SME

Pozor na užívanie vitamínov, môžete sa aj predávkovať

Ste unavení z dlhej zimy a nedostatku slnka? Chýbajúce vitamíny a minerály si podľa odborníkov treba dopĺňať predovšetkým zdravou stravou. Kedy však možno siahnuť aj po doplnkoch výživy z lekárne?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Na sklonku zimy skloňujeme jarnú únavu, hoci sa objavujú aj názory, že sa jej možno elegantne vyhnúť, keďže po celý rok máme v obchodoch čerstvú zeleninu a ovocie. Otázna však môže byť kvalita týchto potravín, a tak aj obsah minerálov a vitamínov.

Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková hovorí, že jarná únava je vlastne prirodzená reakcia organizmu človeka, najmä na nedostatok vitamínov po zime. Nie je oficiálnou diagnózou a nepovažuje sa za ochorenie, poznajú ju však mnohí. Ak ju chceme zmierniť, mali by sme podľa lekárky zmeniť životosprávu a nezabúdať aj počas zimy na dostatok pohybu.

„Najmä na jar by sme mali jesť ľahšiu stravu, pestrú a bohatú na čerstvú zeleninu a ovocie. Zvlášť po zime je vhodné doplniť si komplex vitamínov skupiny B, vitamín C, D, ale aj niektoré minerály ako horčík, a tiež stopové prvky – napríklad železo, meď, zinok a pod.,“ hovorí Etela Janeková.

Cez zimu nezabúdajte na D-éčko

vitamind.jpgNedostatok D-éčka má nepriaznivý vplyv aj na tvorbu serotonínu – hormónu šťastia. To sa môže odraziť na psychickej kondícii, aj preto zaznamenávame zvýšený výskyt depresií v jarnom období. Podľa lekárky by sme si teda počas zimy, ale aj po dlhej chorobe mali dopĺňať najmä vitamín D.

„Za normálnych okolností sa tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia, alebo ho prijímame v potrave,“ hovorí Janeková. Vysvetľuje, že zásoba vitamínu D, ktorý si telo vytvorí počas leta, vydrží asi dva až štyri mesiace. Dodáva, že schopnosť tela vytvárať tento vitamín ovplyvňujú viaceré faktory, nielen ročné obdobie, ale napríklad aj vek. V zime nedostatok slnečného žiarenia nepostačuje na to, aby sme si vytvorili dostatok vitamínu D, preto je vhodné užívať ho v doplnkoch výživy.

Ak chcete podporiť tvorbu vitamínu D v koži, nezabúdajte, že používanie opaľovacích prípravkov s ochranným faktorom tento proces brzdí. 10 až 15 minút denne je vhodné vystaviť sa slnečnému žiareniu bez použitia ochranných faktorov. Ak však chcete ísť na slnko bez použitia ochranných faktorov v lete, nerobte tak v najexponovanejšom čase, a to od 11.00 do 15.00 hod.

Deti a vitamíny

deti.jpgMnohí rodičia v snahe urobiť to najlepšie pre zdravie svojho dieťaťa, kupujú v lekárni vitamínové doplnky, ktoré majú obvykle veselé tvary a príjemnú chuť, aby deťom chutili. Ako sa však vraví, cesta do pekla býva vydláždená dobrými úmyslami. Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková zdôrazňuje, že tak ako dospelí, ani deti nemajú užívať vitamínové prípravky, ak na to nie je dôvod.

„Nielen lieky, ale aj vitamínové prípravky podávame deťom len po porade s pediatrom.“ Ak chcete dieťaťu zabezpečiť dostatočný prísun potrebných vitamínov a minerálov, dbajte na správne zloženie stravy, ktorá má byť pestrá, bohatá na ovocie a zeleninu a majú v nej byť v optimálnom množstve aj pomere zastúpené jednotlivé makroživiny (cukry, tuky, bielkoviny), ako aj mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky).

Doplnky nie sú náhrada

Už zo samotného názvu výživové doplnky vyplýva, že ide vždy iba o doplnky stravy. Základnou zásadou preto podľa lekárnika a liekového analytika ADC číselníka Petra Stanka je, aby sme tieto prípravky vnímali ako doplnok stravy, nie ako primárny prostriedok na prevenciu alebo liečenie ochorení.

Po výživových doplnkoch je podľa odborníka potrebné siahať predovšetkým vtedy, ak nemáme možnosť prijímať vitamíny, minerály, antioxidanty alebo iné telu potrebné živiny v prirodzenej forme – pestrou potravou s dostatkom ovocia a zeleniny.

„Napríklad, ak sme aktívni fajčiari, sme spravidla odkázaní na vyšší príjem vitamínu C. V zimných mesiacoch si v našich zemepisných šírkach môžeme dopomôcť dopĺňaním vitamínu D, v lete zasa siahneme po betakaroténe. Ak užívame niektoré antibiotiká, môžeme dopĺňať vitamíny skupiny B atď.,“ hovorí odborník.

Ak ste však fajčiari, a dopĺňate si stravu neprimerane vysokými dávkami betakaroténu v podobe výživových doplnkov, zvyšujete si riziko rakoviny pľúc. „Príklad s betakaroténom sa používa ako argument, že nekontrolované a ničím neodôvodnené užívanie vysokých dávok výživových doplnkov bez konzultácie s lekárom môže znamenať pre pacienta nie osoh, ale zvýšené zdravotné riziko. Ak teda chcete užívať výživové doplnky, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom,“ odporúča aj gastroenterológ a odborník na zdravú výživu Peter Minárik.

Živé sú najlepšie, ale...

Odborníci vždy ako najlepší zdroj vitamínov a minerálov odporúčajú čerstvé a zdravé potraviny – to je základ. Pri potravinových doplnkoch však vždy ide iba o doplnok zdravej stravy, nie o jej náhradu. Toto upozornenie nakoniec nájdete aj na obaloch výživových doplnkov. Výživové doplnky plnia inú funkciu.

Gastroenterológ a odborník na zdravú výživu Peter Minárik hovorí, že doplnky výživy sú vhodným liečebným prostriedkom pri deficite živín, pri zvýšených nárokoch na niektoré živiny, pri hnačkových ochoreniach alebo pri liečbe antibiotikami. Osoh z užívania doplnkov stravy môžu mať podľa odborníka napríklad aj ľudia, ktorí z rôznych dôvodov nie sú schopní alebo nevládzu zjesť toľko jedla, aby im poskytlo dostatok živín či majú tráviace ťažkosti.

„Napríklad starí ľudia by mali užívať aj vitamín D. Ženám, ktoré dojčia, sa často podáva kyselina listová a vitamíny skupiny B. Ľudia, ktorí majú nízku hladinu železa, dostávajú v odôvodnených prípadoch železo v tabletkách. Deti pred 6. mesiacom života niekedy potrebujú doplniť vitamíny A, C a D a pod.,“ vysvetľuje lekár. Určite však odporúča poradiť sa o užívaní doplnkov stravy s lekárom, aby ste sa vyhli zbytočne vysokým dávkam, ktoré by vám prípadne mohli uškodiť.

Samostatne alebo ako komplex?

Neviete sa rozhodnúť, či si kúpiť vitamíny samostatne, alebo ich užívať ako komplex v jednom výživovom doplnku? Jednoznačná odpoveď nejestvuje, Peter Stanko hovorí, že „ak napríklad sledujeme jeden konkrétny výživový cieľ, siahneme po jedno- až dvojzložkovom prípravku. Napríklad, pri zvyšovaní kvality nechtov siahneme po prípravku s obsahom zinku. Ak však máme problémy s alergiami na väčší počet druhov ovocia a zeleniny, a preto sa týchto potravín musíme viac strániť, je vhodné siahnuť po viaczložkových doplnkoch výživy, ktoré nahradia širšiu škálu živín.“

Kontrolovať a strážiť treba aj užívanie podporných prípravkov na imunitu, doplnenie energie a pod. „Nik nemôže od potravinového doplnku očakávať, že mu zabezpečí imunitu voči akémukoľvek ochoreniu. Rovnako nás žiadny „multi“ preparát nenabije nadprirodzenou energiou. Ak však napríklad organizmus trpí nedostatkom horčíka, môžeme mať v svaloch akúkoľvek zásobu energie, telo ju nebude vedieť dostatočne zužitkovať a my sa budeme cítiť slabí a nevýkonní,“ vysvetľuje Peter Stanko.

ŽIVINA – vitamín, minerál, stopový prvok

FUNKCIA V TELE

POTRAVINOVÉ A INÉ ZDROJE

ODPORÚČANÁ DENNÁ DÁVKA (ODD)

POZNÁMKA

Vitamín A

Retinol

Beta karotén (provitamín A)

Zrak a videnie

Odolnosť, imunita

Rast a obnova tkanív

Stavba krviniek

Mlieko, mäso, maslo, vajcia

Zelenina listová zelená (kapusta, špenát, kel)

Zelenina žltá (mrkva, tekvica)

Zelenina červená, oranžová

Ovocie (marhule, melón, mango)

900 - 1000 µg

Vitamín rozpustný

v tuku

Vitamín D

Cholekalciferol

Ergokalciferol

Vstrebávanie vápnika a fosforu

Podpora výstavby kostí

Rastlinné oleje

Rybí tuk; rybia pečeň

Vaječný žĺtok; Kvasnice

Mliečne výrobky

Tvorba v koži pri slnečnom žiarení

5 µ

Vitamín rozpustný v tuku

Vitamín E

Tokoferol

Antioxidant: ochrana MK pred oxidáciou

Stavba bunkových membrán

Rastlinné oleje

Maslo; mlieko a mliečne výrobky

Orechy; celozrnné obilniny; obilné klíčky

Vaječný žĺtok; vnútornosti

12 – 16 mg

Vitamín rozpustný v tuku

Vitamín K

Tvorba faktorov zrážania krvi

Proti krvácavý účinok

Zelenina zelená, listová (kapusta, špenát, šalát, karfiol)

Pečeň a živočíšne potraviny

Čiastočná tvorba v čreve črevnou mikroflórou

50 – 300 µg

Vitamín rozpustný v tuku

Vitamín B1

Thiamin

Metabolizmus sacharidov, tukov

Nervový systém; imunita

Trávenie; chuť do jedla

Celozrnné obilniny; obilné klíčky

Strukoviny; búrske oriešky

Pivné kvasnice ; mäso; mlieko; zelenina

1 – 1,4 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín B2

Riboflavin

Energetický metabolizmus

Imunita; hormóny; rast

Červené krvinky; bunková oxidácia

Celozrnné obilniny; obilné klíčky

Mlieko; mäso; ryba; pečeň

1,2 – 2,1 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín B3

Niacin

Syntéza bielkovín, sacharidov, tuku

Oxidačné bunkové procesy

Podpora kožného zdravia

Kvasnice; mäso aj hydinové; ryby

Strukoviny, sója

Celozrnné obilniny; otruby; obilné klíčky

18 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín B5

Kys. pantoténová

Metabolizmus sacharidov, tukov

Metabolizmus steroidov

Vajcia (žĺtok); kvasnice; sója; celozrnné obilniny; múka

Mäso aj hydinové; mlieko

6 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín B6

Pyridoxin

Metabolizmus aminokyselín

Bielkoviny; enzýmy

Kvasnice; obilné klíčky; ryža; sója; celozrnné obilniny

Mäso; ryby; vnútornosti; vajcia; orechy; banány

2 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín B12

Kobalamin

Vývoj červených krviniek

Nervové funkcie

Vnútornosti (pečeň, obličky); vajcia; mliečne výrobky

Tvorba črevnými baktériami v čreve

1 µg

Vitamín rozpustný vo vode

Biotín

Metabolizmus sacharidov a tukov

Metabolizmus bielkovín – AMK

Zdravý vývoj kože a vlasov

Kvasnice; vajcia (žĺtok); mlieko; tuk; čokoláda

Mäso, ryby; vnútornosti (pečeň, obličky)

Zelenina (karfiol); strukoviny (hrach); huby

0,15 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Kyselina listová

Metabolizmus bielkovín

Metabolizmus nukleových kyselín

Vývoj červených krviniek; rast

Zelenina listová; strukoviny; obilniny; sója; orechy

Celozrnné obilniny; otruby a vločky

Mlieko; vajcia (žĺtok); vnútornosti (pečeň, obličky)

200 µg

Vitamín rozpustný vo vode

Vitamín C

Kys. askorbová

Antioxidant

Vstrebávanie železa; pevnosť ciev. steny

Tvorba kolagénu – hojenie rán

Imunita proti infekciám

Ovocie – hlavne citrusy, ríbezle; šípky

Zelenina – hlavne kapusta

Zemiaky

75 – 100 mg

Vitamín rozpustný vo vode

Vápnik

Tvorba a pevnosť kostí a zubov

Normálna funkcia nervov, svalov, srdca

Mlieko a mliečne výrobky; ryby s kosťami

Obilniny; strukoviny;

Zelenina listová;

Fortifikované potraviny – sójové mlieko, cereálie, vločky

800 – 1200 mg

Minerálna látka

Fosfor

Tvorba a pevnosť kostí a zubov

Normálna funkcia nervov, svalov, srdca

Mlieko a mliečne výrobky; ryby s kosťami

Obilniny; strukoviny; kvasnice

Listová zelenina;

Fortifikované potraviny – sójové mlieko, cereálie, vločky

800 – 1200 mg

Minerálna látka

Meď

Zdravie svalov, kostí a ciev

Vstrebávanie železa

Mäso; vajcia; vnútornosti (pečeň); morské živočíchy

Strukoviny; orechy; rastlinné semená

Celozrnné obilniny

2 – 5 mg

Minerálna látka

Železo

Tvorba a funkcia červených krviniek

Hemoglobín krviniek; myoglobín svalov

Červené mäso; hydinové mäso; vnútornosti; vajcia; ryby

Ovocie ; sušené ovocie; zelenina (špenát); strukoviny; sója

10 – 18 mg

Minerálna látka

Zelenina: horšie vstrebávanie

Horčík

Vnútrobunkový prvok

Normálna funkcia nervov a svalov

Funkcia kostí; kontrola krvného tlaku

Zelenina listová, zelená; strukoviny; orechy

Celozrnné obilniny; ovocie (banány, avokádo)

300 – 400 mg

Minerálna látka

Draslík

Vnútrobunkový prvok

Udržuje osmotickú rovnováhu

Ovocie (banány!); zelenina – najmä listová;

Strukoviny; orechy; ovocné a zeleninové šťavy

2,5 – 4,0 g

Minerálna látka

Sodík

Mimobunkový prvok

Osmotická rovnováha

Udržuje objem krvi a tekutín

Kuchynská soľ

Minerálne vody

2,5 g

Minerálna látka

Selén

Antioxidant

Ochrana buniek pred poškodením:

Rakovina/Žiarenie/Toxíny

Imunita

Funkcia svalov, srdca, červ. krviniek

50 – 100 µg

Minerálna látka Stopový prvok

Zinok

Imunita; hojenie rán

Metabolizmus bielkovín

Mäso; vnútornosti (pečeň); syry; vajcia

Celozrnné obilniny; strukoviny

10 – 15 mg

Minerálna látka

Chróm

Metabolizmus sacharidov

Funkcia inzulínu

Metabolizmus tukov

Kvasnice pivovarnícke; korenie (tymian, čierne korenie)

Orechy; celozrnné obilniny; obilné klíčky

Mäso; syry

150- 200 mg

Minerálna látka

Jód

Morské ryby a morské plody

Chlieb, mlieko, vajcia; syry

Jodizovaná soľ

150 µg

Minerálna látka Stopový prvok

Síra

Súčasť niektorých aminokyselín

Mlieko; vajcia (bielkoviny)

0,5 – 1,0 g

Minerálna látka Stopový prvok

Fluór

Tvorba a mineralizácia kostí a zubov

Morské ryby

Fluoridovaná voda

0,3 – 0,5 µg

Minerálna látka Stopový prvok

Kobalt

Súčasť vitamínu B12

Funkcia červených krviniek

Zelenina; celozrnné obilniny

Vnútornosti

5 – 10 mg

Minerálna látka Stopový prvok

Mangán

Metabolizmus

Súčasť enzýmov

Čaj; kakao;

Celozrnné obilniny; obilné vločky

2 – 3 mg

Minerálna látka Stopový prvok

Molybdén

Metabolizmus

Súčasť enzýmov

Celozrnné obilniny; obilné vločky; ryža

Strukoviny; orechy; mlieko

150 – 350 µg

Minerálna látka Stopový prvok

Koľko denne

Výživové doplnky nie sú síce lieky, ale tiež ich nemožno užívať v ľubovoľnom množstve a hocijako dlho.

K najčastejším chybám pri užívaní doplnkov výživy podľa lekárnika a liekového analytika pre ADC číselník Petra Stanka patrí nesprávne dávkovanie, nesprávny čas alebo spôsob užívania.

„Nezanedbateľným rizikom môžu byť interakcie s inými prípravkami, predovšetkým liekmi. Často si ľudia pod vplyvom reklamy myslia, že ak je niečo „prírodné“, tak to nemá žiadne nežiaduce účinky a riziká, čo je z odborného hľadiska úplne scestný názor. Tak isto aj pri mnohých doplnkoch výživy hrozia viac či menej nebezpečné reakcie po predávkovaní, alebo neúmerne dlhodobom užívaní,“ varuje odborník.

Odporúčaná a optimálna dávka

Preto je dôležité poznať a riadiť sa pri užívaní odporúčanou dennou dávkou jednotlivých nutričných zložiek, treba to rešpektovať. Treba odlišovať medzi odporúčanou a optimálnou dennou dávkou. Odborník vysvetľuje, že optimálna je taká, ktorá zohľadňuje špecifiká konkrétneho užívateľa ako napríklad vek, pohlavie, aktuálny zdravotný stav či užívané lieky. „Napríklad, kým u človeka s chrípkou je vhodné zvýšiť denný prísun vitamínu C na 500 až 1000 mg, u tehotnej ženy sa bez zjavnej príčiny takéto vysoké množstvá neodporúčajú,“ vysvetľuje Peter Stanko.

Majte to pod kontrolou

Pozor na užívanie viacerých doplnkov výživy súčasne, môžu obsahovať aj rovnaké vitamíny a minerály, takže v konečnom dôsledku niektoré užijete vo väčšom množstve, než sa odporúča. Dôkladne si preto všímajte údaje na obale doplnku a pozorne čítajte príbalový leták.

Peter Stanko ešte poukazuje na ďalší dôležitý fakt. Hovorí, že „aj pri doplnkoch výživy, rovnako ako pri liekoch, môže prísť k obmedzeniu vstrebávania vplyvom iných užívaných prípravkov, alebo potravy. Príkladom môže byť zníženie vstrebávania železa pri súčasnom konzumovaní mliečnych produktov, pití minerálok bohatých na určité ióny, používaní niektorých multivitamínových preparátov a podobne.“ Aj preto sa o užívaní doplnkov výživy poraďte s lekárom.

Možno sa nimi aj predávkovať?

Ak budete užívať priveľa vitamínov, môžete si aj uškodiť.

Podľa internistky ľudia užívajú vitamíny často vo zvýšenej miere, netrápia sa správnym zložením stravy, majú pocit, že keď si nakúpia vitamíny v tabletkách, všetko bude v poriadku. „Odporúčam jesť „živú“ potravu – zeleninu a ovocie v surovom stave, nahrádzať len tie vitamíny, ktoré nie je možné získať prirodzenou cestou,“ hovorí lekárka.

Dodáva, že nebezpečné sú vitamíny, ktoré sa pri predávkovaní hromadia v tele, a tým spôsobujú príznaky z predávkovania. „Často sa s tým v praxi stretávam. Ide o vitamíny rozpustné v tukoch – A, D, E, K. Tieto vitamíny treba užívať len v odporučených dávkach a vždy len počas takého dlhého obdobia, na akom sa dohodnete s lekárom.“

Aj Peter Stanko potvrdzuje, že predávkovanie u vitamínov je rizikom zvlášť pri vitamíne A, prípadne niektorých iných vitamínoch rozpustných v tukoch. „Avšak v posledných rokoch sa vcelku častejšie stretávame aj s nebezpečenstvami nadmerného užívania aj takých bežných vitamínov, akým je napríklad vitamín C. Aj pri bežných mineráloch ako napríklad vápnik existujú stavy, pri ktorých je užívanie tohto iónu nevhodné,“ upozorňuje odborník.

Podľa neho by mal vo všeobecnosti každému človeku skúsený lekárnik alebo lekár odkonzultovať nielen vhodnosť prípravku, ale aj individuálnu dávkovaciu schému a v neposlednom rade aj dobu, počas ktorej možno prípravok bezpečne užívať.

Pozor aj na čajové zmesi

tea.jpgĽudia si často myslia, že pitím bylinných čajov nemôžu nič pokaziť. Pritom si neuvedomujú, že aj v rastlinách sa nachádzajú chemikálie – sú síce prírodné, no stále ide o chemické látky, ktoré treba užívať s rozvahou.

Niektorí lekári upozorňujú napríklad na potenciálnu škodlivosť niektorých čajových zmesí, ktoré kúpite mimo lekárne. Keďže sa pri týchto zmesiach často nerobia klinické skúšky, nedá sa predpovedať, aké nežiaduce účinky môžu vyvolať. Ak si aj kúpite bylinný čaj v lekárni, takisto rešpektujte odporúčané dávkovanie a dobu užívania.

Peter Stanko hovorí, že fytofarmaká majú a rozhodne budú mať svoje pevné miesto nielen v radoch doplnkov výživy, ale aj vlastných liekov. Termín „fytochemikálie“ je síce menej zaužívaný a nemá tradíciu, ale aspoň vhodne upozorňuje ľudí, že aj v čisto prírodných prípravkoch, čajoch a podobne užívame chemikálie, z ktorých mnohé môžu pre nás predstavovať aj riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu