SME

Letné rizká pre zdravie očí

Nasadiť si slnečné okuliare je v lete pri ostrom slnku zvlášť dôležité, naozaj dobrá ochrana očí sa však okuliarmi nekončí. Ochranu potrebuje aj pokožka v okolí očí a rizikom sú aj infekcie.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia na nechránené oči môže mať negatívny dopad na ich zdravie, dôležité však je, aby boli okuliare kvalitné – čo neznamená, že musia byť drahé a značkové. Slnečné okuliare by mali by mať v prvom rade kvalitný UV filter – taký dokáže zachytiť 99 až 100 % UV žiarenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potvrdzuje to aj očný lekár MUDr. Pavol Veselý z očnej kliniky VESELY v Bratislave, ktorý hovorí, že okuliare by mali mať v prvom rade dostatočný filter, najlepšie maximálny možný, avšak upozorňuje, že dôležité je aj zafarbenie skiel.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa pohybujeme vo vysokohorskom prostredí či sme pri vode, správne je, aby sklá boli tmavšie. Pokiaľ sme len v meste, kde nie je slnečné žiarenie také silné, nemusia byť sklá tak intenzívne zafarbené. Dôležitý fakt je ten, že čím sú sklá tmavšie, tým horšie cez ne vidno. Preto napríklad úplne tmavé sklá nie sú vhodné na šoférovanie.“

Lekár dodáva, že zrak si môžete poškodiť, ak budete nosiť nekvalitné slnečné okuliare, vtedy totiž priamo do oka vstupuje príliš veľa slnečných lúčov, ktoré síce nie sú dráždivé svojou svetelnosťou, ale nemajú odbúranú UV zložku a pri dlhodobej expozícii môže dôjsť k poškodeniu očí. UV filter na svojich okuliaroch si môžete dať preveriť v očnej optike.

Nielen okuliare

Ochrana očí sa však nosením slnečných okuliarov nekončí. Pri intenzívnom slnečnom svite najmä pri vode, kde sa žiarenie odráža aj od vodnej hladiny (podobne aj v zime od zasnežených plání) lekár odporúča chrániť si oči napríklad šiltovkou, aby sa znížilo množstvo dopadajúceho svetla.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre alergikov je určite dobré používať aj kvapky proti alergii, ktoré ich oči ochránia od pravidelného začervenania a opúchania. Pri sezónnych zápaloch spojovky, ktoré sú veľmi časté v letnom období, je dobré pomôcť si antibiotickými kvapkami, avšak vždy po konzultácii s očným lekárom,“ dopĺňa odborník.

Nezabúdajte ani na ošetrenie citlivej a jemnej pokožky v okolí očí. Rozhodne si ju nenatierajte opaľovacími prípravkami určenými na telo či na tvár, ale špeciálnymi, na to určenými prípravkami s UV filtrom. Vhodné je ak obsahujú aj vitamíny C a B.

Čo im hrozí

Aké poškodenia a ochorenia očí však vlastne hrozia v dôsledku nadmerného vystavovania sa slnečným lúčom? Lekár vysvetľuje, že ak máte pri opaľovaní oči zatvorené, očiam žiadne riziko nehrozí. Pokiaľ však slnko pôsobí priamo na oči, možno sa stretnúť s tzv. solárnym zápalom spojovky.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o dočasné poškodenie oka, ktoré možno prirovnať k popáleniu. Poškodia sa povrchové bunky, ktoré sú veľmi citlivé. Preto je tento stav sprevádzaný silnou bolesťou, štípaním a pálením očí, ktoré sa dajú ťažko otvoriť. Mihalnice sú opuchnuté, oči červené a veľmi silno slzia,“ vysvetľuje odborník.

Problém môže nastať aj vtedy, ak trpíte poruchou tvorby slzného filmu – hovoríme o suchom oku; vtedy aj menšia dávka slnečného žiarenia môže spôsobiť problém, pretože rohovka je veľmi citlivá a stačí poškodenie aj malého množstva povrchových buniek, aby vznikol zápal sprevádzaný bolesťou.

V takom prípade s návštevou odborníka neotáľajte. Dlhšiemu pobytu na slnku by ste sa mali vyhýbať aj vtedy, ak užívate napríklad lieky, ktoré zvyšujú fotosenzitivitu alebo ak trpíte svetloplachosťou.

Leto a operácie očí

Zvažujete operáciu očí a nie ste si istí, či je vhodné podstúpiť takýto zákrok v letných mesiacoch? „V skutočnosti neexistuje žiaden zákrok, ktorý by som v lete neodporúčal vykonať, respektíve pre ktorý by bolo letné obdobie nevhodné. Taktiež neexistujú zvýšené riziká v spojitosti s letom.

Skôr sa dá hovoriť o niektorých obmedzeniach, ktoré sú so zákrokmi spojené. Po akomkoľvek zákroku by bolo správne vyvarovať sa kúpania či plávania v jazere, bazéne či v mori po dobu aspoň dvoch týždňov,“ hovorí lekár.

Ak vám teda budú oči operovať v lete, pravidlá liečby a rekonvalescencie sú podľa odborníka rovnaké, ako keby ste operáciu podstúpili v inom ročnom období. Dodáva, že treba dodržiavať aplikáciu očných kvapiek, istý čas je potrebné vyhýbať sa ťažšej fyzickej námahe a dodržiavať treba ostatné pokyny ošetrujúcich lekárov.

Riziká spojené s kúpaním

Pri plávaní je vhodné takisto si chrániť oči slnečnými okuliarmi, keďže slnečné svetlo sa aj odráža od vodnej hladiny. K rizikám spojeným s kúpaním patria aj infekcie. Najmä v jazerách bývajú problémom toxické sinice, ktoré okrem zápalov spojoviek môžu spôsobovať aj alergické reakcie, dýchacie ťažkosti alebo vyrážky na koži. V súvislosti s plávaním hovoria oční lekári aj o tzv. plavárenskom katare. Spôsobuje ho chlamýdiová infekcia, ktorá sa zvykne vyskytovať v bazénoch s nedostatočne chlórovanou vodou.

Aj očný lekár Pavol Veselý hovorí, že infekcií či zápalov spojených s kúpaním je mnoho, od podráždenia očí vodou, v ktorej je priveľa chlóru a následnú alergickú reakciu, až po ťažké bakteriálne zápaly.

„Väčšinou sú spojené s predchádzajúcim mechanickým poškodením povrchu oka, ktorý otvorí ‚bránu‘ pre vstup infekcie. Veľmi ohrození sú nositelia kontaktných šošoviek, keďže s nimi pravidelne manipulujú a vkladajú si ich do očí. Preto by mali obzvlášť dbať na čisté ruky,“ hovorí odborník a dodáva, že zápaly môžu postihnúť mihalnice, spojovku, žliazky v okolí očí a väčšinou ich možno relatívne rýchlo a jednoducho vyliečiť. „Môžu však zasiahnuť napríklad aj rohovku, kde veľakrát ohrozujú priamo aj zrak či oko.“

Začervenanie očí je podľa lekára príznakom spoločným pre všetky očné infekcie. Ostatné príznaky – napríklad sekrécia alebo opuch mihalníc, sa líšia podľa toho, o akú infekciu alebo zápal ide.

Samozrejme, najzávažnejšou hrozbou je poškodenie alebo strata zraku spôsobená infekciou. „Najlepšie je zápal v očiach liečiť primeranými kvapkami. Určite nie je správna akákoľvek samoliečba, ale je potrebné, aby liečbu nastavil lekár – oftalmológ,“ dodáva Pavol Veselý.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu