SME

„Olovo“ v nohách svedčí o ochorení žíl

Trápia vás ťažké, opuchnuté a unavené nohy, s nepeknými kŕčovými žilami? Podľa odborníkov by ste namiesto samoliečby mali čo najskôr navštíviť lekára.

(Zdroj: Fotolia)

Lekári upozorňujú, že chronické žilové ochorenie (CHŽO) je od objavenia sa prvých príznakov zápalovým ochorením, čo neradno brať na ľahkú váhu a podľa odborníkov by sme sa nemali liečiť rôznymi výživovými doplnkami, masťami či gélmi, ale venofarmakami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chronické žilové ochorenie je závažným zdravotným problémom, a to nielen na Slovensku. Patrí k najčastejším chronickým ochoreniam v civilizovaných krajinách vôbec, kde naň trpí 40 až 60 percent žien a 15 až 35 percent mužov.

Nie sú to len varixy

Angiológovia ako chronické ochorenia žíl označujú všetky dlhotrvajúce poruchy funkcie alebo stavby žilového systému, ktoré pacientovi spôsobujú nepríjemné problémy a ťažkosti a ktoré možno odhaliť objektívnym lekárskym vyšetrením.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa hovorí o chorých žilách, ľudia si najčastejšie predstavia kŕčové žily – varixy. A tie sú najmä postrachom žien. Trpí nimi až 60,5 percenta Sloveniek. Škála prejavov CHŽO je však rozsiahla, okrem kŕčových žíl sú to opuchy, bolesť v dolných končatinách, kŕče v lýtkach, pocit ťažkých a unavených nôh, tŕpnutie nôh, pocit horúčavy alebo, naopak, chladu v nohách, svrbenie kože na nohách, ťažko sa hojace rany prípadne iné zmeny na koži nôh, zvýšená potivosť nôh a pod.

Podstatou je zápal

Chronické ochorenie žíl je od počiatku zápalové ochorenie a postupne sa rozvíja. Spočiatku môže byť aj bez príznakov, alebo sa môžu na nohách objaviť drobné žilky a známe metličky.

Nefunkčné chlopne v žilách nedokážu zabrániť spätnému toku krvi – refluxu, a tak sa krv hromadí v povrchových žilách, ktoré sa potom rozširujú, kľukatia a vznikajú kŕčové žily – varixy, ktoré môžu aj prasknúť a následne dochádza k žilovému krvácaniu.

SkryťVypnúť reklamu

K najzávažnejším a život ohrozujúcim komplikáciám patrí vznik trombov – krvných zrazenín, ktoré, ak sa uvoľnia, môžu upchať krvné riečisko pľúc a spôsobiť pľúcnu embóliu. CHŽO má niekoľko fáz vývoja, v počiatku sa objavujú pocity ťažkých a unavených nôh, neskôr sa tvoria varixy a v poslednom štádiu vredy predkolenia.

Žilový systém

  • Tvoria ho jednak hlboké žily ukryté vo svaloch – v nich prúdi asi 90 % krvi a povrchové žily, ktoré zabezpečujú zvyšných 10 % krvného zásobovania.
  • Pri CHŽO môže byť postihnutý len jeden systém, ale aj oba.
  • Vo vnútri žíl sú chlopne, ktoré bránia refluxu – spätnému toku krvi. Ak je ich činnosť nedostatočná, dochádza k refluxu krvi.
  • Výsledky štúdií priniesli poznatok, že až u polovice pacientov s potvrdeným refluxom hlbokých alebo povrchových žíl, ktorí sa neliečia, prejdú počas piatich rokov metličkové varixy do štádia opuchov. V priebehu ďalších piatich rokov sa u takmer 69 % z nich vyvinie vred prekolenia.

Podstatou je zápal

Podľa odborníkov poznatok, že ide o chronické zápalové ochorenie, zohráva v liečbe veľmi dôležitú úlohu. Angiologička prof. MUDr. Viera Štvrtinová uvádza, že detailnejšie spoznanie úlohy zápalu pri vzniku a rozvoji CHŽO pomáha lepšie porozumieť príčinám ochorenia a zároveň je aj kľúčom k účinnejšej liečbe a prevencii.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka zdôrazňuje, že dôležité je preto použiť v liečbe postupy a lieky overené na desiatkach tisícoch pacientov na celom svete, ktoré dokážu chronický zápal spomaliť, a tým zmierniť nepríjemné subjektívne pocity a bolesti v dolných končatinách. Nevyhnutná je preto skorá diagnostika a liečba od raných štádií ochorenia. Neliečené ochorenie postupuje a prechádza do závažnejších štádií, kde môžu byť dôsledkom aj spomínané závažné, až život ohrozujúce komplikácie.

Komplexná a celoživotná

Všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová upozorňuje, že liečba má byť komplexná a celoživotná. Zdôrazňuje, že vždy patrí do rúk lekára a treba s ňou začať včas. Nečakajte preto, kým sa objavia komplikácie, ale navštívte lekára už pri prvých príznakoch.

Súčasťou liečby je zdravá životospráva, kompresívna liečba (bandáže a kompresívne pančuchy), fyzikálna liečba a rehabilitácia – jej cieľom je zlepšiť funkciu lýtkových svalov a v prípade obezity upraviť hmotnosť pacienta. Pri závažnejších štádiách sa využíva aj lymfodrenáž a vákuová kompresná terapia.

Lekári zdôrazňujú význam liečby venofarmakami vo všetkých štádiách, ako i to, že jediným venoaktívnym liekom s komplexným mechanizmom účinku je liek s mikronizovaným diosmínom a hesperidínom s klinicky overeným účinkom, ktorý vám predpíše lekár. Liek má komplexné účinky, pretože súčasne pôsobí na tri dôležité oblasti liečby: na žilový, lymfatický systém a na mikrocirkuláciu.

Angiológ doc. MUDr. František Žernovický, Csc. upozorňuje, že „užívanie liekov zavisí od klinického stavu pacienta, od reakcie na liek a objektívnych zmien, ktoré v dôsledku užívania lieku nastanú. O dĺžke užívania rozhoduje lekár.“ Na odstránenie varixov sa využíva viacero možností.

Odstránenie varixov

Ak už varixy máte, podľa angiológa je ilúziou očakávať, že sa kŕčová žila zmenší alebo zanikne. „Včasná liečba liekom a kompresiou zmierňuje príznaky a znižuje riziko komplikácií. V žiadnom prípade však neodstráni choré časti žilového riečiska. Neodstránené varixy sú zárukou nárastu počtu nových kŕčových žíl, stupňovania príznakov ako aj komplikácií. V prípade stanovenia diagnózy chronického žilového ochorenia musí nasledovať ako ďalší krok dôkladné sonografické vyšetrenie,“ uvádza odborník.

Dodáva, že na základe klinického a sonografického vyšetrenia potom chirurg vyberá z viacerých postupov, ako odstrániť varixy. Jednou možnosťou je ošetrenie ultrasonograficky navigovanou penovou skleroterapiou. Lekár vysvetľuje, že „ide o vpravenie sklerotizujúcej peny pod sonografickou kontrolou do postihnutého žilového segmentu. Keďže pena je v ultrasonografickom obraze dobre viditeľná, chirurg presne kontroluje jej šírenie v postihnutom žilovom segmente.“

Varixy možno odstrániť aj miniinvazívne endovenóznou chirurgiou, a to výkonom bez rezu, bez celkovej alebo spinálnej anestézy. „Pri endovenóznej chirurgii zavedie chirurg ablačný katéter pod ultrasonografickou navigáciou do postihnutého žilového segmentu a následne postihnutú žilu pomocou rádiofrekvenčnej alebo laserovej energie zničí. Tým zruší patologicky spätný tok, ktorý je zodpovedný za objemové preťaženie končatiny,“ vysvetľuje angiológ.

Dodáva, že ak sa pri sonografickom vyšetrení odhalí, že anatomické pomery u pacienta nie sú vhodné na vykonanie endovenóznej chirurgie, zvolí sa klasické chirurgické odstránenie varixov. Nech vám už varixy odstránia akýmkoľvek spôsobom, ak budete prísne dodržiavať liečbu a zásady zdravej životosprávy, je podľa odborníka možné, že sa u vás varixy viac neobjavia. Dodáva však, že vždy je potrebné pacienta aspoň raz ročne kontrolovať.

Rizikové faktory CHŽO:

  • vek,
  • genetické faktory,
  • obezita,
  • sedavý spôsob života a nedostatok pohybu,
  • ženské pohlavie,
  • tehotenstvo,
  • práca v stoji,
  • nosenie tesného s sťahujúceho oblečenia,
  • nedostatok vlákniny v potrave (s tým súvisiace zápchy),
  • nevhodná obuv (topánky na vysokom podpätku),
  • chôdza po tvrdom povrchu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu