SME

Potíte sa nadmerne? Dá sa to liečiť

Potíte sa ako slon v kufri? Hanbíte sa niekomu podať ruku? Trápite sa, že už pár hodín po osprchovaní, budete na dôležitej schôdzke zapáchať? Možno vás trápi hyperhidróza.


Najjednoduchšie je zvýšené potenie ovplyvňovať dezodorantmi alebo antiperspirantmi. V krajnom prípade je možné odstrániť potenie chirurgicky. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

Potenie je celkom prirodzený jav, nevyhnutný na regulovanie telesnej teploty. Asi u jedného percenta ľudí však pracuje vegetatívny nervový systém na udržaní konštantnej teploty viac, ako treba. Takýto stav nadmerného potenia sa nazýva hyperhidróza. Postihuje tvár, dlane, podpazušie, chodidlá a niekedy i celé telo.

Niekomu pot z dlaní priam steká. Inému sa potí aj oblasť medzi prstami, prípadne chrbtová strana prstov. Taký človek nemôže pracovať s kovovými predmetmi, pretože mu pod rukami hrdzavejú. Ustavične spotené a mokré nohy sú zase rajom pre bakteriálne a hubové infekcie. A, samozrejme, zdrojom neskutočného zápachu.

Ani lekári vždy nemusia zistiť, prečo hyperhidróza vzniká. Môže ju zapríčiniť aj stres, obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické ochorenia, zvýšená činnosť štítnej žľazy a iné choroby. Emócie ako tréma, bolesť, strach, radosť sú priam spúšťačom potenia. Ak je následkom choroby, v prvom rade treba liečiť základné ochorenie, najlepšie je vyšetriť sa u endokrinológa alebo dermatológa.

Najjednoduchšie je zvýšené potenie mierniť dezodorantmi, ktoré odstraňujú zápach a antiperspiračnými prípravkami, ktoré navyše znižujú tvorbu potu. Ak sa vylučovanie potu zníži, stačí antiperspiranty používať najviac dva-tri razy do týždňa.

Skúste ionoforézu alebo chirurga

Ak nepomôžu antiperspiranty, možno skúsiť ionoforézu. Pri tejto metóde sa aplikuje prúd nízkej intenzity na dlane alebo chodidlá namočené v roztoku elektrolytu. Sedenia trvajú 20 minút a treba ich pravidelne opakovať, najprv niekoľkokrát do týždňa. Postupne sa interval medzi nimi predlžuje na jeden až dva týždne. Je to procedúra, ktorá niečo stojí, a výsledky sú veľmi rozdielne a individuálne.

V prípadoch extrémneho potenia rúk, podpazušia, tváre alebo nôh je východiskom chirurgické riešenie. Tento zákrok môže byť trvalý, ak sa chirurgicky prerušia nervové dráhy, alebo iba prechodný, ak sa nervový prenos preruší kovovou svorkou. Svorka sa dá podľa potreby odstrániť a potenie sa vráti do pôvodného stavu.

Doma pomáhajú kúpele v horúcom roztoku ružového hypermangánu, umývanie nôh dezodoračnými mydlami a ich občasné potieranie fomalínovou masťou.

(uj, časopis Zdravie)

Švajčiarska metóda proti zápachu

Podľa tejto metódy sa má človek tri mesiace ráno a večer umývať antibakteriálnym mydlom a na vlasy používať len antibakteriálny šampón.

Uterák treba vždy použiť len raz, rovnako bielizeň i pyžamo. Prať ich treba v horúcej vode s antibakteriálnym prípravkom. Po antibakteriálnom štvrťroku už stačí sprchovať sa len raz denne a vlasy umývať obyčajným šampónom. Po troch mesiacoch vraj človek nezačne zapáchať od potu, ani keby sa niekoľko dní neumýval.

Botulotoxín odstránil potenie

Tridsaťtriročná roľníčka v Nemecku sa tak potila pri nesení ľahkého nákupu, že jej prúdom stekal pot do očí. Nadmerné potenie ju obmedzovalo v práci aj dennom živote. Jej ošetrujúci lekár vyskúšal všetko možné, ale bez výsledku. Na dermatologickom oddelení vojenskej nemocnice v nemeckom Ulme preto odštartovali liečebný pokus s botulotoxínom A. Pacientke rozdelili čelo na 12 oblastí veľkosti dvakrát dva centimetre a injekciou aplikovali bakteriálny botulotoxín. Už po troch dňoch zastavili potné žľazy svoju činnosť a nielen to, čelo sa zbavilo vrások. Liečebný efekt trval osem mesiacov - po tomto období sa vrátilo potenie aj vrásky. (Zdroj: Lekárske listy)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu