SME

Sú vaši starkí zdraví? Tieto otázky by ste sa ich mali spýtať

Podvýžive, smútku ale aj zbytočným úrazom môžete zabrániť jednoduchou otázkou.

Debata o zdraví je témou číslo jeden.Debata o zdraví je témou číslo jeden. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Podvýžive, smútku aj zbytočným úrazom svojich blízkych môžete často zabrániť aj jednoduchou otázkou. Pri najbližšej návšteve starých rodičov dokážete správne položenými otázkami o ich zdravotnom stave zistiť viac, než by ste si mysleli.

Odchod do dôchodku býva pre mnohých životnou krízou, najmä u mužov predstavuje veľkú životnú zmenu. Človek, ako tvor spoločenský, chodil do práce celý svoj život, mal v nej povinnosti a náplň života, niesol zodpovednosť i dôveru.

Aj na dôchodku sa ľudia vidia v predošlých úlohách, ale pre okolie už takýmito nie sú. Preto môže byť odchod do dôchodku zdraviu škodlivý, znížená aktivita často vyústi do fyzickej a duševnej krízy.

Až svojim blízkym položíte nasledujúce otázky, vyvarujte sa karhavého tónu, neprihovárajte sa im ako k malým deťom. „Nevystavujte starších poníženiu, ale ukážte svoj úprimný záujem o kvalitu ich života a šťastie,“ hovorí ošetrovateľka Petra Kresáková.

Opýtajte sa na stravu a chuť do jedla

Nenechajte sa oklamať tým, že všetko vyzerá zdanlivo v poriadku. Podvýživa totiž nemusí znamenať len nedostatok potravy, ale aj nedostatok potrebných živín. Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú, že ohrozený je každý tretí senior.

Prevencia podvýživy má zásadný vplyv nie len na zdravie ale aj na duševnú pohodu starších ľudí. Preto by prvou starosťou rodiny mala byť istota, že blízkemu nechýbajú žiadne dôležité zložky výživy.

Aké sú príznaky hroziacej podvýživy?

  • Malý alebo žiadny záujem o jedlo: Pokiaľ blízky jedáva oveľa menšie porcie, ako bolo obvyklé, je menej často alebo nejaví o jedlo žiadny záujem, pokúste sa zistiť, kde je problém. Môže ísť aj o jednoducho riešiteľný problém - napríklad zaobstaraním vhodnejšej protézy.
  • Depresia: Pokles chuti do jedla je sprievodným príznakom depresie, ktorú spúšťa pocit beznádeje či osamelosti. Nejde o neriešiteľný problém, no je potrebné si o tom pohovoriť s blízkymi ako aj lekárom.
  • Zmena hmotnosti: Neplánované schudnutie o niekoľko kilogramov býva známkou toho, že niečo nie je v poriadku.
  • Pokazené alebo staré jedlo: Pokiaľ je váš blízky v domácnosti sám, známkou problému s výživou sú zvyšky nedojedeného jedla v chladničke alebo v skrinkách, pokazené alebo staré potraviny.
  • Slabosť: Ak je zvyčajne aktívny senior náhle unavený a zoslabnutý nemusí ísť o ťažkosti spôsobené jeho chorobou, ale o príznaky podvýživy.
  • Farba kože: Podvýživu môže prezradiť aj bledá, ťažko sa hojaca pokožka. Pôvodne pomerne pružná koža sa olupuje sa alebo vyzerá vysušene.
  • Viac ako tri lieky: Niektoré liečivá ovplyvňujú chuť do jedla aj hmotnosť, nežiaduce účinky zas môžu spôsobovať zažívacie ťažkosti. Pohovorte si s lekárom a opýtajte sa, ako lieky ovplyvňujú výživu vášho blízkeho a ako predísť hroziacej podvýžive.

Prežíva názor, že starí ľudia potrebujú oveľa menej stravy. Nie je to pravda, potreba energie sa u seniorov znižuje iba o dve až tri percentá za desať rokov veku. Keďže sa ich metabolizmus spomaľuje, vhodné sú menšie a častejšie porcie.

Päť denných dávok potravy je podľa Ivety Truskovej z Úradu verejného zdravotníctva vhodné kaloricky rozdeliť na 20 - 15 - 30 - 15 - 20 percent. Po 19-tej večer by seniori už nemali jesť.

Pravidlá výživy vo vyššom veku

Bielkoviny: denne 1 až 1,2 gramu na kilogram váhy

Tuky: denne maximálne jeden gram na kilogram váhy

Uhľohydráty: 250 až 320 gramov na deň

Mäso: 2 až 4-krát týždenne, vynechať údeniny

• Menej soliť, najviac 5 miligramov soli na deň

• Obmedziť čokoládu, šľahačku, mastné omáčky, tučné syry

• Denne jesť ovocie a zeleninu

• Radšej variť ako fritovať, radšej dusiť ako variť, nevyprážať

• Dať prednosť celozrnným výrobkom pred jemnou múkou, tuhým rastlinným tukom pred olejom a masťou

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva

Opýtajte sa na príjem tekutín

„Vekom sa pocit smädu otláča, preto je potrebné cielene myslieť na dostatočný príjem tekutín,“ vysvetľuje Trusková. Starší ľudia preto zabúdajú piť a tekutinám sa môžu vyhýbať aj pre iné príčiny, napríklad pri výskyte prostatizmu (zväčšenie prostaty, ktoré komplikuje močenie) u mužov či inkontinencie (únik moču) u žien.

Seniori by mali vypiť najmenej jeden až 1,5 litra tekutín denne. Vhodné sú najmä minerálne a pramenité vody s nízkym obsahom solí, bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťavy bez obsahu cukru.

Najlepším riešením ako starším ľuďom pomôcť je zostaviť im denný pitný plán a presne ho plniť. Pre zábudlivých vyrobte špeciálny krčah či fľašu s označenými časmi a hladinami, ktoré sa majú vypiť.

 

 

Opýtajte sa na bolesť

Staroba nie je choroba, no bolesť býva vo vyššom veku veľmi častá, podceňovaná a zle či nedostatočne liečená. Ondrej Sláma z Masarykovho onkologického ústavu odhaduje, že bolesti zásadne ovplyvňujú každodenný život 40 až 80 percent ľudí po 65 roku života.

Najčastejšími príčinami sú vysoký tlak, cukrovka, chronická obštrukčná choroba pľúc a osteoporóza. Aj keď sú slová o bolesti blízkeho nepríjemné, môžu pomôcť odhaliť závažné ochorenie, ktoré lekár prehliadol.

„Kým niektorí seniori sa na bolesť otvorene posťažujú, iní nechcú rodinu zaťažovať a potichu sa trápia. Opora blízkych by im pritom pomohla bolesti lepšie zvládať,“ hovorí opatrovateľka seniorov Petra Kresáková.

Sťažnosť na bolesť môže signalizovať ani iný problém. Kresáková hovorí, že niekedy ide o túžbu po pozornosti. „Je jednoduchšie hovoriť o bolesti fyzickej než psychickej. Za častými sťažnosťami sa môže ukrývať smútok a osamelosť,“ vysvetľuje.

Napriek tomu sťažnosti nie je správne podceňovať. Vhodnejšie je pýtať sa na príčiny, intenzitu aj charakter bolesti a sledovať pritom reakcie.

 

 

Opýtajte sa na ich pocity

Depresie patria medzi najčastejšie psychické poruchy starých ľudí. Patria tiež medzi zriedkavo diagnostikované a ešte zriedkavejšie primerane liečené psychické poruchy.

Vo vyššom veku sa depresia často objavuje súbežne s iným ochorením, napríklad s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, po prekonanej cievnej mozgovej príhode, u pacientov s nádorovými ochoreniami.

„Objavujú sa nové stresové faktory a okolnosti, ako odchod zo zamestnania, strata životného partnera a existenčné ťažkosti, konflikty s deťmi, strach, úzkosť a nepokoj. Pridávajú sa k tomu aj pocit odkázanosti a osamelosť,“ vysvetľuje Anna Kubíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiare nad Hronom.

Je rozdiel medzi depresiou a zlou náladou. Depresia je ochorenie celého organizmu, ktoré postihuje telo, náladu aj myšlienky. Ovplyvňuje chuť do jedla, spánok, vnímanie seba samého i okolitého sveta.

Vhodné prístupy k seniorom s depresiou

Väčšine ľudí, ktorí sú postihnutí depresívnym ochorením môže pomôcť adekvátna liečba.

  • Ako sa správať k seniorom, ktorí trpia depresiou:
  • usmerňovať ich a podporovať v rozhodnutí liečiť sa a pomôcť im nájsť profesionálnu pomoc,
  • nezľahčovať ich stav a nehovoriť im, že „to nič nie je“,
  • nenútiť ich do činnosti a nenaliehať na nich, aby sa niečím zamestnali,
  • neobviňovať ich z lenivosti,
  • hľadať pre nich prirodzený cieľ, na ktorý by sa mohli tešiť.

Opýtajte sa na plány v domácnosti či záhrade

Pranie záclon, presúvanie nábytku, maľovanie izieb, zber ovocia, čistenie odkvapov, umývanie okien. Naoko všedné činnosti predstavujú pre seniorov veľké riziko zranenia.

S narastajúcim vekom sa totiž menia a zhoršujú niektoré telesné funkcie, napríklad koordinácia pohybov a zrakového vnemu či schopnosť rýchlej reakcie.

U starších ľudí sa následky úrazov liečia zložitejšie a často ich sprevádzajú rôzne komplikácie, ktoré ešte zhoršujú ich zdravotný stav i celkovú kondíciu.

„Čím krehkejší je zdravotný stav starnúceho človeka, tým je náchylnejší na rôzne úrazy a práve pády majú najväčší podiel na úrazoch,“ upozorňuje Ivan Rovný z Úradu verejného zdravotníctva.

Medzi následky pádov patria zlomeniny krčka bedrového kĺbu, predlaktia, stavcov, poranenie lebky alebo svalov. Zranenia bývajú často smrteľné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu