SME

Poznáte tieto nezvyčajné fóbie?

Fóbie možno poraziť, no strachu treba čeliť. Postupne alebo aj nárazovo.

Strach možno mať prakticky zo všetkého.Strach možno mať prakticky zo všetkého. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Strach je významnou emóciou, ktorá pomáha človeku aj zvieratám prežiť. Vyostruje zmysly, mobilizuje energiu a pomáha ubrániť sa, utiecť alebo vyhnúť sa nebezpečenstvu.

Niekedy sa stáva neprimeraným, ochromujúcim a iracionálnym - prerastie do fóbie. Báť sa možno prakticky všetkého a aj keď niektoré fóbie môžu u okolia vyvolať úsmev, ich nositeľovi určite zábavné neprídu. Dokážu poriadne znepríjemniť život a ich liečba vôbec nie je jednoduchá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fóbie pôvodne pomáhali prežiť

Fóbiami trpí zhruba desať percent ľudstva. Ohrozenejšie sú ženy, ich šanca trpieť fóbiou je oproti mužom až dvojnásobná. Problémy sa zvyčajne začínajú už v detstve, priemerný vek kedy sa objavia je sedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré fóbie vychádzajú z reálnej hrozby a v minulosti pomáhali ľudstvu prežiť. Prospešný mohol byť strach z hmyzu a zvierat, napríklad arachnofóbia (pavúky), herpetofóbia (plazy), apifóbia (včely) či musufóbia (myši). Zbytočnému riskovaniu bránila chorobná hrôza z výšok (akrofóbia) alebo z tmy (achlufóbia), ako aj strach z uzavretých a stiesnených priestorov, klaustrofóbia.

Okrem týchto pomerne rozšírených podôb strachu dnes vzniká celý rad nových fóbií, na zozname ich je už viac než tisíc. Vytvárajú sa v rovnakých oblastiach mozgu ako u našich prapredkov, ako primárne pocitové reakcie na vonkajšie podnety.

1. Nomofóbia

phone-1261956_1920_res.jpg

Nomofobici majú chorobný strach z chýbajúceho telefónu alebo iného mobilného zariadenia. Obávajú sa, že zostanú mimo dosahu, vybije sa im batéria, či niekde zabudnú telefón.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 80 percent nomofobikov je vo veku 18 až 24 rokov. Ešte v roku 2010 bol vo Veľkej Británii organizovaný organizáciou YouGov výskum na vzorke 2 163 respondentov za účelom bližšieho preskúmania, akými pocitmi trpia ľudia pri strate mobilu.

Táto štúdia zistila, že touto fóbiou trpelo až 58 percent mužov a 47 percent žien. Stresový level prirovnávali tomu čo prežívali vo svoj svadobný deň či k návšteve u zubára.

2. Papafóbia

Strach z pápeža sa pri tejto fóbii spája aj so strachom zo svätých osôb či rôznych posvätných predmetov. Spravidla sa spája, ako mnoho iných fóbií, s traumou z detstva.

3. Hylofóbia

forest-1031022_1920_res.jpg

Na niektorých ľudí mali filmy a detské rozprávky o tajomných a temných lesoch neželaný efekt. Iracionálny strach im preto spôsobuje drevo, stromy a lesy.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho hylofobikov svoj strach neprekoná ani v dospelosti. Úzkosť v nich dokáže vyvolať prechádzka v prírode alebo len pomyslenie na stromy.

4. Kathisofóbia

Strach zo sedenia dokáže spustiť napríklad nepríjemný výskyt hemeroidov ale aj fyzické týranie sedením na ostrých alebo bolestivých predmetoch. Môže sa viazať aj na traumatizujúce spomienky zo školských čias.

5. Anatidaefóbia

mallard-1508063_1920_res.jpg

Človek má pri tejto fóbii obavu z toho, že ho pozoruje kačica. Neútočí, nedotýka sa ho iba sa na neho díva. Anantidaefobik pritom vôbec do úvahy čas a miesto, kde sa nachádza.

Fóbia spravidla vzniká po veľmi negatívnom zážitku a zvykne sa viazať na všetko vodné vtáctvo. Husi, kačice a labute sú dobre známe pre svoje agresívne správanie a fóbia nastúpi po ich pohryznutí alebo inom útoku.

6. Fobofóbia

V porovnaní s inými fóbiami je táto v istom zmysle unikátna. Nespúšťa ju konkrétny stimul z okolia, ale vzniká v dôsledku strachu človeka z toho, že ho ovládne samotný strach.

Ako je liečiť fóbiu? Postupne aj nárazovo

Niekedy sa nepodarí fóbiu úplne vyliečiť, no podarí sa ich aspoň potlačiť aby človek dokázal normálne fungovať. Fóbie a strach sa často dajú prekonať pomocou systematického oslabovania vnímavosti k nim.

Odborníci najčastejšie používajú kombináciu liekov a psychoterapie. „Pacientom predpisujeme anxiolitiká, lieky proti úzkosti. Pri niektorých však hrozí riziko, že sa od nich človek stane do určitej miery závislým, psychologicky alebo fyzicky," hovorí psychológ Anton Heretik.

Lieky totiž neliečia skutočnú príčinu ochorenia, zmiernia príznaky no strach neodstránia. „Najskôr preto volíme psychoterapiu,“ vysvetľuje.

Pri liečbe používajú odborníci viaceré nácvikové metódy. Takzvaná systematická desenzitivizácia funguje na princípe postupného privykania na objekt strachu.

„V uvoľnenom stave si predstavuje situácie, ktorých sa bojí. Agorafobik napríklad to, ako prechádza cez otvorené priestranstvo," opisuje psychológ príklad človeka, ktorí sa bojí otvorených priestranstiev. Najskôr si predstavuje prechádzu so sprievodcom cez ľudoprázdne námestie.

Pacient podstupuje relaxačné cvičenia a pritom si predstavuje stále rušivejšie a desivejšie situácie. Až zostane pri terapii pokojný, dovolí mu terapeut kontakt s reálnymi problémami a pomáha mu udržať pocit uvoľnenia. Nakoniec sa uvoľnená reakcia nacvičí tak dobre, že sa stane prirodzenou.

Naopak „šoková" metóda liečenia strachu využíva zahltenie či náhle vystavenie desivému podnetu. Pacient pri nej musí čeliť situácii, ktorá v ňom vzbudzuje najväčší strach.

Najskôr sa vydesí, neskôr sa však prestáva cítiť ohrozeným, strach mizne a racionálna sebakontrola sa obnoví. Takto sa mnohí naučili znášať hmyz, hady, výšku aj stiesnený priestor.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu