SME

Čo trápi ženy častejšie

Mnohé ženy mylne za najčastejšie gynekologické infekčné ochorenie považujú mykózy, avšak najrozšírenejšou vaginálnou infekciou je pomerne málo známa bakteriálna vaginóza.

(Zdroj: Fotolia)

Z výsledkov nedávneho prieskumu vysvitlo, že takmer tri štvrtiny žien si svrbenie a zápal v pošve spájajú s mykotickým ochorením a kvasinkové infekcie tak považujú za najrozšírenejšie. V skutočnosti však mykózy reálne postihujú okolo 17 – 20 % žien. Ako uviedol gynekológ MUDr. Jozef Španka, z II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UN Bratislava, najčastejšou vaginálnou infekciou u žien vo fertilnom – plodnom veku je bakteriálna vaginóza, ktorá sa vyskytuje dvakrát častejšie, ako kandidóza – kvasinková infekcia.

Podľa gynekológa je bakteriálna vaginóza stav, keď sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie – čiže také, ktoré k svojmu životu nepotrebujú kyslík. Sú to napríklad Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus. Mnohé sú bežnou súčasťou vaginálnej flóry, problém však nastáva, keď sa premnožia v dôsledku narušenia bakteriálnej rovnováhy pošvového prostredia.

Bakteriálna infekcia sa môže prenášať aj pohlavným stykom, pravdepodobnosť jej vzniku je teda väčšia u sexuálne aktívnych žien. U väčšiny žien nemusí predstavovať väčšie riziko, môže však byť rizikovým faktorom napríklad pre vznik niektorých závažných gynekologických komplikácií v tehotenstve, zápalov panvy, môže uľahčovať aj vznik iných infekcií, napríklad kvapavky, chlamýdií, kvasiniek, HIV a pod.

Dôležitá je správna liečba

Hlavnými príznakmi bakteriálnej vaginózy sú pocity svrbenia, pálenia, výtok belavosivej farby páchnuci rybacinou. Podľa lekára je pri bakteriálnej vyginóze zvýšené pH pošvového prostredia, môže dosahovať až hodnoty do 7,0, pričom normálne pH je v rozmedzí hodnôt 3,8 až 4,5. V dôsledku bakteriálnej vaginálnej infekcie dochádza k úbytku laktobacilov v pošvovom prostredí.

Mnohé ženy sa v prípade ťažkostí často rozhodnú pre samoliečbu. Problém je však v tom, že nevedia rozlíšiť o aký typ ochorenia ide, a tak si ťažkosti neraz liečia voľnopredajnými antimykotikami ako kandidózu – kvasinkovú infekciu.

Nie je to však dobrá cesta, v prípade bakteriálnej vaginózy totiž s antimykotickými liekmi neuspejete, podobne ako vírusovú infekciu nevyliečite antibiotikami. Ak sa nebudete liečiť správne, môže to viesť až ku vzniku chronického zápalu.

Preto v prípade ťažkostí návštevu gynekológa neodkladajte, určí vám správnu diagnózu a následne vám aj naordinuje správnu formu liečby.

Čo je dobré vedieť o mykózach

Označujú sa aj ako kandidózy, pôvodcom ich vzniku sú kvasinky, najmä druh Candida Albicans, ktorý je prirodzenou súčasťou vaginálnej mikroflóry. Ich prítomnosť preto neznamená automaticky problém, ten nastáva, ak sa naruší citlivá rovnováha pošvovej sliznice, čím sa vytvoria vhodné podmienky pre vznik infekcie.

Na vzniku kandidóz sa môže podpísať užívanie antibiotík, hormonálnej substitučnej liečby, poranenia sliznice pošvy, cukrovka, ale napríklad aj v tehotenstve môžu byť ženy na ich vznik náchylnejšie. K rizikovým faktorom patrí aj nosenie nevhodnej spodnej bielizne, príliš tesného oblečenia, priveľa sladkostí, stres, kúpanie sa v chlórovanej vode, vlhké a teplé prostredie – preto je vhodné meniť si mokré plavky za suché. Niekedy môžu mykózy vzniknúť aj bez zjavnej príčiny.

Samoliečba nie je vhodná

Rozhodnutie liečiť sa samy aj v prípade bakteriálnej vaginálnej infekcie nesie so sebou určité riziká. Liečba jednak nebude úspešná a mnohé ženy často pri samoliečbe využívajú napríklad aj nepotrebné výplachy pošvy. V dôsledku dochádza k zničeniu kvasiniek, ale aj k narušeniu rovnováhy pošvového prostredia.

Gynekológovia upozorňujú, že je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavať správne kyslé pH v oblasti intímnych partií pomocou glykogénu a kyseliny mliečnej. Nezriedka sa stáva, že ženy urobia základnú chybu a výtok, ktorý nezapácha a je prirodzený, sa v domnení, že ide o kvasinkovú infekciu, rozhodnú liečiť voľnopredajnými antimykotikami. Tak si zničeným kvasiniek, ktoré sú prirodzene prítomné avšak nie sú premnožené, narušia rovnováhu mikroflóry pošvovej sliznice.

Kyseliny mliečna a glykogén

Na liečbu bakteriálnych vaginálnych infekcií sa obvykle používajú antibiotiká v podobe vaginálnych tabliet alebo krémov, miera úspešnosti takejto liečby však podľa lekára dosahuje okolo 80 až 90 %, pričom ochorenie sa u viac ako polovice pacientok vráti v priebehu siedmich mesiacov.

Obnoviť rovnováhu a zdravie vaginálnej flóry možno pomocou prípravkov s obsahom laktobacilov, v liečbe možno použiť aj zdravotnícku pomôcku – prírodný prípravok overený klinickými štúdiami s obsahom kyseliny mliečnej a glykogénu. V liečbe ho možno použiť samostatne, alebo v kombinácii s antibiotickou liečbou, ale aj po liečbe antibiotikami a antimykotikami.

Kyselina mliečna dokáže okamžite upraviť pH pošvovej sliznice na optimálne hodnoty a glykogén zasa podporuje množenie prospešných laktobacilov.

Ak chcete bakteriálnym infekciám predchádzať, držte sa odporúčaní gynekológov: Dodržiavajte správne hygienické návyky – na umývanie intímnych partií používajte špeciálne, na to určené prípravky, šetrné k citlivému pošvovému prostrediu. Veľa pre zdravie svojich intímnych partií urobíte aj nosením vhodnej a kvalitnej bielizne – najlepšie z bavlny, a tiež dodržiavaním zásad bezpečného sexu.

Hrozby pre vaginálnu mikroflóru
  • Jemnú a citlivú rovnováhu vaginálnej mikroflóry narúša infikovanie baktériami, vírusmi alebo prvokmi z vonkajšieho prostredia. Prenášajú sa napríklad pri pohlavnom styku a spôsobujú začervenanie sliznice, zápach a bolesti pri pohlavnom styku.
  • Narušenie rovnováhy a zmeny vaginálnej mikroflóry môžu byť aj dôsledkom poklesu laktobacilov, ktoré sa podieľajú na rovnováhe vaginálnej mikroflóry, a premnoženia mikroorganizmov, ktoré sú v pošve bežne prítomné. Tieto zmeny môžu byť dôsledkom rôznych príčin, napríklad používaním nevhodných metód, ako sú výplachy pošvy, ale môžu byť napríklad aj dôsledkom užívania antibiotík.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu