SME

Slovník pojmov - Infekčné ochorenia

AIDS, Acquired immunodeficiency syndrome

AIDS, Acquired immunodeficiency syndrome je chronická získaná imunitná nedostatočnosť. Na začiatku sa prejavuje zväčšením lymfatických uzlín, stratou hmotnosti, striedavými alebo trvalými vysokými teplotami, nočným potením, nevoľnosťami, hnačkami. V neskoršom štádiu sa prejavuje rôznymi infekciami, v závislosti od toho, ktorý mikroorganizmus infekciu spôsobí. Inkubačný čas je niekoľko mesiacov až rokov. Pôvodcom nákazy je vírus HIV, používa sa azidothymidin brániaci množeniu víru alebo kombinácia niekoľkých liekov. Prameňom nákazy je chorý človek. Prenáša sa pohlavným stykom, krvou, spermou, pošvovým sekrétom, pri drogovo závislých použitím infikovanej injekčnej striekačky. Najdôležitejšia je prevencia.

Antrax

Antrax - u zvierat prebieha toto ochorenie ako smrtiaca sepsa. U človeka prebieha v troch formách – kožná, pľúcna, črevná. Kožná forma sa prejavuje na krku a šiji. V mieste vstupu infekcie do tela vzniká vyrážka s krvavou tekutinou, ktorá sa rozpadá a v jej mieste vzniká vred. Typickým sprievodným javom je zvýšená teplota a bolestivý zápal lymfatických ciev a uzlín. Táto forma antraxu má pomerne priaznivú prognózu. Pľúcna forma sa prejaví ako ťažký zápal pľúc s vykašliavaním krvi. Má vysokú úmrtnosť. Tretia forma – črevná je typická krvavými hnačkami. Inkubačný čas je pri pľúcnej forme 24 hodín, pri kožnej do 7 dní. Pôvodcom antraxu je Bacillus antracis. Prameňom pre človeka sú ovce, kozy, kone, ošípané a hovädzí dobytok. Prenos sa uskutočňuje u ľudí kontaktom s chorými či uhynutými zvieratami, menej inhaláciou.

Antropozoonóza

Antropozoonóza - infekčné ochorenie najmä u zvierat, ale s možným prenosom aj na človeka. Prenos sa môže uskutočniť pokúsaním, priamym kontaktom, zjedením nečistej stravy a samozrejme pri sexe so zvieratami. Ide o choroby ako antrax, leptospiróza, toxoplazmóza a besnota.

Aseptická meningitída

Aseptická meningitída - ochorenie známe aj ako vírusový zápal mozgových blán. Nemá také závažné komplikácie ako bakteriálna meningitída. Inkubačný čas závisí od pôvodcu, preto býva rôzne dlhý. Pôvodcom ochorenia sú vírusy Coxackie B, enterálne, ECHO. Prameňom nákazy je vo väčšine prípadov chorý človek. Prenáša sa vdýchnutím, zriedka aj prehltnutím.

Bacilárna dyzentéria

Bacilárna dyzentéria je hnačkové ochorenie so zvýšenou teplotou, zvracaním a bolestivým nutkaním na stolicu. V stolici sa vyskytuje prímes krvi a hlienu. Pôvodcom nákazy je baktéria Schigella. Inkubačný čas u tejto choroby je niekoľko hodín až 7 dní. Prenáša sa prehltnutím infikovanej potravy.

Besnota

Besnota je nákazou. Prejavuje sa zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy, nepokojom, nespavosťou, svrbením a bolestivosťou v rane. Neskôr sa objavia kŕčové sťahy hltacieho svalstva, hydrofóbia, postupné stupňovanie kŕčovitých záchvatov. Ak chorý toto štádium prežije, nastupuje paralytická fáza – ochrnutie, s finálnym zastavením dychu a pacient za plného vedomia zomiera. Inkubačný čas je 15 dní až 6 mesiacov. Pôvodcom ochorenia je vírus besnoty. Prameňom sú choré líšky, vlky, mačky. Ochorieť môžu všetky domáce zvieratá. Besnota sa prenáša kontaktom – uhryznutím, poškriabaním, ale aj inhaláciou kontaminovaného vzduchu.

Brucelóza

Brucelóza má podobný priebeh ako chrípka. Striedajú sa obdobia s horúčkou a bez nej. Postihnutý pociťuje bolesti v kĺboch, potí sa a je malátny. Postihnutá býva aj pečeň, slezina, srdce, pľúca a pohlavné žľazy. Táto choroba má zväčša profesionálny charakter – v minulosti sa vyskytovala u dojičiek, chovateľov dobytka, mäsiarov a pod. Spôsobuje ju baktéria Brucela. Inkubačný čas sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 30 dní. Zdrojom nákazy bývajú najmä choré kravy, kozy, ovce, ošípané. Prenos z nich na človeka sa uskutočňuje prehltnutím neupravenej potravy (mlieko) alebo vdýchnutím kontaminovaného prachu.

Brušný týfus

Brušný týfus - ochorenie, ktoré postihuje len človeka. Prejavuje sa zákerne pomalým začiatkom. Pacient má pocity slabosti, potí sa a má prudké bolesti hlavy. Postupne sa spomaľuje srdečná činnosť, dochádza k zväčšeniu sleziny a pečene. Na hrudi sa objavuje bledoružová výražka, na jazyku bledý povlak v tvare písmena W. Inkubačný čas je 7 až 24 dní. Ochorenie spôsobuje baktéria Salmonnela typhy abdominalis. Prameňom pôvodcu nákazy je buď chorý človek alebo samotný nosič. Prenáša sa prehltnutím.

Cholera

Cholera je prudko prebiehajúce ochorenie, sprevádzané prudkými hnačkami, pocitom zvracania a zvracaním. Stolica postihnutého býva ako ryžový odvar. Telesná teplota klesá. V dôsledku straty tekutín môžu nastať svalové kŕče, zástava močenia až obehové zlyhanie. Inkubačný čas je od 3 do 21 dní. Ochorenie vyvoláva baktéria Vibrio cholerae. Zdrojom nákazy býva výlučne človek. Prenáša sa prehltnutím.

Čierny kašeľ, Pertussis

Čierny kašeľ, Pertussis - ochorenie najmä v detskom veku, prejavujúce sa záchvatovitým kašľom, trvajúcim až 6 týždňov. Komplikáciou býva zápal pľúc, krvácanie do mihalníc, zápal stredného ucha a mozgu. Inkubačný čas je od 7 do 21 dní. Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis. Prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič. Prenáša sa inhaláciou.

Detská obrna, Poliomyelitis Acuta

Detská obrna, Poliomyelitis Acuta prebieha dvojfázovo. V prvej fáze sa ochorenie prejavuje zvýšenou teplotou, nádchou a kašľom. Niekedy sa postihnutý môže uzdraviť alebo po 2 až 10 dňoch prechádza do druhej fázy ochorenia. V tomto prípade sa zvýši teplota, prichádzajú silné bolesti hlavy, zvracanie, stuhnutie šije a neskôr obrny dolných končatín. Inkubačný čas je 3 až 21 dní. Ochorenie spôsobuje Virus polio 1,2,3. Nákaza je možná prehltnutím, zriedka vdýchnutím.

Diptheria, Záškrt

Diptheria, Záškrt - ochorenie, ktoré je lokalizovaná hlavne v oblasti hrdla, mandlí, v slizniciach nosa, očí. Prejavuje sa zápalmi slizníc, opuchom až uzavretím prieduchu horných ciest dýchacích. Dochádza k zdureniu uzlín, poruchám prehĺtania, dýchania a poškodeniu nervov. Toto ochorenie môže prebiehať ako zápalový proces na pohlavných orgánoch, u novorodencov ako zápal v oblasti pupočníka. Inkubačný čas býva od 2 do 5 dní. Pôvodcom je baktéria Corynebacterium diptherie. Prenáša sa inhaláciou kontaminovaného vzduchu alebo prehltnutím kontaminovaných potravín.

Encefalitída kliešťová

Encefalitída kliešťová - prenášačmi sú drobné myšovité cicavce a vtáky, na ktorých cicajú krv kliešte a tieto prenášajú nákazu na veľké cicavce (kravy, kozy, ovce) a na človeka. Ochorenie prebieha v dvoch fázach. V prvej fáze pripomínajú príznaky chrípku. Po 3 až 10 dňoch kľudu nastupujú príznaky poškodenia centrálneho nervového systému. Ochorenie končí buď úplným uzdravením alebo drobnými neurologickými poruchami, až ochrnutím. Inkubačný čas býva 7 až 10 dní. Pôvodcom nákazy je vírus kliešťovej encefalitídy. Prenos môže byť kliešťom, prípadne iným krv sajúcicm hmyzom, ale aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka. Zriedka sa prenos uskutoční aj inhaláciou, najmä pri spracovávaní kože chorého zvieraťa.

Herpes simplex

Herpes simplex - opar je spôsobený herpetickými vírmi, ktoré prežívajú v tele a tak sa opakovaný výsev oparu môže aktivovať slnkom, horúčkou, menštruáciou, stresom ai. Prejavuje sa ako miestny zápal kože, najprv svrbivými pľuzgierikmi, ktoré postupne praskajú a zaschýnajú. Objavuje sa na tvári, na perách (Herpes facialic, resp. labialis) alebo v oblasti vonkajších pohlavných orgánov (Herpes genitalis). Ako liek sa používa aciklovír (masť).

Kvapavka

Kvapavka - prejavuje sa zápalom sliznice vonkajších pohlavných orgánov s výtokom. U neliečených pacientov má tendenciu k vzostupu do vyšších močových a pohlavných orgánov. Inkubačný čas je od troch do siedmych dní. Pôvodcom nákazy je baktéria Naisseria gonorrhoeae. Prameňom nákazy je chorý človek. Prenáša sa dotykom a pohlavným stykom. Liečba sa robí antibiotikami.

Legionárska choroba

Legionárska choroba - toto ochorenie sa vyskytuje v dvoch formách – ako legionárska choroba a pontiacka horúčka. Prejavuje sa nechutenstvom, horúčkou, únavou, bolesťami hlavy, svalov, brucha. Častým sprievodným javom je zimnica. V pokročilejšom štádiu je typickou komplikáciou zápal pľúc, poškodenie obličiek a pečene. U pontiackej horúčky nevzniká zápal pľúc. U legionárskej choroby je inkubačný čas 5 až 6 dní, u pontiackej horúčky 2 až 10 dní. Pôvodcom ochorenia je baktéria Legionella pneumophila. Pôvodca nákazy prežíva vo vode a v pôde. Prenáša sa vdýchnutím.

Lepra, Malomocenstvo

Lepra, Malomocenstvo - toto chronické ochorenie postihuje kožu, kosti, nervový systém a sliznice. Vyskytuje sa hlavne v Afrike, Ázii a južnej Amerike. Inkubačný čas je od 3 mesiacov až po 5 a viac rokov. Lepru spôsobuje baktéria Mycobacterium leprae. Prenáša sa kontaktom s chorým. Faktorom prenosu je aj hnis z kožných vredov, moč, spermie. Prenos kontaminovanými predmetmi a muchami sa nedá vylúčiť.

Leptospiróza

Leptospiróza je prenosná na domáce zvieratá a človeka. U ľudí má zvyčajne ťažký priebeh s vysokými horúčkami. Prejavuje sa bolesťami hlavy, svalov, neskôr sa objavuje poškodenie mozgu, pečene, obličiek, ciev. Inkubačný čas je 5 až 21 dní. Pôvodcom je Leptospira. Pre človeka sú prameňom nákazy najmä hlodavce, ale aj jež, ošípaná. Prenos sa uskutočňuje kontaktom s kontaminovanou vodou, pri kúpaní, pri práci v kanalizácii, oderkami.

Liserióza

Liserióza postihuje mnohé druhy voľne žijúcich aj domácich zvierat. Výnimkou nebýva ani človek. Má dve formy – vrodenú a získanú. Vrodená forma znamená ťažké poškodenie plodu s postihnutím centrálnej nervovej sústavy. Infekcia od štvrtého mesiaca gravidity vedie k potratu alebo predčasnému pôrodu, prípadne úmrtiu dieťaťa krátko po narodení. Získaná forma má buď ľahší priebeh, podobný angíne alebo ťažší priebeh sprevádzaný zápalom srdcového obalu, pľúc, močovej rúry a mozgových obalov. Inkubačný čas je od 4 dní až po 3 týždne. Pôvodcom ochorenia je baktéria Liszteria monocytogenes. Zdrojom nákazy sú domáce zvieratá – hovädzí dobytok, ovce, kozy, kone, ošípané, sliepky. Pre domáce zvieratá sú rezervoárovými zvieratami hlodavce.

Meningitída, Zápal mozgových blán

Meningitída, Zápal mozgových blán - na začiatku ochorenia sa objavujú príznaky zápalu horných dýchacích ciest. Sprievodným javom je zvýšená teplota, pocit na zvracanie, zvracanie, stuhnutie šije. Niekedy sa objavujú aj bolesti kĺbov a zápal pľúc. Inkubačný čas závisí od pôvodcu nákazy, trvá 1 až 10 dní. Pôvodcami môžu byť viaceré druhy baktérií (Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae). Prenáša sa z chorého človeka najmä inhaláciou.

Mononukleóza

Mononukleóza - ochorenie veľmi podobné angíne. Môže nastať aj poškodenie pečene, srdcového svalu a krvácavosť. Inkubačný čas býva od 3 do 60 dní. Pôvodcom je vírus Ebstein-Barrovej. Zdrojom nákazy je chorý človek. Prenáša sa hlavne inhaláciou, ale aj priamym stykom pri bozkávaní.

Mumps, Parotitída

Mumps, Parotitída - začína zvýšenou telesnou teplotou, katarom horných dýchacích ciest. Postupne sa pridružuje zdurenie uzlín a príušnej žľazy, ktoré sprevádza veľká bolestivosť. Ochorenie u dospievajúcich a dospelých mužov môže spôsobiť sterilitu. Postihnuté bývajú aj mozgové obaly, podžalúdková žľaza a nervový systém. Inkubačný čas je 10 až 30 dní. Mumps spôsobuje vírus parotitídy. Prameňom nákazy býva chorý človek. Prenáša sa inhaláciou.

Osýpky, Morbilli

Osýpky, Morbilli - prvotnú fázu ochorenia sprevádza kašeľ, zápal spojoviek, nádcha a zvýšená teplota. Neskôr sa objavujú škvrny v ústach, vyrážky na krku, za ušami a postupne na celom tele. Inkubačná doba je 10 až 11 dní. Osýpky spôsobuje vírus morbíl. Prenáša sa inhaláciou.

Ovčie kiahne, Varicella

Ovčie kiahne, Varicella - začiatok choroby sa prejaví zvýšenou teplotou. Neskôr sa objavujú svetločervené pupence, ktoré sa plnia tekutinou, praskajú a vytvárajú sa chrasty. Výražky sa vyskytujú najmä vo vlasatej časti hlavy, na trupe, končatinách a slizniciach. Inkubačný čas je 10 až 21 dní. Ovčie kiahne spôsobuje vírus varicelly. Prenáša sa hlavne inhaláciou.

Plynová sneť

Plynová sneť - vyskytuje sa ako komplikácia ťažkých rozsiahlych poranení s masívnym pomliaždením tkaniva a postihnutím veľkých ciev. Klinické príznaky sú prudká, výrazná bolestivosť v mieste postihnutia, opuch s tvorbou výpotku a tvorbou plynu. Ak sa včas rana chirurgicky neošetrí, nastáva intoxikácia. Ochorenie má vysokú úmrtnosť, 50 až 60 %. Inkubačný čas trvá od 24 hodín po 6 dní. Pôvodcom tejto nákazy je baktéria Clostridium. Prežíva v kontaminovanej pôde. Prirodzene sa tento mikroorganizmus vyskytuje v zažívacích traktoch ľudí a zvierat a s črevným obsahom sa dostáva do pôdy. Prenáša sa priamym dotykom pri poraneniach, kontaminovanými chirurgickými nástrojmi a kontaminovaným vzduchom pri operáciách.

Q-horúčka

Q-horúčka je nákazou prenosnou iba na človeka. Prejavuje sa podobne ako chrípka – netypický zápal pľúc, vysoká horúčka, triaška a bolesti hlavy. Môže prebiehať aj ako prudký zápal čriev alebo zápal mozgu a mozgových blán. Inkubačný čas je 1 až 3 týždne. Pôvodcom nákazy je Coxiella burneti. Prameňom nákazy sú domáce zvieratá – kravy, ovce, kozy. Rezervoárovými zvieratami sú drobné cicavce, z ktorých prenášajú nákazu na domáce zvieratá prevažne kliešte. Prenos sa uskutočňuje krvnou cestou, vdýchnutím kontaminovaného prachu, aerosolu, ale aj konzumáciou nepasterizovaného mlieka.

Rubeola, Ružienka

Rubeola, Ružienka - prejavuje sa teplotou, bolesťami hlavy, malátnosťou, nádchou, zväčšením uzlín za ušami. Neskôr sa objavuje aj vyrážka. U žien môže toto ochorenie v prvých troch mesiacoch gravidity spôsobiť poškodenie plodu. Inkubačný čas je 14 až 21 dní. Pôvodcom ochorenia je vírus rubeoly. Prenáša sa inhaláciou z chorého človeka.

Salmonelóza

Salmonelóza - táto nákaza je prenosná zo zvierat na ľudí. Primárne postihuje všetky druhy zvierat, vrátane hlodavcov. Prejavuje sa zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy, brucha a zvracaním. Inkubačný čas je od 6 do 48 hodín. Spôsobuje ju baktéria Salmonella. Prameňom pôvodcu nákazy sú choré zvieratá alebo človek. Prenáša sa prehltnutím.

Toxoplazmóza

Toxoplazmóza - u človeka sa prejavuje v dvoch klinických formách. Vrodená forma býva častou príčinou potratov, pôrodov mŕtveho plodu alebo poškodeného plodu s poruchami zraku, sluchu, rozštepmi a retardáciami. Pri získanej forme sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, zdurením lymfatických uzlín, postihnutím zraku. Inkubačný čas je doposiaľ neznámy. Toxoplazmózu spôsobuje prvok Toxoplasma. Zdrojom nákazy sú hlavne mačky, zajace, psy, ošípané, hovädzí dobytok, sliepky a holuby.

Tularémia

Tularémia - označovaná je aj ako zajačia choroba. Ochorenie je sprevádzané pocitom mrazenia, hoci má človek zvýšenú teplotu, bolesťami svalov a hlavy. Môže sa prejaviť aj ako kožný vred so zdurením uzlín, ako zápal pľúc alebo ako črevná forma so zväčšením pečene a sleziny. Inkubačný čas je spravidla jeden až desať dní. Pôvodcom tularémie je baktéria Franciscella tularensis. Zdrojom nákazy sú drobné hlodavce a zajace, srny, jazvece, psy, hydina. Prenos sa uskutočňuje kontaktom a krvnou cestou do kože, inhaláciou kontaminovaného vzduchu a konzumáciou kontaminovaných potravín.

Týfus

Týfus - začiatok ochorenia je náhly, s prudkými bolesťami hlavy, vysokými teplotami a triaškou. Medzi 4. až 6. dňom sa na koži trupu a končatín objavujú škvrny veľké až do 1 cm. Často býva poškodený aj srdcový sval a sluch. Inkubačný čas je 6 až 21 dní. Pôvodcom nákazy je Ricketsia prowazekii. Škvrnitý týfus sa prenáša krvnou cestou, vdýchnutím a kontaktom cez spojivky.

Vírusová hepatitída Typ A, Žltačka A

Vírusová hepatitída Typ A, Žltačka A - v počiatočnej fáze sa prejavuje príznakmi pripomínajúcimi angínu, nevoľnosť, nechutenstvo, bolesť pod pravým rebrovým oblúkom. Potom nastupuje pocit únavy, zvýši sa telesná teplota a dochádza k zožltnutiu očných bielok, kože. Táto choroba postihuje zväčša mladších jednicov. Inkubačný čas býva od 15 do 50 dní. Žltačku A spôsobuje vírus hepatitídy A. Prameňom nákazy býva chorý človek, prenáša sa prehltnutím.

Vírusová hepatitída Typ B, Žltačka B

Vírusová hepatitída Typ B, Žltačka B - prebieha oveľa ťažšie ako žltačka typu A. Postihuje väčšinou dospelých jedincov. Inkubačný čas je 60 až 180 dní. Pôvodcom choroby je vírus hepatitídy B. Prenáša sa krvou, sexuálnym kontaktom a zle vysterilizovanými nástrojmi.

Žltá zimnica

Žltá zimnica - je krvnou nákazou, ktorá je na človeka prenosná. Ochorenie máva náhly začiatok, prejavuje sa vysokými teplotami, bolesťami hlavy, chrbta, vyčerpanosťou a zvracaním. Časté býva aj spomalenie činnosti srdca. Neskôr sa prejavuje výrazná žltačka. Inkubačný čas je 3 až 6 dní. Pôvodcom nákazy je vírus žltej zimnice. Prameňom sú choré opice alebo človek. Q-horúčka sa prenáša krvnou cestou, prenáša ju komár.

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 649
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 459
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 436
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 312
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 032
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 802
SkryťZatvoriť reklamu