SME

Rakovina prostaty

Príznaky Začiatočné štádium zvyčajne nevyvoláva výraznejšie ťažkosti. S postupom ochorenia sa objavujú nasledujúce problémy: Problematický začiatok močenia, neschopnosť kompletne sa vyprázdniť Časté močenie, zvyčajne v noci Bolesti a

Príznaky

Začiatočné štádium zvyčajne nevyvoláva výraznejšie ťažkosti. S postupom ochorenia sa objavujú nasledujúce problémy:

  • Problematický začiatok močenia, neschopnosť kompletne sa vyprázdniť
  • Časté močenie, zvyčajne v noci
  • Bolesti a páleni pri močení
  • Chronická bolesť dolenj časti chrbta, panvy a hornej časti stehien
  • Niekedy prímes krvi v moči

 

Rizikové skupiny

Rakovina prostaty sa pokladá za štvrté najčastejšie zhubné ochorenie u mužov. Najčastejšie sa objavuje po 50. roku života, keď tvorí 15 percent všetkých zhubných nádorov.

Vyvolávajúca príčina nie je známa, no predpokladá sa vplyv dedičnosti, hormonálnych zmien, infekcií, stravy a životného prostredia.

 

Priebeh

Rozlišujeme dva typy zhubného ochorenia prostaty. Prvý nádor rastie pomaly a zvyčajne sa nešíri mimo žľazy. Niekedy však dochádaza k jeho zmene a k agresívnejšiemu rastu.

Druhý typ je nebezpečnejší a väčšinou v čase, keď ho lekár diagnostikuje, už prerastá cez prostatu. Vo včasnom období nemusí vyvolávať nijaké ťažkosti, ale niekedy spôsobjue rovnaké problémy ako zväčšená prostata, to znamená, že sa zvyšuje frekvencia močenia, objavuje sa pálenie pri močení, neschopnosť mechúr úplne vyprázdniť a chorý močí slabým pomalým prúdom. Pri vyšetrení sa vo zväčšenej prostate nájdu tvrdé uzly a objaví sa zvýšená hladina špecifického prostatického antigénu (PSA) v krvi.

Ak sa nádor rozšíri ďalej od predstojnej žľazy, pridružujú sa chronické tupé bolesti chrbta, chudnutie, únava a inak nevysvetliteľná málokrvnosť. Rakovina prostaty sa rozširuje do okolitých lymfatických uzlín, do susedných orgánov, najmä do močového mechúra, semenníkov, semenných vačkov, ale aj do panvy, chrbtice, stehenných kostí a rebier.

 

Čo robiť

Včasné dianostikovanie je polovicou úspechu, po 40. roku života by sa muži mali pravidlene podrobovať vyšetreniu, pri ktorom lekár pohmatom cez konečník vyšetrí tvar a povrch prostaty. Po 50. roku života, niekedy aj skôr (ak sa v rodine vyskytovala rakovina prostaty), sa do režimu preventívnych prehliadok zaraďuje aj vyšetrenie PSA.

Liečba rakoviny prostaty závisí od veku, typu a rozsahu ochorenia. Niektorým mužom s pomaly sa zväčšujúcim neagresívnym typom nádoru sa namiesto invazívneho zákroku odporúča starostlivé pravidelné sledovanie. Takémuto ostražitému pozorovaniu však pacienti a ich okolie často nedôverujú.

Súčasťou liečby sú analgetiká. Morfín a iné silné opioidy sa používajú na zmiernenie bolesti po operácii alebo pri rozšírení nádorov do chrbtice a ostatných kostí. Liečbu bolesti treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom alebo s odborníkom z pracoviska zameraného na liečbu bolesti.

 

Liečba

Vyšetrenia

Pri podozrení na rakovinu prostaty, ktoré vznikne pri vyšetrení cez konečník alebo v dôsledku zvýšenia hladiny PSA, nasledujú tieto vyšetrenia:

  • Transrektálne ultrazvukové vyšetrenie – do konečníka sa zavádza ultrazvuková sonda
  • Zobrazovacie techniky – ako počítačová tomografia a magnetická rezonancia môžu odhaliť i drobné nádory
  • Biopsia – odber vzorky tkaniva z podozrivého ložiska pomocou dutej ihly. Po potvrdení nálezu sa počítačovou tomografiou zisťuje, či nedošlo k rozšíreniu do okolitých orgánov a scintigrafiou sa vyšetrí, či sa ochorenie nerozšírilo aj do kostí.

 

Operácia

Ak sa potvrdí existenica zhubného ložiska, kotré neprerastá okraje predstojnej žľazy, u mužov do 65 rokov sa vykonáva prostatektómia, čiže odstránenie celej prostaty. Tento postup vylieči 90% všetkých prípadov. Operácia pri celkovej anestézii trvá 4-5 hodín a predpokladá sa 5-7 dňový pobyt v nemocnici. Pri závažnejšom krvácaní sa podáva krvná transfúzia. Pri autotransfúzii sa pacientovi niekoľko týždňov pre operáciou odoberie krv, ktorá sa mu vráti počas operačného výkonu alebo po ňom.

Niekoľko dní po operácii sa podáva morfín a iné opioidy. Po prepustení sa prechádza na slabšie preparáty, napr. kodeín a paracetamol. Niekedy pacienti odchádzajú so zavedenou močovou cievkou, ale zvyčajne sa funkcia močového mechúra do jedného týždňa upraví.

 

Ožarovanie

Ožarovanie najčastejšie nadväzuje na operačný zákrok alebo sa vykonáva ako samostatný liečebný výkon, a to podľa stavu nádoru a pacienta, najmä u mužov, ktorí nemôžu podstúpiť prostatektómiu. Ožiarenie nerozlišuje nádor od zdravého tkaniva, preto môže poškodiť okolité orgány a nervy a spôsobiť inkontinenciu a impotenciu.

 

Lieky a hormóny

Lieky a hormóny sa aplikujú u starých a slabých pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť operáciu a ožiarenie. Veľké percento postihnutých pozitívne reaguje na mužský pohlavný hormón testosterón. Inokedy sa používajú ženské pohlavné hormóny, napr. estrogén. Avšak ich použitie prináša so sebou aj množstvo nežiadúcich účinkov, ako zníženie potencie, rast prsníkov, či zadržiavanie tekutín v tele. Na druhej strane dokážu spomaliť rast nádorov, čím predĺžia život.

Operačné odstránenie semenníkov zastaví produkciu testosterónu. Chemoterapeutiká blokujú množenie nádorových buniek. Liečba sa určí podľa typu rakoviny a štádia rozšírenia v organizme.

 

Prevencia

Vznik rakoviny sa dáva do súvislosti so stravou s vysokým obsahom tukov a alkoholu, ale výsledky zatiaľ nie sú potvrdené.

Rozumná konzumácia alkoholu, obmedzenie živočíšnych tukov a udržiavanie optimálnej hmotnosti každopádne prospievajú celkovému dobrému zdravotnému stavu a tým, aj k prevencii vzniku rakoviny prostaty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 772
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 682
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 385
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 262
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 036
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 928
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 736
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu