SME

Prečo je dôležité správne odstrániť kliešťa

Návodov, ako správne vybrať kliešťa, nájdeme mnoho. Ak si však kliešťa nevyberiete správne, hrozí vám infekcia nebezpečnými mikroorganizmami.

(Zdroj: Fotolia)

S kliešťami sa v prírode možno stretnúť od apríla až do novembra, maximum výskytu je v máji a septembri. Od začiatku roka u nás diagnostikovali dvanásť prípadov kliešťovej encefalitídy, najviac ich pribudlo v máji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V publikácii Lekárska parazitológia od trojice autorov – RNDr. Anny Totkovej, PhD., RNDr. Milana Klobušického, CSc. a prof. MUDr. Michala Valenta, Dr.Sc. sa dočítame, že „kliešte sú zo zdravotného hľadiska najvýznamnejšími ektoparazitmi. Prenášajú vírusy, baktérie, spirochéty a prvoky, ktoré majú významnú úlohu v prírodných ohniskách nákazy človeka. Spomenuté prenášané mikroorganizmy vyvolávajú ťažké až smrteľné infekčné choroby.“

SkryťVypnúť reklamu

Z najzávažnejších spomeňme kliešťovú encefalitídu, ktorej pôvodcom je vírus, a bakteriálne ochorenie – lymskú boreliózu. Na rozdiel od lymskej boreliózy v prípade kliešťovej encefalitídy je možná účinná prevencia v podobe očkovania.

„Kliešťová encefalitída sa neprenáša z človeka na človeka, najčastejšie je jej prenášačom infikovaný kliešť. Aj preto sa ročný výskyt pohybuje okolo sto prípadov s výnimkou roku 2013, keď sme na Slovensku zaznamenali až 163 prípadov,“ hovorí Mária Avdičová, vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Nebezpečný vírus

Keď vírus spôsobujúci kliešťovú encefalitídu prenikne do organizmu, začne sa množiť, postupne lymfatickými cestami preniká do rôznych orgánov, najmä však do centrálneho nervového systému, kde môže spôsobiť zápal mozgových blán alebo zápal mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Príznakom je opuch, ktorý tlačí na mozog a nervové tkanivo, a dôsledkom pôsobenia tohto tlaku môže byť trvalé poškodenie funkcie nervov a centrálneho nervového systému.

V prvej fáze ochorenia, keď vírus preniká do organizmu, sa objavujú príznaky podobné chrípkovým – únava, teplota, bolesti hlavy, svalov, nevoľnosť. Ochorenie je zradné, pretože po samovoľnom odznení prvých príznakov nastúpi bezpríznakové obdobie.

„Po krátkodobom zlepšení sa ochorenie prejaví v plnej sile. Vírus začne útočiť na nervový systém a mozog, vzniká zápal mozgu a často aj zápal mozgových blán. U pacientov sa môžu objaviť vysoké teploty, neznesiteľné bolesti hlavy, kŕče či ochrnutie,“ hovorí Anna Strehárová, prednostka Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

Kliešťová encefalitída sa diagnostikuje pomocou lumbálnej punkcie, pri ktorej pacientovi zavedú špeciálnu ihlu do miechového kanála a odoberú mozgovomiechový mok.

Dlhodobé následky

Liečba kliešťovej encefalitídy si vyžaduje aj pobyt v nemocnici, je zdĺhavá a liečia sa len symptómy ochorenia. Obvykle sa pacientovi podávajú lieky proti bolesti hlavy, proti opuchu mozgu a na zníženie teploty.

Nezriedka sa však pacient nevyhne následkom, podľa odborníkov 35 až 58 percent pacientov trpí takzvaným post-encefalitickým syndrómom v podobe únavy, bolestí hlavy, zníženej schopnosti sústrediť sa, zhoršenia pamäti, porúch rovnováhy, nálady, reči, dôsledkom môže byť aj obrna, hluchota a podobne.

Dlhodobými následkami trpí 26 až 46 percent pacientov a trvalé ochorenie chrbtice trápi až desať percent pacientov. U detí býva priebeh ochorenia miernejší, ani im sa však trvalé následky v podobe chronických bolestí hlavy, zhoršenej pamäti, únavy, podráždenosti či zhoršenej schopnosti koncentrácie nevyhýbajú.

Myslite na prevenciu

Preto je lepšie myslieť na prevenciu, v prípade kliešťovej encefalitídy je možné dať sa aj zaočkovať. „Za posledných dvadsať rokov počet ochorení na kliešťovú encefalitídu vzrastá takmer vo všetkých krajinách Európy vrátane tej našej.

Slovensko zatiaľ nepatrí ku krajinám s vysokým rizikom ochorenia, ako je to napríklad v susednom Česku. Napriek tomu je dôležitá prevencia u ľudí žijúcich alebo cestujúcich do oblastí, kde sa ochorenie vyskytuje najviac,“ uvádza na stránke www.pozorkliest.sk lekárka Jana Kerlik z Oddelenia epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica.

Na Slovensku je podľa nej najrizikovejšou oblasťou povodie Váhu, zvlášť smerom na sever, objavujú sa však aj nové oblasti výskytu ochorenia.

Riziko nákazy kliešťovou encefalitídou však hrozí nielen bezprostredne v dôsledku prisatia infikovaného kliešťa, ale napríklad aj konzumáciou nepasterizovaného surového kozieho a ovčieho mlieka a výrobkov z nich, rizikom môže byť aj infikovaná krvná transfúzia.

Pred kliešťami sa počas pobytu v prírode chráňte vhodným oblečením (dlhé nohavice, dlhé rukávy, uzavretá obuv, pokrývka hlavy), používajte repelentné prípravky, po návrate si dôkladne skontrolujte celé telo, najmä uši, krk, podpazušie, slabiny, nohy, ale aj vlasatú časť hlavy.

Ako na to správne

V publikácii Lekárska parazitológia nájdeme informáciu, ako správne postupovať pri odstraňovaní kliešťa:

  • Pred vybratím kliešťa neusmrcujte alkoholom, olejom ani vazelínou, pretože dôjde k vylúčeniu slín, ktoré môžu obsahovať patogénne mikroorganizmy.
  • Kliešťa vyberte kývavým pohybom na ktorúkoľvek stranu, nikdy však nie otáčaním vpravo či vľavo, pretože jeho hypostóm (rypáčik) má spätne orientované zúbky, ktoré sťažujú jeho vybratie z rany.
  • Ak sa pri vyberaní kliešť pretrhne a hlavička s hypostómom zostane v koži, hlavičku podoberte napríklad naplocho položenou žiletkou alebo lancetou a vyberte.
  • Po vybratí miesto dôkladne vydezinfikujte.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu