SME

Lieky v tehotenstve. Ako liečiť najčastejšie problémy?

Nevoľnosť, hnačka, bolesť, chrípka, horúčka a kašeľ v tehotenstve. Aké lieky môže tehotná užívať?

(Zdroj: Flickr/cc/Daniel Lobo)

Používanie liekov v tehotenstve treba vždy starostlivo zvážiť a konzultovať s lekárom. Platí to aj pre lieky dostupné bez lekárskeho predpisu, výživové doplnky a bylinky.

V citlivom období gravidity nie je bezpečné čerpať informácie o liekoch z internetových zdrojov. Overené lieky by tehotná mala užívať jedine v malých množstvách a čo najkratší čas, obzvlášť na začiatku tehotenstva a v záverečnom treťom trimestri.

Pri voľnopredajných liekoch môže nastať interakcia s inou látkou, ktorú žena užíva. Preto by výber a použitie lieku mali vychádzať z odporúčania odborníka, ktorý pozná podrobný zdravotný stav tehotnej ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujíma vás konkrétny liek? Prejdite priamo na:

Lieky na nevoľnosť a zvracanie v tehotenstve

Nevoľnosť a zvracanie postihuje väčšinu žien, problematický je najmä prvý trimester tehotenstva. Zvyčajne sa nevoľnosť dostaví raz až dvakrát denne.

Najbezpečnejším riešením je snaha vyhýbať sa spúšťačom nevoľnosti - dusnému vzduchu v miestnosti, výrazným pachom a chutiam. Odporúča sa tiež zmena stravovacích návykov, tehotným prospeje, ak budú jesť častejšie a v malých porciách.

Dôležitá je hydratácia, tehotná by mala piť v malých dúškoch, odporúča sa najmä čistá voda, čaj z malinových listov, alebo rumančeka. K mätovému čaju by tehotné mali pristupovať opatrne.

SkryťVypnúť reklamu

Proti nevoľnosti síce zaberajú aj kolové nápoje, no vzhľadom na obsah kofeínu a cukru ich mnohí odborníci neodporúčajú.

„V nízkych dávkach sa odporúča ďumbier – vo forme čaju, lízaniek, pastiliek, silice na vdychovanie alebo kandizovaný. Z liekov dostupných bez lekárskeho predpisu sa odporúča užívanie vitamínu B6 a vitamínu B12,“ uvádza farmaceutka Anna Oleárová, užívanie voľnopredajných liekov rozoberá v odbornom časopise Praktické lekárnictvo.

Ak nevoľnosť a zvracanie nepoľavuje, treba liečbu prenechať lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lieky proti hnačke v tehotenstve

Pri hnačke v tehotenstve je dôležité udržať telo dostatočne hydratované. Vhodný je čierny alebo repíkový čaj, taktiež minerálky. Pri zotavení pomáha aj vhodná úprava stravy. Odporúča sa ryžový odvar, piškóty, banány, dusená mrkva a slané tyčinky.

SkryťVypnúť reklamu

Z voľného predaju sa používajú lieky, ktoré dokážu adsorbovať škodlivé látky a toxíny, napríklad čierne uhlie alebo diosmektit. Voľne dostupné lieky s účinnou látkou loperamid sa počas tehotenstva neodporúčajú. Mikroflóra tráviaceho traktu sa následne zotaví vďaka probiotikám.

Ak hnačka neustupuje, prípadne ju sprevádzajú kŕče, je potrebné navštíviť lekára. Vtedy môže signalizovať predčasný pôrod, alebo ju môže vyvolávať infekcia.

Lieky na teplotu a bolesť v tehotenstve

Miernu bolesť by sa tehotná ženy mala snažiť zvládnuť bez liekov, užívanie voľnopredajných liekov je potrebné konzultovať s lekárom. Akékoľvek dlhšie bolesti počas tehotenstva je nevyhnutné oznámiť odborníkom - samoliečba pretrvávajúcej bolesti alebo teploty iba maskuje problém a môže ohroziť zdravý vývoj plodu.

Keďže plodu škodí aj prílišný stres z bolesti a vysoká teplota kvôli horúčke, môže nastať situácia, kedy tehotná užije voľnopredajný liek.

Paracetamol v tehotenstve

Na tlmenie miernej bolesti a zvýšenú telesnú teplotu je počas tehotenstva (aj dojčenia) najvhodnejší paracetamol (Paralen, Panadol, Medipyrín). V prvom trimestri, kedy je plod najcitlivejší, je podľa možnosti lepšie sa liekom vyhnúť.

Ibuprofén v tehotenstve

Ibuprofén nie je vhodný v prvom a treťom (záverečnom) trimestri gravidity - môže u novorodenca vyvolať defekty na srdci, či vrodený vysoký krvný tlak. Okrem toho môže znížiť množstvo plodovej vody a v treťom trimestri zvýšiť krvácanie pri pôrode.

Ak napriek tomu žena v tehotenstve užije paracetamol alebo ibuprofen, dávka by mala byť čo najmenšia a rozostupy čo najväčšie. Pri bolesti svalov a kĺbov je vhodnejšia lokálna nesteroidová protizápalová liečba.

Anitihistaminiká v tehotenstve

Liečba alergie v tehotenstve patrí do rúk lekára, žena by bez konzultácie nemala užívať dostupné voľnopredajné lieky ako Zodac či Claritine.

V prípade núdze môže po konzultácii v lekárni tehotná použiť lokálne upokojujúce gély a krátkodobo aj roztoky vo forme nosových sprejov.

Kašeľ a bolesť hrdla v tehotenstve

Pri vlhkom (produktívnom) kašli môže tehotná žena užívať lieky proti kašľu so skorocelom. V tehotenstve sa neodporúča piť vo väčšom množstve lipový čaj a pre obsah emetínu sa neodporúčajú ani lieky s výťažkami z brečtanu - môže dôjsť k poškodeniu srdca.

Sirupy ako Robitussin, Bromhexin, Ambroxol, či Solmucol by mala tehotná užívať iba po konzultácii s lekárom, ktorý zváži výhody a riziká liečby.

Ak to lekár schváli, suchý kašeľ v tehotenstve sa môže liečiť voľnopredajným butamirátom (Tussin), podávanie kalciového sirupu sa považuje za bezpečné.

Na bolesť v hrdle sú v tehotenstve najvhodnejšie domáce recepty ako napríklad kloktanie slanou vodou. Tinktúra zo šalvie lekárskej sa neodporúča, vysoké dávky totiž môžu zvyšovať napätie maternice. Kvôli obsahu tujónu niektorí lekári neodporúčajú šalviovú tinktúru ani s opatrnosťou, čiže lokálne a v malých množstvách.

Prechladnutie a chrípka v tehotenstve

Respiračné ochorenia nemožno podceňovať, obzvlášť nie v tehotenstve. Prevenciou sú protichrípkové vakcíny, dosiaľ sa nepreukázal škodlivý vplyv na ženu a plod.

Základ liečby tvorí dostatok oddychu, dostatočná hydratácia, zvýšený príjem vitamínu C (v potrave, alebo v prípravkoch do 100 miligramov denne) a zinku. Nadštandardné dávky cesnaku mimo bežnej stravy sa neodporúčajú.

Lieky proti príznakom chrípky a prechladnutia sa neodporúča kombinovať s prípravkami proti kašľu.

Na upchatý nos je vhodné vyskúšať roztoky morskej soli, minerálne vody a ženy bez alergie môžu vyskúšať inhalovať niektoré raslinné silice. Napríklad eukalyptus, mäta, rumanček, alebo mandarínka. Neodporúča sa sa rozmarínová, tymiánová, citronelová a škoricová silica, pretože môžu vyvolať kontrakcie.

Z liekov sa môžu krátkodobo (do 7 dní) používať nosové kvapky na odpuchnutie sliznice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu