly viacerých laboratórnych a klinických parametrov (okrem glykémie tiež kontroly krvného tlaku, tukov, pečeňových testov, obličiek, koagulačných parametrov a iné.).

Aké je riziko, že sa u žien s gestačnou cukrovkou vyvinie diabetes 2. typu?

U každej ženy s prítomnými zvýšenými rizikami pre gestačný diabetes sa skríning vykonáva hneď po potvrdení gravidity a v prípade negatívneho výsledku sa opakuje medzi 24 - 28 týždňom. Vtedy sa skríning vykonáva aj u všetkých tehotných žien bez ohľadu na veľkosť rizika.

Aj keď sa gestačný diabetes obvykle rozvíja až v treťom trimestri, keď už je ukončená organogenéza (vývoj orgánov), predstavuje komplikujúci a rizikový faktor tak pre matku (vyšší výskyt preeklampsie, pôrodných poranení, infekcie), ako aj pre plod (makrozómia, hypoxia, hypoglykémia, zhoršená popôrodná adaptácia, nezrelosť pľúc). Hoci po pôrode sa obvykle porucha tolerancie glukózy upraví, mal by sa do 6 - 12 týždňov po pôrode vykonať orálny glukozotolerančný test a následne pravidelne v ročných intervaloch opakovať. Riziko prechodu do trvalého diabetu totiž predstavuje až 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu