SME

Rotavírusové ochorenie

S príchodom jari sa zvyšuje aj výskyt rotavírusových hnačiek. Nebezpečné sú najmä pre malé deti. Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré môže mať aj závažný priebeh.

(Zdroj: ilustračné foto: Fotolia)

Ochorenia, ktoré spôsobujú tzv. rotavírusy sa najčastejšie vyskytujú v zimnom a jarnom období, chladné počasie totiž týmto vírusom žičí. Infekcia sa najčastejšie šíri fekálno-orálnym prenosom a vírusy, bohužiaľ, odolávajú väčšine čistiacich prostriedkov i špeciálnym prípravkom s obsahom alkoholu. Deti sa tak ľahko môžu infikovať z kontaminovaných povrchov v domácnosti, v škôlkach aj z hračiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodcom rotavírusovej gastroenteritídy (RVG) je vírus, ktorý infikuje povrch výstelky čreva a spôsobuje ťažkú formu gastroenteritídy – zápalu žalúdka a tenkého čreva. Ak zbadáte u dieťaťa príznaky rotavírusového ochorenia, lekári odporúčajú izolovať dieťa od ostatných aspoň na 48 hodín, aby sa znížila možnosť prenosu, vírus totiž môže byť stále aktívny. Pri izbovej teplote vydrží aj desať dní, v chladnejších podmienkach aj dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu

Rotavírusové infekcie tvoria až 31,6 percenta z celkového počtu akútnych gastroenteritíd. Prieskumy potvrdili, že najviac nimi trpia deti vo veku od 12 do 36 mesiacov, u nich gastroenteritídy spôsobené rotavírusmi tvoria takmer polovicu zo všetkých gastroenteritíd. Tieto hnačky sú vo väčšine prípadov stredne ťažké až závažné, preto netreba podceňovať tak prevenciu, ako aj liečbu. Ak máte podozrenie, že sa vaše dieťa nainfikovalo rotavírusovou gastroenteritídou, návštevu pediatra neodkladajte.

Ako sa prejavuje

Pôsobením vírusu sa znižuje schopnosť čreva absorbovať vodu a minerálne látky. Poškodenie nie je trvalé, obvykle trvá 4 až 8 dní, kým sa črevo zahojí.

Ako však matka odlíši, že dieťa netrpí „obyčajnou“ hnačkou, ale ide o rotavírusovú gastroenteritídu? Prednosta Pediatrickej kliniky FN Trenčín Pavol Šimurka vysvetľuje, že rotavírusová gastroenteritída je zápal tráviaceho systému spôsobený rotavírusmi. Tie napádajú najmä črevnú výstelku a spôsobujú, že črevá nie sú schopné absorbovať vodu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lekára sa preto za najtypickejší príznak RVG považujú vodnaté hnačky, ktoré navyše nepríjemne zapáchajú. Ochorenie však sprevádzajú aj ďalšie príznaky a v úvodnom štádiu môže dieťa zvracať a mať hnačku až 20-krát počas dňa.

„Takto oslabené dieťa je skľúčené, malátne, prestáva reagovať na podnety okolia a následkom silného odvodnenia mu hrozí aj poškodenie funkcií mozgu. Pri miernejšom prípade RVG sú príznaky miernejšie, ale najtypickejším znakom zostáva netypická zapáchajúca hnačka,“ dodáva pediater. V najzávažnejších prípadoch hrozí aj hospitalizácia dieťaťa.

Príznaky RVG:

  • vodnaté zapáchajúce hnačky
  • zvracanie
  • horúčka (38 °C a viac)
  • bolesti brucha alebo kŕče v bruchu

Dôležitá je hydratácia

Pri akútnej rotavírusovej gastroenteritíde má pacient veľký problém s prijímaním akejkoľvek potravy aj tekutín. V úvodnom štádiu často vyvráti aj najmenšie množstvá. Pediater Pavol Šimurka upozorňuje, že je preto dôležité dbať na to, aby dieťa aspoň po dúškoch prijímalo tekutiny, najlepšie sú rehydratačné nápoje alebo čaj. „Často ide o pacientov, ktorí sú vo veku dojčiat, v takom prípade odporúčame, aby sa v dojčení pokračovalo, cez materské mlieko sa do telíčka dostáva aj tekutina, aj výživné látky,“ hovorí pediater. Aby dieťa prijímalo dostatok tekutín v materskom mlieku, nemala by ani dojčiaca mamička zabúdať na dodržiavanie pitného režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Mlieko ako problém

Odborníci uvádzajú, že v niektorých prípadoch sa bezprostredne po prekonaní infekcie môže u niektorých detí vyskytnúť aj prechodná neznášanlivosť laktózy. Pediater potvrdzuje, že ide o častú komplikáciu, ktorú rotavírus môže spôsobiť. „Intolerancia sa prejaví najmä tak, že dieťa mlieko rýchlo vylúči, jeho konzumáciu sprevádza kolika. Je to preto, lebo črevá, ktoré boli zapálené, nie sú schopné spracovať mlieko, resp. jeho súčasť - cukor laktózu,“ vysvetľuje lekár.

Podľa neho je vhodné začať mlieko pridávať do ryžového odvaru po malých objemoch a až po niekoľkých pokusných dňoch. Ak sa preukáže, že je všetko v poriadku, môže dieťa prejsť na mliečnu stravu. Intolerancia laktózy spôsobená RVG sa zväčša vytratí postupným privykaním dieťaťa na mlieko.

Ako dlho bez mlieka

U starších detí to nemusí byť dramatický problém, mlieko sa dá podľa lekára nahradiť mliečnymi výrobkami, ktoré sa ľahšie znášajú. Je to napríklad tvaroh, tvarohové krémy, jogurty, syry. Dojčené deti zasa dostávajú prirodzené materské mlieko, ktoré sa zvyčajne lepšie znáša. „Ak však pri umelých mliečnych výživách alebo aj pri dojčenom mlieku koliky neprestávajú, treba prejsť na špeciálne mlieka bez laktózy a poradiť sa s pediatrom o šetrnom, postupnom pridávaní takej stravy, ktorá naučí organizmus na laktózu, alebo dávať také mliečne výrobky, kde je laktóza už štiepená, napríklad kyslomliečne výrobky,“ dodáva pediater.

Čo môže dieťa jesť

Akú stravu by sme takto chorému dieťaťu mali podávať? Po akútnom stave RVG je potrebná diétna strava, podobná ako pri iných gastroenteritídach. Treba dbať najmä na príjem tekutín, vhodný je čierny čaj osladený glukózou, detské čaje. Potom nastáva obdobie mrkvovo-ryžovej, teda veľmi šetrnej diéty vhodnej na upokojenie celého tráviaceho traktu.

Takáto strava podľa lekára tvorí základ a podľa veku dieťaťa možno postupne pridávať ďalšie, veľmi ľahko stráviteľné druhy potravy, ako je napríklad varené kuracie mäso, kompótové ovocie a pod. Šetriaci režim a diétu je podľa pediatra dobré dodržiavať aspoň dva týždne po uzdravení. „Rotavírus oslabí organizmus až tak, že deti sú prvý týždeň po odznení príznakov viditeľne malátnejšie, unavenejšie, chcú viac spať. Rodina by jednoznačne mala zachovať šetriaci režim na kvalitné zregenerovanie organizmu,“ dodáva Pavol Šimurka.

Ako RVG predchádzať

Vírus, ktorý toto ochorenie spôsobuje je veľmi odolný, bežné čistiace prostriedky ho nezlikvidujú. Preto ani dôsledné a úzkostlivé dodržiavanie hygienických zásad nemusí zabrániť prenosu infekcie a následnému vzniku ochorenia, prípadne až epidémii. Aj lekár potvrdzuje, že vírus sa ľahko prenáša a infekčná je aj malá dávka. Preto spôsobuje aj tzv. nozokomiálne nákazy v nemocniciach, kde aj pri vysokej hygienickej starostlivosti dochádza k jeho prežívaniu a rezistencii.

„V súčasnej dobe je možné použiť špecifické preventívne opatrenie – očkovanie, ktoré navodí dieťaťu imunitu. V prípade, že sa vírus dostane do črevného traktu očkovaného dieťaťa, protilátky vytvorené očkovaním ho neutralizujú a ochorenie sa nerozvinie,“ hovorí lekár. Očkuje sa do 6. mesiaca života dieťaťa vakcínou, ktorá sa aplikuje do úst ako malé množstvo tekutiny.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Ako u každej očkovacej látky, aj v prípade imunizácie proti rotavírusom sú podľa lekára kontraindikáciami akútne zápalové stavy, teda ak je dieťa choré, ďalej vrodené poruchy a choroby imunitného systému a špecificky pri očkovaní proti rotavírusom sú to závažné ochorenia a chyby v rámci gastrointestinálneho traktu.

Normálne zdravé deti znášajú látku dobre. Lekár hovorí, že na trhu sú momentálne dve vakcíny, obidve sa podávajú ústami (nepichajú sa), pričom jedna z nich sa podáva v dvoch dávkach, druhá v troch dávkach. V obidvoch prípadoch je potrebné ukončiť imunizáciu do šiesteho mesiaca dieťaťa.

„Pokiaľ ide o reakcie, táto očkovacia látka proti rotavírusom patrí medzi najlepšie preskúmané. Reakcie detí bývajú minimálne, zväčša sa týkajú tráviacej sústavy. Zriedka sa môže objaviť plynatosť, mierna únava, spánok, mierna hnačka, zvýšená teplota. Tieto reakcie však bývajú zriedkavé. Tým, že látka sa nepodáva vpichom, nedochádza ku kožným reakciám v mieste vpichu,“ dopĺňa Pavol Šimurka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu