SME

Odpovedali sme na 25 otázok o šírení a prevencii koronavírusu

Ako vie jednotlivec brániť šíreniu.

(Zdroj: ILUSTR. FOTO: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nákaza Covid-19 sa šíri celým svetom. Doposiaľ sa novým koronavírusom nakazilo viac než 63 miliónov ľudí a takmer 1,5 milióna naň zomrelo.

Jedine osveta a prevencia napomôžu tomu, aby nákaza neprepukla do nezvládnuteľných rozmerov. V nepretržitom prúde informácií o novom koronavíruse je ale náročné sa zorientovať.

Zozbierali sme preto najčastejšie otázky a vypracovali odpovede na základe odporúčaní a poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácie, Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, európskeho, ako aj amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

SkryťVypnúť reklamu

1. Máme sa báť?

Situácia je vážna. Nepodceňujte ju a dodržiavajte prevenciu.

Strach z nákazy môže byť skľučujúci a je veľmi jednoduché podľahnúť panike. Snažte sa preto nepretržitý tok informácií o víruse vnímať v širšom kontexte.

Vírus je veľmi nákazlivý, ale zdraví ľudia bez iných ťažkostí ho väčšinou prekonajú s príznakmi, ktoré sa závažnosťou dajú prirovnať k prechladnutiu alebo sezónnej chrípke.

Buďte teda obozretní, no nedajte sa zvalcovať obavami.

2. Ako sa koronavírus prenáša?

Vírus sa prenáša v prvom rade prostredníctvom kvapôčok a infekčným aerosólom, ktoré infikovaný človek uvoľňuje do prostredia kašľom, kýchaním alebo len obyčajným rozprávaním.

Súvisiaci článok Chrípka či Covid-19? Aké sú rozdiely a podobnosti nákaz Čítajte 

Kvapôčky nemusia do tela iného človeka preniknúť iba pri blízkom kontakte s nakazeným. Dopadajú aj naokolité povrchy, alebo sa dotykom prenášajú na okolité predmety.

SkryťVypnúť reklamu

Vírus si následne možete z infikovaných povrchov zaniesť do tela dotykom v oblasti očí, nosa a úst.

Nový koronavírus totiž dokáže prežívať aj mimo ľudského tela. V závislosti od materiálu a okolitého prostredia vytrvá na povrchoch niekoľko hodín či dokonca dní.

3. Ako sa môžem chrániť pred koronavírusom?

Najúčinnejšou prevenciou voči Covidu-19 je dodržiavanie zásady rúško-odstup-ruky. Rúškom by ste mali mať prekryté ústa aj nos. Dôležitá je aj častá a dôsledná hygiena rúk, ktoré by ste si mali umývať minimálne 20 sekúnd za použitia mydla. Ak túto možnosť nemáte, siahnite po dezinfekcii s obsahom minimálne 60 percent alkoholu. Zbytočne sa nedotýkajte tváre, najmä takzvanej T zóny.

Najmenej dvakrát denne dezinfikujte povrchy, ktorých sa dotýkate vy a iní ľudia, ako sú napríklad obrazovky smart zariadení, kľučky a tlačidlá vo výťahu.

SkryťVypnúť reklamu

Snažte sa podporovať svoju obranyschopnosť zvýšeným prísunom ovocia a zeleniny, ako aj dostatkom pohybu. Nepite alkohol a nefajčite - fajčiari sú náchylnejší na infekciu, pretože sa na bunkách ich dýchacích ciest vo zvýšenej miere vyskytuje receptor umožňujúci vstup vírusu do tela.

Snažte sa napriek stiesneným podmienkam domácej izolácie cvičiť a ostať aktívni.

Neriskujte. Dodržiavajte cestovné odporúčania a pokyny zdravotníkov. Vyhýbajte sa ľudnatým miestam, nezhlukujte sa ani v potravinách, na ihriskách, športoviskách a uliciach.

Vo všeobecnosti dodržiavajte od ľudí vzdialenosť približne dva metre.

4. Aké veľké je riziko, že sa nakazím vírusom?

(zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Koronavírus sa šíri jednoducho. Predpokladá sa, že jeden infikovaný nakazí v priemere dvoch až troch ľudí.

Slovensko patrí medzi krajiny so stále relatívne nízkym výskytom Covid-19.

Ak ste nenavštívili miesta s potvrdeným výskytom vírusu SARS-CoV-2 alebo neprišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí navštívili tieto lokality alebo ľuďmi, ktorým bolo ochorenie diagnostikované, riziko nákazy je pre vás nateraz relatívne nízke.

Ak žijete priamo v oblasti s potvrdeným výskytom ochorenia, čelíte vyššiemu riziku nákazy.

Pred infekciou sa však viete chrániť dôslednou prevenciou - najmä zvýšenou hygienou, dobrovoľnou izoláciou a dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti od ostatných ľudí.

Vždy, keď sa chystáte opustiť domácnosť, skontrolujte si najskôr aké sú oficiálne pokyny a usmernenia, ktoré sa týkajú oblasti v ktorej sa nachádzate.

5. Ako môžem ja osobne brániť šíreniu nákazy?

  • Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo (návod ako si správne umývať ruky nájdete TU). Nepotrebujete špeciálne či antibakteriálne mydlo, ochranný obal vírusov dokáže narušiť aj to obyčajné. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a po návrate domov.
Načítavam video...
  • Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah alkoholu 60 až 90 percent). Umývanie rúk uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné.
  • Noste ochranné rúško vždy, keď ste mimo domova. Čiastočne pomáha chrániť vás, ale najmä ostatných ľudí v prípade, že prenášate vírus, ale sami nemáte príznaky.
  • Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera a umyjete si ruky. Ak nemáte po ruke vreckovku, kašlite do lakťovej jamky, v žiadnom prípade nie do dlaní.
  • Nepľujte na ulici.
  • Povrchy dotykových zariadení si čistite aj niekoľkokrát denne. Dezinfikovať by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky, rúčky na nákupných košíkoch, alebo gombíky vo výťahoch.
  • Často a výdatne vetrajte.
  • Od viditeľne chorých ľudí dodržiavajte odstup aspoň dva metre. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum, pričom chorý pacient by mal mať po celý čas nasadené rúško.
  • S chorými sa nikdy nedeľte o osobné premety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Pri kontakte s predmetmi, ktoré na sebe môžu mať telesné tekutiny nakazeného, používajte rukavice a ochranný respirátor.
  • Pokiaľ vás k tomu lekár nevyzve, nechoďte do lekárskej ambulancie osobne. Ak ste mali absolvovať vyšetrenie alebo podstúpiť zákrok, informujte sa o zmenách telefonicky. Kým sa situácia nezmení, potrebné konzultácie s lekármi riešte v prvom rade telefonicky alebo mailom. Buďte trpezliví a rešpektujte, že lekári čelia ohromnému náporu.
  • Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe eRecept si ich budete vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre starších a chronicky chorých ľudí. Pri vyzdvihnutí liekov dodržiavajte pokyny lekárnikov - majte zakryté ústa a nos, nedotýkajte sa vystaveného tovaru, dodržiavajte vzdialenosť od personálu lekárne aj iných ľudí.
  • Pokiaľ môžete pracujte z domu, využívajte telekonferencie a dodržiavajte aktuálne pokyny zdravotníkov a polície.
  • Ak ste nedávno navštívili krajinu či oblasť s vysokým výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, nasledujúce dva týždne musíte bezodkladne stráviť v 14-dňovej karanténe.
  • Vzhľadom na rýchlosť, akou sa menia bezpečnostné opatrenia jednotlivých štátov, by ste radšej nemali cestovať do zahraničia. Aj v rámci krajiny cestujte iba v nevyhnutných prípadoch.

(Zdroj: SME - Miroslav Mezei)

6. Aké sú príznaky vírusovej infekcie?

Najčastejšie príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, únava a suchý kašeľ.

Menšia časť pacientov cítila bolesti svalov či hrdla, mali upchatý alebo tečúci nos, prípadne hnačku. Tieto príznaky sú mierne a majú postupný nábeh.

U niektorých nakazených sa ochorenie prejavuje stratou čuchu a chuti. Ide o jeden z potvrdených symptómov, ktorým je možné odlíšiť Covid od chrípky.

Časť infikovaných nemá žiadne príznaky ochorenia a cíti sa zdravo. Odbornú pomoc potrebujú ľudia s vysokou horúčkou a problémami s dýchaním, ktorých stav sa môže v pomerne krátkom čase skomplikovať.

7. Možno sa nakaziť aj od človeka, ktorý vyzerá zdravo?

Áno. Infikovaní ľudia môžu byť nákazliví skôr, než sa u nich objavia príznaky choroby. Človek teda môže roznášať vírus aj bez toho, aby trebárs kašľal či kýchal.

Šíriteľom môže byť osoba už približne dva dni predtým, ako sa u nej vôbec prejavia prvé príznaky. Ak je však niekto asymptomatický alebo jeho príznaky ustúpia, je možné, že ostáva pre okolie infekčným minimálne desať dní po pozitívnom teste.

Bezpríznakové šírenie nákazy môže byť dokonca častejšie, než sa pôvodne odhadovalo. Keď vedci skúmali ako vzniklo jedno z ohnísk nákazy v Singapure, ukázalo sa že 48 až 66 percent z 91 chorých sa nakazilo od človeka bez príznakov.

8. Ochráni ma zdravotnícke rúško?

Jednoduché jednorazové rúška vás stopercentne neochránia proti nákaze.

Súvisiaci článok Ochráni vás rúško pred koronavírusom? Čítajte 

Za spoľahlivejšiu formu osobnej ochrany možno považovať profesionálne respirátory. Účinné sú v prípade, že dôsledne dodržíte pokyny pri nasadzovaní a snímaní respirátora.

Širokej verejnosti sa respirátory neodporúčajú z dvoch dôvodov:

  • Po prvé, spravidla filtrujú iba vzduch ktorý prúdi dovnútra a nie von, preto chránia v prvom rade človeka, ktorý má respirátor nasadený.
  • Druhým a podstatnejším dôvodom je, že existuje iba obmedzená zásoba respirátorov a mali by byť k dispozícii pre ľudí, ktorí sú vystavení vysokému riziku nákazy - zdravotníci, policajti, predavači, alebo kuriéri.

Človek, ktorý neprichádza do kontaktu s veľkým počtom neznámych ľudí, nepotrebuje respirátor a stačí mu bežná ochranná maska. Tá slúži najmä na to, aby fyzicky bránila šíreniu kvapôčok a aerosólu, ktoré môžu obsahovať vírus.

9. Ako dlho prežíva vírus na infikovaných povrchoch?

Zatiaľ nevieme presne, ako dlho dokáže vírus prežívať na infikovaných povrchoch. Nový vírus sa však pravdepodobne správa podobne ako iné koronavírusy.

Na povrchoch tak môže patogén zotrvať niekoľko hodín až dní, v závislosti od okolitých podmienok, ako sú typ povrchu, teploty a vlhkosti prostredia.

Testy amerických výskumníkov ukazujú, že na povrchoch z polypropylénu môže vírus vydržať až tri dni, na nehrdzavejúcej oceli dva dni, na medených povrchoch štyri hodiny. Na kartóne zrejeme prežíva okolo 24 hodín.

Neznamená to však, že musíte drhnúť dezinfekciou všetky predmety, ktoré si prinesiete do domácnosti.

Mnohí sa napríklad obávajú, že sa nakazia z infikovaných potravín, no ak ste dodržali zásady bezpečného nakupovania, držali si odstup od ľudí a dôsledne si umývali ruky, riziko je minimálne. V prípade čerstvej zeleniny a ovocia naozaj postačí, ak ho ich dobre opláchnete vodou.

Ak však máte podozrenie, že je niektorý z povrchov znečistený, WHO vám odporúča použiť bežný dezinfekčný prostriedok.

Na čistenie použite jednorazové utierky, ktoré jednoducho zahodíte. Ruky si poriadne umyte vodou a mydlom alebo aspoň použite dezinfekčný gél na alkoholovej báze.

10. Môže sa vírus šíriť aj na veciach? Napríklad poštovou zásielkou alebo na batožine cestujúcich?

Balíky a listy z oblastí, kde sa vyskytuje nákaza Covid-19, by mali byť podľa WHO bezpečné. Riziko infekcie prostredníctvom tovarov je nízke.

Batožina aj tovar totiž boli počas cesty vystavené veľkým teplotným výkyvom, ako aj zmenám vo vlhkosti vzduchu. Dôležitým faktorom je aj samotný čas putovania zásielky. Vírus by sa preto nemal vedieť preniesť na človeka.

11. Je pravda, že alkohol alebo chlór dokážu zničiť vírus?

Súvisiaci článok Pitie alkoholu oslabuje imunitu. Pred Covidom nechráni Čítajte 

Tým, že sa pokropíte alkoholom alebo chlórom, sa neochránite pred vírusom, ktorý už prenikol do vášho tela.

Tieto látky naopak môžu poškodiť hlienové membrány (napríklad očí alebo úst), cez ktoré môžu začať prenikať rôzne infekcie vrátane Covid-19.

Alkohol a chlór neochránia vaše telo, ale možno ich používať na dezinfikovanie povrchov, pri použití vždy dodržiavajte pokyny výrobcov.

12. A čo horúci vzduch zo sušičov na ruky alebo ultrafialové svetlo?

Sušiče na ruky vírus neusmrtia. UV lampy by sa zas nemali používať na sterilizovanie rúk a pokožky ako takej. Môžu spôsobiť podráždenie pokožky.

13. Môžem sa nakaziť od psa či mačky?

Existuje niekoľko prípadov, keď sa mačky a psy nakazili novým koronavírusom od ľudí. Avšak nie je známe, že by boli šíriteľmi nákazy Covid-19 práve oni sami.

Súvisiaci článok Koronavírus našli u domácich zvierat, sú obavy namieste? (otázky a odpovede) Čítajte 

Zvieratá by pre každý prípad nemali prichádzať do kontaktu s chorými ľuďmi. Ak by sa aj nedokázali priamo nakaziť, vírus sa môže dostať na ich srsť a hladkaním sa šíriť podobne, ako cez infikované povrchy.

V rámci prevencie ochorení by ste vždy po kontakte so zvieratami mali dodržať hygienu rúk, chránite sa tak aj pred baktériami, ako sú e.coli či salmonela.

Doposiaľ jediným známym zvieracím druhom, ktorý dokázal infikovať vírusom SARS-CoV-2 človeka, sú norky. Taktiež sa na začiatku nakazili Covidom od ľudí na farmách, kdesú chované na kožušinu. Obavy vzrástli po tom, čo u dánskych noriek zistili, že vírus v tele zvierat zmutoval a prešiel v zmenenej podobe späť na človeka.

14. Mám si v rámci prevencie pravidelne vyplachovať nos slaným roztokom?

Nie. Neexistuje nijaký dôkaz o tom, že ide o účinnú formu prevencie nákazy. Existujú nanajvýš obmedzené dôkazy o tom, že vyplachovanie nosa urýchľuje zotavenie z nachladnutia.

15. Navštívil som miesto, na ktorom sa objavil vírus. Stretol som sa s človekom, ktorý navštívil rizikové miesto alebo má diagnostikované ochorenie Covid-19. Čo mám robiť?

Keďže môžete byť infikovaní aj bez príznakov, na 14 dní podstúpte okamžitú domácu karanténu. Nasledujúce dva týždne sledujte, či sa u vás neobjavia príznaky nákazy ako kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka.

Súvisiaci článok Mám nový koronavírus? Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť Čítajte 

Nevychádzajte z domu a nestretávajte sa s inými ľuďmi.

Myslite na prevenciu a chráňte ostatných. Chorý musí byť izolovaný od ostatných obyvateľov domácnosti, aj tí však musia podstúpiť preventívnu karanténu.

Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba ihneď zahodiť do koša, rovnako si treba v priebehu dňa často umývať ruky mydlom a vodou.

V domácnosti zvýšte intenzitu dezinfekcie povrchov a používajte ochranné prostriedky. Nedeľte sa o predmety dennej potreby a na nákupy potravín využívajte bezkontaktné kuriérske služby.

Ak sa u vás žiadne príznaky neprejavia, no chcete si byť istý či ste, alebo nie ste šíriteľom ochorenia, objednajte sa na PCR testy. Na odberných miestach vám urobia výter z nosa a nosohltana a zväčša do jedného dňa vás o výsledkoch informujú.

16. Čo mám robiť, ak mám príznaky nákazy?

(zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Ak sa necítite dobre, ostaňte doma a nechoďte medzi ľudí. Hlavnými príznakmi ochorenia sú horúčka, kašeľ a dýchavičnosť.

V prípade, že máte dôvodné podozrenie, že ste sa mohli infikovať koronavírusom, nepresúvajte sa do nemocnice - ani peši, ani taxíkom, ani hromadnou dopravou.

Kontaktujte telefonicky svojho všeobecného lekára alebo pracovníka na linke príslušného regionálneho úradu zdravotníctva. Informujte ich o príznakoch, povedzte, kam ste cestovali za posledné dva týždne, spomeňte si, s kým ste boli v kontakte a mohol prísť do kontaktu s nákazou.

Odborník vám odporučí, ako postupovať ďalej. Či je vhodná domáca karanténa, alebo vás presunú na príslušné infekčné oddelenie. Rozhodnú aj o tom, či a ako budete testovaní na ochorenie Covid-19.

Množstvo nakazených nepotrebuje žiadnu pomoc zdravotníkov a ochorenie bez ťažkostí prekonajú v domácom liečení.

Ak sa váš zdravotný stav náhle zhorší, zavolajte záchranku a okamžite im povedzte aj o svojom podozrení na prítomnosť vírusu. Jedine tak sa zdravotníci dokážu pripraviť na bezpečný prevoz, ktorý minimalizuje riziko nákazy zdravotníckeho personálu a iných pacientov.

17. Ak sa človek nakazí, aká je pravdepodobnosť, že zomrie?

Úmrtnosť na Covid-19 sa v jednotlivých krajinách líši v závislosti od viacerých faktorov, či už je to stav zdravotníctva, počet nakazených alebo miera testovania.

Kým na Slovensku doposiaľ ochoreniu podľahlo relatívne málo ľudí, v iných štátoch sú počty niekoľkonásobne vyššie.

Najvýraznejším faktorom, ktorý zohráva hlavnú rolu v úmrtnosti na Covid-19, je vek. Medzi najohrozenejšie skupiny patria seniori nad 65 rokov. Zároveň je dvojnásobne vyššie riziko, že nákaze podľahne muž ako žena.

WHO naďalej uvádza, že u viac než 80 percent chorých má infekcia iba mierny priebeh. Hospitalizáciu či pomoc zdravotníkov tak potrebuje približne 1 z 5 infikovaných ľudí.

18. Sú ľudia, ktorí sa zaočkovali proti chrípke alebo proti pneumokokom, lepšie chránení?

Nie. Vakcína proti pneumokokom ani chrípke nie je účinná proti Covidu-19, keďže ide o odlišné vírusy.

Očkovanie proti nim len znižuje riziko, že budete mať obe ochorenia súčasne, čo by váš zdravotný stav mohlo výrazne skomplikovať.

19. Ohrozuje koronavírus tehotné ženy?

Väčšina tehotných žien nakazených novým koronavírusom má mierny priebeh ochorenia, no môžu trpieť dlhodobými príznakmi, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

Súvisiaci článok Pôrodník: V nemocnici je zatiaľ ticho pred búrkou, sme pripravení Čítajte 

Najčastejším prvotným príznakom nákazy u tehotných žien je kašeľ, za ktorým nasleduje bolesť hrdla a celého tela. Menej pravdepodobný je u nich výskyt horúčky.

Tehotným ženám, ktoré majú ďalšie zdravotné ťažkosti, ako je napríklad cukrovka, chronický vysoký krvný tlak alebo obezita, hrozí riziko ťažšieho priebehu ochorenia Covid-19.

Aj keď je prenos Covidu z matky na dieťa zriedkavé, niekoľko výskumov preukázalo prítomnosť protilátok u dojčiat tesne po narodení. Predpokladá sa, že protilátky sa do tela detí dostali cez placentu.

Zároveň sa u rodičiek, ktoré prekonali nákazu Covidom-19, objavili protilátky v materskom mlieku. Momentálne neexistujú dôkazy o tom, či by čerstvé matky mohli prenášať SARS-CoV-2 na svoje deti počas dojčenia, prípadne či by im mohli materským mliekom s protilátkami vybudovať imunitu voči nákaze.

20. Ohrozuje koronavírus malé deti?

Deti a mladí ľudia síce nepatria medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, no neznamená to, že by boli proti ochoreniu Covid-19 imúnni a neroznášali ho ďalej.

Vo väčšine prípadov má ochorenie v mladšom organizme mierny priebeh a často sa navonok neprejavuje v podobe symptómov.

Ak sa u detí ochorenie prejaví, zväčša majú rovnaké príznaky, aké sú typické pre dospelých ľudí.

U niektorých detí sa Covid môže prejaviť aj tráviacimi ťažkosťami, ako je bolesť brucha, zvracanie alebo hnačka, prípadne abnormálnymi výsledkami testov krvi alebo zápalom v oblasti srdca.

21. Som senior alebo mám chronickú chorobu. Mám sa báť nákazy?

Počet ľudí, ktorí v dôsledku infekcie zomierajú alebo končia v nemocnici, preukázateľne stúpa s vekom. Prognózu infikovaných významne zhoršujú sprievodné zdravotné problémy a oslabený imunitný systém, ktoré sú typické práve u starších ľudí.

Súvisiaci článok Obezita komplikuje ochorenie Covid-19 Čítajte 

Do najzraniteľnejšej skupiny ľudí patria seniori nad 65 rokov a osoby s ďalšími zdravotnými komplikáciami.

Ide o chronicky chorých pacientov, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, chronickým ochorením pľúc, vysokým krvným tlakom, rakovinou a obezitou.

Ani strach z infekcie Covid-19 však nesmie brániť v prístupe k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Počas epidémie ostaňte v kontakte so svojim odborným či ošetrujúcim lekárom a naďalej podstupujte potrebnú liečbu a odporúčané preventívne kontroly. Špecialisti ordinujú s upraveným režimom, preto ich najprv kontaktujte telefonicky.

22. Ako sa lieči nákaza koronavírusom?

Proti novému koronavírusu sa vyvíjajú vakcíny, ktoré by mohli byť dostupné začiatkom roka 2021. Jedenásť z nich sa nachádza v poslednej klinickej fáze testovania.

Vakcíny od Pfizer-BioNTech, Moderny, ako aj ruská vakcína Sputnik V a v správnych množstvách podaná očkovacia látka od firmy AstraZeneca sú účinné na viac ako 90 percent. Ukázali to predbežné výsledky finálnej fázy.

Súvisiaci článok Ako napredujú vakcíny a lieky proti Covid-19? Prehľad látok, ktoré sa približujú schváleniu Čítajte 

Doterajšia liečba ochorenia na Covid-19 je symptomatická - lekári neliečia samotnú nákazu ale potláčajú nepríjemné či nebezpečné prejavy ochorenia.

Ochorenie sa nedá liečiť ani mu predchádzať pomocou antibiotík, tie totiž nezaberajú proti vírusovým ochoreniam vrátane koronavírusu.

Na liečbu závažných prípadov, keď sa u pacientov rozvinie zápal pľúc a vyžaduje sa podporná liečba kyslíkom, sa používa liek remdesivir. Jeho účinnosť však spochybnila Svetová zdravotnícka organizácia.

23. Vznikne v tele po prekonaní choroby imunita?

Viaceré štúdie potvrdili prítomnosť protilátok u ľudí, ktorí ochorenie Covidom prekonali. Výskumy naznačujú, že protilátky v tele vyliečených pacientov by sa mohli zachovať aj po dobu niekoľkých mesiacov.

Súvisiaci článok Imunita voči Covidu je nejasná. Na protilátky sa spoliehať nedá Čítajte 

Vedci z Arizonskej univerzity, ktorí testovali prítomnosť protilátok u takmer šesťtisíc dobrovoľníkov potvrdili, že vysokokvalitné protilátky sa u ľudí vytvárali päť až sedem mesiacov po infekcii.

Na druhej strane existujú výskumy, ktoré dlhodobú imunitnú reakciu voči novému koronavírusu spochybňujú.

Jedným z nich je aj nedávny britský výskum, ktorý prebiehal na 365-tisíc dobrovoľníkoch a objednala si ho britská vláda. Výsledky výskumu ukázali, že protilátky v tele vyliečených ľudí výrazne mizli už počas prvých mesiacov od nákazy. Najvýraznejší pokles protilátok bol u osôb vo veku 75 rokov a viac. Najmenší namerali u mladých od 18 do 24 rokov. Toto zistenie naznačuje, že protilátková odpoveď sa môže líšiť v závislosti od veku.

24. Môže teplejšie či chladnejšie počasie zrýchliť/spomaliť šírenie vírusu?

Vplyv počasia na šírenie koronavírusu bolo dlhé mesiace nezodpovedanou otázkou.

Nedávny americký výskum tvrdí, že teplota ani vlhkosť vzduchu nehrajú pri šírení vírusu významnú úlohu. To, či koronavírus prejde z človeka na človeka závisí takmer výlučne od ľudského správania. A to sa v závislosti od ročného obdobia značne odlišuje. V zime sa ľudia častejšie zhromažďujú v uzavretých priestoroch, menej vetrajú, čím sa riziko nákazy výrazne zvyšuje.

Podobne ako napríklad chrípkové vírusy, tak aj SARS-CoV-2 obľubuje skôr chladné a suché prostredie. A keďže ľudia v zime kúria, vzduch v miestnostiach je suchý, čo znova len podnecuje koronavírus v rýchlejšom šírení.

25. Kde hľadať dôveryhodné informácie o epidémii?

Oficiálne správy o počte nakazených a platných ochranných opatreniach nájdete na webe www.korona.gov.sk.

O nákaze priebežne informuje slovenský Úrad verejného zdravotníctva, pričom informácie ponúka aj mailom a prostredníctvom nepretržitých telefonických liniek.

Aktualizované cestovné odporúčania nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

V anglickom jazyku môžete nájsť overené informácie na stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb, prípadne na webe amerického Centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Vždy si skontrolujte, z akého zdroja informácie o nákaze pochádzajú.

Aj v prípade dôveryhodných domácich a zahraničných médií či agentúr sa oplatí pozrieť, nakoľko sa informácia zhoduje s primárnym zdrojom, z ktorého médium čerpá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 704
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 560
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 097
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu