SME

Nerobte si zo slnka nepriateľa. Ako si pomôcť pri spálení pokožky?

Poradíme, ako postupovať pri úpale, kedy ísť k dermatológovi, a ako predchádzať solárnej dermatitíde.

(Zdroj: Fotolia)

Spálili ste sa a neviete, ako najjednoduchšie a najúčinnejšie uľaviť bolestiam?

Prvá pomoc je ochladzovať si chytené miesta chladnou vodou a potom ich ošetriť prípravkami určenými na spálenú pokožku, napríklad s obsahom kyseliny pantothenovej, prípadne výťažkov z niektorých rastlín.

V rámci prvej pomoci môžete na spálenú pokožku vyskúšať aj niektorý z ľudových receptov. K najznámejším patrí natieranie slnkom spálenej pokožky kyslou smotanou, bielym jogurtom, prípadne kyslým/acidofilným mliekom. Zmierniť bolesť však pomôže napríklad aj odvar z ľanových semienok. Pripravíte ho tak, že tri polievkové lyžice semienok povaríte v litri vody, precedíte a schladíte. Do odvaru potom namočte tenší uterák a priložte na postihnuté miesta.

Pri tíšení bolesti pomáhajú aj liečivé rastliny – na obklady môžete použiť vychladené bylinné odvary z mäty, dubovej kôry, slezu, nechtíka, skorocelu alebo rumančeka, ktoré pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesť.

Kedy ísť k lekárovi

Ľahšie spáleniny sa postupne zahoja, ak si však všimnete na koži rôzne zmeny, napríklad tmavé škvrny, alebo zväčšujúce sa znamienka či pečeňové škvrny, návštevu dermatológa neodkladajte.

Netreba pripomínať, že spáleniu pokožky môžete predchádzať rozumným vystavovaním sa slnku a aj ochranou oblečením svetlých farieb z priedušných materiálov a používaním vhodných prípravkov na opaľovanie.

Dnes už väčšina obsahuje tak UVB, ako aj UVA filter, ktorý je takisto dôležitý.

UVA lúče podľa dermatológov prenikajú desaťkrát hlbšie do kože ako UVB lúče a poškodzujú fibrilárne pletence kože. Tie sú veľmi dôležité pre vonkajší vzhľad, napätie a elasticitu kože.

Slnečný úpal

Ak sa k spálenej pokožke pridružia aj bolesti hlavy alebo zvýšená teplota, sú to signály, že ide o úpal. Dopracovať sa však k nemu nemusíte len pri dlhšom pobyte na slnku, ale aj pri návšteve solária. Úpal môže dokonca spôsobiť silné žiarenie aj vo vysokých nadmorských výškach, a to aj vtedy, ak je pod mrakom, uvádza sa v Príručke prvej pomoci, ktorá vznikla v spolupráci s Britským a Slovenským červeným krížom.

Pri veľkom množstve pľuzgierov alebo inom poškodení kože vyhľadajte lekára.

Ak ide o ťažký úpal, koža má výraznú červenú farbu a tvoria sa pľuzgiere. U postihnutého sa môžu objaviť príznaky prehriatia, ako bolesti hlavy, ťažoba, závraty, nepokoj a zmätenosť, zhoršujúce sa reakcie, zrýchlený pulz a vysoká horúčka. V takom prípade sa čo najrýchlejšie snažte znížiť horúčku a zavolajte rýchlu zdravotnícku pomoc.

Ako postupovať pri úpale:

  1. Pacienta premiestnite zo slnka a tepla so chládku, najlepšie do chladnej miestnosti.
  2. Pokožku mu ochladzujte ovlažovaním studenou vodou alebo, ak sa to dá, môžete mu postihnutú časť ponoriť na desať minút do chladnej vody.
  3. Pacientovi podajte chladný nápoj, musí ho však popíjať len po malých dúškoch.
  4. Ak ide o mierny úpal, natrite pokožku prípravkami po opaľovaní, aby zvláčnela. Pri ťažkom úpale vyhľadajte lekára.

(Podľa Príručky prvej pomoci, Perfekt, 2007)

Solárna dermatitída

Okrem spálenej kože je častým problémom aj solárna dermatitída, často nesprávne označovaná ako alergia. Ide o precitlivenosť kože na UV žiarenie a deň-dva po opaľovaní sa na koži môžu objaviť svrbivé červené vyrážky. Pomôcť si môžete užívaním antihistaminík a vynechaním pobytu na slnku. V rámci prevencie by ste sa mali slnečným lúčom vystavovať opatrne a postupne zvyšovať čas pobytu na slnku.

Kozmetika výhodne
Nakúpte na zlavy.sme.sk a ušetrite
zlavy_kozmetika.jpg

Ak sa chystáte k moru, začnite svoju kožu „otužovať“ oveľa skôr – aspoň dva týždne pred cestou. Svoje telo môžete na zaťažkávaciu skúšku slnečným kúpeľom pripraviť aj zvnútra. Napríklad v knihe Všetko o liečivých rastlinách autorka Ursel Bühringová odporúča užívať trikrát denne desať kvapiek oleja z plodov rakytníka rešetliakovitého.

Vhodná je aj konzumácia potravín s obsahom antioxidantu betakaroténu, ktorý chráni kožu pred nežiaducimi účinkami spálenia. Obsahuje ho žlté, červené a oranžové ovocie a zelenina, tmavozelená listová zelenina alebo aj pečeň.

Ak si chcete pomôcť užívaním betakaroténu vo výživových doplnkoch, pozor na predávkovanie. Zvlášť opatrné by mali byť pri užívaní tehotné ženy, fajčiari by sa jeho užívaniu v doplnkoch stravy mali vyhýbať pre zvýšené riziko rakoviny.

Ako jej predchádzať

Pri solárnej dermatitíde niektorí dermatológovia odporúčajú tri dni pred odchodom na dovolenku začať užívať antihistaminiká, natierať sa prípravkami s najvyšším ochranným faktorom a dávkovať slnečné lúče postupne, prvý deň maximálne 15 minút na slnku a zvyšok dňa pobudnúť v tieni, ďalší deň pobyt na priamom slnku predĺžiť na 20 minút a postupne dĺžku slnenia pozvoľna predlžovať.

Ak si kúpite voľnopredajné antihistaminiká, pozorne si prečítajte príbalový leták, poraďte sa o ich užívaní s lekárom alebo lekárnikom, zvlášť, ak užívate iné lieky.

Pri pobyte na slnku môžu vzniknúť aj fotoalergické alebo fototoxické reakcie, a to vtedy, ak sa skombinuje pôsobenie slnečných lúčov a niektorých liekov – napríklad antibiotík, antidiabetík, antireumatík, alebo určitých chemických látok, ktoré obsahujú niektoré kozmetické prípravky, voňavky a pod. Slnečné lúče sa môžu podpísať aj na zhoršení prejavov niektorých kožných ochorení, napríklad rosacei, ťažkej formy akné a pod.

Riziko melanómu stúpa

Nerozumné holdovanie slnečným lúčom sa môže prejaviť v podobe prekanceróz a nádorov, a to aj po rokoch. K najznámejším zhubným kožným nádorom patrí melanóm, hoci sú aj častejšie sa vyskytujúce typy nádorov. Odhaduje sa, že ročný nárast melanómu je vo svete 5 až 7 %.

Nepodceňujte riziko v presvedčení, že vám sa to stať nemôže, závažné dôsledky spálenia kože sa môžu objaviť aj po dvadsiatich rokoch.

Zhubné kožné nádory sú zradné v tom, že sa môžu objaviť aj na miestach na tele, kde by sme ich výskyt nepredpokladali: napríklad na vlasatej časti hlavy, pod nechtom, medzi prstami na nohách, okolo konečníka, v oku, v ústnej dutine. Môžu však vzniknúť napríklad aj na dlaniach, ploskách nôh a slnečné žiarenie nie je jediným rizikovým faktorom.

Pozor na znamienka

Vzniknutý melanóm môže mať aj podobu znamienka, alebo sa môže vytvoriť z už existujúceho znamienka. V takom prípade sa začne meniť jeho tvar, farba, môže krvácať a pod. Preto netreba podceňovať nielen ochranu znamienok prípravkom s najvyšším ochranným faktorom, ale aj ich pravidelné kontroly samovyšetrením a pravidelne u dermatológa – raz ročne máte nárok na prehliadku zo zdravotného poistenia.

Platí, že čím viac znamienok na tele máte, tým vyššie je riziko vzniku melanómu. V časopise Infopacient 2/2014 sa uvádza, že „ľudia s 11 – 25 materskými znamienkami na tele majú asi 1,5-krát vyššie riziko než ich rovesníci s nižším počtom znamienok. Tí, ktorí majú na tele viac ako 25 materských znamienok, majú až dvojnásobne vyššie riziko výskytu melanómu.“

Melanóm môže vzniknúť aj u detí, u mladších ako desať rokov je to však ojedinelé. Nezabúdajte však, že dieťa do jedného roka by vôbec nemalo byť na priamom slnku a do desiatich rokov by sa nemalo cielene opaľovať.

Ak ste už melanóm mali, dermatológa by ste mali navštevovať každého pol roka, a častejšími návštevníkmi jeho ambulancie by mali byť rozhodne aj tí, čo majú rodinný výskyt melanómu. Dermatológa bezodkladne navštívte, ak:

  • znamienko mení svoj tvar, veľkosť alebo farbu,
  • nadobudlo nerovnomerné sfarbenie, okraje, ak je asymetrické,
  • znamienko svrbí, mokvá alebo krváca.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu