SME

Prečo začať behať?

Nikto vám o behaní nepovie viac ako bežci.

Keď prvýkrát prebehnete cieľovou čiarou a zažijete pocit šťastia, nebudete chcieť už nič iné.Keď prvýkrát prebehnete cieľovou čiarou a zažijete pocit šťastia, nebudete chcieť už nič iné. (Zdroj: Archív T.Z.)

Oslovili sme štyroch bežcov amatérov, ktorí pri behaní prešli už všetkými fázami – od nadšenia cez krízy až k pretekom. Keď začnete behať, zažijete čo oni.

Ctibor Brezák, editor, 49 rokov

Aký ste bežec?

"Behám pravidelne asi 7-8 rokov a považujem sa za rekreačného bežca. Moje kritériá sú však prísnejšie ako má obyčajný človek, čo vôbec nebehá či sa nevenuje inej telesnej aktivite. Ročne si odbehnem jeden - dva maratóny, tri-štyri polmaratóny, štafetový beh typu Od Tatier k Dunaju alebo Vltavarun či menšie behy ako je silvestrovský Beh cez bratislavské mosty.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená v rámci prípravy mesačne zvládnuť asi 180 - 200 km (podarilo sa už aj 410 km).

Zvyšok populácie ma preto považuje buď za viac-menej neškodného šialenca, iní za bežeckého fanatika, niekto možno aj za hrdinu, niekto len za zberača medailí z pretekov.

Tie dnes organizátori prakticky každého behu dávajú nielen víťazom, ale všetkým, ktorí v časovom limite dobehnú do cieľa. To však býva pre mnohých rekreačných bežcov dobrá motivácia aby sa prekonali, pri náznaku krízy to nevzdali a dobehli až do cieľa."

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sa rozhodnú začať behať po štyridsiatke?

"Najskôr si to treba v hlave poupratovať. Beh je síce pre každého, ale nie každému sa chce. Treba si zvážiť, prečo to chcem robiť, čo si od toho sľubujem a koľko času či peňazí tomu chcem, či môžem venovať.

SkryťVypnúť reklamu

S tým priamo súvisí vytvorenie si dobrej motivácie. Ak sa toto podarí, ľahšie sa prekonávajú únava, lenivosť, výhovorky a rôzne krízy."

Prečítajte si tiež: Ako vás zmení behanie? Čítajte 

Ako vyzerajú bežecké začiatky? Čo motivuje?

"Povedzme si to na rovinu: počiatočná fáza naberania kondície (ak sa nerobí s rozumom) môže byť pre neskúsených krutá. Naozaj chcem celý červený v tvári lapať po dychu a po 500 metroch vykašliavať pľúca?

Znesiem, že výsledkom trápenia sa v prepotenom tričku môžu byť posmešné poznámky susedov?

Ako zvládnem pichanie v boku, otlaky alebo bolesť nôh?

Mnohým pomáhajú ako motivácia rôzne technologické hračky či aplikácie v mobile, ktoré ukazujú kroky, tepy, metre, kilometre, prebehnuté prevýšenie, spálenú energiu... Mnohých dokáže nakopnúť podpora rodiny alebo snaha schudnúť. Mnohí chcú vyhrať nejakú cenu v stávke. Najmä dievčatá láka možnosť kúpiť si farebne zladené či inak dokonalé športové oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Poznám aj takých, ktorí behajú iba preto, aby si mohli v cieli dať bez výčitiek svedomia orosené pivo. Alebo aby (bez štipky hanby) mohli okukovať bežkyne, čo by za normálnych okolností mohlo vyvolať aj pohoršenie.

Mnohé bežkyne zase potvrdia, že v komunite bežcov nie je núdza o nielen vypracované lýtka."

Čo pomáha?

"Potešiteľná správa je, že ak sa začína behať s rozumom, postupne s telesnou aktivitou a s počtom odbehnutých kilometrov sa zlepšuje aj telesná a psychická kondícia.

Mnoho vecí ako obuv, funkčné oblečenie, výživové doplnky či nápoje a športtestery dokážu nepríjemné pocity či zranenia z behania obmedziť na minimum.

Aj napriek tomu tréningové dávky treba voliť primerane schopnostiam a kondícii a zvyšovať ich len postupne."

Ako behať?

"Pre niekoho je úžasný výkon odbehnúť kilometer denne, pre niekoho dva či päť. V počiatočných fázach behania by si mal bežec zvoliť takú rýchlosť, aby sa dokázal s prípadným spolubežcom zhovárať.

Neskôr po zlepšení kondície každý sám zistí, že ani na dlhších úsekoch sa už nezadychčí a dokáže sa bez lapania po dychu zhovárať so spolubežcom aj pri rýchlejšom tempe.

Moja skúsenosť hovorí, že na začiatok netreba riešiť rýchlosť, skôr odbehnutú vzdialenosť. Ak ju nedokážete odbehnúť na jeden záťah, striedajte beh s chôdzou, tzv. indiánsky beh. Postupne sami zistíte, že úseky, keď budete bežať, budú postupne čoraz dlhšie a na jeden záťah odbehnete bez zastavenia aj 5 alebo 10 kilometrov.

Hlavnou podmienkou je vydržať a po týždni či dvoch s behom neprestať."

Prečítajte si tiež: Lekár: Organizmus štyridsiatnika je zničený viac, než si uvedomuje Čítajte 

Aké najčastejšie chyby robia začínajúci bežci?

"Netreba sa naháňať, ale začať úplne zvoľna. Ak nevládzem, zvoliť spomínaný indiánsky beh.

Väčšina bežcov začiatočníkov má nadšenie, chcú bežať čo najrýchlejšie hneď od začiatku, ale chýba im kondícia. Ak má mať beh nejakú pravidelnú, trvalejšiu či aspoň bezbolestnú podobu, treba sa prispôsobiť svojim schopnostiam.

Snahu chcieť zvládnuť naraz čo najviac dokáže vlastné telo spravodlivo potrestať. Svalovica, bolesť z presilených šliach, či nebodaj zranenia každému začiatočníkovi rýchlo pripomenú, že behať „naplno“ treba až po niekoľkotýždennom postupnom zvyšovaní záťaže.

Pred behom tiež nikdy nezabudnite na rozcvičku. Strečing či jednotlivé prvky bežeckej abecedy telo na beh pripravia, krv sa viac prekysličí, svaly sa zahrejú a šľachy ponaťahujú. Proti svalovici pomáha aj strečing po dobehnutí.

Ak máte možnosť, spojte sa s niekým v behu skúsenejším, pospomínajte si, ako vyzerali rozcvičky na začiatku hodín telocviku, keď ste ešte chodili na základnú školu, popozerajte si na webe rôzne videá, prípadne vyhľadajte kondičného trénera."

Nataša Ďuričová, vydavateľka, 43 rokov

Aká ste bežkyňa?

Som vyslovene bežec hobík. Totálny laik, ktorý si vždy až ex post naštuduje, čo má vlastne robiť a ako trénovať...

Samozrejme, že to nakoniec nedodržiavam, ale aspoň viem, prečo mi nestúpa výkonnosť. Navyše som striktne sezónna bežkyňa, trénujem len vonku od teploty zhruba +10 stupňov Celzia. Znamená to, že každý rok si nanovo musím od nuly budovať kondičku. Začínam približne koncom februára a končím v októbri/novembri.

Čo vás motivovalo, že ste sa rozhodli začať behať?

Vyžiadalo si to telo. Zdalo sa mi to ako najefektívnejší spôsob, ako si udržať akú-takú vitalitu. Rozhodnutie behať padlo v septembri 2013, boli sme povzbudzovať švagra na najväčšom polmaratóne na svete – Great North Run v New Castle. Päťdesiattisíc bežcov všetkých vekových

a výkonnostných skupín. Rozcvičku robí pre všetkých olympijský víťaz, na štarte hrá Queen: Don´t stop me now..., bežcov vyprevádza šou kráľovskej letky. Atmosféra tam bola taká nabitá emóciami, že sme sa aj s manželom rozhodli urobiť všetko preto, aby sme na budúci rok štartovali aj my. A začali sme na jar 2014 trénovať. Nakoniec sme sa na Great North Run zúčastnili až v septembri 2016. Účasť na behu sa totiž žrebuje, taký je záujem o toto podujatie.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sa rozhodnú začať behať po štyridsiatke?

Treba mať cieľ a dobrú dostupnú trať. Snaha behaním schudnúť nie je dobrý cieľ. Len čo začnete behať, dosť mesiacov sa s hmotnosťou nič nedeje, čo môže pôsobiť demotivujúco. Viditeľný výsledok príde skokom až po istom čase. Beháme spolu s manželom a ako cieľ a motivátor nám funguje jedine termín súťažného behu. Keby som nevedela, že o dva mesiace idem na polmaratón, naša tréningová tréningová rutina sa veľmi rýchlo skončí.

Najčastejšie chyby?

Beh je šport ako každý iný, má svoju techniku pohybu, ktorú by bolo fajn zvládnuť pod dozorom skúseného bežca či trénera. Na druhej strane, do takéhoto typu tréningu človek obvykle investuje, až keď to myslí dlhodobo a vážne, až keď ho beh chytí.

Mávate krízy?

Krízu mám každý druhý tréning. Pre pracujúceho rodiča maloletých detí, je náročné 4x týždenne zaradiť beh do programu dňa. Každý tréning znamená 1,5 – 2 hodiny a keby chcel človek vážne trénovať dlhšie vzdialenosti, tak aj viac. Presvedčí ma jedine blížiaci sa termín polmaratónu.

Akú dávku pre začínajúceho bežca považujete za vhodnú?

Mne sa osvedčilo vždy na začiatku sezóny pár týždňov po päť kilometrov a keď sa človek rozdýcha a zvykne si na beh, prejdem na 10 km tri – až štyrikrát týždenne. Ako sa blíži náš cieľ (polmaratón), pridám na nejakých 12 km. Správny tréningový plán si nájdete na internete.

Každý rok pred súťažným behom zistím, že som nedotrénovaná a v podstate by som nemala byť schopná dobehnúť tých 21 km. A vždy dobehnem.

Minulý rok som sa zaregistrovala na nejaká bežeckú platformu, ktorá mi do mobilu každý deň posielala správu, čo mám dnes trénovať. Keď som zadala cieľový dátum polmaratónu, vypísalo mi to, že pripravená budem mesiac po konaní pretekov.

Ako sa obliekať, čo jesť a čo piť?

Jediné, do čoho treba investovať, sú tenisky a ponožky, zvyšok je viac-menej móda. Je fajn mať funkčné tričko a legínsy, ale nič sa nestane, keď prvých pár mesiacov beháte v kraťasoch a bavlnenom tričku, ak je aspoň +12˚C. Začiatočník nebude behať dve hodiny, aby stihol prechladnúť.

Nie je dôležité, čo jesť a piť počas tréningu ako pred ním a po ňom. Každý si musí na sebe otestovať, čo mu robí dobre, čo a koľko hodín pred tréningom môže jesť. Mám pamätnú spomienku, ako som dve hodiny pred behom raňajkovala praženicu v snahe nabiť sa kalóriami a energiou. Tak zle od žalúdka mi už dávno nebolo!

Pri hodinovom behu, ak nie je +30˚C, netreba nič dopĺňať. Ani tekutiny, ani stravu.

Prečítajte si tiež: Trénerka: Sme generácia vyhorených. Ľudia si chcú športom liečiť dušu Čítajte 

Čo vám tento šport dáva?

Počas školy som robila všetko možné, aby som nemusela behať, dnes som nadšenou fanúšičkou behu.

Beh mi dáva neskutočný pocit fyzickej zdatnosti. Pocit, že som schopná bez väčších problémov dopraviť svoje telo na relatívne slušné vzdialenosti.

Beh nie je zábava, beh je intelektuálno-fyzická práca. Aj bolí, aj vás neustále testuje. V hlave neustále beží diskusná relácia: Ideme ešte ďalej? Nestačí už? Čo keby sme dnes vynechali tréning?

Občas vravím, že jediné endorfíny, ktoré sa mi vyplavia na konci tréningu, sú tie od radosti, že sme skončili!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Juraj Anetta, advokát, 39 rokov

Aký ste bežec? Ako by ste sa charakterizovali?

Rekreačný s trochou chuti a ambícií. Keď už behám, nech to má nejaký cieľ, ktorý sa dá splniť (klasický chlap).

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sa rozhodnú začať behať po štyridsiatke?

Nájsť si niekoho skúsenejšieho – nemusí to byť hneď tréner – , ktorý sa vami podelí o svoje bežecké skúsenosti. Výborné je aj skombinovať občas beh s posilňovňou, plávaním, bicyklom či v zime s lyžovaním. Aby si aj hlava od behu oddýchla. Zároveň telo dostáva nové podnety, veci, na ktoré nebolo zvyknuté a to mu robí dobre.

Aké najčastejšie chyby robia začínajúci bežci?

Základná chyba je behať príliš rýchlo a príliš veľa. V lepšom prípade to začiatočníka časom otrávi, v horšom prípade si privodí nejaké zranenie, lebo telo dostáva záťaž, na ktorú nebolo zvyknuté a začne sa brániť. Treba začať pomaly a záťaž postupne zvyšovať. Techniku behu sa len ťažko niekto naučí sám od seba. Na to je ideálny tréner (aspoň na začiatok), aby poradil, pomohol a napravil.

Aké boli vaše bežecké začiatky?

Začal som behať a urobil klasickú začiatočnícku chybu – rýchlo a veľa. Ruplo mi koleno a bolo po sne o polmaratóne, pretože liečenie trvalo tri mesiace. Vzala to teda do rúk moja manželka a ako vianočný darček mi zaplatila na tri mesiace osobného trénera. Vďaka nemu mám za sebou dva maratóny a veľa ďalších zaujímavých behov a občas premýšľam, či manželka teraz ten darček neľutuje...

Prečítajte si tiež: Ultramaratón na Aljaške vyhral slovenský lekár Čítajte 

Ako sa motivujete, keď sa vám nechce behať?

Niekedy je to len pár buniek v hlave, ktoré sú lenivé a nechce sa im – vtedy to treba zlomiť a jednoducho ísť – po návrate sa za to rozhodnutie budete milovať. Ale ak mám pocit, že si telo pýta pokoj a odpočinok – vtedy to odpískam a dám si o jeden deň voľna viac. Najmä vo vyššom veku rehabilitácia trvá dlhšie.

Aká bežecká dávka je pre začínajúceho bežca najlepšia?

Minulý rok som nabehal 1800 km, čo je moje maximum. Zhruba je to 150 km mesačne, sú však ľudia, ktorí toto zabehnú za týždeň. Začínajúci bežec má iné bežecké dávky a je dobré behať radšej častejšie s menšími vzdialenosťami, ako odbehnúť raz do týždňa naraz 20 km. Netreba sa stresovať, že behám „iba šesť kilometrov“, tie vzdialenosti sa budú prirodzene predlžovať. Keď som po chorobe, začínam tiež niekde na 5 – 6 km, len tak na ochutnanie, či už je všetko v poriadku.

Ako sa obliekať, čo jesť a čo piť?

Čím viac beháte, tým menej to riešite, pretože už viete, čo potrebujete. Je, samozrejme, rozdiel v zime a lete – v lete vodu potrebujete aj na oveľa kratšie výbehy ako v zime. Čo sa týka výstroja – jediná vec, ktorú reálne potrebujete, sú dobré tenisky.

Pri oblečení platí klasický bežecký zákon – obleč sa, ako keby bolo vonku o 10 stupňov viac. Radšej nech vám je trochu zima, behom sa zahrejete.

Čo vám tento šport dáva?

Vyčistím si pri ňom hlavu a upokojím sa pri ňom. Viem, že je to až klišé, ale keď sa doma s manželkou pohádame, vyhodí ma z domu so slovami „choď si zabehať“. Občas sa dá pri behu na niečo sústrediť a vyriešiť nejaký problém, občas naopak – je úžasné na nič nemyslieť.

A ešte vždy ma vedia niektoré veci prekvapiť – stretol som bobra, diviaka, niekoľko bažantov, bežala popri mne srnka, občas sa objaví nejaký zajac. A toto všetko som stretol len v rámci intravilánu Bratislavy... Sám som netušil, čo všetko tu žije.

Tereza Zelinová, manažérka, 33 rokov

Aká ste bežkyňa? Ako by ste sa charakterizovali?

Myslím, že som mierne pokročilá. Mám za sebou zopár maratónov, ale aj zopár vyhorení a prestávok od behu. Aktuálne, ako sa zlepšuje počasie, behám čoraz viac. Beh milujem a kým budem môcť, budem behať.

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí sa rozhodnú začať behať?

Začať treba veľmi zľahka, úplne pomalé tempo a žiadne očakávania. Pomaly sa zoznamovať s behom a začať ho mať rád a až postupne predlžovať vzdialenosti. Nevyhnutnosťou sú naozaj kvalitné tenisky, vráti sa vám to niekoľkonásobne.

Najčastejšie chyby?

Veľké očakávania a snaha behať ako dlhoroční bežci. Treba sa naučiť dýchať, držať tempo, neobliekať sa príliš teplo. Treba si naštudovať aspoň bežecké základy, existuje dosť dostupnej literatúry, ešte lepšie je osloviť skúseného bežca. Nikdy sa nevzdajte po jednom zlom dni. Veľakrát som sa vrátila domov po niekoľkých metroch, lebo to skrátka nešlo. Hodila som tenisky do kúta, ale po pár dňoch som to, našťastie, skúsila opäť.

Čo vás motivovalo, že ste sa rozhodli začať behať? Ako sa motivujete, keď sa vám nechce?

Bola som na jednom behu povzbudzovať kamarátku a úplne ma dostala atmosféra a šťastní ľudia v cieli. Zrazu som vedela, že toto chcem zažiť aj ja. Ako sa motivujem? Veľakrát sa mi stalo, že som pol dňa vymýšľala výhovorky, prečo nejsť po práci behať. Preto som sa rozhodla, že behanie je pre mňa rovnaká samozrejmosť, ako keď treba vstať a ísť do práce alebo si upratať byt. Skrátka som zbalená v aute a behať idem. Nezamýšľam sa už nad tým, je to súčasť môjho denného plánu.

Ako často beháte?

Tri – až štyrikrát týždenne. Podľa toho, či trénujem na nejaký konkrétny beh a za koľko ho chcem zabehnúť. Mávam na mieru vytvorený bežecký plán od trénera.

Oblečenie, strava a tekutiny počas behania?

Netreba si toho obliekať veľa, po 500 metroch vám bude teplo. Po čase prídete na to, čo vám vyhovuje. Nejedzte 1,5 hodiny pred behom, inak budete posledné jedlo cítiť počas celého behu. Treba si dať len niečo ľahké, mäso skúste úplne vynechať. Ani nepite pred behom veľa tekutín, fľašku s vodou však majte poruke a raz za čas sa napite.

Čo vám tento šport dáva?

Pre mňa je to neskutočný reset hlavy, každodenných myšlienok a vecí, ktoré riešim. Vždy zabudnem na všetky starosti a len bežím. Snažím sa nemyslieť na nič alebo len na niečo príjemné. Okrem psychohygieny mi to tiež výborne formuje postavu a vďaka behu som spoznala veľa nových kamarátov. Keď prvýkrát prebehnete cieľovou čiarou a zažijete ten pocit šťastia, nebudete chcieť už nič iné. Toto je šport, keď ste hrdý len a len na seba, ako ste to zvládli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu