SME

Je ibuprofén bezpečný pre pacientov s koronavírusom?

Falošné správy vytrhli riziko z kontextu.

V dnešnej odkázanosti seniorov nachádzaj svoju vlastnú z čias, keď si bol dieťaťom.V dnešnej odkázanosti seniorov nachádzaj svoju vlastnú z čias, keď si bol dieťaťom. (Zdroj: AdobeStock)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

BRATISLAVA. Sociálnymi sieťami sa šíri podozrivá nahrávka, ktorá chorých odrádza od užívania protizápalových liekov. Po autorovi zvukovej správy už intenzívne pátra polícia.

Súvisiaci článok Mýty o koronavíruse: Zákaz podujatí je hystéria a mydlo musí byť špeciálne Čítajte 

Hlas na zázname hovorí: „Čauko, prosím ťa, informuj všetkých tvojich ľudí, aby v prípade, ak dostanú nejaké jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú Brufen.“

SkryťVypnúť reklamu

Žena tvrdí, že má informácie z univerzity vo Viedni.

Tamojší výskumníci vraj mali k dispozícii pitevné správy mŕtvych z Talianska, ktoré uvádzali, že mnohé telá obsahovali „brufen“. Neznáma dodá, že lieky ako Ibalgin a Ibuprofen „duplikujú“ koronavírus.

Univerzita vo Viedni sa už od tvrdení dôrazne dištancovala s tým, že ide o falošnú správu. Na anonymnú informáciu bez zdroja opakovane upozorňovala aj slovenská polícia cez facebookovú stránku Hoaxy a podvody - Polícia SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informácia o rizikách spojených s užívaním niektorých protizápalových liekov sa však objavila aj vo viacerých serióznych médiách.

Uverejnil ju francúzsky denník Le Figaro, britský The Guardian a prostredníctvom agentúry Reuters aj americký The New York Times.

Kde sa vzala správa o nebezpečných účinkoch ibuprofenu a sú narastajúce obavy z týchto bežných liekov odôvodnené?

SkryťVypnúť reklamu

Citovali francúzskeho ministra

Svetové médiá sa vo svojich správach spravidla odvolávajú na vyhlásenie Francúzskeho ministra zdravotníctva.

Olivier Véran nastúpil do ministerského úradu pomerne nedávno, 16. februára. V ten deň si ochorenie Covid-19 vyžiadalo svoju tretiu obeť mimo územia Číny. Zhodou okolností išlo o čínskeho turistu práve na území Francúzska. V krajine sa v tom čase vedelo o 12 nakazených.

Francúzsky minister zdravotníctva vyvolal otázky o bezpečnosti protizápalových liekov jediným tweetom.

„Užívanie protizápalových liekov (ibuprofén, kortizón, ...) by mohlo prispievať k zhoršovaniu infekcie. V prípade horúčky užite paracetamol. Ak už užívate protizápalové lieky, obráťte sa na svojho lekára,“ napísal Véran na sociálnu sieť.

Vo svojom odporúčaní sa neodvolal na žiaden konkrétny výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže minister Véran je neurológ a má primerané medicínske vzdelanie, v oblasti zdravotnej starostlivosti ho možno považovať za autoritu. Odporúčanie preto zakrátko pritiahlo veľkú pozornosť domácich aj zahraničných médií.

Snaha o prevenciu a osvetu

V reakcii na ministrovo vyhlásenie novinári oslovili viacerých francúzskych odborníkov.

Vedúci farmakológie v nemocnici v Toulouse, Jean-Louis Montastruc povedal pre rádio RTL, že „protizápalové lieky zvyšujú riziko komplikácií v prípade horúčky alebo infekcie“. Toto tvrdenie má svoje opodstatnenie.

Zápal je totiž jednou z obranných techník tela pred infekciou. Je pravda, že ak pacienta trápia bolesti a horúčka, môže sa ich zbaviť pomocou paracetamolu a popritom nenarúšať vnútorne regulované a užitočné zápalové procesy v tele.

Súvisiaci článok Nechytajte sa tváre. Vírusom dáte za hodinu desať príležitostí vniknúť do tela Čítajte 

Okrem toho môže ibuprofén dodatočne zaťažiť orgány, ktoré už trpia v dôsledku ochorenia Covid-19. Užívaním liekov sa tak môže podporiť vznik akútnych ochorení obličiek.

Denník Le Parisien zas citoval Sébastiena Galliena, ktorý je vedúcim oddelenia infekčných chorôb v nemocnici Henri-Mondor na predmestí Paríža.

Závažnejší priebeh ochorenia Covid-19 u niektorých mladých ľudí si vysvetľoval práve tým, že chorí dostávali protizápalové lieky.

Odborník vo vyjadrení pre noviny priznáva, že zatiaľ ide iba o domnienku, ktorú zatiaľ nepotvrdzuje žiadna vedecká štúdia. Rizikových faktorov, ktoré zhoršia priebeh choroby, podľa neho môže byť v skutočnosti viac.

Aké sú výhrady k ibuprofenu

Francúzi zvyšujú povedomie o možných rizikách ibuprofenu najmä preventívne. Mnohé vyhlásenia tamojších odborníkov sa dajú vnímať aj ako súčasť širšej osvetovej kampane.

V polovici januára sa totiž v krajine sprísnili podmienky predaja populárnych liekov proti bolesti, horúčke aj zápalu, ktoré obsahujú ibuprofen, pracetamol alebo kyselinu acetylsalicylovú.

Naďalej nie sú na lekársky predpis, no z regálov lekární sa premiestnili späť za prepážku. Aby si ich pacient mohol kúpiť, musia si ich vyžiadať od lekárnika a oboznámiť s následkami nadmerného užívania či dozvedieť sa nebezpečné kontraindikácie s inými liekmi alebo potravinami.

Výber lieku musí vždy zohľadniť ochorenie, ktorým pacient trpí a aj jeho celkový zdravotný stav.

Kontraindikácie sa totiž neobjavujú iba v prípade ibuprofénu (je nevhodný pre napríklad pre pacientov s vredmi alebo užívajúcich lieky na riedenie krvi), ale aj v prípade iných liekov.

Paracetamol, ktorý ponúkal ako náhradu minister francúzskeho zdravotníctva, je nevhodný napríklad pre pacientov s ochoreniami pečene a obmedzenia má aj Aspirin.

Aj voľnopredajné lieky by preto pacienti mali vždy prekonzultovať s lekárnikom, ktorý pozná ich zdravotný stav a iné lieky, ktoré užívajú.

V prípade ibuprofenu vydalo WHO vyhlásenie, že na základe súčasných poznatkov nie je dôvod na to, aby sa ľudia s Covid-19 vyhýbali ibuprofenu.

Odporúčanie platí pre ľudí, ktorí podstupujú domácu samoliečbu. Ak im lekár v rámci konzultácií odporučí užívať niemiesto paracetamolu liek s ibuprofenom, jeho pokyn majú poslúchnuť.

Medzičasom budú odborníci z WHO podrobnejšie analyzovať možné negatívne účinky protizápalových liekov u pacientov s Covid-19.

Čo hovoria výskumy a farmaceuti

V prípade pacientov s Covid-19 sa správy, ktoré informujú o rizikách ibuprofenu, odvolávajú najmä na prestížny medicínsky časopise Lancet.

Lekári v ňom analyzovali čínske štúdie, ktoré uvádzali akými zdravotnými komplikáciami trpeli pacienti, ktorí podľahli vírusovej nákaze. Najčastejšie išlo o ochorenia mozgových ciev, cukrovku a vysoký tlak.

Práve u pacientov s cukrovkou ako aj ľudí užívajúcich lieky na vysoký tlak sa má podľa štúdie objavovať zvýšený výskyt receptoru ACE2 .

Súvisiaci článok Vírusy cestujú naľahko, na inváziu zneužijú nevinné bunky v tele Čítajte 

Receptor ACE2 pritom zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako nový koronavírus SARS-CoV-2 napáda bunky.

Receptor sa vyskytuje na povrchu buniek napríklad v pľúcach, srdci, ale aj v črevácrh. Vírus sa oň zachytí, prenikne do bunky a začne sa v nej kopírovať.

Autori v článku napokon zmienia hypotézu, že vyšší výskyt receptorov ACE2 by mohol byť spôsobený aj ibuprofenom. Keďže vychádzali z obmedzených dát, ide skôr o špekuláciu, než dobre zdokumentovaný záver výskumu.

Prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ nateraz považuje obavy za neopodstatnené. Správy o škodlivosti liekov sú podľa neho zdrojom zbytočnej paniky.

Hlavná publikácia z The Lancet o enzýme ACE a COVID-19 totiž ibuprofén vôbec nespomína. Druhý článok z The Lancetu, na ktorý sa odvolávajú správy o škodlivosti lieku, je zas podľa Sukeľa len krátka a pomerne bezvýznamná komunikácia.

V súvislosti s liečivom sa v nej nachádza jediná stručná veta: ACE2 môžu zvyšovať aj tiazolidíndióny a ibuprofén. Sukeľ považuje takúto formuláciu bez udania zdroja a bez potrebného kontextu, za „prinajmenšom pochybnú“.

Zmeny trvajú dlhší čas

Mnohé správy či príspevky na sociálnych sieťach tak vedecké výskumy, ktoré sa zaoberali účinkami ibuprofenu, vytŕhajú z potrebného kontextu. Prípadné negatívne účinky liekov sa totiž neobjavia náhle.

Zmeny v enzýmoch na povrchu buniek si vyžadujú čas. „Vieme, že indukcia ACE 2 u pacienta nie je rýchla, aj ACE inhibítorom to trvá minimálne dva týždne,“ upresnil prezident farmaceutov.

Jedna osamelá tabletka Ibalginu na ACE 2 nebude mať efekt.

prezident lekárnickej komory Ondrej Sukeľ

Ibuprofen síce tak síce dokáže zvýšiť výskyt enzýmu, ale tiež mu to trvá.

Jediná štúdia, ktorá poskytuje predstavu o časovom rámci, prebehla na potkanoch, ktorých kŕmili ibuprofénom 8 týždňov. U človeka budú zmeny pravdepodobne prebiehať o niečo dlhšie.

„Jedna osamelá tabletka Ibalginu na ACE 2 nebude mať efekt,“ zdôrazňuje Sukeľ.

Ibuprofén sa rizikovým pacientom ako sú „tlakári“ a „srdciari“ neodporúča predovšetkým z iných dôvodov. Hrozí im zvýšené riziko krvácania, riziko infarktu či riziko zlyhania obličiek. Aj takto závažný účinok sa však objaví obvykle až po piatich dňoch, kedy pacienti užívajú lieky na tlak či srdce spolu s ibuprofénnom.

„To by sme mali všetci vedieť a s COVID-19 to nemá nič spoločné. Ak ale poznáte dôchodcov, tak viete, že nejeden z nich neohrdne občasný ibalgin,“ uzatvára Sukeľ.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Zdroje:

DOI: 10.1016/j.cell.2020.02.052

DOI: 10.1128/JVI.00127-20

DOI: 10.1016/S2213-2600(20)30116-8

DOI: 10.1159/000375362

DOI: 10.1111/j.1440-1681.2009.05302.x

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 447
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 783
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 007
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 919
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 605
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 041
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu