SME

Viete, ako sa správne zbaviť kliešťa?

S príchodom jari sa začína obdobie výskytu krvilačných parazitov. Ak si vyrazíte do prírody, pozor na číhajúce kliešte.

Kliešť - malý, ale o to nebezpečnejší parazit vás môže nakaziť lymskou boreliózou, kliešťovou encefalitídou alebo babeziózou. Ak sa ochorenia včas neliečia, môžu byť pre človeka až smrteľné.Kliešť - malý, ale o to nebezpečnejší parazit vás môže nakaziť lymskou boreliózou, kliešťovou encefalitídou alebo babeziózou. Ak sa ochorenia včas neliečia, môžu byť pre človeka až smrteľné. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

S príchodom jari sa začína obdobie výskytu krvilačných parazitov. Ak si vyrazíte do prírody, pozor na číhajúce kliešte, môžu vás nakaziť nebezpečnou boreliózou alebo encefalitídou. Zdravie však ohrozujú aj iné cudzopasníky, niektoré môžu parazitovať aj vo vašich útrobách.

Kliešť sa v prírode obvykle vyskytuje od apríla do októbra. V prípade priaznivých klimatických podmienok, ak je teplota od 5 do 10 °C a dostatočne vlhko, môže sa však objaviť už v marci a posledné jedince môžeme vidieť dokonca ešte aj v novembri.

Ak sa chystáte do lesa či záhrady, mali by ste sa dostatočne chrániť, pretože kliešť infikovaný patogénnymi mikroorganizmami je nebezpečnou „biologickou zbraňou“. Ak sa vám prichytí na pokožku, môže vás nakaziť. Humánna parazitologička RNDr. Anna Totková, PhD. z Ústavu lekárskej biológie, genetiky a klinickej genetiky LF UK a UN Bratislava vysvetľuje, že u nás je najznámejším a najnebezpečnejším kliešť obyčajný, ktorý napáda ľudí a zvieratá.

Krvou napitá samička kliešťa nakladie pri teplote 15 – 20 °C množstvo vajíčok. Z vajíčok sa vyvíjajú larvy, tie sa po čase menia na nymfy a nakoniec sa z nich vyvinú dospelé jedince. Vývoj kliešťa trvá tri roky, vývoj každého štádia približne jeden rok.

Všetky vývojové štádiá cicajú krv. V tráve a v nízkych porastoch sa zdržujú najmä larvy a nymfy, ktoré tu napádajú drobné (jašterica, myš, hraboš, krt) a väčšie (zajac, králik bažant) stavovce. Posledné vývojové štádium - dospelý jedinec, číha v kroviskách a v korunách listnatých stromov, kde napáda vtáky, okoloidúce veľké cicavce (dobytok, srnce, jelene a pod.) vrátane človeka. Z vírusových ochorení prenáša európsku kliešťovú encefalitídu a z parazitárnych ochorení babeziózu.

Parazitologička hovorí, že je dokázaný aj transovariálny prenos týchto patogénnych mikroorganizmov z infikovanej samičky priamo na potomstvo. V dôsledku toho nové pokolenie vyvíjajúce sa z vajíčok a všetky vývojové štádiá, teda aj dospelé jedince sú infekčné až do konca svojho života. Okrem týchto ochorení prenáša parazit aj baktérie, ktoré zapríčiňujú lymskú boreliózu.

A ako kliešť vyhľadáva svojho hostiteľa? Anna Totková vysvetľuje, že na váš príchod upozornia článkonožca jednak otrasy, prúdenie vzduchu, a tiež rôzne pachové signály. Hladné kliešte vyliezajú na vegetáciu, kde zaujímajú typickú vyčkávaciu polohu roztiahnutím predného páru nôh, ktorý je vybavený špeciálnym orgánom slúžiacim na vyhľadávanie hostiteľa. Pomocou neho dokážu zachytiť oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, ale aj telesnú teplotu, a tak zistia našu prítomnosť.

Nekrútiť, ale kývať

Ak ste sa vybrali do prírody a po návrate ste si našli na koži prichyteného malého parazita, mali by ste pri jeho odstraňovaní dodržať nasledovné pravidlá. Miesto, kde sa kliešť prichytil, rozhodne nedezinfikujte rôznymi dráždivými látkami a alkoholom predtým, ako kliešťa vyberiete. Neodporúča sa ani kliešťa natierať masťami či olejom, pretože sa začne dusiť.

Ako vysvetľuje Anna Totková, „kliešť dýcha celým povrchom tela a dusenie uňho spôsobuje, že začne do rany vylučovať sliny. Tie môžu obsahovať rôzne patogénne mikroorganizmy ako vírusy, baktérie, spirochéty a parazitické prvoky, čím sa zvyšuje riziko infekcie.“ Ako teda kliešťa najlepšie odstrániť? Parazitologička hovorí, že prichyteného kliešťa by sme mali odstrániť kývavým pohybom pomocou špeciálnej pinzety, ktorú možno kúpiť v lekárni. Žiadne krúživé pohyby v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť má totiž po celej dĺžke rypáčika háčiky, nie závity, ako sa mnohí mylne domnievajú.

Pri nesprávnom spôsobe vyberania kliešťa by sa teda mohlo stať, že v rane ostane jeho hlavohruď alebo len rypáčik, prípadne ho môžeme rozmliaždiť, v dôsledku čoho nám hrozí riziko infekcie. Po vybratí kliešťa ranku vydezinfikujeme alkoholom.

Lekára určite vyhľadajte ak:

  • sa vám nepodarilo vybrať celého kliešťa,
  • ste kliešťa vybrali celého, ale okolie ranky je začervenané, opuchnuté,
  • sa začervenanie okolo ranky rozširuje.

Ako sa chrániť

Ak sa chystáte do prírody, chráňte sa oblečením svetlej farby, vhodné sú dlhé nohavice a rukávy. Odhalenú pokožku si ošetrite repelentnými prípravkami. Aj oblečenie si môžete postriekať repelentom proti kliešťom.

V prírode sa vyhýbajte miestam s vysokou trávou, krovinami, radšej si nesadajte ani nelíhajte do trávy a po návrate si nezabudnite dôkladne skontrolovať celé telo vrátane vlasatej časti hlavy. Parazitologička odporúča ponoriť sa po návrate do teplého kúpeľa asi na 20 minút. Kliešte ešte nie sú hlboko a pevne rypáčikom zachytené v pokožke, takže sa uvoľnia. Po dvoch – troch dňoch treba opäť skontrolovať celo telo.

Niektoré ľudové recepty odporúčajú užiť B-komplex, cesnak či cesnakové tablety, prípadne vypiť pohár piva.

Chrániť sa treba čo najspoľahlivejšie, kliešť totiž prenáša rôzne závažné ochorenia, z ktorých borelióza, encefalitída a babezióza sú pre človeka také nebezpečné, že ak sa včas nezačne s liečbou, môžu sa skončiť aj úmrtím. Vírusom encefalitídy a boréliami sa môžete infikovať aj konzumovaním surového, nepasterizovaného mlieka, najmä kozieho a ovčieho.

Očkovanie

Spoľahlivou ochranou je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Očkovacia vakcína proti lymskej borelióze zatiaľ nebola vytvorená.

Parazitologička upozorňuje, že po očkovaní nejaký čas trvá, kým si telo vytvorí ochranu, takže ideálne je nechať sa zaočkovať ešte pred tým, ako sa začne sezóna výskytu kliešťa, čiže v zime alebo najneskôr začiatkom jari. Očkovanie proti encefalitíde treba zopakovať po troch rokoch, pretože odolnosť u väčšiny ľudí vymizne.

V prípade pohryznutia kliešťom má preventívne podanie špecifického imunoglobulínu význam len za predpokladu, ak sa aplikuje do troch dní!

Koľko stoja?

Repelenty - 2,50 – 13,09 eura

krémy – 2,31 – 3,20 eura

spreje – 2,60 – 6,18 eura

tinktúry s rozprašovačom rozprašovač – 3,70 – 7,00 eura

gély – 4,04 eura

repelenty na impregnáciu odevov a pod. – 5,76 – 8,70 eura

špeciálny odstraňovač kliešťa – 1,90 eura

pinzeta na odstraňovanie kliešťa - 1,50 eura

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Očkovacia schéma pozostáva u dospelých aj detí z troch očkovacích dávok. Aby ste získali imunitu, mali by ste byť zaočkovaní minimálne dvomi dávkami z troch.

Tradičná očkovacia schéma:

  • druhá dávka nasleduje 28 deň po prvej dávke,
  • tretia dávka nasleduje 300 dní po druhej dávke.

V prípade tradičnej očkovacej schémy je preočkovanie vhodné každé tri roky.

Rýchla očkovacia schéma:

  • druhá dávka nasleduje 7. deň po prvej dávke,
  • tretia dávka nasleduje 21. deň po druhej dávke.

V prípade skrátenej schémy je preočkovanie potrebné každého jeden a pol roka.

Čo stojí očkovanie – orientačné ceny vakcín (jedna očkovacia dávka)

dospelí - 16,50 - 22,60 eura

deti – 15,20 - 21,29 eura

Ako uhrádzajú očkovanie zdravotné poisťovne

Všeobecná zdravotná poisťovňa – očkovanie proti kliešťovej encefalitíde neuhrádza.

Zdravotná poisťovňa Union – dospelým poistencom uhrádza 50 % sumy za tri dávky očkovacej látky, v prípade, že sú poistencami obaja rodičia, uhrádza aj deťom 50 % sumy za tri dávky očkovacej látky.

Zdravotná poisťovňa Dôvera – uhrádza v plnej sume poslednú z troch dávok očkovacej látky. Uhradená suma v prípade vakcíny pre deti dosahuje maximálne 21,28 € a v prípade vakcíny pre dospelých 22,68 €. Sumu poisťovňa prepláca bankovým prevodom na základe predložených dokladov o kúpe. Vakcíny možno kúpiť v lekárni na základe receptu, ktorý predpíše všeobecný lekár. Poistenec musí absolvovať kompletnú očkovaciu schému, teda nechať sa zaočkovať všetkými tromi dávkami vakcíny. Inak nárok na príspevok stráca.

Poistencom, ktorí využili produkt očkovanie proti kliešťovej encefalitíde pre deti do 18 rokov zadarmo a do 31. januára 2010 si vybrali v lekárni len jednu alebo dve dávky vakcíny, zdravotná poisťovňa Dôvera udelí výnimku a zabezpečí bezplatné doočkovanie.

Chráňte aj svojho psa či mačku

dogs.jpgChrániť by sme mali aj štvornohých domácich miláčikov, pretože sú častými hostiteľmi kliešťov, od ktorých sa môže nakaziť aj človek. Nákaza hrozí aj vtedy, ak vyberáte kliešťa vášmu domácemu zvieratku. Ak kliešťa nechtiac rozpučíte, jeho infikovanou krvou sa môžete priamo nakaziť cez drobné ranky alebo trhlinky na koži. Ak zvieratku ostane po vybratí kliešťa začervenaná ranka, takisto by ste mali neodkladne navštíviť veterinára.

Domáce zvieratá môžeme chrániť sprejom alebo špeciálnym obojkom. Po návrate domov by sme ich mali dôkladne prezrieť a vykefovať, aby sme odstránili kliešte, ktoré sa ešte nestihli prichytiť na kožu.

Parazitologička upozorňuje, že pre psy je veľmi nebezpečná borelióza a babezióza. „Pred boreliózou môžeme zvieratko chrániť vakcináciou a pred babeziózou špeciálnymi obojkami napustenými ochrannou látkou a zaočkovaním.“

Orientačné ceny prípravkov

Psy

Antiparazitárny sprej – 12,81 - 21,44 eura

Antiparazitárny roztok – 6,60 - 9,65 eura

Antiparazitárny obojok - 15,87 – 17,00 eura

Mačky

Antiparazitárny roztok – 5,00 eur

Antiparazitárny sprej – 12,81

Nepodceňujme parazitárne ochorenia

Mnohí z nás trpia rôznymi zdravotnými ťažkosťami a ani netušia, že sa za nimi môžu skrývať práve parazity. Parazitárne nákazy sú rozšírené od nepamäti. Parazity sa vyvíjali spolu s človekom. Všetko sa začalo ešte v časoch, keď praveký človek prvý raz vyhrabal korienok a zjedol ho. Spolu s potravou sa mu do tráviaceho systému dostali aj vajíčka či larvy budúcich parazitov.

Tie sa postupom času vývojom a geneticky prispôsobili zložitým podmienkam v tráviacom systéme svojho hostiteľa. Parazity, parazitujúce vo vnútri tela hostiteľa nazývame endoparazity (hlísty, mrle, pásomnice, motolice), a tie ktoré parazitujú na povrchu tela ektoparazity. K nim patria napríklad kliešte, voš vlasová, voš šatová, voš lonová, blchy, ploštice, svrab či pijavice.

Parazitologička upresňuje, že parazity ešte delíme na fylogeneticky staršie a fylogeneticky mladšie. K fylogeneticky starším parazitom patria tie, ktoré sa dokázali adaptovať na vnútorné prostredie tráviaceho systému človeka – napríklad hlísty, pásomnice, mrle, niektoré motolice a tiež prvoky.

Hoci parazit vylučuje do svojho hostiteľa určité toxické látky, ktorými hostiteľovi škodí, a tiež ho oberá o vitamíny, minerály, bielkoviny, cukry a iné dôležité živiny, predsa len si ho ako zdroj obživy v určitej miere chráni.

Naopak, fylogeneticky mladšie parazity nie sú ešte dobre adaptované na parazitický spôsob života, a preto svojho hostiteľa skôr alebo neskôr usmrtia (plazmódiá, trypanozómy, leišmánie).

Parazity parazitujúce na povrchu tela hostiteľa – ektoparazity, napr:

  • kliešte,
  • vši,
  • blchy
  • ploštice
  • svrab,
  • pijavice.

Nakaziť sa nimi môžeme – jednak telesným kontaktom s chorou osobou (napr. svrab a voš lonová sa prenášajú aj pri pohlavnom styku), kontaminovaným oblečením a bielizňou, v prírode od divej zveri, ale aj prenosom z domácich zvierat a vtáctva (srsť, perie, výkaly), tiež z pôdy, vody a pod.

Parazity parazitujúce vo vnútri tela hostiteľa – endoparazity, napr:

  • škrkavky,
  • mrle,
  • hlísty,
  • motolice,
  • pásomnice,
  • niektoré parazitické prvoky.

Infikovať sa môžeme vajíčkami, cystami aj larválnymi štádiami týchto parazitov, a to pri pití kontaminovanej vody, jedení kontaminovaného ovocia a zeleniny, konzumovaní nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho, bravčového a rybieho mäsa. Prenos vajíčok a cýst parazitov sa môže uskutočniť aj prostredníctvom infikovaných osôb, domácich zvierat, kontaminovaného prostredia, pieskovísk, tiež oblečenia a posteľnej bielizne, ale aj cez kontaminovanú klávesnicu počítača.

Žerú vás mrle?

V našich podmienkach sa najčastejšie môžeme infikovať vajíčkami niektorých parazitických červov, ako sú mrľa detská, škrkavka alebo hlísta detská, pásomnica detská a pod.). Tieto parazity parazitujú v tráviacom systéme človeka a môžu spôsobovať rôzne závažné zdravotné ťažkosti.

Z parazitických prvokov sa v našej populácii vyskytuje bičíkovec črevný (Giardia intestinalis). Častejšie sa, tak ako aj mrľa detská, vyskytuje u detí, ktoré navštevujú predškolské a školské kolektívne zariadenia. Obidva druhy parazitov sa v detských kolektívoch rýchlo šíria a to prostredníctvom znečistených rúk, hračiek, cez predmety bežného užívania a tiež fekálno-orálnou cestou.

Zdrojom protozoárnej nákazy môže byť aj znečistená voda. V prírode by sme nikdy nemali piť vodu z neoverených zdrojov, vonkoncom nie z rôznych lesných studničiek, pretože môžu byť kontaminované zvieracím trusom. Zdrojom nákazy môžu byť aj znečistené spodné vody či už v dôsledku záplav alebo nedostatočne funkčnej kanalizácie.

Čistota pol života...

Určite ste sa stretli s názorom, že s hygienou to netreba preháňať, lebo sa tak oslabuje odolnosť organizmu. Parazitologička varuje, že toto určite neplatí pri parazitoch. „Naopak, platí tu vysoká hygienická úroveň či už v domácom prostredí alebo v starostlivosti o vlastné telo.

manicura.jpgVeľmi dôležité je napríklad strihať si nechty nakrátko. V nečistote usadenej pod nechtami sa totiž môžu okrem iného nachádzať aj vajíčka rôznych červov alebo cysty prvokov. Keďže sú mikroskopické, vôbec ich nevidíme, a tak si nevedomky, prostredníctvom znečistených rúk, môžeme nečistotu zaniesť priamo do úst, najmä malé deti pri cmúľaní prstov.

„Či infekcia vznikne alebo nie závisí aj od toho, akú infekčnú dávku vajíčok alebo cýst parazitov sme do organizmu prijali. Ak ide napríklad o parazitického prvoka, bičíkovca črevného (Giardia intestinalis), stačí prehltnúť desať cýst a človek sa infikuje. Každá cysta totiž obsahuje už dva jedince. Žalúdočná kyselina naruší obal cysty, prvoky dokončia delenie, oddelia sa od seba a do dvanástnika z pôvodných desiatich prijatých cýst vstupuje už 20 prvokov. Svojimi prísavkami sa prisajú na bunky črevnej sliznice, kde parazitujú,“ vysvetľuje Anna Totková.

Pozor na hlístu detskú

Tohto parazita sa podarilo v našej populácii vďaka prísnym hygienickým opatreniam a prevencii v 80. a začiatkom 90. rokov minulého storočia úplne eliminovať. Parazitologička však upozorňuje, že v poslednom čase zaznamenávame v našej populácii mierny vzostup tejto parazitózy.

Môže to súvisieť aj s častým cestovaním ľudí do zahraničia, zvlášť do oblastí tropických a subtropických krajín, či už za prácou, rekreáciou alebo štúdiom. Pri návrate ľudí z týchto pobytov sa kontrolné ani vyhľadávacie parazitologické vyšetrenia v súčasnosti nerobia. Pokiaľ takýto človek nemá žiadne zdravotné ťažkosti, lekára nevyhľadá, ba ani nevie, že by sa mal dať parazitologicky vyšetriť.

Niektorá parazitóza sa ani hneď neprejaví, od pobytu v zahraničí môže prejsť rôzne dlhá doba, pol roka, rok a až potom sa môžu začať prvé vážne zdravotné problémy. Mnohokrát sa stáva, že človek prejde rôznymi traumatizujúcimi vyšetreniami, a ani tak sa nezistí čo mu vlastne je. Až náhodné parazitologické vyšetrenie dá odpoveď na jeho vážne zdravotné problémy.

Časté príznaky parazitózy:
  • bolesti brucha,
  • bolesti v podbrušku,
  • hnačka,
  • zápcha,
  • kŕče,
  • vracanie,
  • nechutenstvo,
  • bolesti pod žalúdkom,
  • gastroezofageálny reflux,
  • nafúknuté brucho, bolesti v oblasti pupka, príliš častá flatulencia – odchádzanie plynov,
  • páchnuce, hnačkové až striekavé stolice,
  • väčšinou u malých detí (dievčat) sa môže objaviť výtok, začervenanie pokožky v mieste pošvy a svrbenie,
  • zväčšená pečeň,
  • alergia, žihľavka, červené fľaky na pokožke,
  • časté infekcie horných a dolných dýchacích ciest, astma,
  • opuchy nôh, tváre, viečok, zápaly spojoviek a pod.,
  • bolesti hlavy, neurologické poruchy.

Ako sa chrániť pred nákazou

peach.jpgOvocie i zeleninu by sme mali dôkladne umývať, podľa parazitologičky najlepšie horúcou, aspoň 50-stupňovou vodou asi 1 až 2 minúty. Táto teplota spôsobí deštrukciu všetkých vajíčok a cýst parazitov nalepených na ovocí a zelenine. V súčasnosti sú dostupné aj paráky s nastaviteľnou teplotou a časom, do ktorých možno zeleninu a ovocie poukladať. Nakoniec ovocie a zeleninu vyberieme, dáme do studenej vody a konzumujeme.

Veľmi dôležitá je dôkladná tepelná úprava mäsa, pretože hovädzie mäso môže obsahovať larválne štádiá pásomnice bezbrannej, bravčové mäso zasa pásomnice dlhočlánkovej a rybie mäso môže mať larválne štádiá pásomnice rybej. Táto pásomnica je najdlhšou pásomnicou a v našich črevách môže dosahovať dĺžku až 17 metrov!

Čo robiť v rámci prevencie:
  • najmä v exotických krajinách nejedzte tepelne nespracované potraviny,
  • nejedzte miestne špeciality, kde je riziko nákazy,
  • vodu pite len z uzavretých fliaš,
  • pozor, nákaza môže číhať aj v kocke ľadu,
  • ovocie a zeleninu umývajte horúcou vodou,
  • dôkladne tepelne upravujte akékoľvek mäso,
  • vyčleňte si nože zvlášť na mäso, zeleninu a ostatné potraviny,
  • vyčleňte si drevené dosky na krájanie zvlášť na mäso, zeleninu a ostatné potraviny,
  • vyčleňte každému členovi domácnosti zvlášť uterák na ruky, tvár a telo,
  • pravidelne vysávajte prach a namokro vytierajte podlahy,
  • prach na listoch izbových rastlín môže byť tiež zdrojom vajíčok a cýst parazitov,
  • na ruky používajte radšej tekuté mydlo, v trhlinkách tuhého mydla sa môžu zachytiť nečistoty a v nich aj vajíčka a cysty parazitov,
  • zdrojom nákazy môžu byť aj kľučky dverí, stoličky, hračky, najmä plyšové, perá, ceruzky, knižky, zošity, mobil, klávesnica počítača, a pod..

Dôležité je správne vyšetrenie

Anna Totková zdôrazňuje, že aby bolo parazitárne vyšetrenie spoľahlivé a presné, je nevyhnutné dodržať správny a rokmi praxe overený postup, ktorý pozostáva z presne určených krokov. Dôležité je, aby sa zachytili všetky štádiá parazitov. Príznaky parazitózy totiž môžu pripomínať iné ochorenia, napríklad chrípku, bronchitídu či zápal pľúc.

„Mala som napríklad pacientku, ktorá sa takmer päť rokov liečila na astmu. Potom sa vďaka parazitologickým vyšetreniam prišlo na to, že jej ťažkosti s dýchaním spôsobovali parazity, konkrétne hlísta detská, u ktorej časť životného cyklu prebieha práve v pľúcach,“ hovorí parazitologička.

Ak ste pribrali v páse, aj tu môžu byť príčinou parazity. Môžu zadržiavať tuk a vodu v tkanivách a spôsobovať aj opuchy tváre, nôh a tela. Okrem dôležitých vitamínov môžu hostiteľa oberať aj o železo, dôsledkom čoho je aj častá chudokrvnosť, najmä u malých detí.

Anna Totková zdôrazňuje, že v minulosti sa pravidelne robilo parazitologické vyšetrenie detí pred vstupom do predškolského zariadenia, a tiež aj u ľudí, ktorí sa vrátili z cudziny. Dieťa, ktoré malo pozitívny parazitologický nález nemohlo nastúpiť do zariadenia, až po liečbe a negatívnom parazitologickom náleze. Vyšetrená bola aj celá rodina.

„Dôležité je robiť prevenciu, ak ju vieme robiť u zvierat, mali by sme ju robiť aj u ľudí. Nemôžeme si v dnešnej dobe myslieť, že nás parazity obchádzajú. Práve naopak, vďaka častej migrácii do všetkých kútov sveta si mnohé donášame, a tie môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy. Niektoré sa geneticky prispôsobujú novým podmienkam, vzhľadom aj na globálne otepľovanie. Preto je aj parazitologické monitorovanie populácie v súčasnosti veľmi dôležité,“ varuje parazitologička.

Autor: RNDr. Anna Totková, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu