BRATISLAVA. Pozrite si prehľad najdôležitejších informácií a užitočných článkov o vírusovom ochorení Covid-19.
Základné fakty:
- Vírus je na Slovensku a naďalej pribúdajú nové prípady. V najbližších mesiacoch sa ním môžu nakaziť tisíce ľudí. Koľko je na Slovensku teraz chorých ľudí?
- Slovensko zaznamenalo desiatky úmrtí na ochorenie COVID-19.
- Štyria z piatich ľudí ochorenie prekonajú bez toho, aby potrebovali ísť do nemocnice. Ostatní budú potrebovať pomoc lekárov. Malá časť pacientov bude potrebovať intenzívnu starostlivosť a dýchacie prístroje. Viac podrobností o víruse a prevencii nájdete v priebežne aktualizovanom článku >>>>
- Ochorenie najťažšie postihuje ľudí nad 65 rokov. Malé deti nepatria medzi obzvlášť zraniteľné skupiny, no môžu ochorenie dostať a šíriť ho.
- Medzi hlavné príznaky patrí kašeľ, vysoká teplota, bolesť hlavy a sťažené dýchanie. Ochorenie môže prepuknúť aj do nebezpečného zápalu pľúc.
- Obmedzenia pohybu, podnikania a spoločenského života postupne uvoľňujú.
- Pri pohybe v zaplnenom priestore musia ľudia nosiť ochranné rúško. Ľudia by tiež mali dodržiavať dôslednú hygienu rúk a obmedziť dotyky tváre. Pri umývaní rúk stačí obyčajné mydlo, no umyť ich treba dôsledne. Nosenie rúška mierne znižuje pravdepodobnosť, že sa ľudia nakazia, no výrazne znižuje pravdepodobnosť, že chorý človek nakazí iných ľudí ak už je náhodou chorý.
- Proti vírusu neexistuje vakcína a na ochorenie nie je dostupný žiadny špeciálne vytvorený liek. Liečba dnes prebieha len potláčaním príznakov.
Prečo je dôležité, rešpektovať obmedzenia a vytrvať v odlúčení
- Prerušenie predaja vo väčšine prevádzok, výroby vo fabrikách či bohoslužieb a odporúčanie pre ľudí, aby ostali doma malo za cieľ spomaliť tempo, ktorým pribúdali nové prípady ochorenia.
- Ak by bolo chorých príliš veľa v jednom čase, nemocnice by mali problém zvládnuť nápor a nedokázali by ošetriť všetkých ľudí, ktorí budú potrebovať pomoc. V takom prípade by zahynuli aj ľudia, ktorí by s lekárskou pomocou mohli nákazu prežiť. Je preto dôležité, ale by sa spomalilo šírenie nákazy.
- Aspoň čiastočné obmedzenia budú platiť aj niekoľko mesiacov.

Ako je na tom Slovensko v porovnaní s okolím
Graf nižšie ukazuje pomer nárastu denných prípadov k celkovému počtu prípadov. V princípe ukazuje, či a kedy sa krajine podarilo zlomiť exponenciálny rast ochorenia. Graf je v logaritmickej mierke.


Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu