SME

Reuma nie je len chorobou seniorov

Pri slove reuma si obvykle predstavíme dámu alebo pána v seniorskom veku sťažka sa pohybujúcich s paličkou pre opuchnuté a boľavé kĺby, ktoré sa ohlásia pri každej zmene počasia. Reumou však môžu trpieť aj deti.

(Zdroj: Fotolia)

Taký „literárny“ obraz pacienta s reumou však nezodpovedá celkom presne skutočnosti. Možno vás prekvapí, ale reumou môžu trpieť aj mladí ľudia, dokonca aj deti – juvenilná idiopatická artritída je nielen najčastejším reumatickým ochorením u detí do 16 rokov, ale patrí aj k najčastejším chronickým ochoreniam v detskom veku vôbec.

Ročne postihne približne 90 zo sto tisíc detí. Ochorenie je veľkou záťažou pre celú rodinu. Aj preto vznikol pri Lige proti reumatizmu Klub KĹBIK, ktorý združuje malých pacientov a ich rodinám pomáha v zápase s ochorením, ktoré významne zasahuje do života dieťaťa.

Je ich mnoho

Čo presnejšie si však pod pojmom reuma máme predstaviť? Nejde o jedno, ale o veľkú skupinu ochorení, ktorých dôsledkom sú rôzne ťažkosti v pohybovom ústrojenstve. Môžu byť prechodné a nie veľmi závažné, ale aj veľmi bolestivé a také závažné, že vedú až k invalidizácii pacienta.

Hoci príčina vzniku týchto ochorení nie je doteraz celkom presne objasnená, odborníci predpokladajú, že za ich vznikom stoja genetické faktory, hormonálne zmeny, ale napríklad aj stres alebo fajčenie. Spoločným menovateľom celej škály reumatických ochorení je bolesť v pohybovom ústrojenstve, ktorá sa spája s jeho zníženou funkčnosťou. Pre pacienta je veľmi dôležité, aby jeho ochorenie bolo čo najskôr odhalené a aby sa čo najskôr začalo s liečbou.

Prevencia neexistuje

Reumatické ochorenia patria k najrozšírenejším a ich výskyt priam dramaticky narastá; prevencia, žiaľ neexistuje. MUDr. Alena Tuchyňová, PhD., MBA, reumatologička NURCH Piešťany vysvetľuje, že je to „vzhľadom na to, že príčiny vzniku zápalových reumatických ochorení nie sú presne známe. Ak však už pacient takéto ochorenie má,“ hovorí lekárka, „mal by dodržiavať opatrenia, ktorých cieľom je zníženie rizika ďalšieho zhoršovania stavu. Patrí medzi ne pravidelné cvičenie, polohovanie kĺbov, používanie ortopedických pomôcok, vyhýbanie sa preťažovaniu postihnutých kĺbov, fyzickej i psychickej záťaži, chladu, infekčnému prostrediu, u niektorých ochorení i priamemu slnečnému žiareniu.“

Je ich veľa

V prípade reumy ide o rozsiahlu skupinu samostatných chorobných jednotiek – niektorí odborníci uvádzajú, že je to až okolo 150 rôznych ochorení, ktoré závažne poškodzujú kĺby a obmedzujú pacienta v pohybe. Tieto choroby postihujú najmä kĺby a chrbticu, ale aj šľachy a svalstvo.

Pri niektorých formách vznikajú aj zmeny na vnútorných orgánoch, zvlášť na srdci, pľúcach a obličkách. Klasifikácia reumatických ochorení sa neustále spresňuje. Reumatické ochorenia môžu byť nezápalové a také, ktoré sprevádza zápal. Spomedzi nezápalových môžeme spomenúť degeneratívne reumatické choroby, napríklad osteoartrózu kĺbov, chrbtice. Ich podkladom je degeneratívny proces, v dôsledku ktorého dochádza k opotrebovaniu tkanív pri nedostatočnej schopnosti ich regenerácie.

Patria sem aj choroby kosti a chrupky – napríklad osteoporóza, osteomalácia, ďalej mimokĺbový reumatizmus – vtedy sú postihnuté napríklad medzistavcové platničky, úpony a šľachy v rôznych častiach tela, môže ísť aj o postihnutia kĺbov pri iných ochoreniach, napríklad pri metabolických chorobách, pri ochoreniach žliaz s vnútorným vylučovaním, pri rôznych neurologických a krvných ochoreniach, pri ochoreniach pečene, nádoroch atď.

Ak ich sprevádza zápal

„Medzi základné zápalové reumatické ochorenia patrí juvenilná idiopatická artritída, reumatoidná artritída, psoriatická artritída a Bechterevova choroba,“ uvádza prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc., FRCP, riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch a zakladateľ Ligy proti reumatizmu. Lekár dodáva, že „ochorenia sú často bolestivé, nepriaznivo ovplyvňujú funkčné schopnosti a kvalitu života pacientov.

Niektoré z týchto ochorení spojiva postihujú aj iné orgány.“ Z ďalších zápalových reumatických ochorení môžeme spomenúť napríklad systémový lupus, sklerodermiu, postihnutia kĺbov pri zápalových ochoreniach čriev a mnohé ďalšie. Podstatou zápalu je autoimunitná reakcia organizmu, keď sa začnú tvoriť protilátky a aktivita obranných buniek sa nasmeruje proti niektorých vlastným zložkám tela.

Niektoré reumatické ochorenia môžu súvisieť aj s infekciou, napríklad salmonelou a niektorými inými baktériami, ktoré vyvolávajú črevné ochorenia, môžu to byť aj chlamýdie alebo aj baktérie, ktoré vyvolávajú ochorenia priedušiek a pľúc a pod. Zápal kĺbov tak vzniká ako reakcia na vzdialenú infekciu v tele. Zápal kĺbov však môže aj priamo vyvolať infekcia vírusmi, baktériami, plesňami či parazitmi.

Kedy ísť k lekárovi

Spoločným menovateľom reumatických ochorení je zápal kĺbu – artritída, bolesť kĺbov, opuch a následná ranná stuhnutosť. Kedy by sme mali spozornieť a navštíviť lekára? Reumatologička Alena Tuchyňová vysvetľuje, že „začiatok zápalového reumatického ochorenia môže byť akútny, keď sa všetky spomenuté príznaky – bolesť a opuchy kĺbov s rannou stuhnutosťou objavujú pomerne v krátkom čase a často postihujú viac kĺbov.

V druhom prípade môže byť začiatok ťažkostí pozvoľnejší – môžu to byť v úvode len bolesti kĺbov, spočiatku len pri pohybe, neskôr aj kľudové, sprevádzané rannou stuhnutosťou, neskôr sa pridávajú aj opuchy kĺbov.“ Lekára by podľa odborníčky mali ľudia navštíviť, keď sa bolesti kĺbov bez zjavného provokujúceho faktora zhoršujú, ak sú sprevádzané rannou stuhnutosťou, alebo keď sa objavia opuchy kĺbov.

Reumu treba liečiť včas

Veľmi dôležité je čo najskôr ochorenie odhaliť a začať s liečbou. Stáva sa, že niektorí pacienti čakajú aj roky od objavenia prvých klinických prejavov, kým navštívia lekára. Profesor Rovenský zdôrazňuje, že „medzi včasným odhalením choroby a správnym terapeutickým zásahom je priama úmera.“

Možnosti liečby sú dnes bohaté, a to najmä v prípade zápalových reumatických ochorení. Využívajú sa napríklad glukokortikoidy, nesteroidové antireumatiká, niekedy operačná liečba a významným pokrokom posledného desaťročia je biologická liečba. Štúdiom zápalových procesov vedci zistili, ktoré látky zápal vyvolávajú a biologická liečba je orientovaná na ich neutralizáciu, čím sa potlačí zápalová reakcia a aj jej následky, čo významne zlepší kvalitu života pacienta.

Kedy je potrebná operácia

Podľa reumatologičky tento druh liečby „indikuje reumatológ v spolupráci s ortopédom u tých pacientov, kde konzervatívna liečba nie je dostatočná a zápal v jednom, prípadne v dvoch kĺboch pretrváva, alebo v tých prípadoch, kde sa síce aktivitu ochorenia podarilo potlačiť, ale zápal viedol k závažnému postihnutiu kĺbu, ktorý vyžaduje náhradu postihnutého kĺbu alebo iný korekčný operačný výkon.“

Pacienti - pozor na chyby

Akákoľvek liečba si však vyžaduje zodpovednú spoluprácu pacienta. Niektorí podľa lekárky často zabúdajú, že neoddeliteľnou súčasťou liečby je aj primeraná pohybová liečba – liečebný telocvik zameraný na rozcvičovanie kĺbov a chrbtice, spevňovanie svalov či polohovanie kĺbov.

„Títo pacienti buď cvičia nepravidelne alebo si liečebný telocvik nesprávne nahrádzajú nevhodnou fyzickou aktivitou – napríklad ťažkou prácou v záhrade. Chybou je nedodržiavanie režimových opatrení – napríklad sa nevyhýbajú slnečnému žiareniu, pri diagnózach, u ktorých slnenie môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Pacienti tiež niekedy zabúdajú na pravidelné kontroly, ktoré sú zamerané na monitorovanie bezpečnosti podávanej liečby.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 365
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 885
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 222
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 801
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu