SME

Nobelovou cenou za medicínu ocenili liečbu rakoviny

Udelili prvú tohtoročnú nobelovku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Nobelovu cenu za medicínu získala dvojica imunológov, Američan James P. Allison a Japonec Tasuku Honjo.

Najznámejšie vedecké ocenenie získali za objav v liečbe rakoviny pomocou špeciálnej formy imunoterapie – inhibíciou negatívnej imunitnej regulácie.

Komisia rozhodla o víťazoch Nobelovej ceny iba dve hodiny pred vyhlásením.

O hodinu neskôr už generálny tajomník komisie Thomas Perlmann telefonoval s jedným z ocenených vedcov, Tasuku Honjom. „Znel veľmi potešene. Neviem povedať, či ocenenie očakával, no znel veľmi spokojne,“ povedal Perlmann.

SkryťVypnúť reklamu

S druhým laureátom sa pred vyhlásením ocenenia ani krátko po ňom nepodarilo skontaktovať.

Pondelková Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu je prvá, ktorú tento rok udelil švédsky Karolínsky. V utorok udelia v Štokholme cenu za fyziku, pozrite si predpovede analytikov.

Dokázali zapnúť imunitné bunky

Rakovina je súhrnný názov pre viaceré typy rôznych ochorení. Pre všetky je však typické nekontrolované množenie abnormálnych buniek, ktoré sa môžu rozšíriť aj do zdravých orgánov a tkanív.

Viac než storočie sa vedci snažili do boja s rakovinovými bunkami zapojiť imunitný systém. Napokon, práve to je aj jeho úlohou, aby rozoznal užitočné telesné bunky od škodlivých.

Kľúčovými hráčmi v obrane sú špeciálne biele krvinky, T-bunky. Ich receptory sú schopné zachytiť cudzie štruktúry a spustiť obranu imunitného systému.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci postupne odhaľovali aj ďalšie mechanizmy, ktoré kontrolujú činnosť obranných buniek.

Ukázalo sa, že T-bunky obsahujú bielkoviny, ktoré fungujú buď ako urýchľovač ich činnosti, alebo ako brzdy. Vďaka týmto nástrojom dokáže imunitný systém fungovať v rovnováhe. Zapojí sa do útoku proti cudozorodým mikróbom, no vyhýba sa nadmernej aktivite, ktorá by mohla ublížiť zdravým bunkám.

Dvojica vedcov využila na liečbu rakoviny práve bielkoviny na imunitných bunkách. Podľa ich zistení je povolením bŕzd možné aktivovať imunitný systém tak, aby napádal nádorové bunky.

„Nápady vznikajú vďaka vášni pre pochopenie toho, ako veci fungujú. T-bunky na mňa zapôsobili od momentu, keď sa ich podarilo objaviť, bol som vtedy na vysokej škole,“ povedal o svojom objave imunológ Jim Allison. Magazín Times ho krátko predtým zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej práci sa Allison zameral na podrobné skúmanie fungovania špeciálnych imunitných buniek. Zistil, že ak je v tele dlhodobo prítomný veľký nádor, imunitné bunky sa môžu deaktivovať skôr, ako sa im podarí nádor zlikvidovať.

Allisonovi a jeho kolegom sa následne podarilo nájsť „vypínač“, ktorým dokážu ochranné bunky opäť aktivovať. T-bunky následne začnú napádať rakovinové bunky a nádory postupne zmiznú. Terapie založené na ocenenom objave sa ukázali byť účinné v boji proti viacerým druhom rakoviny.

Objav priniesol nový typ liečby, ktorý významne doplnil chirurgický zákrok, rádioterapiu a chemoterapiu ako tri hlavné doteraz dostupné možnosti.

Nejde o prvý objav, ktorý sa využil pri liečbe rakoviny a získal Nobelovu cenu. V minulosti ju získali aj metódy hormonálnej liečby rakoviny prostaty (1966), chemoterapia (1988) a transplantácia kostnej drene pacientom s leukémiou (1990).

Vlani vyhrali biologické hodiny

Nobelovu cenu za medicínu vlani získala trojica amerických vedcov Jeffrey C. Hall, Michel Rosbach a Michael W. Young.

Aj keď ide o cenu za medicínu alebo fyziológiu, cena bola v princípe udelená za fyziku. Objav totiž ozrejmuje spôsob, akým fungujú biologické hodiny živočíchov a rastlín.

Víťazi podľa Juleena Zieratha z Nobelovej akadémie „zvýšili povedomie o význame správnej hygieny spánku“.

Trojica vedcov objavila molekulárne mechanizmy, ktoré ovládajú takzvané cirkadiánne rytmy. Rytmy vyplývajú z vnútorných hodín tvorov, ich denných a nočných cyklov a optimalizujú fungovanie a správanie živých organizmov.

Kľúčovým prvkom života na planéte Zemi je totiž jeho schopnosť prispôsobiť sa životnému prostrediu. Rôzne zemepisné lokality majú odlišné prostredie a organizmy sa v úsilí o prežitie musia prispôsobiť tamojším podmienkam. Ale bez ohľadu na miesto, v ktorom žije, musí každý živý tvor čeliť zmenám, ktoré denne sprevádzajú rotáciu Zeme.

Striedanie dňa a noci sprevádzajú výkyvy teploty a zmeny svetla. Organizmy si preto vytvorili vnútorné biologické hodiny, ktoré predvídajú cykly dňa a noci a pomáhajú optimalizovať ich fyziológiu a správanie.

Cirkadiánne rytmy sú základnou výbavou všetkých životných foriem na planéte – od jednobunkových baktérií cez prvky, huby, rastliny až po živočíchy. Riadia otáčanie rastlín za svetlom a ich nočné uzatváranie, v prípade človeka kontrolujú okrem iného spánok, krvný tlak, telesnú teplotu či uvoľňovanie hormónov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 785
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 837
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 049
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 694
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 114
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu