SME

Najčastejšie trápenia s nohami

Nohy sú najekologickejším dopravným prostriedkom, staráme sa však o ne správne?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Pedikérka Anita Nopp z pedikérskeho hľadiska za najčastejšie problémy s nohami považuje zhrubnutú kožu - otlaky, mozole, kurie oká, bradavice, plesne, zarastajúce nechty, potivosť nôh, diabetickú nohu. Zdravie našich nôh závisí od mnohých faktorov: predovšetkým od genetickej predispozície, od ošetrenia a od domácej starostlivosti. Tieto tri faktory navzájom úzko súvisia.

Zhrubnutá koža, otlaky, mozole

Podľa odborníčky nie je umenie zhrubnutú kožu odstrániť, ale zabrániť jej opätovnému vzniku. Na to je však v prvom rade dôležité zistiť príčinu jej vzniku.

„Najčastejšie sa otlak vytvorí v dôsledku mechanického dráždenia a vysokej tlakovej záťaže, napríklad keď nosíme úzke topánky, vysoké podpätky, robíme záťažové športy. Otlak si môžeme spôsobiť aj tým, ak nosíme silonové ponožky alebo uzavretú topánku obujeme na bosú nohu. Naše nohy sa vtedy nadmerne potia a priame vlhké odieranie vnútri obuvi zapríčiní nadmerné hrubnutie kože v bodoch, kde obuv najviac tlačí.”

Na otlak sa vždy pozeráme ako na signál organizmu, že niečo nie je v poriadku. Koža zhrubne tam, kde sa sústreďuje hmotnosť tela. Pri ortopedických ochoreniach, deformitách chodidla, ako napr. hallux valgus, padnutá klenba, je narušená statika tela. Ak je problém so stabilitou, koža musí zhrubnúť, aby dokázala plniť svoju ochrannú funkciu. Je dôležité vedieť, že takáto koža je zbavená obranyschopnosti, a preto sa na nej môžu neraz vyskytovať aj bradavice a plesňové ochorenia.

Nielen krása

Hrubá koža nie je len estetický problém, ale aj zdravotný. Otlaky na spodnej časti chodidla stimulujú reflexné body v danom mieste a môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti, napr. dlhodobé pokašliavanie, bolesti v krížoch, časté bolesti hlavy, stuhnutú šiju, atď.

„Vždy hľadajme príčinu vzniku otlaku alebo hrubej kože. Problém vyriešime len vtedy, ak odstránime príčinu jeho vzniku,“ radí pedikérka.

Ak sa rozhodnete svoj problém riešiť, vyhľadajte odbornú pomoc. „Pokiaľ máte možnosť, navštívte odborníka. On vidí vaše chodidlá z takého uhla, z akého ich vy nemáte možnosť vidieť. Vie, aké množstvo kože je vhodné odstrániť,“ dodáva odborníčka.

Ak takúto možnosť nemáte a máte tvrdý otlak, je vhodné nohu na desať minút odmočiť a potom použiť prípravok na zmäkčenie kože. V tomto prípade navrhujeme použiť silnejší pilník, ktorým už zmäknuté časti ľahšie odstránime. Nohu obrusujte vždy nasucho, brúsenie ukončite v smere ryhovania pokožky a nohy opäť umyte. Používajte kvalitný krém po každom kúpeli na zmäkčovanie a hydratáciu pokožky nohy, dezinfikujte si topánky pre zamedzenie infekcií a baktérií a vyvarujte sa tvrdých topánok, ktoré napomáhajú vznik otlakov.

Čo určite nerobiť: neorezávajte si hrubú pokožku nožíkom, žiletkami a rôznymi kovovými ostrými predmetmi, neošetrujte si chodidlá častejšie ako raz za dva týždne, spomalíte tým funkciu „nabaľovania“ sa kože, nepoužívajte pemzy, pretože sú pórovité a usadzujú sa v nich baktérie a vlhkosť.

Čo robiť: noste bavlnené ponožky, dodržiavajte každodennú hygienu chodidiel: mydlom a kefkou dôkladne očistite nohy až po členky, pri potivej nohe môžete striedať teplú a studenú vodu, naneste krém a doprajte im potrebný oddych. Nezabúdajte na správnu životosprávu a dostatok tekutín.

Zarastajúce nechty

Potivý typ nohy, plesňové ochorenia, zlý strihací návyk, úzke topánky, genetické predispozície, rôzne ortopedické anomálie, trauma – to sú najčastejšie príčiny vzniku tohto problému. Pravidelným odborným ošetrením sa dajú príznaky zarastajúcich nechtov eliminovať. Dôležité je včas vyhľadať odbornú pomoc.

Ak cítime nepríjemný tlak, alebo okolie nechtu začervená, treba sa obrátiť na pedikéra, ktorý urobí opatrenia, aby vyriešil problém. Najmodernejšou metódou ošetrenia zarastajúcich nechtov je tzv. šponovacia technika – je ich niekoľko. Ide o bezbolestný a rýchly spôsob, ktorý v šťastnejších prípadoch vedie k úplnému vymiznutiu príznakov. Pre každý typ zarastania nechta sa dá použiť technika podľa aktuálneho stavu.

„Sú to v podstate strojčeky na nechty, ktoré pomáhajú správnemu rastu nechtov. Takisto ako pri ostatných problémoch nôh sa prioritne pátra po príčine zarastania,” hovorí pedikérka Anita Nopp. Pokiaľ už zápal nastal, účinné sú kúpele v repíku, kostihoji. Pomôcť môžu aj gáfrové a ichtamolové masti. Treba však myslieť aj na to, že zarastenú časť nechta treba odstrániť alebo nadvihnúť.

Čo určite nerobiť:

V prvom rade nevystrihávať nechty bez toho, aby sme neurobili opatrenia aj z dlhodobého hľadiska. Pravidelným vystrihávaním nechtu sa zužuje nechtové lôžko a čas medzi jednotlivými vystrihnutiami sa postupne skracuje. Dôležité je nenosiť úzke topánky. Dobré topánky sú tie, v ktorých vieme hýbať všetkými prstami! Nechty si strihajte vždy len nad okraj bočného valu, nikdy nie pod okraj a nikdy nie zboku. Pokiaľ máte náchylnosť na zarastanie, dbajte na to, aby vám nohy nepotili, pravidelne si nechty čistite a občas navštívte odborníka.

Kurie oko

Je vlastne forma otlaku, kuželovitý nános pokožky, ktorý vzniká preto, aby nevznikol väčší otlak. Je veľmi ťažké rozlíšiť kurie oko od bradavice. Na rozdiel od bradavice väčšinou kurie oko pichá, bolí a nachádza sa blízko kostí v rámci zhrubnutej kože. Je to vlastne obranný mechanizmus organizmu. Vzniká neustálym trením kosti o kosť, kosti o topánku.

Ak máte možnosť, navštívte odborníka. Po odstránení kurieho oka odporúčame odbremeniť, resp. zamedziť priamemu tlaku špeciálnymi tlmičmi alebo ortézami. Pokiaľ sa príčina vzniku neodstráni alebo neupraví, kurie oko sa bude stále obnovovať. Kurie oko sa v rámci odbornej pedikúry odstraňuje bodovo, v intervale každé dva týždne až do vymiznutia príznakov. V rámci domáceho ošetrenia si postihnuté miesto denne masírujte napr. propolisovou tinktúrou.

Čo určite nerobiť: nevyrezávať si svojpomocne kurie oko. Mohlo by ísť totiž aj o bradavicu a v tom prípade si môžete spôsobiť rozsiahle infekcie. Nepoužívajte náplasti na vyberanie kurieho oka, ak to nie je nevyhnutné, pretože pri nesprávnej aplikácii rozleptajú okolitú kožu, čím sa vyberanie kurieho oka sťažuje.

Bradavice

Bradavice sú nezhubné novotvary, ktoré sú zapríčinené vírusmi. „Nikdy si bradavicu neošetrujte sami doma a nedajte si bradavicu ošetriť ani na pedikúre. Zoškrabovaním sa môže preniesť na iné miesta, je vysoko nákazlivá,“ radí pedikérka.

Všetky jej typy sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý je prenosný. Ak sa raz dostane do organizmu, už nikdy neodíde. V detstve získaná bradavica síce môže sama vymiznúť, ale v dospelosti sa vírus môže aktivovať zo dňa na deň, napr. pri oslabenej imunite, pri ťažšom priebehu choroby, pri zvýšenom strese, atď.

Najčastejšie miesta výskytu sú stojace vody. Ak sa preto bradavica objaví na akomkoľvek mieste na tele, vždy je lepšie navštíviť kožného lekára, ktorý bradavicu „vypáli” tekutým dusíkom alebo laserom. Obe techniky sú bolestivé, ale účinné.

Mykóza

Najčastejšie príčiny vzniku sú vlhkosť nohy, cukrovka, chemoterapia, oslabený organizmus po liečbe antibiotikami, verejné kúpaliská, spoločné sprchy, úraz, atď.

Nechtová pleseň sa najčastejšie prejavuje zhrubnutím nechtov, zažltnutím, necht sa v okrajoch začína odlučovať od lôžka, v ťažších prípadoch sa drobí a zapácha, sú pod ním rozsiahle usadeniny.

Často necht poškodíme mechanicky, napr. zakopneme, padne nám niečo na nohu, necht sa poškodí, odlúči sčasti od lôžka, vznikne vzduchová bublina, sprchovaním sa tam dostane voda a vlhké prostredie je rajom pre baktérie. Treba dbať na správny výber obuvi, aby na nechty nebol vyvíjaný nadmerný tlak v dôsledku odlúčenia od lôžka.

Čo signalizujú

Na nechte často vidíme rôzne farebné i štrukturálne zmeny, nie vždy však musí ísť o plesňové ochorenie. Napr. dobiela sfarbené nechty môžu prezrádzať choroby v tráviacom ústrojenstve, žlté sfarbenie chronickú bronchitídu, diabetes a ochorenia pečene, hnedé alebo medené sfarbenie nechtov je typické pre plesňové infekcie.

Väčšinou sú ochorenia nechtov spôsobené inými závažnými ochoreniami v tele človeka, alebo naopak, niektoré choroby nechtov vzniknú ako dôsledok nejakého vážneho ochorenia v tele. V tomto prípade môže choroba nechtov spontánne ustúpiť po vyliečení choroby v tele.

Ako liečiť mykózu

Pre kožnú pleseň je charakteristické olupovanie kože, svrbenie až začervenanie, zožltnutie kože, najčastejšie sa vyskytuje na potivej nohe.

„V prvom rade treba zistiť, či ide o mykózu, alebo mechanické poškodenie nechtu. Pokiaľ je povrch nechtu vrúbkovaný, zožltnutý, oddeľuje sa od lôžka, drobí sa a zapácha, pravdepodobne pôjde o mykózu. V tomto prípade je nevyhnutné vyhľadať pomoc odborníka. V spolupráci s dermatológom sa potom lieči mykóza nielen symptomaticky, ale aj vnútorne. Čas ozdravenia poškodeného nechtu niekedy dosahuje až 12 - 18 mesiacov,“ zdôrazňuje pedikérka a dodáva:

Je veľmi dôležité, aby sme pravidelne dezinfikovali všetku nosenú obuv, vane aj sprchové kúty. Dávajte pozor, u koho alebo kde chodíte naboso a čie papuče si obúvate. Ponožky, pančuchy perte pri 60 stupňoch, nechty si skracujte každý týždeň, aby sa naštartoval ich rast, a pred aplikáciou protiplesňového prípravku odstráňte nečistoty spod nechtu. Tu je pri hygiene veľmi osvedčené ichtamolové čierne mydlo, rôzne tinktúry a kvalitná dezinfekcia. Nohy si pravidelne umývajte v teplej vode. Používajte antibakteriálne mydlo.

Nohy treba neustále držať v suchu a nosiť len bavlnené ponožky. Majte vlastný uterák, najlepšie zvlášť pre chodidlá a zvlášť pre ďalšie časti tela. Lakovanie treba odložiť na časy, keď budete mať nechty vyliečené. Laky, ktoré ste používali doteraz, zahoďte, lebo môže byť kontaminované. Dbajte aj na vnútornú očistu! Dodržujte pitný režim, upravte svoju životosprávu - prevažovať by mali zásadité potraviny, pite detoxikačné čaje, obmedzte sladkosti a hlavne myslite pozitívne.

Trojkombinácia na úspešnú liečbu: dermatológ lieči vnútorne a symptomaticky, pedikér hĺbkovo čistí a zbrusuje napadnuté časti nechtu, pacient sa v rámci domácej starostlivosti poctivo denne o nohy stará, čistí a dodržuje naordinované postupy.

Určite nerobiť: nenavštevovať verejné kúpaliská a rizikové miesta, nenosiť syntetické odevy a topánky, nepoužívať pemzu, pretože je pórovitá a usadzujú sa v nej baktérie a vlhkosť.

Potivá noha

Pre potivú nohu je charakteristické, že je väčšinou studená a vlhká. Pri hyperhidróze je častým javom aj bakteriálne alebo plesňové ochorenie. Takáto pokožka potom môže svrbieť, páliť, olupovať sa.

Problémy najčastejšie vznikajú z dôvodu zanesenia organizmu toxínmi, v mnohých prípadoch je potivosť psychického rázu. Potivosť nohy podporuje aj nevhodná - uzavretá, nevzdušná obuv.

Rady pre domácu starostlivosť
  • nenosiť úzke, nepriedušné topánky,
  • mať vzdušnú obuv a meniť ju aj počas dňa,
  • nohu udržiavať vždy v suchu,
  • používať len bavlnené ponožky alebo ponožky špeciálne upravené pre tento typ chodidla, ponožky striedať aj viackrát počas dňa,
  • neobúvať si topánky bez ponožky alebo pančúch,
  • používať antiperspiranty, púdre, eukalyptové krémy,
  • veľmi účinná je napríklad striedavá sprcha,
  • po kúpeli si vždy veľmi dôkladne vysušte aj medziprstie,
  • ak treba, nohy vysušte fénom, po dlhšom styku s vodou vysušenie uterákom nestačí,
  • odporúčajú sa iónové detoxikačné kúpele,
  • uhlíkové vložky absorbujú pot, preto sú najvhodnejšie do obuvi,
  • kúpele s obsahom hliníkových solí, ale aj kúpele na prírodnej báze, napr. z kamiliek, pagaštana, dubovej kôry, výrazne znižujú potivosť nôh,
  • v každom prípade treba zistiť príčinu potenia. Pokiaľ je to len v type nohy, tak odporúčame uvedené postupy, ak však ide o emocionálny stres alebo potenie psychického rázu, vhodné je užívať magnézium, bylinkové čaje,
  • úprava životosprávy - viac zásaditej stravy, detoxikácia organizmu.
Suchá noha

Extrémne suchá noha je väčšinou lesklá, šupinatá, samovoľne praská. Na pätách sú praskliny, niekedy sa tu vyskytujú vláknité huby. Nános pokožky býva suchý, drapľavý, nerovnomerný, s bielym povlakom. Väčšinou sú postihnuté aj nechty. Sú lámavé a štiepivé.

Obvykle ide o dedičnosť, ale môže to znamenať aj nedostatok vitamínu C, kyseliny listovej, ale takisto môže ísť o nejaké kožné ochorenie, psoriázu alebo ochorenie obličiek, poruchy funkcie štítnej žľazy. Často sa vyskytuje u diabetikov.

Anita Nopp odporúča používať liečivé balzamy, krémy (nie mentol), najlepšie s nechtíkom, rakytníkom, aloe, trocha mastnejšie, hĺbkovo hydratujúce krémy a pravidelne krémovať pre hydratáciu (najlepšie do troch minút od kúpeľa, vtedy sa krém vstrebe najúčinnejšie).

Podľa nej je veľmi účinný napríklad kúpeľ v mlieku a mede, alebo občas si dopriať teplé obklady s olivovým olejom, pričom nohu môžete zavinúť na hodinku do potravinovej fólie. Treba zvýšiť príjem tekutín, vypite denne aspoň dva litre. V prípade suchej nohy sa odporúča suchá pedikúra, je to prirodzenejší spôsob odstraňovania zrohovatenej kože. Ak už máte praskliny, vhodné je ich vybrúsiť, dezinfikovať a ošetriť regeneračnými prostriedkami.

Diabetická noha

Diabetes mellitus (cukrovka) je vážne celoživotné metabolické ochorenie. Diabetikov väčšmi než ostatných ľudí ohrozujú cievne choroby, ateroskleróza, poškodenie nervov, infekcie, poškodenie zraku až slepota či kožné infekcie.

Diabetická noha sa v mnohých prípadoch vyznačuje bábätkovsky jemnou až papierovou pokožkou. Pokožka diabetikov je veľmi krehká, preto pri zaobchádzaní s ňou je potrebná zvýšená opatrnosť. Aj najmenšie poranenia môžu viesť až k amputácii chodidla. Zvyčajne platí postup ako pri starostlivosti o suchú nohu.

Pri cukrovke je obzvlášť dôležité dbať na každodennú hygienu, prehliadku chodidla, pretože i najmenšia prasklina môže byť bránou pre rozsiahle napadnutie infekciou.

Diabetik by si nohy nemal namáčať, pretože pokožka je už aj tak oslabená. Ak predsa, pozor na teplotu vody, voda kúpeľa by mala byť len vlažná alebo teplá. Vhodnejšia je suchá pedikúra, aby sme sa vyhli zraneniam, v prípade závažnejších plesňových ochorení určite vyhľadajte lekára.

 

Autor: Mária Genčová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 245
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 756
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 864
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 636
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu