SME

Čo znamená číslo opaľovacieho krému a ako si vybrať správny

Zistite, čo znamenajú čísla a skratky na etikete opaľovacích krémov.

Čím svetlejšia je pleť, tým menej dokáže pokožka odolávať UV žiareniu.Čím svetlejšia je pleť, tým menej dokáže pokožka odolávať UV žiareniu. (Zdroj: Pixabay/cc/pexels)

BRATISLAVA. Viete čo presne znamená číslo napísané na opaľovacom kréme? Väčšina ľudí nie. Často preto chránia svoju pokožku nedostatočne, alebo s mylnou predstavou o účinkoch krému.

Výskum v časopise JAMA Deramtology uvádza, že 57 percent ľudí nerozumie definícii SPF, čiže ochranného faktora pred slnečným žiarením, ktorý sa uvádza na škatuľke krému.

Takmer žiadny človek (97 percent) nevedel, že iba krémy s ochranou aj proti UVA žiareniu chránia pleť pred predčasným starnutím. A 71 percent ľudí nevedelo, že SPF faktor informuje o ochrane pred UVB žiarením, ktoré je hlavnou príčinou spálenia sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zorientovať sa je pritom jednoduché. Aby ste si vedeli vybrať správny opaľovací krém, potrebujete poznať typ svojej pokožky a mať základné znalosti o druhoch UV žiarenia.

Prečítajte si tiež: Ako v zdraví prežiť leto (pitný režim, klimatizácia, úpal) Čítajte 

UV žiarenie a jeho vplyv

Každá z trojice zložiek UV žiarenia predstavuje pre ľudské telo určité riziko. Počas opaľovania sme vystavení UV žiareniu typu A a B. UVA a UVB výrazne poškodzujú DNA v bunkách kože a sú zodpovedné za spálenie sa a vznik rakoviny.

UVA žiarenie – predstavuje najväčšiu zložku UV žiarenia, tvorí z neho približne 90 percent. Preniká hlbšie do pokožky, spôsobuje vysúšanie a predčasné starnutie pokožky.

V koži vytvára voľné radikály a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. V prípade očí dlhovlnné žiarenie preniká až na sietnicu a pri dlhodobom pôsobení môže prispieť k poškodeniu zraku a až oslepnutiu.

SkryťVypnúť reklamu

UVB žiarenie – Má o niečo kratšiu vlnovú dĺžku než UVA žiarenie a preto pôsobí na povrch kože. Vedie k spáleniu kože a pri dlhšom pôsobení na oči môže spôsobiť snežnú slepotu.

UVC žiarenie – Môže telu uškodiť aj v malých dávkach, no stráca sa v už stratosfére a na Zem nedopadá. Ultrafialové žiarenie v spektre C sa objavuje v zdravotníctve, farmaceutickom priemysle či potravinárstve. Využíva sa na sterilizáciu, dezinfekciu a spracovávanie potravinárskych výrobkov.

Druhy a označenia opaľovacích krémov

Opaľovacie krémy sú k dispozícii v rôznych formách - ako mlieko, krém, alebo sprej. Aby prípravok efektívne chránil pokožku, mal by zvládnuť odfiltrovať UVA aj UVB žiarenie.

Ochranné krémy fungujú na princípe jedného z dvoch druhov filtrov - fyzikálneho alebo chemického.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fyzikálny filter využíva princíp odrazu. Pomocou mikrokryštálov vytvorí na koži súvislú vrstvu, ktorá odrazí dopadajúce lúče a zabráni UV žiareniu preniknúť do kože. Krém sa do kože nevstrebáva a po nanesení vzniká biely povlak. Ide najmä o krémy určené pre citlivú a detskú pleť s oxidmi zinku či titánu, ktoré majú za úlohu ostať na pokožke a fyzicky blokovať slnečné lúče.
  • Chemický filter UV žiarenie pohlcuje a premieňa ho na teplo. Krémy sú určené pre normálnu pokožku, nevytvárajú filter - aby boli aktívne, musia sa do pokožky vstrebať. Krémy zväčša obsahujú chemické zlúčeniny ako avobenzón, kyselinu p-aminobenzoovú, oxybenzón či homosalát.
Prečítajte si tiež: Kozmetologička: Najlepšia ochrana pred slnkom je nechodiť na slnko Čítajte 

Ochrana pred UVB žiarením

Takzvaný ochranný faktor (SPF) je najrozšírenejším spôsobom vyjadrenia stupňa ochrany pred UVB žiarením.

Ochranný faktor udáva o aký násobok času si možno po nanesení prípravku predĺžiť pobyt na slnku, bez začervenania kože. Tento čas je u každého človeka individuálny a do veľkej miery závisí od fototypu.

Ak napríklad u človeka svetlej pleti dochádza k začervenaniu po 10 minútach na slnku, tak opaľovací krém s faktorom 30 by mal oddialiť začervenanie o 300 minút (30x10 minút).

Ochrana pred UVA žiarením

Označenie krémov s ochranou pred UVA žiarením zatiaľ nie je jednotné, no podľa odporúčania Európskej komisie zvyčajne obal obsahuje znak UVA v krúžku.

Odolnosť krému voči vode

Podobne ako pri ochrane pred UVA žiarením, ani odolnosť opaľovacieho krému voči vode nemá jednotné označenie.

Na to, aby bol prípravok vodeodolný je však potrebné nanášať ho v množstve, ktoré je uvedené na obale.

Univerzálnym riešením je použiť množstvo, ktoré výrobcovia používajú pri testovaní opaľovacích produktov. Na telo dospelého človeka to predstavuje približne 7 čajových lyžičiek opaľovacieho krému.

Ak netúžite po odolnosti proti vode, postačí na jedno nanesenie ekvivalent jedného štamperlíka.

Prečítajte si tiež: Spálili ste sa na slnku? Výskum ukázal, že pomáhajú dávky vitamínu D Čítajte 

Typy pleti a ochrana proti UV žiareniu

Každý človek má v koži určité množstvo kožného pigmentu melanínu, ktorý chráni organizmus proti UV žiareniu. Rozdiely v pigmentácii u ľudí vznikli na základe dlhodobého vývoja a potrebe prispôsobiť sa prírodným podmienkam. Sú teda geneticky dané.

Fototypy vyjadrujú intenzitu pigmentácie. Čím má človek svetlejšiu pleť, vlasy a oči, tým nižšie je číslo kožného fototypu. So stúpajúcim číslom odolnosť pokožky voči žiareniu stúpa.

FototypVzhľadReakcia na slnko
Fototyp INápadne svetlá pleť, ryšavé vlasy, množstvo pieh, modré oči. Takzvaný keltský typ.Pri pobyte na slnku sa prakticky vždy spáli, opáli sa iba do červena a pokožka nehnedne. Bez ochrany sa spália za 10 minút. Na Slovensku by mali používať SPF 30, pri mori 50+.
Fototyp IISvetlá pleť, menšie množstvo pieh, svetlé vlasy, modré, zelené alebo šedé oči. Svetlý európsky typ.Opaľujú sa do červena a často sa spália. Bez ochrany sa spália za 10 až 20 minút. Na Slovensku by mali používať SPF 25, pri mori aspoň 40.
Fototyp IIISvetlohnedá pleť, hnedé až tmavé vlasy a hnedé oči. Tmavý európsky typ.Dobre sa opaľujú, málokedy sa spália. Bez ochrany sa spália za 20 až 30 minút. Na Slovensku by mali používať SPF 15, pri mori aspoň 25.
Fototyp IVTmavá pleť, veľmi tmavé oči a vlasy. Stredozemný typ.Takmer nikdy sa nespália. Bez ochrany sa spália po 45 minútach. Na Slovensku by mali používať SPF 10, pri mori aspoň 20.
Fototyp VVeľmi tmavá pokožka, tmavé až čierne vlasy.Prakticky nikdy sa nespália. Napriek tomu by mali používať krémy, ktoré majú SPF aspoň 10.
Fototyp VINajtmavší typ.Prakticky nikdy sa nespália. Napriek tomu by mali používať krémy, ktoré majú SPF aspoň 10.

DOI: 10.1001/jamadermatol.2015.1253

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 211
  2. Každý piaty zomrie 9 158
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 401
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 812
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 510
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 696
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu