SME

Nádcha nie je iba jedna

Môže byť infekčná, alergická, ale aj emočná či profesionálna. Ktorým typom nádchy trpíte vy?

(Zdroj: Fotolia)

Pod nádchou ­- rinitídou - si všetci predstavíme to isté – pocit plného nosa, sťažené dýchanie a výtok z nosa. Nádcha však nie je len jedna, v závislosti od príčiny odborníci odlišujú viacero typov. Od konkrétneho typu sa odvíja aj liečba nádchy.

Jedným z najčastejších typov je infekčná nádcha, keď vírusy alebo baktérie spôsobia zápal nosovej sliznice. Infekcie horných dýchacích ciest môžu spôsobovať až dve stovky vírusov, najčastejšie sú príčinou rinovírusy, ale môžu to byť aj huby a plesne.

Nádchu si spájame predovšetkým s infekčnými ochoreniami ako prechladnutie a chrípka, ale môže sprevádzať aj mononukleózu, osýpky a podobne. Pri infekčnej nádche hrozí aj riziko komplikácií v podobe sinusitídy – zápalu prínosových dutín, zápalu stredného ucha a zápalu pľúc – pneumónie.

Keď je na vine alergia

Ďalším rozšíreným typom nádchy je alergická rinitída, trpí ňou viac ako milión Slovákov. V tomto prípade nie je príčinou infekcia, ale alergén – látka, ktorá nie je bežne nebezpečná, ale u alergika vyvolá neadekvátnu reakciu imunitného systému. Alergény sú rôzne, od peľov rastlín, cez výlučky roztočov, plesne až po zvieracie a hmyzie alergény.

Typickými prejavmi tohto typu nádchy sú úporné svrbenie v nose, kýchanie, vodnatý výtok, pocit upchatého nosa pre zdurenú nosovú sliznicu, opuchnuté viečka, svrbenie a slzenie očí. Zvyčajne sa pridružia i bolesti hlavy, strata čuchu a zatekanie hlienov, únava, malátnosť, problémy so sústredením.

Ak sa alergická nádcha nelieči, môžu sa objaviť komplikácie v podobe zápalu prínosových dutín, zápalu uší, astmy a pod. Alergická nádcha sa lieči antihistaminikami, kortikosteroidmi, alergénovou imunoterapiou, pri ktorej sa podávajú presne definované dávky alergénu, od najnižšej po najvyššiu, s cieľom znížiť reaktivitu organizmu na daný alergén. V liečbe sa využívajú aj doplnkové lieky na uvoľnenie nosa a horných dýchacích ciest.

Závislosť a nevratné zmeny

Pacienti s alergickou nádchou nezriedka siahajú po voľnopredajných nosových sprejoch, kvapkách. Lekári varujú pred ich nesprávnym a nadmerným užívaním, dôsledkom je jednak vznik závislosti, a niekedy až zmeny na sliznici, ktoré sa nedajú zvrátiť. Tieto prípravky síce potlačia nepríjemné prejavy, no podľa Petra Pružinca, alergiológa-imunológa a hlavného odborníka MZ SR pre odbor klinická imunológia a alergiológia nie sú na dlhodobé užívanie vhodné.

Princíp ich fungovania totiž podľa vyjadrenia odborníka spočíva v tom, že sťahujú cievy v nosovej sliznici, takže opuch sa zmierni. Ak pacient takéto lieky užíva dlhšie, účinok slabne, čo vedie k nadužívaniu a nevratným zmenám na sliznici. Vhodnejšie je užívať lieky, ktoré vám predpíše lekár a pri ktorých nehrozia trvalé zmeny na sliznici. V niektorých prípadoch vzniká návyk dokonca už po týždni až desiatich dňoch užívania.

Vazomotorická nádcha

Ďalším typom je vazomotorická nádcha. Nevzniká na alergickom podklade a zasahuje najmä cievy a sliznicu nosa. Presný mechanizmus jej vzniku nie je známy, zrejme ide o reakciu na nešpecifické podnety, napríklad niektoré chemické látky, ale môže to byť aj slnečné žiarenie, pôsobenie chladu alebo námaha.

V liečbe sa okrem lokálnych liekov a antihistaminík využívajú aj prípravky s kyselinou hyalurónovou, lekári odporúčajú aj úpravu životosprávy, otužovanie, preplachovanie nosa a imunomodulačnú liečbu.

Lieky, potraviny, emócie

Nádchu môže vyvolať aj užívanie niektorých liekov alebo aj príliš horúce, alebo pikantné jedlá a niektoré pridané látky v potravinách, napríklad konzervanty, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu a v jej dôsledku sa objaví aj nádcha. Nádchu môže vyvolať dokonca aj stres, depresia – vtedy hovoríme o takzvanej emočnej nádche.

Z ďalších typov možno spomenúť chronickú atrofickú nádchu – súvisí s úbytkom tkaniva slizníc a žliaz a výskytom nosových polypov.

Takzvanou profesionálnou nádchou trpia niektorí ľudia, ktorí sa na pracovisku stretávajú s rôznymi dráždivými látkami v ovzduší. Môžu to byť piliny, múka, srsť laboratórnych zvierat, rôzne chemikálie a pod. Nádchu môžu vyvolať aj hormonálne výkyvy v puberte, menopauze, tehotenstve, poruchy činnosti štítnej žľazy a podobne.

Ako ju správne liečiť

Výber vhodnej liečby závisí od viacerých faktorov – príčiny jej vzniku, intenzity, dĺžky trvania a možných komplikácií. Okrem rôznych liekov sú vhodné prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej – telu vlastnej látky, ktorá prirodzene zvlhčuje sliznice a podporuje aj ich samočistiaci proces.

Pri nádche môže pomôcť aj podporná inhalačná liečba, účinky tejto terapie boli známe už päť storočí pred naším letopočtom, keď sa pacienti liečili vdychovaním výparov mentolu alebo eukalyptu. Inhalácia však nie je vhodná pre každého. V prípade ochorení ako alergia, astma, bolesti hlavy alebo cystická fibróza sa najprv poraďte s lekárom.

Čo inhalovať

V prvom rade treba odlíšiť inhalovanie od naparovania. Inhalátor funguje tak, že pomocou tlaku vzduchu mení inhalačný roztok na aerosól, ktorý sa vdychovaním dostáva do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo, zmierňuje opuchy slizníc a pomáha redukovať a riediť hlien, ktorý potom možno ľahšie vykašľať.

Inhalovať možno napríklad sterilný fyziologický roztok chloridu sodného alebo látky s mukolytickým účinkom – schopnosťou rozpúšťať hlien. Na inhalovanie možno použiť aj niektoré minerálne vody, napríklad Vincentku, Sulinku, Fatru a iné.

Pomoc z prírody

Ľudové recepty odporúčajú:

  • Tymian – obsahuje látky s protizápalovými účinkami a podporujúce uvoľňovanie hlienu.
  • Mäta, rumanček, šalvia – inhalovanie odvarov z týchto bylín môže pomôcť pri nádche.
  • Cibuľa – má antiseptické účinky, pomáha znižovať horúčku, pripraviť si môžete aj sirup: nakrájajte cibuľu, zasypte ju cukrom a niekoľko hodín nechajte stáť. Vzniknutý sirup užívajte v dávke 2 – 5 lyžičiek denne. Z ľudových receptov je známy aj cibuľový čaj – väčšie koliesko cibule zalejte vriacou vodou, chvíľu nechajte odstáť, preceďte a pomaly po dúškoch popíjajte.
  • Chren, cesnak – takisto pomáhajú uvoľniť dýchacie cesty, v jedálnom lístku chorých s nádchou by nemali chýbať.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  2. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  3. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  4. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  5. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  6. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  7. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  8. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 833
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 357
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 804
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 326
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 131
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 365
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 996
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu