SME

Keď sa nedarí otehotnieť. Ako zvýšiť šance na počatie dieťaťa?

Ako zvýšiť šance na počatie a kedy vyhľadať pomoc odborníkov?

 Neplodnosťou je postihnutá šestina ľudí vo svete. Neplodnosťou je postihnutá šestina ľudí vo svete. (Zdroj: Fotolia)

Prvý mesiac bez počatia prejdete s úsmevom, druhý prináša neistotu a s každým ďalším pochybnosti narastajú. Problémy s otehotnením má čoraz viac dvojíc.

Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že problémy s počatím a donosením dieťaťa má každý siedmy až ôsmy pár. Ako zvýšiť svoje šance otehotnieť a kedy je najvyšší čas zveriť sa do rúk lekárov?

Plodné dni a počatie

Každý mesiac v tele ženy prebehnú hormonálne zmeny, vďaka ktorým sa z vaječníkov uvoľní vajíčko. Prostredníctvom vajcovodov sa dostane do maternice, celý proces sa nazýva ovulácia. U zdravej ženy s pravidelným 28-dňovým cyklom k ovulácii zvyčajne dochádza 14 dní od konca poslednej menštruácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vajíčko má po uvoľnení z vaječníka životnosť približne 12 až 24 hodín. Relatívne krátky životný cyklus vajíčka dokážu kompenzovať spermie. V tele ženy totiž môžu prežiť až sedem dní.

S najväčšou pravdepodobnosťou žena otehotnie pri nechránenom sexe v priebehu ovulácie. Napriek tomu to neznamená, že všetok sex treba načasovať na jednu konkrétnu časť mesiaca.

Otehotnieť sa dá kedykoľvek, dokonca aj počas menštruácie a dní, ktoré sú vnímané ako neplodné. Pár zvyšuje šance na počatie, ak bude mať nechránený sex každé dva až tri dni v priebehu celého mesiaca. Naopak, pri príliš častom sexe spermie nemusia stihnúť dozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ovulačné testy, tabuľky so zaznamenanou bazálnou teplotou či počítanie plodných dní môžu dokonca počatie skomplikovať. Detailné plánovanie môže do sexuálneho života dvojice priniesť namiesto radosti zbytočnú úzkosť a stres.

SkryťVypnúť reklamu

Testy na určenie plodných dní je dobré vnímať ako pomôcku, ktorá ženám pomôže pochopiť a zorientovať sa vo svojom menštruačnom cykle. Poznať presný deň ovulácie je vhodné aj v prípadoch, ak dvojica z rozličných dôvodov nedokáže udržiavať odporúčanú frekvenciu sexu.

Prečítajte si tiež: Tehotenská kalkulačka Čítajte 

Ako dlho trvá otehotnieť?

Rýchlosť počatia ovplyvňuje vek páru, zdravotný stav dvojice aj množstvo sexu. Niektorým sa podarí počať po prvom milovaní, iným dvojiciam sa nedarí splodiť dieťa celé roky.

Ak má žena do 35 rokov, deväť z desiatich dvojíc dokáže prirodzene počať v priebehu jedného roka pravidelného nechráneného sexu.

Britská národná zdravotná služba uvádza, že zdravé ženy vo veku 19 až 26 rokov majú 92-percentnú šancu otehotnieť v priebehu jedného roka, v priebehu dvoch rokov až 98-percentnú. Vo veku 35 až 39 rokov ostávajú šance naďalej pomerne vysoké, do roka dokáže počať 82 percent žien, do dvoch rokov až 90 percent. Štatistika však neberie do úvahy plodnosť partnera.

SkryťVypnúť reklamu

O niečo realistickejšie preto znejú odhady britskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti. Za biologicky optimálny vek na tehotenstvo považujú škálu od 20 do 35 rokov, keď väčšina žien nemá problém s počatím. „Do roka prirodzene otehotnie 75 percent 30-ročných a 66 percent 35-ročných žien,“ píšu v stanovisku. Neskôr šance na prirodzené počatie výrazne klesnú.

Po 35. roku dochádza u žien k poklesu vaječníkovej rezervy a častejšie sa uvoľňujú poškodené vajíčka, ktoré nie sú schopné oplodnenia, prípadne vedú k včasnému potratu. V tomto období sa zvyšuje aj výskyt geneticky podmienených ochorení ako Downov syndróm.

Párom, ktoré sa neúspešne pokúšajú otehotnieť viac ako tri roky, klesá pravdepodobnosť prirodzeného počatia v priebehu nasledujúceho roka maximálne na 25 percent.

Prečítajte si tiež: Aký je najvhodnejší vek matky na počatie a tehotenstvo? Odpovedá veda Čítajte 

Faktory, ktoré môžu brániť počatiu

Plodnosť mužov a žien môže ohroziť niekoľko faktorov.

  • Vek. Plodnosť u žien začína po tridsiatke klesať, v menšej miere sa znižuje aj plodnosť mužov.
  • Hmotnosť. Problémy s otehotnením môže spôsobovať nadváha, obezita (s BMI 30 alebo viac) znižuje plodnosť. Ovuláciu môže negatívne ovplyvniť aj výrazne nižšia hmotnosť.
  • Sexuálne prenosné ochorenia. Plodnosť môžu ovplyvniť napríklad chlamýdie.
  • Fajčenie. Ovplyvňuje plodnosť oboch pohlaví, problematické je aj pasívne fajčenie.
  • Alkohol. Ženy, ktoré pre plánujú otehotnieť, by sa mu mali vyhýbať úplne, u mužov zas pitie môže ovplyvniť kvalitu spermií.
  • Environmentálne faktory. Plodnosť mužov ovplyvňujú niektoré pesticídy a rozpúšťadlá.
  • Stres. Môže ohroziť milostný život, v závažných prípadoch ovplyvniť ovuláciu a produkciu spermií.

Výskumy dosiaľ nenašli presvedčivé prepojenie kofeínu a problémov s počatím. Vo všeobecnosti možno dve šálky kávy denne považovať za neškodné.

Páry by mali dbať o zdravý životný štýl a vyváženú stravu. Ženy by mali minimálne tri mesiace pred plánovaným počatím zvýšiť príjem kyseliny listovej (listová zelenina, brokolica alebo vitamínový doplnok). Zvyšuje šancu otehotnieť, znižuje šancu potratov v ranom štádiu tehotenstva a predchádza poruchám plodu. Kyselina listová je vhodná aj pre partnera, môže pomôcť zlepšiť kvalitu jeho spermií.

Keď sa nedarí otehotnieť

Ak sa dvojici v priebehu roka nepodarí otehotnieť, je lepšie neodkladať návštevu praktického lekára. Príčinu problémov môže lekár odhaliť pomocou testov, poskytne poradenstvo a navrhne, ako postupovať ďalej.

„Staršie ženy nad 35 rokov by mali prísť na základné vyšetrenia po šiestich mesiacoch. Mladé ženy zvyčajne čakajú aj o niečo dlhšie,“ hovorí gynekologička a odborný garant Michaela Grossová z kliniky reprodukčnej medicíny ISCARE, a.s.

Niektoré páry vyhľadajú pomoc príliš neskoro, po piatich až ôsmich rokoch neúspešného snaženia. „Tam sú už často aj lekárska pomoc a umelé oplodnenie málo efektívne,“ vysvetľuje gynekologička.

Lekársku pomoc by mala čo najskôr vyhľadať aj žena, ktorá už v minulosti mala problémy - napríklad mimomaternicové tehotenstvo či chirurgický zákrok v pohlavných orgánoch.

Na Slovensku nemôže počať dieťa bez pomoci medicíny 15 až 20 percent párov.

„Považujem to za pomerne vysoké číslo, ktoré sa, bohužiaľ, stále zvyšuje, s tým, že pribúda najmä príčin na strane mužov," povedal lekár Centra reprodukčnej medicíny UNB Martin Petrenko.

Problémy s počatím sú najčastejšie vyvolané zlyhaním ovulácie a poruchami spermií. U približne 40 percent neplodných párov sa však problém objavuje u oboch partnerov. U štvrtiny párov sa problémy s plodnosťou nedajú jednoznačne určiť.

„K medicínskym príčinám neplodnosti žien patria najmä poruchy cyklu, syndróm polycystických vaječníkov, ale aj metabolický syndróm a ďalšie príčiny súvisiace s nadváhou, obezitou či inzulínovou rezistenciou,“ menuje gynekologička.

So zvyšujúcim sa vekom stúpa aj výskyt ženských ochorení, ktoré výrazne znižujú šancu na reprodukciu. Optimálny vek ženy na otehotnenie a pôrod je medzi 20. až 27. rokom života.

Problémy mladých párov

No ani v ideálnom veku ženy nie je otehotnenie zaručené. U mladých žien sa lekári stretávajú so syndrómom polycystických vaječníkov.

Ak vaječníky fungujú správne, približne v polovici cyklu vajíčko dozreje a uvoľní sa. Pri syndróme polycystických vaječníkov je proces narušený a vaječníky obsahujú mnoho polozrelých vajíčok so zastaveným vývojom. Menštruácia obvykle mešká alebo je nepravidelná. Vaječníky sú zväčšené a pri ultrazvukovom vyšetrení sa zdajú posiate drobnými perličkami. Hoci presná príčina syndrómu nie je známa, lekári ženám dokážu pomôcť.

V prípade mužov spôsobujú zníženú plodnosť poruchy tvorby spermií, poruchy priechodnosti semenotvorných kanálikov a ejakulačné dysfunkcie. Problémy môžu vyvolávať aj chemické látky, ktoré pôsobia na endokrinný systém, ovplyvňujú vývoj semenníkov alebo narúšajú citlivý genetický kód spermií. Množstvo životaschopných spermií znižuje aj alkohol, cigarety, obezita a sedavé zamestnanie.

Po mesiacoch problémov s otehotnením sa u mužov odporúča podstúpiť urologické vyšetrenie a vyšetriť spermiogram. Ženám sa robí hormonálny profil menštruačného cyklu, ktorý potvrdzuje ovulačný cyklus, kontroluje stav vaječníkov a vajcovodov, sleduje schopnosť sliznice maternice uchytiť oplodnené vajíčko.

Doplnkovo môžu lekári navrhnúť genetické, hormonálne, imunologické (tvorba protilátok proti spermiám) a psychologické vyšetrenie. Ak je liečba neúspešná alebo sú nálezy u partnerov závažné, dvojica by mala požiadať o pomoc centrum asistovanej reprodukcie.

Umelé oplodnenie z poistenia

Za určitých zdravotných okolností umelé oplodnenie zo zákona hradia zdravotné poisťovne. Ak pacientka vyčerpala tri pokusy alebo jej vek prekročil 39 rokov, musia si páry hradiť liečbu samy. Centrá asistovanej reprodukcie uvádzajú rôzne sumy, no pohybujú sa od dvoch do štyritisíc eur.

Úspešnosť v cykloch asistovanej reprodukcie sa pohybuje okolo 40 až 45 percent, na Slovensku aj vo svete je to rovnako. Závisí to od príčin neplodnosti. Najväčšiu úspešnosť majú cykly u mladých žien, ktoré majú problém s vajcovodmi, vtedy sú spermie aj vajíčka zväčša vo výbornej kvalite a problém je len v tom, že sa v organizme ženy nemôžu stretnúť.

Ak je príčin neplodnosti viac, klesá aj šanca na úspech, pričom vek ženy hra dôležitú úlohu. Ďalší faktor, ktorý ovplyvní úspech je aj počet vložených embryí.

„Keď sa vloží viac embryí je samozrejme vyššia šanca, ale riskujeme aj závažné komplikácie ako sú viacplodova tehotnosť a riziko predčasného pôrodu a narodenie nezrelého novorodenca. U nás na klinike prísne dbáme na to, aby sa vkladalo jedno embryo, veľmi výnimočne dve,“ vysvetľuje gynekologička Grossová.

Čím je však žena staršia, tým nižšia býva úspešnosť pri umelom oplodnení. Po štyridsiatke klesá zhruba na osem až desať percent, pričom tehotenstvo býva rizikové pre dieťa i matku. Najmenšia chorobnosť a úmrtnosť matiek a novorodencov je vo vekových kategóriách od 20 do 30 rokov.

Predtým, ako sa pár obráti na niektoré z jedenástich centier asistovanej reprodukcie, podstúpia lekárske vyšetrenie. Ošetrujúci lekár doručí zdravotnej poisťovni žiadosť o úhradu výkonov asistovanej reprodukcie zo zdravotných dôvodov. O každý z troch cyklov treba požiadať osobitne.

Spolu so žiadosťou sa musí predložiť aj návrh na úhradu asistovanej reprodukcie metódou IVF. Návrh vypisuje centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa má navrhnutá liečba uskutočniť. Žiadosť následne posudzujú revízni lekári poisťovne, ak spĺňa podmienky, schvália ju.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 107
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 123
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 640
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 780
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu