SME

Opar na perách

Jemné mravenčenie na pere vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho, najbližšie dni prežijete s oparom na perách. Najprv sa objaví sčervenanie. Potom svrbenie a opuch.

Jemné mravenčenie na pere vás nenechá na pochybách: začína sa tvoriť pľuzgierik, ktorý zvyčajne sprevádza prechladnutie alebo horúčku. Jednoducho, najbližšie dni prežijete s oparom na perách.

Najprv sa objaví sčervenanie. Potom svrbenie a opuch. Nakoniec sa v malom pľuzgieriku nahromadí tekutina.

Opar na perách vyvoláva vírus herpes simplex. Možno ste sa ním nainfikovali v detstve, ked ste ho „získali“ od niektorého člena rodiny. Vírus sa dostal do úst a „prikázal“ nervovej bunke DNA, aby vyprodukovala kopu spriaznených vírusov.

Herpes simplex väčšinou prežíva v nervových bunkách. Po oživení putuje pozdĺž nervových vlákien a smeruje k povrchu kože. A práve vtedy sa objavuje mravenčenie, ktoré signalizuje blížiaci sa problém.

Opary sa najrýchlejšie a najúspešnejšie liečia aciklovírom. Na opary na perách a na tvári sa obyčajne používa Zovirax. Predáva sa vo forme masti, ktorá sa aplikuje na postihnuté miesto v štádiu svrbenia, pálenia alebo pľuzgierika. Klinické štúdie ukázali, že včasná liečba týmto prípravkom zastaví tvorbu oparu. Ak sa už opar objavil, Zovirax urýchli liečbu. Na podporu hojenia sa odporúča užívať aj vitamín B (B-komplex).

Zovirax nie je vhodný pre osoby s oslabeným imunitným systémoovm. V takom prípade sa poraďte o ďalšej liečbe s lekárom.

Nasledujúce metódy sa používajú dlhé roky. Môžete ich vyskúšať, ak Zoviraxu nedôverujete, prípadne u vás neúčinkuje.

 

Ako vybabrať s oparom na perách?

Dbajte na čistotu postihnutého miesta

Ak sa objaví pľuzgierik, ktorý nevyvoláva ťažkosti, môžete zostať pokojný. V podstate sa musíte starať len o to, aby koža okolo oparu bola čistá a suchá. Ak začne pľuzgierik hnisať – čo sa stáva naozaj iba zriedkavo – treba vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše lieky proti nastupujúcej bakteriálnej infekcii.

 

Vymeňte si zubnú kefku

V starej zubnej kefke sa môže dlhodobo usídliť vírus, ktorý je schopný spôsobiť druhotnú nákazu. Keď sa objavia prvé príznaky infekcie, použitú zubnú kefku radšej vyhoďte. Pri opätovnom výskyte oparu si znova zaobstarajte novú kefku. Zabránite tak ďalšiemu šíreniu vírusu. Po úplnom zahojení oparu vymeňte do tretice zubnú kefku. Ak sa budete riadiť touto radou, je veľká šanca, že dôjde k zriedkavejšiemu návratu oparu v porovaní s predchádzajúcimi rokmi.

 

Zubná pasta v malých tubách

Používajte mále balenie zubnej pasty, pretože aj tá môže prenášať infekciu. Spomeňte si, ako často sa zubná kefka, ktorou si čistíte zuby, dotkla otvoru tuby. Malé balenie pasty sa rýchlo spotrebuje.

 

Vazelínový gél

Pľuzgierik ochránite pred druhotnou infekciou, keď ho natriete vazelínovým gélom. Dávajte však pozor, aby ste sa vazelíny nedotkli prstom, ktorý sa predtým dostal do kontaktu s oparom. Na potieranie je najlepšie použiť vatovú tyčinku namočenú do gélu.

 

Zinok

Vodné roztoky zinku, použité okamžite po prvom prejave mravenčenia, môžu urýchliť hojenie oparu. Na ako princípe zinok pôsobí? Ióny zinku súťažia s vírusom o prístup k molekulám DNA a nedovolia, aby sa rozdelili do dvojitej špirály väzby, čím sa narúša proces šírenia vírusu.

 

Lyzín

Tí, ktorí trpia oparom častejšie ako trikrát do roka, by mali užívať denne 2000 až 3000 miligramov preparátu aminokyseliny lyzín. Dvojité dávky sa odporúčajú vtedy, keď mravenčenie a svrbenie na pere signalizujú návrat oparu.

Samozrejme, táto liečba vyžaduje súhlas lekára. Týka sa to hlavne tehotných a dojčiacich žien.

Bohatým zdrojom lyzínu sú mliečne výrobky, zemiaky a pivné kvasnice.

 

Zahrajte sa na detektíva

Pokúste sa zistiť, čo predchádzalo vzniku oparu. Čo dôležité sa stalo tesne pred jeho návratom? A čo sa stalo predtým? Ak by ste vedeli vymenovať okolnosti, ktoré u vás vyvolávajú opar, mohli by ste preventívne užiť dávku lyzínu.

 

Ľadové obklady

Niektorí pacienti si dávajú na miesto obvyklého výskytu oparu ľadové obklady, a to hneď pri prvom mravenčení. Chlad zmierňuje intenzitu zápalu.

 

Odvar z hamamelu virgínskeho

Dobrým liekom je aj odvar z hamamelu virgínskeho. Po narušení pľuzgierov a plikácii vilínu či alkoholu dochádza k rýchlejšiemu vysušeniu a hojeniu oparov.

 

Zmäkčujúce látky

V lekárňach existuje bohatý výber prostriedkov určených na liečbu oparu sprevádzajúceho prechladnutie. Obyčajne obsahujú zmäkčujúce látky, ktoré zabraňujú popraskaniu pľuzgierikov a tvorbe chrást, ako aj prostriedok na znecitlivenie (fenol alebo gáfor).

 

Ochrana pred slnkom a vetrom

Ochrana pier pred silným pôsobením slnka a vetra predstavuje prvú zásadu, ako predchádzať oparu.

 

Vyhýbajte sa arginínu

Arginín patrí medzi základné aminokyseliny potrebné na šírenie vírusu herpes simplex. Preto preventívne obmedzte príjem potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo tejto látky – čokoláda, výrobky z koly, zelený hrášok, arašidy, želatína, oriešky kešu, pivo.

 

Relaxácia

Z mnohých výskumov vyplýva, že častým spúšťačom opätovného výskytu oparu na pere je stres. Pocit bezpečia znižuje napätie a vytvára pozitívny vzťah k vlastnému zdraviu. Vďaka tomu môže „sila mysle“ zvládnuť problémy.

 

Na záver

Oddychujte, meditujte a hlavne, nebuďte smutný, že máte na pere opar. On o týždeň zmizne a vy si naň ani nespomeniete vo víre „všedných a nevšedných“ chvíľ, ktoré prináša život.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 723
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 236
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 936
  4. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 462
  5. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 410
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 409
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 227
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 566
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu