SME

Prečo je dôležitá preventívna prehliadka u očného lekára

Aj v prípade ochorení očí platí, že čím skôr ich lekár odhalí, tým väčšie sú šance na vyliečenie alebo aspoň zastavenie progresie ochorenia. Navštevujte preto pravidelne preventívne – aspoň raz za dva roky – aj očného lekára.

(Zdroj: Fotolia)

Vek je rizikovým faktorom mnohých ochorení, niekedy aj veľmi závažných. Neznamená to však, že všetky zdravotné ťažkosti, ktoré s vekom prichádzajú, treba brať ako samozrejmosť, ktorá k veku jednoducho patrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A netreba zabúdať, že ani v seniorskom veku nie je neskoro na prevenciu. Jej základom je zdravá životospráva a aj pravidelné preventívne prehliadky nielen u všeobecného, ale napríklad aj u očného lekára. Vtedy možno aj také závažné degeneratívne ochorenie, ako je vekom podmienená degenerácia makuly, zachytiť vo včasnom štádiu, a tak včas začať s liečbou, čo môže prognózu len vylepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Seniori však často príznaky tohto degeneratívneho ochorenia považujú za normálne, vnímajú ich ako problémy, ktoré automaticky patria k vyššiemu veku, a tak ich prehliadajú a podceňujú ich závažnosť. A pritom, ak sa ochorenie včas zachytí a včas začne liečiť, je veľká šanca, že ďalšiu progresiu ochorenia možno zastaviť a dostať zrak pacienta do pôvodnej formy.

Makula – miesto najostrejšieho videnia, ktoré sa nachádza na sietnici a označuje sa aj ako žltá škvrna, je po 65. roku veku poškodená u každého desiateho seniora, po 75. roku veku až u tretiny seniorov.

Prejavy nastupujúcej degenerácie makuly:

  • pokrivenie videnia
  • rozostrenie zraku,
  • horšia farebná citlivosť
  • čierne škvrnky v zornom poli,

Vlhká a suchá

Presná príčina vzniku ochorenia nie je známa a hoci vek patrí k závažým rizikovým faktorom, nie je jediným, ktorý sa na vzniku ochorenia podieľa. Podľa lekárov ide o multifaktoriálne podmienené ochorenie a významnú rolu zrejme zohráva napríklad aj znečistenie životného prostredia. Pri VPDM sa poškodia bunky na sietnici, a to najmä v oblasti spomínanej makuly.

SkryťVypnúť reklamu

V procese degenerácie sa poškodzuje komunikačný kanál medzi sietnicou a nervovými vláknami, takže do mozgu sa dostávajú „poškodené“ vzruchy a dôsledkom sú poruchy videnia. Keďže sa citlivá vrstva na sietnici stále v menšej miere regeneruje, dochádza k postupnému poklesu videnia. Ochorenie má dve formy – suchú a vlhkú.

Pri suchej ochorenie progreduje pomaly a vyskytuje sa v 85 až 90 % všetkých prípadov VPDM. Pacient postupne stráca fotoreceptory v oku, ochorenie postupuje pomaly, ale nevratne. Títo pacienti nevyhnutne potrebujú pravidelné kontroly a vyšetrenia.

Pri vlhkej forme dochádza k prerastaniu ciev pod alebo nad pigmentový epitel sietnice v poškodených častiach, čo vedie k rýchlemu zhoršeniu zraku. Porucha videnia pri VPDM významne zhoršuje kvalitu života, spôsobuje ťažkosti s orientáciou, s rozpoznávaním predmetov v okolí a ak sa nelieči, vedie k praktickej slepote.

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia je naozaj dôležitá

Prečo oční lekári vyzdvihujú význam pravidelných návštev? Oftalmologička MUDr. Jana Štefaničková z Kliniky oftalmológie LFUK v Bratislave zdôrazňuje, že pravidelné návštevy u očného lekára sú veľmi dôležité, pretože skoré štádia suchej formy VPDM sú väčšinou bez príznakov a hlavne vlhká forma VPDM, ktorá je oveľa nebezpečnejšia pre náš zrak, môže postupovať veľmi rýchlo.

Všetci vo veku nad 50 rokov, a to aj tí, ktorí nemajú rodinnú anamnézu ochorenia VPDM, by mali mať oči pravidelne kontrolované očným lekárom. Neskoré štádiá sú najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí vo veku nad 75 rokov v rozvinutých krajinách,“ hovorí lekárka a dodáva, že v rámaci prevencie sa odporúča prijímať aj stravu s vyokým obsahom luteínu a zeaxantínu.

Koho ohrozuje viac

Lekárka vysvetľuje, že najvýraznejším rizikovým faktorom pre vznik VPDM je vek a veľkú úlohu zohravá aj dedičnosť. Ochorením sú podľa nej častejšie postihnuté ženy, ľudia so svetlou pokožkou a modrými očami. Fajčiari majú až dvojnásobne zvýšené riziko vzniku ochorenia.

K rizikovým skupinám patria aj pacienti s poruchami tukového metabolizmu, spomínanou cukrovkou, aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, obezitou a celkovo nezdravým životným štýlom a zlými stravovacími návykmi.

Životospráva aj vitamíny

V prevencii VPDM alebo v počiatočných štádiách, keď pacient ešte netrpí subjektívnymi ťažkosťami, lekári odporúčajú zlepšenie životosprávy, zvýšenie príjmu vitamínov, a to najmä v prírodnej forme, dôležitá je napríklad aj ochrana očí slnečnými okuliarmi a pravidelné kontroly u očného lekára.

Podľa lekárky totiž jednoznačne možno povedať, že v čím skoršom štádiu sa ochorenie odhalí, tým lepšie sú výsledky liečby. „Vlhká forma VPDM je deštrukčné ochorenie žltej škvrny, ktoré sa vyskytuje síce len u 15 až 20 % pacientov s VPDM, ale spôsobuje praktickú slepotu až u 90 % pacientov, ak zostáva bez liečby. Čím skôr sa ochorenie odhalí a začne sa s liečbou, tým lepšie výsledky vieme dosiahnuť,“ hovorí oftalmologička Jana Štefaničková.

Dve možnosti liečby

V liečbe VPDM sa v zásade využívajú dva terapeutické postupy: fotodynamická liečba, pri ktorej sa uzavrú cievy v oku laserom, a tzv. anti-VEGF liečba. Lekárka vysvetľuje, že fotodynamická liečba sa používa v liečbe vlhkej formy VPDM, takisto ako aj blokátory cievneho endotelového faktoru, ktoré majú v posledných rokoch dominantné postavenie v liečbe tohto ochorenia.

„Blokátory cievneho endotelovéfo faktoru (antiVEGF) sa aplikujú do oka injekčne za sterilných podmienok na operačnej sále. Po úvodných 3 dávkach sa každé 4 týždne ďalšie injekcie aplikujú už podľa jednotlivých dávkovacích režimov a podľa priebehu ochorenia.“

Kedy sa nelieči

Oftalmologička vysvetľuje, že anti-VEGF liečba je momentálne celosvetovo najčastejšie používanou liečbou vlhkej formy VPDM. Používa sa oveľa častejšie ako fotodynamická liečba, ktorá sa používa len u niektorých presne špecifikovaných typov vlhkej formy VPDM.

Kontraindikáciami liečby anti-VEGF preparátmi je precitlivenosť na liečivo a zápalové ochorenie oka. Opatrnosť s podávaním je dôležitá u pacientov po prekonanom infarkte myokardu alebo cievnej mozgovej príhode. "Terminálne – konečné štádium vlhkej formy VPDM je vlastne jazva, ktorá deštruuje žltú škvrnu, miesto najostrejšie videnia. Ak u pacienta diagnostikujeme toto štádium, je nádej na zlepšenie mizivá a liečba sa buď predčasne ukončí, alebo sa vôbec nezačne."

Pokiaľ ide o využívanie anti-VEGF liečby u diabetikov, lekárka hovorí: „U diabetikov používame anti-VEGF látky v liečbe komplikácií diabetickej retinopatie, ako je diabetický edém makuly a v niektorých prípadoch aj pri liečbe proliferatívnej diabetickej retinopatie.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 763
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 671
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 028
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu