BRATISLAVA. Ochranné rúško nie je magické brnenie. Nepredstavuje vstupenku do rizikových oblastí a negarantuje totálnu imunitu pred šíriacou sa infekciou.

Rúško vám poskytne iba čiastočnú ochranu a to bez ohľadu na to, či sa bojíte koronavírusu, alebo oveľa pravdepodobnejšej nákazy chrípkou. Účinnosť pritom závisí nielen od typu ochrannej masky, ale aj od toho, či dodržiavate odporúčané postupy a návody na použitie.
Aké sú výhody ochranných rúšok a aké obmedzenia má táto forma prevencie ochorení?
Rozdiel medzi rúškom a respirátorom
V ponuke obchodov, ale aj na fotkách z krajín, ktoré čelia epidémii, si môžete všimnúť rozličné druhy ochranných masiek. Najrozšírenejšie sú chirurgické rúška a respirátory.
Každé majú odlišné výhody či nevýhody a hodia sa za rôznych okolností.
Jednoduché filtračné rúška sú cenovo dostupné a (ak sa práve medzi ľuďmi nešíri panika) za pár centov ich ponúka väčšina lekární.

Jednoduché filtračné rúško slúži v prvom rade ako primitívna bariéra. Stojí v ceste nákazám, ktoré sa z tela chorého prenášajú vzduchom pomocou drobných kvapôčok pri kašľaní, kýchaní a dokonca aj pri obyčajnom dýchaní.
Chránia však iba takzvané sterilné pole. Znamená to, že sú v prvom rade určené na bezprostrednú ochranu pacienta pred mikroorganizmami vydychovanými lekármi či sestričkami.
Jednoduchý dizajn najlacnejších typov filtračných rúšok však spravidla neumožňuje nastaviť ich tak, aby tesne priliehali k pokožke v okolí nosa a úst. Ich účinnosť sa tým znižuje.
Respirátory spravidla musia spĺňať náročnejšie požiadavky zdravotníckych agentúr.
Sú navrhnuté tak, aby garantovali bezpečné utesnenie medzi tvárou a respirátorom. Človek by vďaka nim mal byť vystavený podstatne nižšiemu množstvu potenciálne škodlivých čiastočiek a patogénov, ktoré sú rozptýlené v ovzduší.

Respirátor sa teda oplatí nasadiť v prípade, ak sa chystáte na miesta, kde sa zdržiava veľa ľudí, respektíve ak viete, že sa budete nachádzať v tesnej blízkosti potenciálne infekčných ľudí.
Respirátory však ponúkajú najmä špecializovanejšie predajne a ich cena býva v porovnaní s jednoduchou maskou aj desaťnásobne vyššia.
Funguje ochranná maska proti nákaze?
V roku 2009 sa vedci rozhodli otestovať, akú účinnú ochranu poskytujú masky pred chrípkovým vírusom. Do experimentu zapojili takmer päťsto sestričiek v ôsmich nemocniciach. Účinnosť respirátorov a filtračných rúšok bola porovnateľná.
Chrípkou sa nakazilo približne 23 percent sestier bez ohľadu na to, či si dýchacie cesty chránili respirátorom, alebo jednoduchým rúškom. Iné výskumy v tejto oblasti však naznačujú, že lepšiu formu ochrany ponúkajú respirátory.
Keď výskumníci v roku 2006 testovali priepustnosť masiek pomocou neškodného vírusu, videli medzi rúškom a respirátorom podstatný rozdiel.

Cez obyčajnú masku prešlo 20 až 85 percent testovaného vírusu. V prípade respirátorov to bolo iba päť percent. Respirátory totiž dokážu znížiť množstvo škodlivých čiastočiek, ktoré sa šíria vzduchom.
Ak by sme však porovnávali schopnosť masiek a respirátorov brániť šíreniu ochorenia z nakazených pacientov, obe sú porovnateľne účinné.
Všetky typy rúšok a respirátorov ponúkajú okrem ochrany zraniteľných slizníc aj druhý benefit. Bránia tomu, aby ste sa zbytočne dotýkali tváre.
Ľudia sa dotýkajú tváre približne 23-krát za hodinu. Vďaka maske klesá riziko, že si vírus prenesiete z kontaminovaného povrchu, ako sú trebárs kľučky, bezprostredne do oblasti úst a nosa.
Ak ste navyše očkovaní, vediete zdravý životný štýl a dodržiavate správnu a častú hygienu rúk, nasadením ochrannej masky ste (pri dodržiavaní zásad správneho použitia) urobili pre svoju ochranu maximum.
Ako používať ochrannú masku
- Ak kašlete či kýchate a nechcete nakaziť iných, nasaďte si na tvár masku alebo respirátor. Ak ste zdravý a bojíte sa nákazy, uprednostnite respirátor.
- Skôr než sa dotknete masky, umyte si ruky vodou a mydlom.
- Masku rozbaľte a prehliadnite si ju, či nie je poškodená a nemá trhliny.
- Horný okraj masky by mal mať modelovateľný prúžok, ktorý zaistí čo najtesnejší kontakt s pokožkou. Priložte túto časť na tvár, upravte okraje, aby neodstávali, a zaistite masku popruhom.
- Správne nasadená ochranná maska má zakrývať ústa, nos aj bradu.
- Pri snímaní masky sa dotýkajte iba popruhov, nie časti, ktorá filtrovala vzduch.
- Maska je jednorazová, po použití ju zahoďte.