SME

Ako zapadnúť s cukrovkou v detskom kolektíve

Diagnóza by nemala byť pri nástupe do školy problémom. Realita býva iná.

Inzulín by mal dieťaťu podávať odborník so zdravotníckym vzdelaním.Inzulín by mal dieťaťu podávať odborník so zdravotníckym vzdelaním. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

V detskom veku sa väčšinou vyskytuje cukrovka prvého typu, pri ktorej dochádza k poškodeniu buniek pankreasu a tie následne nedokážu produkovať inzulín potrebný na odbúravanie glukózy zo stravy. Hladina cukru v krvi pacienta tak stúpa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku podľa údajov ministerstva zdravotníctva trpí cukrovkou 1400 detí a mladých ľudí do 19 rokov. Choroba neobchádza ani najmenších a s diagnózou diabetes melitus bojuje 89 detí mladších ako 6 rokov.

„Mojej dcére Klárke zistili cukrovku, keď mala asi dva a pol roka. Určitý čas bola nervóznejšia a potila sa, a bolo to aj mne dosť podozrivé. A potom som mala pocit, že nejako viac začala cikať, ale v podstate len jeden večer, pretože hneď na druhý deň sme išli na krv a hneď sme aj zostali v nemocnici na JIS-ke. Potom ešte dva-tri týždne trvalo nastavovanie na inzulín, keď sme boli stále v nemocnici,“ spomína Mirela, mama teraz už päťročnej Klárky.

SkryťVypnúť reklamu

Celá rodina si podľa nej postupne na ochorenie dcéry zvykla a naučila sa s ním žiť. Problémy však nastali, keď mala Klárka nastúpiť do škôlky.

„Bola som v dvoch škôlkach, cirkevnej aj mestskej, a povedali mi, že tam musí byť pre takéto prípady nejaký asistent a že je náročné ho zohnať,“ hovorí Mirela, ktorej dcéru preto do kolektívu v týchto zariadeniach neprijali.

Prečítajte si tiež: Oči prezradia, či na vás číha cukrovka Čítajte 

Čo hovorí zákon

Do materskej školy môžu deti nastupovať spravidla od veku troch rokov. Diagnóza, akou je diabetes mellitus, by pritom nemala byť podľa zákona problémom.

„Výskyt cukrovky u dieťaťa nie je hneď dôvodom na predčasné ukončenie predprimárneho vzdelávania. Takéto riešenie by bolo diskriminačné,“ uvádza hovorkyňa ministerstva školstva Eva Koprena.

Na druhej strane však škôlka pri prijímaní dieťaťa musí zvážiť, či má preňho pri prípadnej diagnóze vytvorené vhodné podmienky. A práve tu narážajú rodičia detí s cukrovkou na problém.

SkryťVypnúť reklamu

„Podávanie liekov či pichanie injekcií v materskej škole neupravuje žiadny právny predpis. Túto problematiku treba ošetriť v školskom poriadku, ktorý patrí k povinnej pedagogickej dokumentácii. Každá materská škola si musí tieto podrobnosti rozpracovať, pričom prihliada na to, že učiteľky materskej školy nie sú oprávnené podávať deťom lieky – antibiotiká, prípadne lieky, ktorých nesprávne podanie by mohlo ohroziť život dieťaťa, a platí to aj pri aplikovaní injekcií,“ uvádza hovorkyňa ministerstva.

Podľa ktorej si škôlka môže individuálne s rodičmi dohodnúť podávanie liekov na určité časové obdobie alebo život zachraňujúcich liekov. Aj na to však musia byť v zariadení vytvorené vhodné podmienky.

Prečítajte si tiež: Cukrovka v číslach Čítajte 

Inzulín podáva v škole odborník

Pokiaľ materské školy vytvoria pre deti so zdravotnými problémami, ako je diabetes mellitus, vhodné podmienky. Keďže pedagogický personál nie je povinný a ani oprávnený takýmto deťom podávať inzulín, musia na zdravotnícke úkony zamestnať odborníka so zdravotníckym vzdelaním.

SkryťVypnúť reklamu

Tak to funguje aj v materskej škole na Nedbalovej ulici v Nitre, kam v minulom školskom roku nastúpili tri malé pacientky s diabetom, tento rok k nim pribudli ďalšie dve deti.

„Naša materská škola je iná v tom, že zriaďovateľ vytvoril podmienky pre deti choré a zdravotne oslabené, ktoré majú diagnózu diabetes mellitus. Tieto deti musia byť pod dohľadom zdravotnej sestry, ktorá je zamestnankyňou materskej školy a dohliada na zdravotný stav detí,“ uvádza riaditeľka škôlky Katarína Galová.

Zároveň priznáva, že bez prítomnosti zdravotnej sestry by deti prijať nemohli.

„Nielenže pedagogickí zamestnanci nemajú kompetenciu vykonávať tieto úkony, bolo by to aj na úkor ostatných detí, pretože to nie je len chvíľková záležitosť, tie deti treba sledovať, navážiť im stravu, a keď je v triede 20 detí, 17 z nich by bolo v tomto čase bez dozoru,“ hovorí riaditeľka.

Keďže deti s diabetom sú považované za deti so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami, v jednej triede môžu byť len dve naraz.

Prečítajte si tiež: Cukrovka môže skrátiť život až o 20 rokov Čítajte 

Zdravotnícky dozor

Deti s diagnózou diabetes melitus sa od ostatných nijako nelíšia a ich choroba ich nebrzdí ani v detskom šantení či záujmoch.

Vyžadujú však zvýšený dozor, pravidelné meranie glykémie, podávanie inzulínu a pri stravovaní počítanie sacharidových jednotiek – a to aj počas pobytu v materskej škole. Práve tieto úkony má na starosti zdravotná sestra.

V nitrianskej škôlke je to Monika Cucorová, ktorá na deti dohliadala aj celý minulý rok. „Stále ich sledujem, počas celého pobytu v škôlke som pri nich. Meriam glykémiu pred každým jedlom," hovorí.

Postupuje aj na základe informácií od matiek o tom, aká bola noc a predošlý večer, a glykémiu meria aj pred pobytom vonku, a pred obedom.

Po obede idú deti oddychovať a počas toho – hodinku alebo hodinku a pol po obede, ich odmeriam zas, pretože tam už hrozí pokles glykémie pod normu,“ opisuje prácu zdravotná sestra.

Prečítajte si tiež: Cukrovka nemá voľno, pozor na letné lákadlá Čítajte 

Individuálny prístup

Prístup ku každému dieťaťu je individuálny a neraz závisí aj od momentálnych potrieb. Práve preto musia byť deti pod neustálym dohľadom zdravotnej sestry Moniky Cucorovej. V škôlke pritom mnohé úkony prebiehajú priamo počas detských hier.

„Počas činnosti, ako sa deti hrajú, pozriem pumpu, ak má senzor, keď treba, odmeriam glykémiu – chytím si len prst, dieťa sa hrá, počúva pani učiteľku, a ja pichnem a odmeriam glykémiu z prsta. Ani necítia, že by ich choroba nejako brzdila,“ hovorí

Monika Cucorová. V Nitre je len jediná škôlka, ktorá do kolektívu prijíma malých diabetikov. Ministerstvo školstva má v rámci Slovenska informáciu tiež len o jednej takejto materskej škole v Bratislave. Presné štatistiky sa však v tomto smere nevedú, preto nie je vylúčené, že ich je na Slovensku viac.

Autor: Jana Obrancová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 659
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 718
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 730
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 416
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu