SME

Kvasinky sú nepríjemné a môžu byť nebezpečné

O kvasinkovej infekcii - vaginálnej mykóze - sa veľmi nehovorí, ale netreba ju podceňovať, najmä v lete. Ak sa nepríjemné gynekologické ochorenie nelieči, môže zhoršiť celkový zdravotný stav ženy a znížiť jej šancu otehotnieť.

Jedným z rizikových faktorov vaginálnej mykózy v letnom období je správanie žien počas pobytu pri vode. Mnohé si mokré plavky za suché neprezlečú.Jedným z rizikových faktorov vaginálnej mykózy v letnom období je správanie žien počas pobytu pri vode. Mnohé si mokré plavky za suché neprezlečú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - www.sxc-hu)

BRATISLAVA. O niektorých mimoriadne rozšírených zdravotných ťažkostiach sa v spoločnosti príliš nahlas nehovorí. Popri obezite a ochoreniach kardiovaskulárneho systému trápi ženy podobne často aj vaginálna mykóza.

Minuloročný výskum agentúry Median ukázal, že týmto gynekologickým problémom trpí až 75 percent slovenských žien. „Polovica ženskej populácie ho má opakovane, niektoré aj v priebehu jediného roka," tvrdí Petra Oťapková, gynekologička z Bratislavy. Postihuje ženy vo veku od 16 do 60 rokov, a občas aj mladšie dievčatá, pred prvou menštruáciou a po menopauze sa však vyskytuje zriedkavejšie.

Horšia je pleseň

Ochorenie nie je závažné, ale dokáže pacientke znepríjemniť život. Prejavuje sa silným svrbením, bielym výtokom tvarohovitej konzistencie, bolesťou pri pohlavnom styku, pálením, začervenaním a opuchom pošvy aj celých rodidiel. Mužovi môže spôsobiť zápal a začervenanie žaluďa a vyrážky.

Mykotický zápal pošvy zapríčiňujú baktérie aj vírusy, ale najčastejšie kvasinky čiže kandidy. Bežne sa vyskytujú v tráviacom systéme aj v pohlavnom ústrojenstve a podieľajú sa na produkcii vitamínov, najmä skupiny B. Ak sa pošvové prostredie naruší, kvasinky sa v ňom môžu rozmnožiť a spôsobiť zápal.

„Poznáme dve formy tejto huby. Prvá je kvasinková, druhá plesňová s typickými vláknitými výbežkami, tzv. hyfami," vysvetľuje Oťapková. Tie sú už väčším problémom, pretože zasahujú hlboko aj do vedľajších tkanivových štruktúr.

Prirodzenou bariérou pre rozmnožovanie kvasiniek je dostatočná hrúbka pošvového epitelu, primeraná hladina estrogénu v organizme, dostatočne kyslé prostredie v pošve a prítomnosť laktobacilu, ktorý udržiava rovnováhu prostredia.

Boj s infekciou
Čo pomáha
  • voľnejšia spodná bielizeň z bavlnených materiálov,
  • vhodné prípravky na intímnu hygienu,
  • správna životospráva,
  • spodnú bielizeň treba žehliť,
  • výmena plaviek za suché,
  • kondóm pri pohlavnom styku, ak sa infekcie opakujú,
  • probiotiká na posilnenie imunity,
  • cesnak (1 až 2 strúčiky denne).
Pozor na mokré plavky

Dôvodom rozmnoženia kvasiniek môže byť aj liečba antibiotikami, užívanie hormonálnej antikoncepcie, zanedbaná hygiena, obezita alebo pobyt v chlórovanej bazénovej vode, ktorá vyplachovaním ničí prirodzené prostredie pošvy.

„K častým pacientkam patria aj diabetičky, pretože zvýšená hladina cukru je pre hubu ideálnym prostredím. Preto treba preventívne obmedziť konzumáciu sladkostí u všetkých žien, ktoré týmto problémom chronicky trpia," hovorí Oťapková. Dôvodom pre zápal môže byť aj stres alebo chemoterapia, ktoré znížia imunitu, alebo často používaná nevzdušná spodná bielizeň z umelých materiálov, či mokré plavky.

„Aj keď vaginálna mykóza nie je zaradená medzi typické pohlavne prenosné ochorenia, žena ju môže získať od nakazeného partnera pri pohlavnom styku," upozorňuje lekárka.

Hrozia zrasty aj nádory

Čo škodí
  • tesné nohavičky a tiež úzke nohavice,
  • výplachy pošvy a rôzne prísady do kúpeľa,
  • nadmerné používanie saponátov, kozmetiky, pošvových deodorantov,
  • sladkosti (vysoký obsah cukrov v jedlách spôsobuje premnoženie kandidy)
  • sedavé kúpele, termálne vody, sauna.

Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia, treba čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Inak môže infekcia prejsť do bakteriálnej formy a spôsobiť zápal vnútorných orgánov.

„K vážnym ťažkostiam patrí zápal maternice alebo vajíčkovodov, kde sa zvyknú vytvoriť zrasty. Žena môže mať problémy s otehotnením," povedala Oťapková.

Jednou z komplikácií býva aj zápalový nádor, ktorý sa musí odstrániť chirurgicky. K najdramatickejším patrí podľa gynekologičky zápal pobrušnice, akútny stav spojený s veľkými bolesťami.

Vaginálnou mykózou trpia aj tehotné ženy. Práve u nich treba problém rýchlo riešiť. „Keď sa infekcia objaví v treťom trimestri, môže dôjsť na zapálenej a tým ľahšie zraniteľnej sliznici k väčším poraneniam počas pôrodu," upozorňuje lekárka.

Dnes už stačí zájsť do lekárne

Slovensko je druhou krajinou, kde si pacientky pri probléme s vaginálnou infekciou môžu liek kúpiť v lekárni.

BRATISLAVA. Už pri prvých ťažkostiach s kvasinkovou infekciou je lepšie navštíviť svojho gynekológa. Niekedy však žena potrebuje vyriešiť problém v časovom strese, napríklad tesne pred odchodom na dovolenku či do kúpeľov, alebo pri začínajúcich symptómoch, ktoré sa môžu počas víkendu výrazne zhoršiť.

Vaginálna mykóza sa lieči lokálne vaginálnymi čapíkmi alebo krémami, ktoré pôsobia na povrch sliznice. Ak sú postihnuté hlbšie vrstvy, je však účinnejšia systémová liečba užitím jedinej kapsuly prípravku. Pôsobí priamo na kvasinku a navyše bráni opätovnému návratu ochorenia. Zlepšenie pociťuje pacientka už po niekoľkých hodinách.

Tabletka
  • stojí 5,5 eura,
  • je vhodná pre všetky ženy nad 16 rokov,
  • preliečiť by sa mal aj partner infikovanej ženy.

Prípravok je u nás dostupný už desať rokov, ale najnovšie naň netreba ani predpis od lekára. Stačí zájsť do lekárne a kúpiť si ho. Slovensko sa tak stalo druhou krajinou po Veľkej Británii, kde ženy tento zdravotný problém môžu rýchlo riešiť samy. Ak problémy do niekoľkých dní neprejdú, treba navštíviť lekára.

Liek je vhodný aj pre liečbu chronických pacientok, užíva sa jedna tabletka mesačne, najmenej štyri a najviac dvanásť mesiacov, aby sa organizmus nestal odolným voči účinným látkam.

Dva dni po požití tablety je nutná sexuálna zdržanlivosť a dostatočný príjem tekutín, pretože sa vylučuje obličkami.

Tehotným sa liek neodporúča, ale ak ho užije žena v prvých týždňoch, nebezpečenstvo nehrozí. Matka by však 24 hodín po užití lieku nemala dojčiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 274
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 303
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 325
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 877
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 379
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 571
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 435
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 667
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu