SME

WHO: Remdesivir a iné lieky sú proti ochoreniu COVID-19 zrejme neúčinné

Do štúdie sa zapojilo 11 266 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


ŽENEVA. Látky remdesivir, hydroxychlorochín, lopinavir, ritonavir a interferon majú zrejme len malý alebo nijaký účinok na priebeh ochorenia COVID-19 a na úmrtnosť pacientov nakazených novým koronavírusom.

Vyplýva to z doteraz najväčšej, randomizovanej a kontrolovanej klinickej štúdie, ktorú vo štvrtok zverejnil zdravotnícky portál medRxiv.

Firma Gilead ako výrobca remdesiviru však výsledky štúdie spochybnila, keďže jej výsledky zatiaľ neboli riadne recenzované. Portál medRxiv zverejňuje výsledky zdravotníckych štúdií a výskumov, ktoré ešte neboli publikované v odborných časopisoch.

SkryťVypnúť reklamu

Nový výskum

Do rozsiahlej medzinárodnej štúdie s označením "Solidarity Therapeutics Trial", koordinovanej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), sa zapojilo 11 266 pacientov hospitalizovaných vo vyše 400 nemocniciach v 30 krajinách sveta, uvádza televízia al-Džazíra.

WHO vo svojom stanovisku uvádza, že výskum trvajúci šesť mesiacov priniesol "nezvratné dôkazy" o tom, že podávanie uvedených liekov malo len malý alebo žiadny účinok na úmrtnosť počas sledovaných 28 dní a na priebeh a trvanie ochorenia COVID-19 u hospitalizovaných pacientov.

Podávané lieky podľa výskumníkov nezvýšili šancu pacientov na prežitie ani neovplyvnili potrebu ich napojenia na pľúcnu ventiláciu či dĺžku ich pobytu v nemocnici.

Všetci by sme radi našli už existujúci liek, ktorý je bezpečný a účinný. Bohužiaľ, v tom prípade táto štúdia naznačuje, že remdesivir tieto vlastnosti nikdy nemal.

Julie Fischerová, docentka mikrobiológie a imunológie

Z viac než 2 700 pacientov, ktorí boli hospitalizovaní a dostali remdesivir v rámci svojej liečby, zomrelo 11 percent. V kontrolnej skupine, ktorá bola zhruba rovnako veľká a v ktorej pacienti remdesivir nedostali, zomrelo 11,2 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Keď autori novej štúdie spojili svoje výsledky s údajmi z ďalších troch menších výskumov, zistili, že mierne zníženie úmrtnosti v prípade použitia remdesiviru je zanedbateľné, a teda liek nie je v závažných prípadoch súčinný.

"Je to, samozrejme, sklamanie," cituje al-Džazíra docentku katedry mikrobiológie a imunológie na Georgetownskej univerzite Julie Fischerovú. "Všetci by sme radi našli už existujúci liek, ktorý je bezpečný a účinný. Bohužiaľ, v tom prípade táto štúdia naznačuje, že remdesivir tieto vlastnosti nikdy nemal".

Reakcia výrobcu

Výrobca a dodávateľ remdesiviru, americká firma Gilead Sciences, výsledky štúdie spochybnila a vyjadrila "znepokojenie" nad tým, že údaje z predmetného výskumu zatiaľ neboli dôkladne recenzované.

SkryťVypnúť reklamu

"Tieto nové údaje sa javia ako nekonzistentné v porovnaní s oveľa presvedčivejšími dôkazmi, ktoré sa podarilo získať vo viacerých randomizovaných a kontrolovaných štúdiách publikovaných v recenzovaných vedeckých časopisoch, ktoré hodnotili klinické benefity remdesiviru," uviedla firma Gilead pre agentúru Reuters.

V súčasnosti sa v súvislosti s možnou liečbou COVID-19 zvažujú štúdie viacerých nových antivirotík, imunomodulátorov a monoklonálnych protilátok, uviedla WHO.

Európska komisia (EK) začiatkom októbra oznámila, že uzavrela dohodu so spoločnosťou Gilead na nákup remdesiviru, ktorý by mal stačiť na liečbu pre pol milióna ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 153
  2. Každý piaty zomrie 8 876
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 987
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 800
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 732
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 871
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu