SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Koronavírus je už aj na Slovensku. 25 otázok a odpovedí o nákaze

Ako vie jednotlivec brániť šíreniu.

(Zdroj: ILUSTR. FOTO: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Nákaza Covid-19 sa šíri Európou a stovky ľudí ochoreli aj na Slovensku.

Jedine osveta a prevencia napomôžu tomu, aby nákaza neprepukla do nezvládnuteľných rozmerov. V nepretržitom prúde informácií o novom koronavíruse je ale náročné sa zorientovať.

Zozbierali sme preto najčastejšie otázky a vypracovali odpovede na základe odporúčaní a poznatkov Svetovej zdravotníckej organizácie, Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, európskeho, ako aj amerického centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Máme sa báť?

Situácia je vážna. Nepodceňujte ju a dodržiavajte prevenciu.

Strach z nákazy môže byť skľučujúci a je veľmi jednoduché podľahnúť panike.

Snažte sa preto nepretržitý tok informácií o víruse vnímať v širšom kontexte. Zhruba tretina chorých sa už vyliečila a prevažnej väčšine infikovaných ochorenie vyvolalo iba mierne ťažkosti.

Vírus je veľmi nákazlivý, ale zdraví ľudia bez iných ťažkostí ho väčšinou prekonajú s príznakmi, ktoré sa závažnosťou dajú prirovnať k prechladnutiu alebo sezónnej chrípke.

Buďte teda obozretní, no nedajte sa zvalcovať obavami.

2. Ako sa koronavírus prenáša?

Vírus sa prenáša v prvom rade prostredníctvom kvapôčok, ktoré infikovaný človek uvoľňuje do prostredia kašľom, kýchaním alebo len obyčajným rozprávaním.

Kvapôčky nemusia do tela iného človeka preniknúť iba pri blízkom kontakte s nakazeným. Dopadajú aj okolité povrchy, alebo sa dotykom prenášajú na okolité predmety.

Vírus si následne možno z infikovaných povrchov zaniesť do tela dotykom v oblasti očí, nosa a úst.

Nový koronavírus totiž dokáže prežívať aj mimo ľudského tela. V závislosti od materiálu a okolitého prostredia vytrvá na povrchoch niekoľko hodín či dokonca dní.

Vedci síce objavili SARS-CoV-2 aj v moči a stolici nakazených, no tieto cesty prenosu sa nateraz nezdajú byť efektívne.

3. Ako sa môžem chrániť pred koronavírusom?

Najúčinnejšou prevenciou Covid-19 je častá a dôsledná hygiena rúk. Zbytočne sa nedotýkajte tváre, najmä takzvanej T zóny.

Najmenej dvakrát denne dezinfikujte povrchy, ktorých sa dotýkate vy a iní ľudia, ako sú napríklad obrazovky smart zariadení, kľučky a tlačidlá vo výťahu.

Snažte sa podporovať svoju obranyschopnosť zvýšeným prísunom ovocia a zeleniny, ako aj dostatkom pohybu. Nepite alkohol a nefajčite - fajčiari sú náchylnejší na infekciu, pretože sa na bunkách ich dýchacích ciest vo zvýšenej miere vyskytuje receptor umožňujúci vstup vírusu do tela.

Snažte sa napriek stiesneným podmienkam domácej izolácie cvičiť a ostať aktívni.

Neriskujte. Dodržiavajte cestovné odporúčania a pokyny zdravotníkov. Z domu vychádzajte len keď je to nutné. Vyhýbajte sa ľudnatým miestam, nezhlukujte sa ani v potravinách, na ihriskách, športoviskách a uliciach.

Vo všeobecnosti dodržiavajte od ľudí vzdialenosť približne dva metre.

Hrozbu infekcie vo vysoko rizikových oblastiach môžete znížiť aj tým, že budete prevárať nebalenú vodu a jesť iba riadne tepelne spracované potraviny. Nedotýkajte sa divokých zvierat.

4. Aké veľké je riziko, že sa nakazím vírusom?

(zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Koronavírus sa šíri jednoducho. Predpokladá sa, že jeden infikovaný nakazí v priemere dvoch až troch ľudí.

Slovensko patrí medzi krajiny s pomerne nízkym výskytom Covid-19 a podľa všetkého zatiaľ nedochádza ku komunitnému prenosu nákazy.

Preto ak ste nenavštívili miesta s potvrdeným výskytom vírusu SARS-CoV-2 alebo neprišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí navštívili tieto lokality alebo ľuďmi, ktorým bolo ochorenie diagnostikované, riziko nákazy je pre vás nateraz relatívne nízke.

Ak žijete priamo v oblasti s potvrdeným výskytom ochorenia, čelíte vyššiemu riziku nákazy.

Pred infekciou sa však viete chrániť dôslednou prevenciou - najmä zvýšenou hygienou, dobrovoľnou izoláciou a dodržiavaním bezpečnej vzdialenosti od ostatných ľudí.

Vždy keď sa chystáte opustiť domácnosť, skontrolujte si najskôr aké sú oficiálne pokyny a usmernenia, ktoré sa týkajú oblasti v ktorej sa nachádzate.

5. Ako môžem ja osobne brániť šíreniu nákazy?

 • Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo. Nepotrebujete špeciálne či antibakteriálne mydlo, ochranný obal vírusov dokáže narušiť aj to obyčajné. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a po návrate domov. (Návod ako si správne umývať ruky nájdete TU)
Načítavam video...
 • Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah alkoholu 60 až 90 percent). Umývanie rúk uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné.
 • Noste ochranné rúško vždy keď ste mimo domova. Čiastočne pomáha chrániť vás, ale najmä ostatných v prípade, že prenášate vírus, ale sami nemáte príznaky.
 • Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera a umyjete si ruky. Ak nemáte po ruke vreckovku, kašlite aspoň do lakťovej jamky, v žiadnom prípade nie do dlaní.
 • Nepľujte na ulici.
 • Povrchy dotykových zariadení si čistite aj niekoľkokrát denne. Dezinfikovať by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky, rúčky na nákupných košíkoch, alebo gombíky vo výťahoch.
 • Často a výdatne vetrajte.
 • Od viditeľne chorých ľudí dodržiavajte odstup aspoň dva metre. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum, pričom chorý pacient by mal mať po celý čas nasadené rúško.
 • S chorými sa nikdy nedeľte osobné premety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Pri kontakte s predmetmi, ktoré na sebe môžu mať telesné tekutiny nakazeného, používajte rukavice a ochranný respirátor.
 • Pokiaľ vás k tomu lekár nevyzve, nechoďte do lekárskej ambulancie osobne. Ak ste mali absolvovať vyšetrenie alebo podstúpiť zákrok, informujte sa o zmenách telefonicky. Kým sa situácia nezmení, potrebné konzultácie s lekármi riešte v prvom rade telefonicky alebo mailom. Buďte trpezliví a rešpektujte, že lekári čelia ohromnému náporu.
 • Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe eRecept si ich budete vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre starších a chronicky chorých ľudí. Pri vyzdvihnutí liekov dodržiavajte pokyny lekárnikov - majte zakryté ústa a nos, nedotýkajte sa vystaveného tovaru, dodržiavajte vzdialenosť od personálu lekárne aj iných ľudí.
 • Pokiaľ môžete pracujte z domu, využívajte telekonferencie a dodržiavajte aktuálne pokyny zdravotníkov a polície.
 • Ak ste nedávno navštívili krajinu či oblasť s vysokým výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, nasledujúce dva týždne musíte bezodkladne stráviť v 14-dňovej karanténe.
 • Vzhľadom rýchlosť, akou sa menia bezpečnostné opatrenia jednotlivých štátov, by ste radšej nemali cestovať do zahraničia. Aj vrámci krajiny cestujte iba v nevyhnutných prípadoch.

6. Aké sú príznaky vírusovej infekcie?

Najčastejšie príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, únava a suchý kašeľ.

Menšia časť pacientov cítila bolesti svalov či hrdla, mali upchatý alebo tečúci nos, prípadne hnačku. Tieto príznaky sú mierne a majú postupný nábeh.

Lekári upozornili aj na možné spojenie nákazy a dočasnej straty čuchu a chuti. Zatiaľ nejde o oficiálny prejav Covid-19 no u inak bezpríznakových ľudí môže pomôcť odhaliť prítomnú infekciu.

Časť infikovaných nemá žiadne príznaky ochorenia a cítia sa zdravo. Odbornú pomoc potrebujú ľudia s vysokou horúčkou a problémami s dýchaním, ktorých stav sa môže v pomerne krátkom čase skomplikovať.

7. Možno sa nakaziť aj od človeka, ktorý vyzerá zdravo?

Áno. Infikovaní ľudia môžu byť nákazliví skôr, než sa u nich objavia príznaky choroby.

Nemecká analýza (zatiaľ bola publikovaná iba ako preprint a teda neprešla riadnym kontrolným procesom) dokonca uvádza, že bezpríznakové štádium a štádium s najranejšími príznakmi ochorenia, môže byť nainfekčnejšie.

Človek môže roznášať vírus bez toho, aby trebárs kašľal či kýchal.

Bezpríznakové šírenie nákazy môže byť dokonca častejšie, než sa pôvodne odhadovalo. Keď vedci skúmali ako vzniklo jedno z ohnísk nákazy v Singapure, ukázalo sa že 48 až 66 percent z 91 chorých sa nakazilo od človeka bez príznakov.

8. Ochráni ma zdravotnícke rúško?

Jednoduché jednorazové rúška vás stopercentne neochránia proti nákaze.

Súvisiaci článok Ochráni vás rúško pred koronavírusom? Čítajte 

Za spoľahlivejšiu formu osobnej ochrany možno považovať profesionálne respirátory. Účinné súv prípade, že dôsledne dodržíte pokyny pri nasadzovaní a snímaní respirátora.

Širokej verejnosti sa respirátory neodporúčajú z dvoch dôvodov:

 • Za prvé, spravidla filtrujú iba vzduch ktorý prúdi dovnútra a nie von, preto chránia v prvom rade človeka, ktorý á respirátor nasadený.
 • Druhým a podstatnejším dôvodom je, že existuje iba obmedzená zásoba respirátorov a mali by byť k dispozícii pre ľudí, ktorí sú vystavení vysokému riziku nákazy - zdravotníci, policajti, predavači, alebo kuriéri.

Človek, ktorý neprichádza do kontaktu s veľkým počtom neznámych ľudí, nepotrebuje respirátor a stačí mu bežná ochranná maska. Tá slúži najmä na to, aby fyzicky bránila šíreniu kvapôčiek, ktoré môžu obsahovať vírus.

Keďže ochorenie môžu šíriť aj ľudia bez príznakov, viaceré štáty vrátane Slovenska odporučili povinné zakrývanie nosa a úst na miestach, ako sú hromadná doprava, potraviny, úrady alebo lekárne.

9. Ako dlho prežíva vírus na infikovaných povrchoch?

Zatiaľ nevieme presne, ako dlho dokáže vírus prežívať na infikovaných povrchoch. Nový vírus sa však pravdepodobne správa podobne ako iné koronavírusy.

Na povrchoch tak môže patogén zotrvať niekoľko hodín až dní, v závislosti od okolitých podmienok, ako sú typ povrchu, teploty a vlhkosti prostredia.

Testy amerických výskumníkov ukazujú, že na povrchoch z polypropylénu môže vírus vydržať až tri dni, na nehrdzavejúcej oceli dva dni, na medených povrchoch štyri hodiny. Na kartóne zrejeme prežíva okolo 24 hodín.

Neznamená to však, že musíte drhnúť dezinfekciou všetky predmety, ktoré si prinesiete do domácnosti.

Mnohí sa napríklad obávajú, že sa nakazia z infikovaných potravín, no ak ste dodržali zásady bezpečného nakupovania, držali si odstup od ľudí a dôsledne si umývali ruky, riziko je minimálne. V prípade čerstvej zeleniny a ovocia naozaj postačí, ak ho ich dobre opláchnete vodou.

Ak však máte podozrenie, že je niektorý z povrchov znečistený, WHO vám odporúča použiť bežný dezinfekčný prostriedok.

Na čistenie použite jednorazové utierky, ktoré jednoducho zahodíte. Ruky si poriadne umyte vodou a mydlom alebo aspoň použite dezinfekčný gél na alkoholovej báze.

10. Môže sa vírus šíriť aj na veciach? Napríklad poštovou zásielkou alebo na batožine cestujúcich?

Balíky a listy z oblastí, kde sa vyskytuje nákaza Covid-19, by mali byť podľa WHO bezpečné. Riziko infekcie prostredníctvom tovarov je nízke.

Batožina aj tovar totiž boli počas cesty vystavené veľkým teplotným výkyvom, ako aj zmenám vo vlhkosti vzduchu. Dôležitým faktorom je aj samotný čas putovania zásielky. Vírus by sa preto nemal vedieť preniesť na človeka.

11. Je pravda, že alkohol alebo chlór dokážu zničiť vírus?

Tým, že sa pokropíte alkoholom alebo chlórom, sa neochránite pred vírusom, ktorý už prenikol do vášho tela. Tieto látky však môžu poškodiť hlienové membrány (napríklad očí alebo úst), cez ktoré môžu prenikať rôzne infekcie vrátane Covid-19.

Alkohol a chlór neochránia vaše telo, ale možno ich používať na dezinfikovanie povrchov, pri použití vždy dodržiavajte pokyny výrobcov.

12. A čo horúci vzduch zo sušičov na ruky alebo ultrafialové svetlo?

Sušiče na ruky vírus neusmrtia. UV lampy by sa zas nemali používať na sterilizovanie rúk a pokožky ako takej. Môžu spôsobiť podráždenie pokožky.

13. Môžem sa nakaziť od psa či mačky?

V súčasnosti nie sú presvedčivé dôkazy o tom, že by sa zvieratá ako mačky a psy dokázali bežne infikovať novým koronavírusom.

Súvisiaci článok Koronavírus našli u domácich zvierat, sú obavy namieste? (otázky a odpovede) Čítajte 

Prvý prípad, kedy v tele psa zachtili nízke hladiny vírusu, sa objavil v Hong Kongu. Nemeckého trpasličieho špica otestovali po tom, čo sa vírus potvrdil u jeho majiteľa.

Zatiaľ nie je jasné, či bolo zviera skutočne nakazené, alebo vírus vo výtere z nosnej a ústnej dutiny jednoducho pochádzal z prostredia. Zvieraťu sa mohlo do tlamy dostať po tom, čo olizovalo kontaminované povrchy.

Vo všeobecnosti však platí, že psy sa síce môžu nakaziť konornavírusmi, no inými než človek.

Zvieratá by pre každý prípad nemali prichádzať do kontaktu s chorými ľuďmi. Ak by sa aj nedokázali priamo nakaziť, vírus sa môže dostať na ich srsť a hladkaním sa šíriť podobne, ako cez infikované povrchy.

V rámci prevencie ochorení by ste vždy po kontakte so zvieratami mali dodržať hygienu rúk, chránite sa tak aj pred baktériami, ako sú e.coli či salmonela.

14. Mám si v rámci prevencie pravidelne vyplachovať nos slaným roztokom?

Nie. Neexistuje nijaký dôkaz o tom, že ide o účinnú formu prevencie nákazy. Existujú nanajvýš obmedzené dôkazy o tom, že vyplachovanie nosa urýchľuje zotavenie z nachladnutia.

15. Navštívil som miesto, na ktorom sa objavil vírus. Stretol som sa s človekom, ktorý navštívil rizikové miesto alebo má diagnostikované ochorenie Covid-19. Čo mám robiť?

Keďže môžete byť infikovaní aj bez príznakov, na 14 dní podstúpte okamžitú domácu karanténu. Nasledujúce dva týždne sledujte, či sa u vás neobjavia príznaky nákazy ako kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka.

Súvisiaci článok Mám nový koronavírus? Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť Čítajte 

Nevychádzajte z domu a nestretávajte sa s inými ľuďmi.

Myslite na prevenciu a chráňte ostatných. Chorý musí byť izolovaný od ostatných obyvateľov domácnosti, aj tí však musia podstúpiť preventívnu karanténu.

Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba ihneď zahodiť do koša, rovnako si treba v priebehu dňa často umývať ruky mydlom a vodou.

V domácnosti zvýšte intenzitu dezinfekcie povrchov a používajte ochranné prostriedky. Nedeľte sa o predmety dennej potreby a na nákupy potravín využívajte bezkontaktné kuriérske služby.

16. Čo mám robiť, ak mám príznaky nákazy?

(zdroj: SME - Miroslav Mezei)

Ak sa necítite dobre, ostaňte doma a nechoďte medzi ľudí. Hlavnými príznakmi ochorenia sú horúčka, kašeľ a dýchavičnosť.

V prípade, že máte dôvodné podozrenie, že ste sa mohli infikovať koronavírusom, nepresúvajte sa do nemocnice - ani peši, ani taxíkom a ani hromadnou dopravou.

Kontaktujte telefonicky svojho všeobecného lekára alebo pracovníka na linke príslušného regionálneho úradu zdravotníctva. Informujte ich o príznakoch, povedzte kam ste cestovali za posledné dva týždne, spomeňte si s kým ste boli v kontakte a mohol prísť do kontaktu s nákazou.

Odborník vám odporučí, ako postupovať ďalej. Či je vhodná domáca karanténa, alebo vás presunú na príslušné infekčné oddelenie. Rozhodnú aj o tom, či a ako budete testovaní na ochorenie Covid-19.

Množstvo nakazených nebude potrebovať žiadnu pomoc zdravotníkov a ochorenie bez ťažkostí prekonajú v domácom liečení.

Ak sa váš zdravotný stav náhle zhorší, zavolajte záchranku a okamžite im povedzte aj o svojom podozrení na prítomnosť vírusu. Jedine tak sa zdravotníci dokážu pripraviť na bezpečný prevoz, ktorý minimalizuje riziko nákazy zdravotníckeho personálu a iných pacientov.

17. Ak sa človek nakazí, aká je pravdepodobnosť, že zomrie?

Vedci zatiaľ nemajú dostatok informácií na to, aby mohli s určitosťou stanoviť smrteľnosť vírusu. Odhadované číslo kolíše najmä vzhľadom na výskyt nových prípadov a tiež s ohľadom na odhadovaný počet bezpríznakových prípadov nákazy.

Staršie analýzy naznačovali, že ochorenie usmrcuje zhruba dve percentá nakazených, no zdá sa že smrtnosť môže byť ešte menšia a to na úrovni 1,38 percent. Najoptimistickejšie odhady, ktoré rátajú s veľkým množstvom bezpríznakových alebo miernych prípadov nákazy, dokonca uvádzajú 0,66 percent.

WHO naďalej uvádza, že viac než 80 percent chorých má infekcia iba mierny priebeh. Hospitalizáciu či pomoc zdravotníkov tak potrebuje približne 1 z 5 infikovaných ľudí.

Na základe doterajších informácií tiež možno povedať, že čo sa týka smrtnosti nový vírus je nebezpečnejší ako sezónna chrípka, no menej nebezpečný než ochorenie SARS.

18. Sú ľudia, ktorí sa zaočkovali proti chrípke alebo proti pneumokokom, lepšie chránení?

Nie priamo. Vakcíny, ktoré chránia pred zápalom pľúc iného vírusového pôvodu, neposkytujú priamu ochranu pre koronavírusom. Je to celkom odlišný patogén a vedci naň musia vyvinúť samostatnú očkovaciu látku.

Ak sa však bojíte ochorení dýchacích ciest vrátane Covid-19, mali by ste podstupovať preventívne očkovania proti všetkým respiračným vírusovým nákazám, ktoré majú tiež potenciál, aby sa stali smrtiacimi. Vrátane chrípky a pneumokokov.

Vakcíny napomôžu vášmu organizmu reagovať na prítomný patogén rýchlo, primerane a efektívne.

19. Ohrozuje koronavírus tehotné ženy?

Prvé poznatky o víruse boli pre tehotné zdrojom opatrného optimizmu. Zdalo sa, že nákaza počas tehotenstva neprechádza z matky na dieťa.

Súvisiaci článok Pôrodník: V nemocnici je zatiaľ ticho pred búrkou, sme pripravení Čítajte 

No tri výskumy o Covid-19, ktoré vyšli koncom marca, naznačujú, že nový koronavírus by predsa len mohol infikovať aj plod v tele matky. Zatiaľ nie je jasné, ako často dochádza k prenosu infekcie z matky na dieťa, ani či takáto nákaza pre dieťa predstavuje riziko.

Výskumníci potvrdili možnosť šírenia nákazy z matky na dieťa na základe malého počtu prípadov v Číne, kde sa prítomnosť vírusu potvrdila aj u novorodencov.

V dvojici štúdií v časopise JAMA sa píše, že výskumníci objavili v plodoch druh protilátok, ktoré spravidla neprechádzajú placentou z matky na dieťa.

Infikovanie počas pôrodu nemožno definitívne vylúčiť, no zachytené IgM sa zvyčajne objavovali v krvi tri až sedem dní od nákazy. U skúmaných detí ich lekári našli dve hodiny po pôrode, čo je silný dôkaz o tom, že dieťa prekonalo infekciu ešte v tele matky.

Tretí výskum v časopise JAMA Pediatrics zas uvádza, že tri z 33 detí, ktoré sa narodili ženám s Covid-19, boli takisto infikované. Vedci však zdôrazňujú, že bábätká testovali druhý deň po narodení, a preto k nákaze nemuselo dôjsť ešte v lone matky, ale až v čase pôrodu.

Dôležitou informáciou je, že všetky deti spomenuté v štúdiách nákazu prežili.

Spočiatku mali príznaky ako letargiu, dýchavičnosť či horúčku. Jedno bábätko malo známky zápalu pľúc. Všetky deti sa zotavili rýchlo a testy na vírus mali negatívne už na 6. alebo 7. deň.

Vedecké tímy v Spojených štátoch a Kanade sa síce snažia urobiť robustnejšie pozorovania, no zatiaľ môžu vychádzať iba z obmedzeného množstva dostupných prípadov a záznamov o nich.

20. Ohrozuje koronavírus malé deti?

Deti a mladí ľudia síce nepatria medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, no neznamená to, že by boli proti ochoreniu Covid-19 imúnni a neroznášali ho ďalej.

Súvisiaci článok Pandémia bráni očkovaniu, hrozí prudký nárast osýpok. Slovensko malo iba krátky výpadok Čítajte 

Vo väčšine prípadov má ochorenie v mladšom organizme mierny priebeh. Aj medzi deťmi a mladými dospelými však lekári zachytili úmrtia a komplikované prípady.

V dôsledku infekcie zomreli v Číne 10-mesačné a 14-ročné dieťa. V Európe sú najmladšími obeťami 12-ročné dievča z Belgicka, 13-ročný chlapec z Londýna, 14-ročné dieťa z Portugalska a 16-ročná Parížanka.

Marcová štúdia v časopise Pediatrics preto zdôrazňuje, že ochorieť môžu deti všetkých vekových skupín.

Autori štúdie však v sprievodnom komentári upozorňujú, že spomedzi viac než dvetisíc nakazených detí v Číne pozorovali najhorší priebeh choroby u dojčiat.

Štúdia ukázala, že približne 30 percent prípadov ochorenia u detí bolo závažných a medzi deťmi mladšími než jeden rok bola v kritickom stave polovica infikovaných.

Percentuálne vyjadrenie pôsobí desivo, no celkový počet vážne chorých detí bol relatívne malý - sedem detí malo kritické ochorenie a 33 ochorelo vážne, pričom mladšie deti čelia vyššej pravdepodobnosti komplikovanejšieho priebehu choroby.

Pravdepodobne je to preto, že ich imunitný systém sa stále iba vyvíja - v princípe nie je slabší než obranyschopnosť dospelých, iba neskúsený.

V súvislosti s koronavírusom upozornili britskí lekári aj na ojedinelé prípady, kedy deti vykazovali nezvyčajné príznaky. Zatiaľ nie je jasné, či súvisia s Covid-19, alebo iným ochorením.

Mladí pacienti boli vážne chorí a mali podobné príznaky, ako napríklad vysokú telesnú teplotu, nízky krvný tlak, vyrážky alebo ťažkosti s dýchaním. Niektorí mali aj tráviace ťažkosti - bolesť brucha, zvracanie alebo hnačku, a tiež abnormálne výsledky testov krvi alebo zápal v oblasti srdca.

21. Som senior alebo mám chronickú chorobu. Mám sa báť nákazy?

Je pravda, že krajiny s rozsiahlymi ohniskami nákazy Covid-19 vrátane Číny a Talianska, zaznamenali najhoršie dosahy na starších dospelých.

Počet ľudí, ktorí v dôsledku infekcie zomreli alebo skončili v nemocnici, preukázateľne stúpa s vekom. Prognózu infikovaných významne zhoršujú sprievodné zdravotné problémy a oslabený imunitný systém, ktoré sú typické práve u starších ľudí.

Riziko vážnych až smrteľných komplikácií stúpa s vekom, pričom zraniteľnejší sú ľudia nad 65 rokov.

Pokiaľ ide o chronicky chorých pacientov, ochorenie je veľmi nebezpečné pre ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, problémové sú aj cukrovka, chronické ochorenia pľúc, vysoký krvný tlak a rakovina.

Ani strach z infekcie Covid-19 však nesmie brániť v prístupe k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Počas epidémie ostaňte v kontakte so svojim odborným či ošetrujúcim lekárom a naďalej podstupujte potrebnú liečbu a odporúčané preventívne kontroly. Špecialisti ordinujú s upraveným režimom.

22. Ako sa lieči nákaza koronavírusom?

Proti novému koronavírusu neexistuje špeciálny liek ani očkovanie. Liečba je symptomatická, to znamená, že lekári potláčajú nepríjemné či nebezpečné prejavy ochorenia.

Súvisiaci článok V akom štádiu je testovanie liekov na koronavírus? (prehľad metód a časová os) Čítajte 

Ochorenie sa nesnažte liečiť ani mu predchádzať pomocou antibiotík, tie neúčinkujú proti vírusovým ochoreniam vrátane koronavírusu.

V súčasnosti prebieha množstvo predklinických a klinických štúdií, ktorých úlohou je nájsť bezpečný a účinný liek zameraný na Covid-19. Okrem celkom nových látok vedci testujú aj staršie lieky, ktoré boli pôvodne zamerané na iné infekčné, či imunitné ochorenia.

Sľubnou stratégiou by mohlo byť aj posilnenie obranyschopnosti novonakazených a zdravých ľudí pomocou protilátok, ktoré pochádzajú z krvi vyliečených pacientov.

23. Vznikne v tele po prekonaní choroby imunita?

Možno. U ľudí, ktorí prekonali ochorenie vytvárajú protilátky. Aj preprintová štúdia na opiciach naznačuje, že by sa ochorením už nemuselo dať opakovane nakaziť.

Avšak po tom, čo niektoré krajiny prekonali prvú vlnu nákazy, sa začínajú objavovať rozlične dôveryhodné správy o opätovne infikovaných pacientoch. Druhýkrát boli na SARS-CoV-2 pozitívne otestovaní ľudia v Číne, v Japonsku či v Južnej Kórei.

V tejto chvíli nie je jasné, či ide o opätovnú nákazu, alebo sa vírus v tele reakctivoval, podobne ako k tomu dochádza v prípade vírusov spôsobujúcich opar v oblasti pier, alebo párový opar.

Vzhľadom na nejasnosti WHO nateraz neodporúča krajinám vydávať takzvané imunitné pasy, ktoré by dokladovali, že človek prekonal Covid-19 a teda má voči nákaze vytvorenú imunitu.

Platí, že v prípade príbuzných koronavírusov sa protilátky vyskytujú v tele ešte rok po nákaze. Ich hladiny však nemusia byť postačujúce na to, aby poskytli efektívnu imunitu. Pri koronavírusoch, ktoré spôsobujú prechladnutie platí, že sa nimi dá nakaziť aj opätovne.

24. Môže teplejšie počasie zastaviť šírenie vírusu?

Zatiaľ nie je jasné, nakoľko počasie a teploty ovplyvňujú šírenie koronavírusu. Je fakt, že ochorenie sa šíri aj v krajinách s teplejším podnebím a vlhkým ovzduším.

Ak by sa vírus správal podobne ako sezónna chrípka, infekcia by sa mohla prestať šíriť v teplejších mesiacoch. Zatiaľ je to však iba jeden z možných scenárov a rozhodne sa naň nemožno spoliehať.

Čoraz viac odborníkov ale hovorí o tom, že ochorenie v lete nezmizne a možno predpokladať, že na jeseň udrie s podobnou, ak nie väčšou razanciou ako na začiatku roka(1, 2, 3).

25. Kde hľadať dôveryhodné informácie o epidémii?

Oficiálne správy o počte nakazených a platných ochranných opatreniach nájdete na webe www.korona.gov.sk.

O nákaze priebežne informuje slovenský Úrad verejného zdravotníctva, pričom informácie ponúka aj mailom a prostredníctvom nepretržitých telefonických liniek.

Aktualizované cestovné odporúčania nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

V anglickom jazyku môžete nájsť overené informácie na stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskeho centra na kontrolu a prevenciu chorôb, prípadne na webe amerického Centra na kontrolu a prevenciu chorôb.

Vždy si skontrolujte, z akého zdroja informácie o nákaze pochádzajú.

Aj v prípade dôveryhodných domácich a zahraničných médií či agentúr sa oplatí pozrieť, nakoľko sa informácia zhoduje s primárnym zdrojom, z ktorého médium čerpá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 069
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 945
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 381
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 016
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 721
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 531
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 527
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 384
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 347
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 220
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia, Liečba Covid-19
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Martina Dubovská sa zúčastnila na dvoch zimných olympiádach.