SME

Ako sa starať o pleť v zime

Máte už na zimu „kabát“ pre svoju pleť? Dobrú službu vám môže urobiť správne zvolený mejkap. Pleť nielen skrášli, ale aj ochráni pred nepriazňami počasia.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Mazové žľazy v pokožke pracujú počas zimných mesiacov na nižšie obrátky, produkcia lipidov klesá. V dôsledku toho sa stenčuje prirodzený ochranný film a z pokožky uniká aj viac vlhkosti. Pomôcť si môžete mejkapom. Názor, že mejkap upcháva póry sa dnes už nenosí.

Z množstva druhov stačí vybrať ten, ktorý je vhodný pre váš typ pleti. Jeho správny výber je naozaj dôležitý, a to nielen kvôli estetickému výsledku. Aj keď krém nemusí mať ochranný UV filter, mejkap by ho mal mať. Vyberajte si aj podľa nárokov vašej pleti, pre každý typ – mastnú, suchú, zmiešanú, ale aj problematickú existuje vhodný mejkap, ktorý ju bude chrániť a zároveň riešiť jej individuálne potreby.

Pre mastnú pleť je vhodnejší prípravok, ktorý bude brzdiť tvorbu mazu, pleť zmatní a zároveň ju bude aj hydratovať. Pre staršie dámy je vhodný napríklad mejkap s liftingovým účinkom. Pre dosiahnutie dokonalého výsledku si môžete mejkap na záver zafixovať púdrom.

Samozrejme, len vhodný mejkap nestačí. Pokožke treba dopriať aj správnu starostlivosť a pravidelné ošetrovanie vhodnými kozmetickými prípravkami, a až potom ju „obliecť“.

Pleť na tvári je v zime vystavená extrémnym teplotným zmenám, neblahým účinkom ostrého a chladného vetra, štipľavého mrazu, studeného dažďa alebo snehu. Pri výbere prípravkov si nezabudnite preveriť ich zloženie. Ak máte citlivú pleť, bude pre vás vhodnejší krém bez obsahu parfumov a konzervačných látok. Mal by byť mastnejší, výživný, s obsahom vitamínov A,D, E ako aj rôznych prírodných látok, ktoré pleť ošetrujú a pomáhajú aj vytvárať ochranný film. Sú to napríklad:

  • bambucké maslo,
  • výťažky z pupalky,
  • výťažky z aloe vera,
  • výťažky z nechtíka lekárskeho,
  • arganový, mandľový, hroznový, avokádový olej a pod..

Hydratovať treba aj v zime

Na chladné obdobie sú vhodnejšie nie ľahké, hydratačné emulzie a krémy, ale skôr mastnejšie a hutnejšie prípravky. Výber závisí, samozrejme, od typu pleti, napríklad prípravky určené pre mastnú pleť nie sú vhodné pre suchú a citlivú pokožku a naopak. Voľakedy sa používanie hydratačných krémov v zime neodporúčalo, ženy sa obávali, že bunky hydratovanej pokožky v extrémne chladnom počasí môžu popraskať.

Na túto poveru môžete zabudnúť, odborníci hovoria, že dnešné prípravky sú vytvárané s použitím najmodernejších technológií, vďaka čomu sa hydratujúce látky dostávajú do hlbších vrstiev pokožky. Okrem toho sa často zdržiavame v prekúrených miestnostiach či už doma alebo v práci, čo sa takisto podpisuje na vysúšaní pleti. Používanie hydratačných prípravkov je teda namieste. Niektoré kozmetičky radia v zime používať aj na deň nočný krém, zvlášť ak idete do nepriaznivého počasia.

Na čo dávať pozor:

  • aspoň hodinu pred odchodom z domu si tvár neumývajte ani neoplachujte vodou,
  • používajte oveľa šetrnejšie jemné pleťové mlieka alebo micelárne vody či vody s vitamínovými komplexmi,
  • dodržiavajte pitný režim, pleť potrebuje dostatok vlahy aj zvnútra, aby nebola drsná a šupinatá, uprednostňujte vodu alebo nesladené bylinné čaje,
  • vyhýbajte sa alkoholu a prílišnému množstvu čierneho čaju či kávy.

Ochrana na horách

Ani počas zimného pobytu na horách nepodceňte ochranu svojej pleti. Určite si do kufra pribaľte ochranné krémy s vysokým UV faktorom. Aj dermatologička z 1. laserového a dermatokozmetického centra v Bratislave Jana Šrámeková potvrdzuje, že zimné slnko nemožno podceňovať. Hovorí, že dámy, ktoré majú problém s nepeknými hnedými fľakmi by sa celoročne mali chrániť prípravkami s vysokým UV-filtrom. Ostatným dámam stačí na bežné denné ošetrenie UV filter 15 - 20, ktorý dnes bežne obsahuje väčšina kvalitných denných krémov. Na horách v našich podmienkach je nutný UV-filter 30, v Alpách a na ľadovci až 50+,“ hovorí lekárka.

Med a maslo

Nezabúdajte si ošetrovať jemnú a tenkú pokožku očného okolia a pier. Pokožka je tu veľmi tenká a jemná, bez mazových žliaz, a tak náchylnejšia na poškodenie či vznik vrások. Pery si v zime neoblizujte, v kombinácii s pôsobením vetra a mrazu sa vysušia a popraskajú vám. Podľa ľudových receptov je na popraskané pery dobrý med alebo maslo.

honey.jpg

Doma môžete vyskúšať - na vysušené pery naneste hrubšiu vrstvu medu. Nechajte pôsobiť 10 – 20 minút, a potom med pokojne obliznite. Určite nepriberiete a vaše pery budú hebké a bez prasklín. Dermatologička Jana Šrámeková hovorí, že takéto „babské“ recepty pomáhajú, ale dnes ich už využíva čoraz menej ľudí. Na trhu totiž nájdeme rôzne kvalitné tyčinky určené na ochranu pier, ktoré môžeme jednoducho nosiť pri sebe a použiť, kedykoľvek je to potrebné.
lipbalm.jpgVhodné sú balzamy a krémy na ochranu pier s prírodnými výťažkami, s včelím voskom, včelou materskou kašičkou, jojobovým či olivovým olejom a pod. Ak sa chystáte na hory, vyberte si balzam, ktorý má aj UV filter. Slnečné lúče netreba ani v zime podceňovať, navyše sa odrážajú aj od snehu, čím sa ich účinok znásobuje.

Nezanedbávajte odličovanie

Odborníci na krásu i zdravie pleti neustále zdôrazňujú dôležitosť odličovania. Počas spánku totiž pleť najlepšie vstrebáva rôzne výživné látky a ak je znečistená, nemá možnosť dôkladne sa zregenerovať. Večerné odličovanie má byť samozrejmosťou. Najmä počas zimy voľte šetrné prípravky – jemné mlieko, micelárnu vodu, prípadne jemné tonikum bez obsahu alkoholu. Očistenú pleť si môžete ošetriť výživným sérom a na záver regeneračným nočným krémom.

Odličovanie má byť čo najohľaduplnejšie, na pleť príliš netlačte, vyhnite sa používaniu čistiacich hubiek a kefiek. Na odličovanie očí používajte špeciálne odličovače, vhodné sú napríklad prípravky na báze oleja.

Po použití odličovacej emulzie si tvár dôkladnite opláchnite vodou, ktorá by však nemala byť ani príliš horúca, ani studená. Na záverečné dočistenie je v hodná pleťová voda alebo tonikum, na zimu však voľte prípravky bez alkoholu.

Starostlivosť podľa typu pleti

  • Mastná pleť – v zime je výhodou, vďaka tuku lepšie odoláva náporom nepriaznivého počasia. Vyhýbajte sa hrubým vrstvám denného krému, vhodnejší je ľahký hydratačný krém a vhodne zvolený mejkap.
  • Suchá pleť – potrebuje dostatok hydratácie aj počas zimy, na rozdiel od mastnej vyžaduje používanie prípravkov s vyšším obsahom tukov. Nepriateľom suchej pokožky je horúca voda, pri sprchovaní sa jej vyhýbajte a dbajte aj na dostatok tekutín počas celého dňa.
  • Zmiešaná pleť – tento typ je najrozšírenejší, používajte prípravky s vyváženým podielom výživných a hydratačných látok. Vyhýbajte sa príliš mastným krémom, dbajte na dostatočnú hydratáciu aj pitným režimom a vhodnou stravou obsahom nenasýtených mastných kyselín a pri sprchovaní striedajte tepú a vlažnú vodu.

Ošetrenia vhodné v zime

Zimné obdobie je vhodné pre regeneráciu pleti ako aj pre rôzne ošetrenia, ktoré vám dermatológovia počas letných mesiacov príliš odporúčať nebudú.

V zime je správny čas na odstránenie:

  • rôznych kožných výrastkov,
  • nežiaducich znamienok a pigmentácií,
  • rozšírených cievok,
  • chĺpkov.

Rozmaznávajte sa

Podľa dermatologičky Jany Šrámekovej by sme si v zime mali dopriať:

  • častejšie profesionálne kozmetické ošetrenie, zvlášť kozmetickú masáž s následnou aplikáciou výživnej alebo hydratačnej masky,
  • telovú masáž či relaxáciu v saune,
  • 3D fotoomladenie - pleti dodá krásnu homogénnu farbu, zredukuje póry, zjemní vrásky a spevní ju,
  • mezoterapia - pleti dodá hĺbkovú hydratáciu,
  • mikrodermabrázia – metóda na odstránenie nerovností pleti, jaziev, pigmentových škvŕn,
  • chemický peeling – obrusovanie a jemné odlučovanie odumretých buniek na pleti pomocou ovocných kyselín.
Nielen zvonka, ale aj zvnútra

Výsledky vášho snaženia nebudú dostatočné, ak sa sústredíte len na ošetrenie a ochranu pleti pomocou kozmetických prípravkov. Podčiarkujeme význam zdravej životosprávy.

Vyvážená strava bohatá na dostatok ovocia, zeleniny, tým aj vlákniny a vitamínov, minerálov či stopových prvkov je základom zdravia a aj krásy pokožky. V zime je osvedčeným pomocníkom najmä trojica vitamínov A, C a E – pozor však na ich nadužívanie, najmä v tukoch rozpustných A a E vitamínov.

Áčko pomáha spomaľovať starnutie pokožky tým, že oslabuje škodlivé účinky voľných radikálov.

Éčko zasa významne podporuje antioxidačné účinky vitamínu A.

Céčko je všestranný a veľmi účinný antioxidant. Nie darmo sa hovorí, že zdravá pleť je aj krásna pleť. Podľa dermatologičky je dnes výhodou, že kvalitná vyvážená strava plná vitamínov z ovocia a zeleniny je dostupná celoročne.

Dôležité je aj dodržiavanie pitného režimu, čiže hydratovanie zvnútra. V zime nás prirodzene nesmädí tak často ako v lete, preto často zabúdame piť. Lekárka dodáva, že pleti škodí aj nedostatok spánku, pobyt v prekúrených, nevyvetraných a prefajčených miestnostiach. Naopak, pobyt na čerstvom vzduchu, či už prechádzky alebo šport, pleti prospievajú.

Starostlivosť o chorú pokožku

Trpíte vy alebo vaše dieťa niektorým z kožných ochorení? Vtedy bežné prípravky nestačia, taká pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Dermatologička potvrdzuje, že atopický ekzém aj iné ekzematózne kožné ochorenia sa zvyknú v zime zhoršovať. Je to preto, lebo vonku pôsobí na pokožku zima a mráz. Vo vnútri sa, naopak, ľudia často pohybujú v prekúrených miestnostiach. „Deti s atopickým ekzémom musia celoročne používať na premastenie špeciálne farmaceutické krémy s vysokým obsahom tukov."

Čo robiť v zime:

  • tvár i ruky treba premastiť viackrát denne,
  • na umývanie teba používať špeciálne mydlá a gély s kyslým alebo neutrálnym pH,
  • uprednostnite sprchu pred kúpeľom,
  • natierať treba celé telo špeciálnymi telovými mliekami pre atopikov,
  • najmä ľudia s ekzémami by si mali dávať pozor na príliš tesné oblečenie, trenie zhoršuje prejavy ochorenia,
  • vhodné nie je ani príliš teplé oblečenie, kožné prejavy totiž zhoršuje aj potenie.
Ako ochrániť dieťa

Ak má vaše dieťa pokožku vyštípanou mrazom a vetrom, netreba sa hneď obávať, že ide o alergiu na chlad.

Pediatrička Andrea Černianska vysvetľuje, že v prípade alergie ide o prehnanú reakciu organizmu na chlad a alergiu treba odlišovať od začervenania či vysušenia spôsobeného zimou. Pri alergii treba dieťa dôkladne chrániť pred zimou, podávať antihistaminiká na zníženie reakcie. Pokiaľ ide o reakciu kože na chlad, tak lekárka hovorí, že deti majú dobrú premasťovaciu schopnosť pokožky. „Málokedy sa u detí stretávame s vysušovaním, skôr je to u dospelých.“

Mnohé mamičky si pri ošetrení detskej pokožky podráždenej chladom zvyknú pochvaľovať modrú indulonu. Čo na to detská lekárka? „Modrá indulona či domáca bravčová masť bez soli sú veľmi dobré mazadlá. Sú bez prísad, takže je tu malá pravdepodobnosť dráždenia a majú dobrý premasťovací účinok. Ja odporúčam modrú alebo nechtíkovú indulonu,“ hovorí pediatrička.

Muži nie sú výnimka

Pleť mužov sa od ženskej líši a hoci je asi o tridsať percent hrubšia, mastnejšia a tkanivo podkožia má odlišnú štruktúru, neznamená to, že nepotrebuje vhodné ošetrenie.

Nestačí drahý oblek či značkové oblečenie. Zanedbaná, neošetrovaná pokožka sa aj nad tým najdrahším outfitom vyníma ako fľak od horčice na hodvábnej viazanke. Dnes sa nepovažuje za prejav zženštilosti, ak sa muž o seba stará a nezanedbáva ani starostlivosť o pokožku. Nakoniec koža je predsa jeden z najväčších orgánov tela, ktorý plní viacero dôležitých funkcií.

Aj dermatologička Jana Šrámeková si myslí, že dnes sa o seba starajú nielen ženy, ale aj väčšina mužov. Na noc by im odporúčala vhodný hydratačný krém, ráno po holení najprv na upokojenie pleti balzam po holení a po pár minútach je vhodné použiť polomastný krém, pri suchej pleti mastný krém.

Podľa lekárky netreba zabúdať ani na starostlivosť o pery. V zime často popraskajú a ak muži zanedbajú ich ošetrenie, môžu sa vytvoriť bolestivé trhlinky. Preto by aj muži mali mať pri sebe ošetrujúcu tyčinku na pery, ktorú môžu použiť podľa potreby.

Na trhu môžete nájsť celé rady výrobkov, vyvinuté pre špecifické potreby mužskej pleti. Sú medzi nimi čistiace, tónovacie či hydratačné prípravky, ale aj prípravky proti starnutiu a spevneniu pleti, ktoré pomáhajú aj zmierňovať tvorbu vrások. Takisto niektoré z dermatokozmetických ošetrení si nachádzajú čoraz viac priaznivcov aj z radov mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 725
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 102
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 262
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu