SME

Ako mať zdravú pečeň a zlepšiť si výsledky pečeňových testov

Aké sú príznaky, príčiny a liečba chorej pečene.

Pečeň je najväčšou žľazou a životne dôležitým orgánom tela.Pečeň je najväčšou žľazou a životne dôležitým orgánom tela. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Svojou činnosťou pomáha tvoriť, obnovovať a riadiť telo. Pečeň funguje nielen ako filter, ale aj ako chemická továreň, ktorá spracúva všetky látky zachytené v krvi.

Neustále v nej prebiehajú stovky procesov, ktoré zaručujú správny chod organizmu.

Prečítajte si tiež: Odborník na pečeň: Prípravky z obchodných reťazcov pacienta zneužívajú Čítajte 

Premieňa nebezpečné toxíny na odpadové produkty, ktoré telo vie vylúčiť. Čistí krv, metabolizuje živiny a lieky. Upravuje hladinu cholesterolu, vytvára bielkoviny a žlč, ktorá pomáha absorbovať tuky a niektoré vitamíny. Pečeň hospodári s energiou, ukladá cukor a reguluje hladiny hormónov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé signály ochorenia pečene si pacient zväčša nevšimne. Dajú sa však zachytiť pri vyšetrení krvi alebo sonografiou pečene.

Ako prebiehajú a čo ukážu pečeňové testy

Pečeňové testy sú od novembra 2017 súčasťou preventívnej prehliadky u detí od 15 rokov a dospelých. Mimo pravidelnej prevencie ich môže nariadiť všeobecný lekár alebo špecialista.

Pacientovi sa spravidla nalačno odoberie skúmavka krvi, ktorá z ordinácie putuje na vyšetrenie do biochemického laboratória.

Výsledok vyšetrenia pečeňových enzýmov sa udáva v mikrokataloch na liter. Ide o jednotku, ktorá nepriamo ukazuje množstvo pečeňových enzýmov v krvi.

Normálna hodnota u zdravých pacientov sa môže líšiť, pretože závisí aj od vyšetrovacej metódy, ktorú laboratórium použije.

Národný portál zdravia však uvádza nasledovné typické hodnoty zdravého pacienta, ako aj ilustračné príklady abnormálnych výsledkov:

SkryťVypnúť reklamu
Výsledky zdravého človekaChronická vírusová hepatitídaDlhodobé pitie alkoholuPorucha odtoku žlče
AST0,17 - 0,58 µkat/l1,4 µkat/l

2,5 µkat/l

0,55 µkat/l

ALT0,17 - 0,58 µkat/l2,3 µkat/l

0,8 µkat/l

0,85 µkat/l

ALP0,62 - 2,43 µkat/l

1,8 µkat/l

1,5 µkat/l

8,3 µkat/l

GMT0,1 - 0,7 µkat/l

2,0 µkat/l

8,0 µkat/l

11,0 µkat/l

Zvýšené hodnoty sa objavujú pri zápaloch pečene a chronických ochoreniach ako sú alkoholová choroba pečene, nealkoholové stukovatenie pečene, chronická hepatitída B a C, prípadne autoimunitná hepatitída. Problematické hodnoty však môžu byť zapríčinené aj dlhodobým užívaním niektorých liekov.

Dlhodobo zvýšené hodnoty môžu postupne vyústiť až do cirhózy pečene, zhubného nádoru, alebo zlyhaniu pečene. Tieto ochorenia majú vážnu prognózu - väčšina pacientov zomiera na komplikácie, alebo musí podstúpiť transplantáciu pečene.

Aby bolo možné liečiť ochorenie pečene, pacienti podstupujú ďalšie vyšetrenia, ktoré majú odhaliť zdroj problémov.

Gastroenterológ alebo hepatológ určí anamnézu a urobí vyšetrenie hmatom. Môže spraviť aj doplňujúce testy krvi, ktoré sú zamerané aj na hepatitídu B a C.

SkryťVypnúť reklamu

Pacient tiež môže podstúpiť vyšetrenie ultrazvukom, magnetickou rezonanciou alebo CT. Prítomnosť nádoru sa overuje odobratím vzorky z pečene, čiže biopsiou.

Príčiny a prejavy poškodenej pečene

Medzi najčastejšie príčiny poškodenia pečene patrí alkohol. Roky neprimeraného pitia vyústia do zápalu pečene a jej tvrdnutia, čiže cirhózy. Abstinenti však bývajú neraz zaskočení výsledkami testov, ktoré vyzerajú podobne ako u ľudí, ktorí pijú nadmerne.

Rovnaké poškodenie pečene totiž môže spôsobiť aj nealkoholová tuková choroba pečene. Spôsobuje najskôr zápal, následne dochádza k tvrdnutiu ako pri alkohole.

Dôsledkom však môže byť aj vznik rakoviny pečene, ktorá celosvetovo patrí medzi najsmrteľnejšie typy rakoviny.

Stukovatenie pečene je mimoriadne časté, vo vyspelých krajinách sa objavuje u približne štvrtiny zdravých dospelých obyvateľov.

Keďže ochorenie spočiatku nebolí, pacienti o ňom často nevedia, alebo dlhodobo ignorujú zvýšené výsledky pečeňových testov. K lekárom sa preto ľudia dostávajú až v štádiu, keď je pečeň zjazvená, alebo dochádza k cirhóze či rakovine.

Ochorenie sa totiž prejavuje iba ako tupý, nebolestivý tlak pod pravým rebrovým oblúkom, ktorý sa môže objaviť po jedle alebo po fyzickej námahe.

Za stukovatenie môže, podobne ako pri iných civilizačných chorobách, nesprávny životný štýl. Vzniká najmä prejedaním sa, nezdravými potravinami s vysokým obsahom tukov alebo cukrov, a sedavým životným štýlom s nedostatkom pohybu.

Človeku, ktorý roky prijíma viac kalórií, ako je potrebné, začne jeho pečeň kumulovať prijaté látky a ukladať ich ako tuk. Ak pečeň tvorí viac ako päť až desať percent tuku, prestáva fungovať správne. Tkanivo pečene je podráždené, začne sa poškodzovať a vznikajú jazvy.

Stukovatená pečeň je predpokladom nielen cirhózy, ale aj ďalších ochorení ako je cukrovka, vysoký tlak, či artérioskleróza. Nadbytočný tuk v pečeni tak môže postupne spôsobiť potenciálne smrteľnú srdcovo-cievnu príhodu.

Liečba poškodenej a stukovatenej pečene

Pečeň má značnú schopnosť sebaobnovy a ak je pacient disciplinovaný a spolupracuje s lekármi, dokáže zvrátiť aj vážnejšie poškodenie. Nemožno sa však spoliehať iba na lieky či voľne dostupné výživové doplnky, bez zmeny životného štýlu k náprave nedôjde.

Pri alkoholovej chorobe pečene je nutná úplná abstinencia. Pri stukovatení pečene je potrebné upraviť stravovacie návyky, zvýšiť množstvo pohybu a zbaviť sa nadváhy.

Prečítajte si tiež: Žltačka typu C. Aké sú príznaky a kto by mal podstúpiť test Čítajte 

Vhodná diéta pri problémoch s pečeňou v princípe vyzerá podobne, ako strava obyvateľov stredomoria. Je bohatá na celozrnné potraviny, čerstvé ovocie, listovú či koreňovú zeleninu a dochucuje sa čerstvými bylinkami.

Pri pečeňovej diéte je nevyhnutné obmedziť obsah tuku a cholesterolu. Masť, slanina či škvarky sú úplne nevhodné, lepšie sú rastlinné oleje alebo menšie množstvá klasického masla.

Z mliečnych výrobkov treba obmedziť iba mlieko, nízkotučné syry a tvaroh môžu ostať v jedálničku. Červené mäso je lepšie nahradiť kuracím a rybami.

Potraviny musia byť ľahko stráviteľné a nemali by nafukovať. Namiesto vyprážania či pečenia sa jedlo pri príprave varí alebo dusí.

Jedlá možno zahusťovať iba nasucho opraženou múkou, nie zápražkou. Jedlo sa osáľa až tesne pred dovarením. Posledné jedlo dňa treba zjesť podvečer, najneskôr o šiestej.

DOI: 10.1097/MCG.0000000000000240.

DOI: 10.3748/wjg.v20.i40.14787.

DOI: 10.3390/nu7042801.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 643
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 580
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu