SME

Ak vás bolí hlava, ibuprofén nemusí vždy zabrať

Bolesti hlavy môžu mať rôzne príčiny. Ak vás častejšie bolieva hlava, najlepšie urobíte, ak navštívite neurológa, najmä v takých prípadoch samoliečbu odborníci neodporúčajú.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)


Hlava môže bolieť z rôznych príčin, od celkom banálnych, ako je priveľa drinkov na oslave, provokujúce jedlo až po tie najzávažnejšie - napríklad mozgovú porážku, nádor alebo krvácanie. Netreba však hneď myslieť na najhoršie. Dôležité je prísť na príčinu bolestí hlavy, a ak je možné ju aspoň do istej miery odstrániť a ovplyvniť, veľa zmôžete aj zdravou životosprávou.

Je napríklad preukázané, že niektoré potraviny, alkohol či fajčenie môžu byť spúšťačmi bolestí hlavy, ak sa im teda budete vyhýbať, môžete svoj problém významne ovplyvniť aj bez toho, aby ste museli hneď siahnuť po liekoch. Sú však aj okolnosti, keď iná možnosť nie je.

Primárne i sekundárne

Bolesti hlavy by sme podľa odborníkov mohli rozdeliť na primárne a sekundárne. Neurologička Jana Psárska z bratislavskej neštátnej Neurologickej ambulancie ZS Saratovská vysvetľuje, že u primárnych bolestí hlavy príčina nemusí byť celkom známa, ide o funkčnú bolesť hlavy, je síce strastiplná, ale neohrozuje na živote.

Samostatnou kapitolou sú migrenózne bolesti hlavy. Naproti tomu organická bolesť hlavy je závažnejšia, a je sekundárnym prehjavom iných ochorení.

Sekundárne bolesti hlavy vychádzajú z toho, že príčinou môže byť konkrétna príčina na mozgu, napríklad nádor, ischémia – lokálna nedokrvenosť, krvácanie, sekundárne bolesti hlavy po úrazoch, po operáciách, po lumbálnej punkcii, môžu to byť aj tzv. vertebrogénne bolesti, ktoré sú podmienené zmenami na krčnej chrbtici.

Bolesti hlavy môže spôsobovať napríklad aj nadužívanie liekov proti bolesti či užívanie hormonálnej antikoncepcie, hlava môže bolieť aj pri predmenštruačnom syndróme a pod. Označenie sekundárne znamená, že poznáme jasnú, zadefinovanú príčinu.

Bolesti hlavy môžu vyvolať aj jedlo a nápoje
  • Najčastejšie spúšťače sú čokoláda, syry, oriešky, cibuľa, ocot, dresingy, sójová omáčka, pečeň, morské živočíchy, konzervačné prísady alebo niektoré „éčka“.
  • Bolesť sa môže dokonca objaviť aj po užití niektorých vitamínov - napríklad A, podobne aj vitamínu B6 alebo selénu či jódu.
  • Známy je tzv. syndróm čínskej reštaurácie, bolesti hlavy vyvoláva látky MSG (monosodium glutamát – známy ako glutaman sodný).
  • Spúšťačom bolestí hlavy môže byť aj hlad, je to dôsledok nízkej hladiny cukru v krvi – hypoglykémie a následného rozšírenia ciev. Vtedy pomôže, ak zjete jedlo, ktoré obsahuje najmä jednoduché cukry a bielkoviny.
  • Prehnali ste to s alkoholom? Bolestiam hlavy sa asi nevyhnete, alkohol totiž zužuje cievy, spôsobuje opuch a poruchu regulácie metabolizmu vody a elektrolytov. Ak si už chcete dopriať pohárik, nešetrite súčasne aj čistou vodou.
  • Bez pravidelnej šálky kávy si neviete predstaviť deň? Ak pravidelný prísun kofeínu porušíte, alebo to s kávou, naopak, preženiete, takisto vás môže prepadnúť bolesť hlavy.

Bolesť ako nikdy v živote

Maja mala ťažkosti s bolesťami hlavy už v detstve. Dajako sa s ňou vliekli a neskôr sa naučila s nimi žiť. Vždy bolo čosi dôležitejšie, čo bolo treba riešiť. Keď však prvý raz zažila bolesť hlavy takú silnú, až mala chuť tresnúť si vlastnú hlavu o stenu a pocit, že to sa naozaj nedá prežiť, vedela, že táto skúsenosť už do kategórie bežných bolestí hlavy rozhodne nepatrí.

Ani nevedela, ako sa dostala z práce domov, zo všetkých síl celou cestou zápasiac s ukrutnou bolesťou a potláčajúc stupňujúce sa nutkanie na zvracanie. To sa za dverami jej bytu veľmi rýchlo zvrhlo na nepretržité niekoľkohodinové dávenie, také úporné, až mala pocit, že vyvráti všetky vnútornosti.

Nedovolilo jej ani natoľko vydýchnuť, aby mohla niekomu zavolať. Až po troch - štyroch hodinách utrpenia sa jej konečne podarilo zavolať na pohotovosť. Jednoznačná rada lekára – čo najrýchlejšie absolvovať vyšetrenie u odborníka – neurológa.

Kedy k lekárovi

Aj lekári by vám povedali, že jedným z kritérií, keď by ste určite mali navštíviť odborného lekára je bolesť hlavy, ktorú by ste mohli charakterizovať ako takú silnú a výraznú, akú ste ešte predtým nezažili. Aj neurologička Ester Točíková zo zdravotníckeho centra Hippokrates v Bratislave potvrdzuje, že bolesti hlavy, ktoré sú silné, trvajú dlho, sú časté, alebo majú rôzne sprievodné príznaky, patria vždy do rúk lekára – neurológa.

„Môže sa za nimi skrývať banálny problém, ale aj život ohrozujúce ochorenie. Rovnako treba navštíviť lekára vždy, ak sa bolesti hlavy, ktoré jedinec máva, v niečom zmenia – napríklad bolesti začne pociťovať v inej časti hlavy, než dovtedy, alebo sa objavia nejaké nové sprievodné príznaky. V žiadnom prípade neodporúčam liečiť časté a silnejšie bolesti hlavy doma, alebo podľa kamarátskych receptov, je to nebezpečné,“ hovorí lekárka.

Určite navštívte odborníka:
  • ak sa u vás náhle objavila prvá bolesť hlavy,
  • pri „najhoršej“ bolesti, akú ste zažili,
  • ak bolesť hlavy neprechádza ani po užití bežných voľnopredajných liekov proti bolesti,
  • ak je intenzita bolesti neznesiteľná alebo ruší spánok,
  • ak bolesť trvá viac ako 2 týždne,
  • ak sa k bolesti pridružia ďalšie príznaky (zvracanie, precitlivenosť na zvuky, svetlo),
  • ak sa súčasne s bolesťou vyskytne aj zvýšená teplota, vyrážka, stuhnutosť krku, slabosť končatín alebo iné neurologické príznaky,
  • ak sa súčasne objaví spomalenie myslenia alebo zmeny charakteru osobnosti,
  • ak sa bolesť hlavy objaví po úraze (a to napríklad aj na ďalší deň),
  • ak máte viac ako 55 rokov a zaznamenali ste úplne nový typ bolesti hlavy.

Zdroj: www.edusan.sk

Ako vás vyšetria

Ak prídete k neurológovi s bolesťami hlavy, tak okrem podrobnej anamnézy, pri ktorej čo najpresnejšie popíšete svoje ťažkosti a celkového neurologického vyšetrenia, podstúpite štandardné vyšetrenia. Ester Točíková vymenúva, že ide o vyšetrenie krvi – krvný obraz a tzv. biochemický skríning, očné vyšetrenie, vyšetrenie na fokusy (pátranie po prítomnosti zápalového ložiska v tele), RTG vyšetrenie – lebky, alebo krčnej chrbtice. Ak to považuje lekár za potrebné, tak vám nechá urobiť aj EEG a CT, alebo MR mozgu.

Ktoré lieky pomôžu

Pri bežných bolestiach hlavy sa k neurológovi neunúvame, obvykle má každý v domácej lekárničke nejaký voľnopredajný liek proti bolesti. Na základe čoho by sme si však mali takýto liek vyberať? Ester Točíková odporúča niekoľko kritérií: podľa osobnej znášanlivosti (možných alergií) a podľa čo najmenšej toxicity lieku.

„Najvhodnejšie sú preto tzv. jednozložkové lieky – také, ktoré obsahujú len jednu účinnú – liečivú – látku. Pozor by si mali dávať ľudia s bolesťami žalúdka, so zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu. Lekárnik by mal vedieť podľa uvedených kritérií vhodný liek odporučiť.

Aj Jana Psárska hovorí, že bežné lieky ako antireumatiká a analgetiká môžu pomôcť, avšak odborný lekár by mal potom oddiferencovať, o akú príčinu bolestí ide a na základe toho zvoliť vhodnú liečbu.

Akých chýb sa dopúšťame?

Neurologička Jana Psárska upozorňuje, že niekedy ľudia užívajú lieky, ktoré môžu byť návykové a pacient ani nepozná skutočnú príčinu bolestí. Každú bolesť hlavy by mal vyšetriť odborný lekár – neurológ. Návykové sú napríklad aj lieky na ukľudnenie – s účinnou látkou alprazolam. Niekedy podľa slov neurologičky môžu v pozadí bolestí hlavy stáť psychické problémy.

„Existuje napríklad tzv. larvovaná depresia – to znamená, že pocity pacienta sa premietajú do somatickej oblasti, môže to byť bolesť krížov, bolesti hlavy, a tak si pacient užívaním bežných liekov proti bolesti nelieči podstatu, ale len dôsledok. Ak by však pacientovi lekár naordinoval antidepresívum, tak prejdú aj bolesti hlavy, keďže príčina je vlastne v psychike,“ vysvetľuje lekárka.

Ružová tabletka

ibuprofen.jpg„Populárny“ ibuprofén užívajú mnohí, návyku na túto liečivú látku sa však obávať nemusíte. Podľa neurologičky Jany Psárskej sa užívanie tohto lieku spája skôr s rizikom, že môže spôsobovať žalúdočné ťažkosti, takže nie je vhodný u potenciálnych pacientov s vredovou chorobou. Liek dráždi žalúdočnú sliznicu, čo môže byť podkladom pre vznik žalúdočných vredov.

Pri liečbe bolestí hlavy môžete vyskúšať aj masáže, akupunktúru, iné alternatívne metódy alebo bylinné preparáty. Takéto metódy odporúča aj neurologička Ester Točíková, upozorňuje však, že aj v takom prípade by mal liečbu viesť odborník.

Migréna

Na liečbu migrény sú určené špeciálne lieky, ktoré na iné bolesti hlavy nezaberajú

Príčiny vzniku migrény lekári bezpečne a presne nepoznajú, najviac akceptovaná je hypotéza, že ide o reakcie nervového systému na náhle zmeny v organizme alebo vonkajšom prostredí. Určitú rolu zohráva aj dedičná dispozícia.

Migrénou často trpia ženy, ale neobchádza ani mužov či dokonca deti. Neurologička Ester Točíková hovorí, že v zásade migrénu ako takú lekári vyliečiť nevedia. „Vieme liečiť migrénový záchvat – zastaviť ho, vieme zlepšiť priebeh ochorenia – cieľom je, aby mal chorý čo najmenej záchvatov v ľahkej forme. V rôznych obdobiach života však môže migréna jednoducho zmiznúť. Určite je to obdobie hormonálnych zmien – u žien tehotenstvo, obdobie dojčenia, klimaktérium.“

Lekárka dodáva, že migréna sa však v týchto obdobiach môže aj zhoršiť – reakcie na zmenu sú vždy individuálne. Hovorí, že pri ochorení na migrénu je veľmi dôležitá životospráva, treba sa starať o dostatočný pitný režim, správne zloženú stravu, dobrú kondíciu chrbtice, dostatočný oddych a prospeje aj ovládanie techník manažmentu osobného stresu.

Treba ich opakovať?

Ak niekto trpí migrénami, po akom dlhom čase je potrebné zopakovať vyšetrenia ako CT, MR, EEG? Neurologička Točíková hovorí, že opakovať tieto vyšetrenia je potrebné len vtedy, ak sa zmení forma a intenzita migrénových záchvatov, alebo ak sa u pacienta vyskytnú nové príznaky, ktoré poukazujú na poškodenie nervovej sústavy.

Zaberú len špeciálne lieky

„Bolesti hlavy pri migréne sa liečia triptanmi – špeciálnymi liekmi vyvinutými len na migrénu,“ vysvetľuje Jana Psárska. Na iný typ bolestí hlavy tieto lieky nezaberajú. Na bežné bolesti hlavy účinkujú bežné antireumatiká alebo bežné analgetiká.

„V prípade migrény je však mechanizmus taký, že cievy na mozgu sa sťahujú a rozťahujú a v čase, keď sa cievy roztiahnu, tak sa uvoľňuje serotonín, čím sa aktivuje tzv. trigeminovaskulárny systém. Na základe toho vzniká pocit na vracanie, bolesti hlavy, pacient vracia, prekáža mu svetlo, hluk, a tomu treba zabrániť. Triptany blokujú serotonín, a tým že sa táto látka neuvoľní, nevzniká migréna. Čiže zabránia, aby sa migréna vôbec rozbehla,“ vysvetľuje Jana Psárska.

Aj neurologička Ester Točíková hovorí, že liek na migrénu vstupuje do biochemických mechanizmov rozvoja migrénového záchvatu. Zastavuje rozvoj biochemických zmien, ktoré vedú ku vzniku bolesti. „Iné lieky proti bolesti majú zásadne iný spôsob účinku – napríklad ovplyvňujú receptory bolesti. Preto liek na migrénu zaberie len u migrény. Z toho vyplýva, že ak je liek na migrénu pri bolesti hlavy účinný, bolesť hlavy má migrénový pôvod – je to potvrdenie diagnózy,“ dodáva lekárka.

Migréna s aurou

Aura je bezprostredná predzvesť záchvatu migrény a prejavuje sa rôznymi neurologickými, najčastejšie zrakovými príznakmi, ktoré sú prechodné. Sú to napríklad rôzne záblesky, videnie vlnoviek, drobných predmetov a pod. Zriedkavo sa aura môže prejavovať aj zhoršením citlivosti, tŕpnutím polovice tela, tváre, poruchami reči, slabosťou končatín či zmätenosťou. Migrénou bez aury trpí väčšina migrenikov, zhruba 10 – 30 % má migrénu s aurou a asi 33 % obidva typy záchvatov.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu